ویژگی‌ها و مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید
مقالات

ویژگی‌ها و مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید

11/12/2023 11:31:00 PM
379 مشاهده

 ویژگی‌ها و مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید

جهان به سرعت در حال تغییر است و صنعت چاپ نیز از این تغییر و تحول جانماند. به صورتی که از گذشته تاکنون، سیستم‌های چاپ تصاویر تغییرات زیادی داشته‌اند و در حال حاضر به یک تکامل مطلوبی دست پیدا کرده‌اند. در مقاله ویژگی‌ها و مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید، بیشتر با تکنولوژی روز دنیا آشنا می‌شوید کافی است با وب‌سایت چاپ کهن همراه باشید. 

 انواع روش‌های چاپ کتاب 

کتاب‌ها با دستگاه‌های مختلفی مانند افست، فلکسوگرافی، دیجیتال به چاپ می‌رسند اما از میان این روش‌های چاپی جدیدترین تکنولوژی، روش چاپی دیجیتال است که در این مقاله بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد. 

 چاپ کتاب به روش دیجیتالی

در این بخش از مطلب مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید به بررسی چاپ دیجیتال خواهیم پرداخت. چاپ به صورت دیجیتالی، که جدیدترین تکنولوژی چاپی روز دنیا است. با سرعت بالا انجام می‌شود به این صورت که این دستگاه ویژگی‌های درخواستی را با تجهیزات صحافی کامپیوتری ترکیب کرده و انتقال مستقیم آن به دستگاه چاپ را بدون احتیاج به فرآیندی اضافی انجام می‌دهد. 
یعنی در این روش چاپی تصاویر دیجیتالی شما با فرمت JPEG، PDF و... به دستگاه چاپگر دیجیتال فرستاده می‌شود. سپس دستگاه، تصاویر دریافتی را روی کاغذ چاپ می‌کند. این روش چاپ کتاب یکی از بزرگ‌ترین تغییرات در فناوری چاپ بوده که در صنعت چاپ به سرعت در حال رشد است. البته، چاپ کتاب به صورت دیجیتالی برای هر نوع کتابی مناسب نیست بهتر است از چاپخانه‌های معتبر راهنمایی دریافت کنید.

 ویژگی چاپ دیجیتال 

حال که با چاپ دیجیتال آشنا شدید در ادامه مطلب مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید به بررسی ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت. به چاپ می‌توان چاپ دیجیتال گفته که دستگاه اطلاعات را به صورت دیجیتالی و مستقیم دریافت کرده و آن را بدون فرآیند اضافی چاپ کند. چاپگرهای دیجیتال متفاوت هستند و هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند که به شرح زیر است:
• یکی از ویژگی‌های مهم دستگاه‌های دیجیتالی از نظر کارایی و ابعاد بوده که دارای انواع مختلفی هستند. 
• در گذشته که چاپگرهای دیجیتال هنوز به تکامل نرسیده بود و معایبی همراه خود داشت. برای چاپ هر نوع محصولی از جمله کتاب فقط تعداد مشخصی را این روش چاپی قادر بود به چاپ برساند. اما نمونه‌های دستگاه‌های چاپ دیجیتال امروزی محدودیتی در تعداد ندارند. 
• در چاپ دیجیتال اندازه‌ها به دو دسته متوسط و بزرگ  تقسیم می‌شوند. چاپگرها با ابعاد متوسط برای چاپ کارت ویزیت، لیبل، بروشور، کاتالوگ، کتاب، چاپ روی سطوح و… کاربرد دارند. چاپگرهای بزرگ بیشتر برای ساخت پوستر و سفارشات با حداکثر عرض 150 سانتی‌متر در فضا‌های داخلی کاربرد دارند، که در هر دو اندازه مذکور از چاپگرهای لیزری، جوهر افشان و نوری بیشتر استفاده می شود.

 مزایای چاپ کتاب به صورت دیجیتال 

در این بخش از مطلب مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید به بررسی مزایای چاپ کتاب به روش دیجیتال خواهیم پرداخت:
• یکی از مزیت‎های اصلی چاپ دیجیتال این است که فناوری آن به طور پیوسته در حال پیشرفت است. هدهای چاپگر روز به روز کوچک‌تر شده و از همین رو کیفیت چاپ و سرعت آن بالا می‌رود. این امر، چاپ دیجیتال را به یکی از سریع‌ترین و اقتصادی‎ترین اشکال چاپ کتاب تبدیل می‌کند.
• در روش سنتی برای چاپ کتاب باید زمان طولانی صرف می‌شد تا کتاب به چاپ می‌رسید. اما امروزه چاپ کتاب به صورت دیجیتالی، فرصت‌های جدیدی را برای ناشران ایجاد می‌کند تا کتاب‌های خود را با سرعت و کیفیت بالاتری به چاپ برسانند و درآمد حاصل از آن را افزایش دهند. 
• با استفاده از این روش امکان چاپ بلافاصله پس از تقاضا و در کوتاه‌ترین زمان برای کتاب‌های شما وجود دارد.
• اگر نویسنده کتاب هستید و تازه کاراید و بودجه چاپ کتاب به تعداد بالا را ندارید، نا امید نشوید. چاپ دیجیتال شرایطی فراهم ساخته تا کتابی که نوشتید و حاصل زحمت و دانش شما است را با بودجه کمتر و به تعداد کمتر چاپ کنید. البته این موضوع فقط مختص  کتاب و نویسندگان نیست، هر محصول چاپی که دارید که تعداد مخاطبان آن کم است، چاپ دیجیتال آن را به چاپ می‌رساند و به نوعی  آن محصول را زنده نگاه می‌دارد. البته در مقاله ویژگی‌ها و مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید که در حال مطالعه آن هستید در ادامه بیشتر با چگونگی افزایش و کاهش قیمت‌های چاپ کتاب آشنا می‌شوید. 
• در‌این روش چاپ نیازی به زینک و لیتوگرافی نبوده و در نتیجه تصاویر با استفاده از فایل‌های دیجیتال مثل PDF به طور مستقیم به چاپگر ارسال می‌شوند.
• این روش میزان مصرف کاغذ و دور ریز کاغذ را به شدت کاهش داده و در نتیجه روشی کاملاً سازگار با محیط زیست است.
• چاپ دیجیتال به شما اجازه می‌دهد تا تعداد کمتری کتاب یا محصول چاپ کنید، بدون نیاز به تنظیمات پیچیده ماشین‌های افست. این ویژگی مناسب برای نویسندگان مستقل، کتاب‌های کمیاب یا نسخه‌های آزمایشی است. 
• با چاپ دیجیتال احتیاج به چاپخانه‌های بزرگ ندارید. 
• در چاپ دیجیتال امکان ویرایش و تغییر داده‌ها در هر زمان وجود دارد. 
• با چاپ دیجیتال، می‌توانید طراحی‌های متنوعی را با تغییرات کوچک و گوناگونی بیشتری ایجاد کنید. این امر به شما امکان می‌دهد تا به سرعت تغییرات را بررسی و اصلاح کنید.
• بالا بودن دقت دستگاه‌های چاپ دیجیتالی بسیار عالی است یعنی این روش چاپی ایده‌های فکریتان را عینا در کتاب پیاده می‌سازد.
• این روش نیازی به ترکیبات رنگ و انجام فرآیند‌های شیمیایی همانند چاپ افست نداشته و تمامی تنظیمات مربوطه قبل از چاپ انجام می‌شود.
• یکی دیگر از ویژگی‌ها و مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید  صرفه‌جویی در نیروی انسانی است. 
• چاپ دیجیتال به شما امکان می‌دهد کتاب‌ها را به طور سفارشی چاپ کرده و بر اساس نیاز مخاطبان خود طراحی کنید. همچنین مدل‌های متنوعی از یک کتاب را در دسترس مخاطبان گوناگون قرار دهید. این موضوع که بتوانید کتاب را همان طور که می‌خواهید، تعداد نسخه‌های آن را تغییر دهید برای هر نویسنده خوشایند است. 

 چاپ کتاب در چاپ کهن

 ویژگی‌ها و مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید در ایران کهن به این صورت است که تمام مراحل چاپ کتاب مانند: اخذ مجوز، صفحه آرایی و حروف چینی، طراحی جلد و چاپ کتاب را در سریع‌ترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت به انجام می‌رسانیم، هر آنچه که از چاپ کتاب خود بخواهید تکنولوژی روز ما آن را محقق می‌سازد. 

 مقایسه هزینه چاپ کتاب 

زمانی که حرف از مقایسه هزینه می‌شود باید بدانید که برای چاپ کتاب دو روش چاپی پرمصرف وجود دارد که این دو تعیین کننده قیمت‌ها هستند. 
• افست: چاپ کتاب به صورت سنتی برای کتاب‌هایی با تعداد تیراژ بالا بسیار مقرون به صرفه است. هر چقدر که تعداد نسخه‌های چاپی کتاب بیشتر باشد، هزینه هر کتاب کمتر می‌شود. زیرا سخت‌ترین مرحله و پرهزینه‌ترین بخش آن که مربوط به تولید زینک طی شده است. به همین سبب تیراژ بالاتر هزینه را کمتر می‌کند. با این‌ حال، شما باید تعداد مشخصی نسخه چاپ کنید تا هزینه چاپ کتاب به صورت سنتی مقرون به صرفه باشد.
• دیجیتال: اگر قصد دارید که تعداد نسخه کمی از کتاب را چاپ کنید، استفاده روش دیجیتال چاپ کتاب، هزینه کمتری به همراه دارد. در حالت کلی، هزینه چاپ کتاب با روش دیجیتالی نسبت به روش افست بالاتر است و برای تیراژهای بالا اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

 پایان

در مورد ویژگی‌ها و مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید صحبت کردیم و حال می‌دانید که جدیدترین روش چاپی چیست  و چگونه فرآیند چاپ با آن به پایان می‌رسد. مجموعه چاپ کهن کامل‌ترین خدمات مورد نیاز برای چاپ انواع کتاب‌هایتان را انجام می‌دهد.

نظر شما درباره ویژگی‌ها و مزایای چاپ کتاب با تکنولوژی‌های جدید چیست؟