میزبان صدای گرم شما هستیم
گروه محصولات
درباره افست

چاپ افست

 

چاپ افست چیست

 

چاپ افست عمومی و اختصاصی، روشی از چاپ است که اگر بر تاریخچه چاپ افست هم مطالعه ای داشته باشید ،در می یابید که این روش چاپ بر مبنای تضاد آب و چربی صورت می پذیرد. در واقع فضاهای چاپ شونده بر روی فرم (پلیت) دوستدار و جاذب چربی (مرکب) و قسمت های چاپ نشونده جذب کننده آب می باشند. رطوبت و در پی آن مرکب به سطح زینک می رسد. مناطقی که قرار است چاپ شوند، مرکب را به خود گرفته و به سطح لاستیک منتقل می کند.  و بدین ترتیب خدمات چاپ افست صورت می گیرد.
در بیان کلی چاپ اُفست یک سیستم چاپ است که امروزه به طور بسیار گسترده برای چاپ انواع بروشور ، کاتالوگ ، چاپ پوستر ، کارت ویزیت فرم های عمومی و خلاصه هر چیزی که قرار است بر روی کاغذ و با تیراژ و کیفیت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار می‌گیرد و مشتریان گرامی می توانند با مراجعه به سامانه ثبت سفارش آنلاین مجتمع چاپ ایران کهن از خدمات چاپخانه افست تهران و شهرستان بهره مند گردند و سفارشات چاپ افست فوری و چاپ افست تک رنگ و چاپ افست چهار رنگ را ثبت نمایند.

کاربردهای چاپ افست

  چاپ افست از طریق کتاب‌ها، نشریات و دیگر محتواهای خواندنی گرفته تا صنعت بسته‌بندی محصولات مصرفی و انواع ملزومات تبلیغاتی کسب و کارها بر زندگی ما تاثیر فراوانی دارد. چاپ افست تولید روزنامه‌ها، کتاب‌ها، بسته‌بندی محصولات و تبلیغات را با قیمت مقرون‌به‌صرفه و کیفیت بالا امکان‌پذیر ساخت. مهم‌ترین کاربردهای افست را می‌توان در محصولات زیر مشاهده نمود. 
روزنامه‌ها که از دو قرن پیش تاکنون بخشی از زندگی افراد دنیا بوده است، احتمالاً باید به‌عنوان آشکارترین مثال تولیدی چاپ افست محسوب کرد. هر صبح با سلامی از چاپ افست در شکل روزنامه‌ روبرو هستیم. قیمت پایین و سرعت‌بالای در تولید حجم چنان وسیعی از روزنامه‌ها به‌صورت روزانه تنها از طریق چاپ افست امکان‌پذیر شده است. اگر به نقش روزنامه‌ها در آگاهی‌بخشی، اطلاع‌رسانی و روشنگری بشر توجه کنید، متوجه می‌شوید که شکل‌گیری تمدن پیشرفته کنونی تا حدی مدیون روزنامه‌های ارزشمند بوده و البته امکان تولید گسترده، سریع و ارزان آن هم با کمک افست میسر شده است
کتاب‌ها یکی دیگر از کاربردهای چاپ افست هستند که بدون آن قطعاً زندگی به شکل کنونی خود نمی‌بود. افست با کاهش هزینه‌ی چاپ و تولید گسترده‌ی خود توانسته است کتاب‌ها را آسان‌تر از همیشه در دسترس علاقه‌مندان قرار دهد.
اسناد و مدارک مالی و قانونی نیز به‌نوبه‌ی خود از افست کمک گرفته‌اند تا فرایندهای قانونی سهولت بیشتری بگیرد. چاپ افست حجم بالایی از اسناد و مدارک حقوقی و مالی را تأمین می‌کند. اطلاعات مالی برای شرکت‌ها، سازمان‌ها و هرگونه فعالیت‌ سازمان‌یافته‌ای جنبه‌ای حیاتی دارد. اطلاعات مالی مختلف مانند گزارشات سالیانه و بسیاری دیگر که کمپانی‌ها و سازمان‌ها منتشر می‌کنند، اکثر قریب‌ به اتفاق آن‌ها توسط افست تهیه می‌شود.
تبلیغات و بسته‌بندی که بیشترین حجم محصولات چاپی را به خود اختصاص می‌دهند و بیشترین تأثیر را در درآمدزایی کسب‌و‌کارها دارد، باید بیشتر از همه نیز از افست متشکر باشند. تقریباً تمام محصولات تبلیغاتی پستی متکی به افست است. محصولات تبلیغاتی دیگر مانند تراکت‌ها، بروشورها، لیفلت‌ها، استیکرها، متریال‌های روابط عمومی و ده‌ها محصول دیگر عمدتاً توسط چاپ افست تولید می‌شوند. صنعت بسته‌بندی که از مشتریان اصلی افست است و این روش چاپی نقش حیاتی برای این صنعت ایفا می‌کند.
سطوح چاپی بسیار متنوعی از کاغذ و مقوا گرفته تا پلاستیک و حتی شکلات را هم از طریق افست می‌توان چاپ نمود. غیر از پنج محصول اخیرالذکر که عمده‌ترین مشتریان افست هستند، محصولات پرطرفدار دیگری هم وجود دارند که مانند بازی‌های روی تخته‌ (مانند شطرنج و مارپله)، پاکت لوح‌های فشرده (CD, DVD & Blueray)، نقشه‌ها، بازی‌های کارتی و غیره عمدتاً با افست چاپ می‌شوند.

-قطع نیم ورقی: اندازه گیرنده کاغذ این دستگاه حد اکثر ۳۶×۲۲/۵ سانتیمتر است.
-قطع یک ورقی: اندازه گیرنده کاغذ این دستگاه حد اکثر ۵۰×۳۵ سانتیمتر است.
-دستگاه یک و نیم ورقی: اندازه گیرنده کاغذ این دستگاه حد اکثر ۴۵×۶۰ سانتیمتر است 
-دستگاه دو ورقی: اندازه گیرنده این دستگاه حد اکثر ۷۲×۴۵ سانتیمتر است 
-دستگاه های دو نیم ورقی : اندازه گیرنده کاغذ این دستگاه حد اکثر ۷۰×۵۰ سانتی متر می باشد .
-دستگاه سه ورقی : اندازه گیرنده کاغذ این دستگاه حد اکثر ۹۰×۶۰ سانتیمتر می باشد.
-دستگاه چهار ورقی : اندازه گیرنده کاغذ این دستگاه حد اکثر ۹۰×۷۲ سانتیمتر است. 
-دستگاه چهارو نیم ورقی : اندازه گیرنده کاغذ در این دستگاه حد اکثر ۷۰×۱۰۰ سانتی متر است
-دستگاه پنج ورقی : اندازه گیرنده کاغذ در این دستگاه حد اکثر ۱۴۰×۱۰۰ سانتیمتر است 
-دستگاه شش ورقی : اندازه گیرنده کاغذ در این دستگاه حد اکثر ۱۶۰×۱۲۰ سانتیمتر است 
-دستگاههای هشت ورقی : اندازه گیرنده کاغذ این دستگاه حد اکثر ۲۰۰×۱۴۰ سانتیمتر است و کارخانه های سازنده این دستگاه محدود هستند.
-دستگاه های رول :همیشه در بازار جهانی موجود نیستند و بنا به قطع کار مورد نیاز سفارش داده میشود.لذا اندازه های استاندارد نداشته و بستگی به سفارش خریدار متغیرند ولی با توجه به اینکه بایستی با کاغذ های رول موجود در بازار جهان هماهنگ باشند

مزایای چاپ افست


در چاپ اُفست از سیستم رنگی CMYK ) Cyan , Magenta , Yellow , blacK ) استفاده می کنند و رنگها به صورت جدا گانه بر روی کاغذ چاپ می‌شوند . دستگاه‌ چاپ افست با توجه به مدل و قیمت آنها بین ۱ تا ۵ ستون انواع رنگ چاپ افست  دارند و این نکته حائز اهمیت می باشد که  تعداد رنگ مورد استفاده در طرح چاپ افست در تعرفه چاپ افست تاثیر دارد و بعبارتی چاپ افست تک رنگ بسیار از چاپ افست چهار رنگ ارزانتر است.

بالاترین کیفیت چاپی و ماندگاری آن: روش‌های چاپی متفاوت هرکدام کیفیت‌های مختلفی تولید می‌کنند؛ اما علی‌رغم پیشرفت‌های فناوری‌های چاپی و چاپ دیجیتال، هنوز هم چاپ افست بالاترین سطح از کیفیت چاپ را تولید می‌کند، به‌طوری‌که با افست می‌توان همیشه از تصاویر دقیق، واضح و مشخص سفارش چاپی خود مطمئن بود. علاوه بر این، کیفیت بالای چاپ افست ماندگاری بسیار خوبی هم دارد و برخلاف روش‌های دیگر، کیفیت چاپ زود زایل نمی‌شود.
سرعت و حجم چاپ فوق‌العاده بالا:چاپ افست برای تولیدات تجاری یا پرتیراژ سریع‌ترین روش است، به‌طوری‌که ماشین رول افست می‌تواند بیشتر از 1 کیلومتر کاغذ رول در دقیقه چاپ کند.
هزینه‌ی پایین چاپ: چاپ افست ارزان‌ترین روش چاپ باکیفیت فوق‌العاده در تیراژهای تجاری است
ماندگاری و سرعت بالا تولید کلیشه چاپی: غیر از چاپ دیجیتال، باقی روش‌ها همه نیاز به کلیشه‌ی چاپی دارند اما در میان آن‌ها تولید کلیشه‌ی افست سریع‌ و ساده‌تر است. نکته مهم‌تر این است که به خاطر عدم تماس مستقیم کلیشه‌ی افست با سطح چاپی، خود کلیشه دوام و ماندگاری بیشتری هم دارد که هم بر حفظ کیفیت چاپ تأثیر دارد و هم در چاپ‌های بعدی نسخه‌های مشابه، سودمند واقع می‌شود.
سرمایه‌گذاری سودآور: چاپ افست اغلب به‌عنوان پرهزینه‌ترین روش تولید محصولات چاپی باکیفیت فوق‌العاده در تیراژ صنعتی شناخته می‌شود. درست که قیمت خرید و نصب تجهیزات افست خیلی بالاست، ولی هزینه‌ی چاپ محصولات آن برعکس خیلی پایین است. این یعنی شما می‌توانید سفارشات چاپی را با بهترین کیفیت، سریع‌ترین زمان و بالاترین حجم تولید کنید و با هزینه‌ی پایین تولید، سود بسیاری از آن ببرید.

 

فرآیند چاپ افست

 

کیفیت محصول نهایی در چاپ افست بستگی به هدایت ، تخصص و تجهیزات فرد چاپگر دارد. و اصلی ترین تفاوت چاپ افست و دیجیتال اینست که عوامل بیشتری در کیفیت محصول نهایی چاپ افست دخیل هستند
برای چاپ افست باید مراحل زیر را بدقت انجام بدهید : 
-طراحی : استاندارد رنگهای موجود در طرح تركیبی از همان چهار رنگ اصلی CMYK باشند. 
-خروجی طرح :طرح آماده شده را بافرمت JPG یا TIF  اونو فرمت اختصاصی  نرم افزار ذخیره شود.
-ایجاد فرم چاپی : برای چاپ كار طراحی شده باید فرم چاپی ایجاد  كنیم و همراه طرحهای دیگه در یك فرم چیده شده و برای چاپ آماده می شه .در اینجا نوع كار هم خیلی مهمه برای چاپ یه ست اداری سربرگ، فاكتور ،كاغذ یاداشت ،پاكت نامه و...در یك فرم چیده میشوند چرا كه باید بر روی كاغذ چاپ شوند .اما فرم مربوط به كارت ویزیت ، بروشور ،فولدرو... بر روی كاغذ مقوا گلاسه چاپ میشوند .وبرای جعبه كالاها عمدتا از مقوای پشت طوسی استفاده می شود كه ضخامت بیشتری دارد .   
-ابعاد فرم های چاپی : متفاوت هست وبه تعداد و ابعاد  كارهای طراحی شده بستگی دارند و استاندارد آنها  35*50 - 25*35  -44*60  - 50*70   ابعاد های متداول فرم های چاپی هستند .
-ارسال فایل به لیتوگرافی و تهیه فیلم : در لیتوگرافی از روی فرم شما توسط دستگاه Image setter فیلم تهیه می شود برای هر كانال رنگ یك فیلم برای یك فرم چهار رنگ چهار عدد فیلم به ابعاد فرم چاپی تهیه می شود .
-تهیه زینك : شاید این سوال برای شما بوجود آمده باشد که زینک چاپ افست چیست ؟زینك ها ورق های نازكی از آلیاژهای ساخته شده با آلومینیوم و روی هستند كه فیلم بر روی آنها معكس می شود این عمل توسط دستگاهی كه به اصطلاح به آن دستگاه كپی زینك می گویند انجام می گردد .فیلمها در دستگاه قرار داده شده وتوسط دستگاه به شدت نور به آن تابانده می شود . بدین ترتیب محتویات فیلم بر روی ورقه های زینك منعكس یا كپی می شود. در این مرحله نیز برای هر رنگ یك زینك گرفته خواهد شد . 
-ارسال زینک به چاپخانه : زینك به چاپخانه منتقل میشود و توسط ماشین چی یا شخصی كه با دستگاهای چاپ كارمیكند، زینك را به ماشین چاپ می بندند. ماشینهای چاپ چهار رنگ داری چهار مخزن مرکب چاپ افست هستند  كه هر زینك از یك مرکب تغزیه میكند . در دستگاه چاپ افست علاوه بر زینك ها كاغذ های سفید نیز قرار دارند . ماشین برای چاپ فرم، چهار بار رنگ را روی آن منتقل می كند تا كار چهار رنگ چاپ شود . این كاغذها به تعداد مورد نظر شما چاپ میشوند و حداقل سفارش معمولا 1000برگ به بالا می باشد.
-قالب سازی : اگر در فرم طرحی با كادر خاص داشته باشیم مثلا كادر منحنی  یا شكسته برای جعبه یا هر چیز دیگر .در این مرحله یك برگ از فرم چاپ شده را به قالب گیری برده واز روی آن قالب تهیه می كنند . قالبها یك تخته نئوپان به ابعاد فرم چاپی هستند كه در محل خطوط خاص موجود در فرم تیغهای عمودی  بر روی تخته نصب شده است .
-روكش زدن : اگر دقت كرده با شید روی جلد كتابها یا سطح كارتهای ویزیت روكشی براق وجود دارد .این عمل نیز توسط دستگاهای مخصوص در چاپخانه  انجام می شود . روكش ها انواع مختلف دارند كه برخی از آنها.UV،UR،سلفون، ورنی سرد ،ورنی داغ و ... می باشند.
-لتر پرس : بعد از ساخت قالب فرمهای چاپی كه حالا روكش زده شده وسرد شده اند روی قالب قرار داده شده و با فشاری تعین شده پرس می شوند تا خطوط خاص برش زده شوند وطرحها از فرم چاپی جدا شوند.به دستگاهی كه این عمل را انجام می دهد دستگاه لتر پرس گویند.
-خط تا : اگر در طرح شما احتیاج به خط تا وجود داشته باشد که معمولا برای بروشورهای 2 لتی و 3 لتی و پاکتها و فولدرها و ... کاربرد دارد کار شما توسط دستگاه خط تا خط زده می شود.
-برش : اگر  فرم چاپ شده كاغذی باشد به مرحله برش فرستاده می شود . و اگر فرم چاپی شما داری خطوط خاص نباشند مثلا یه فرم كارت ویزیت مستطیل شكل نیازی به قالب گیری ندارند ودر چاپخانه توسط دستگاهی به نام گیوتین برش داده می شوند .
-پاکت سازی : اگر در فرم چاپی شما طرحی مانند پاكت نامه یا جعبه باشد برای چسباندن آن به مرحله پاكت چسبانی برده می شود.
-بسته بندی و تحویل : مرحله آخر كارها تفكیك ، بسته بندی  وآماده تحویل می شوند.

 پیش از چاپ (prepress)
•اسکن کردن (Scaning)
•تفکیک رنگ (Color Separation)
•ترامه کردن (Screening)
•کپی زینک (Plate Imaging)
•مدیریت رنگ (Calibration / Color Managment)

چاپ (Print)
•شیوه چاپ (Technology)
•تاثیر مرکب و مواد بر روی هم (Ink & Material Transportation Flow)

پس از چاپ (Postpress)
•نوع پوشش (Coating)
•تا و برش (folding)
•صحافی (binding)

مواد (Meterial)
•کاغذ (Paper)
•مرکب (Ink)
•صافی (Evenness)