چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ
مقالات

چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ

9/2/2023 10:39:03 AM
527 مشاهده

 چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ

 چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ

یکی از پرکاربرد‌ترین برگه‌های چاپی برای کلیه مشاغل فاکتور رسمی است اما اینکه  چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ چیست و چه مراحلی باید در آن رعایت شود تا این برگه‌ها بتوانند کاربرد و ویژگی‌های اصلی خود را نشان دهند در این مقاله با آن‌ها آشنا می‌شوید.

 فاکتور چیست

فاکتور سندی تجاری است که فروشنده به موجب خرید صادر کرده و به مشتری تحویل می‌دهد. در این سند جزئیات مربوط به خرید و فروش محصولات، اجناس و موارد این چنینی را که فروشنده برای خریدار فراهم می‌کند، به ثبت می‌رسد.

 چه کاغذی برای چاپ فاکتور مناسب است؟

آیا می‌دانید بهترین کاغذ برای چاپ فاکتور شما چیست؟ در این بخش از مطلب چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ به بررسی کاغذ مناسب فاکتور خواهیم پرداخت. برای این منظور در ابتدا باید بدانید چه نوع فاکتوری می‌خواهید تا بر اساس آن کاغذ مناسب انتخاب شود. کاغذهای متفاوت فاکتور شامل:

 چه کاغذی برای چاپ فاکتور مناسب است؟

 • کاغذ کاربن لس

برای چاپ فاکتور‌های رسمی و اداری می‌توان از کاغذهای کاربن لس استفاده کرد، کاربن لس به دسته‌ای از فاکتورها گفته می‌شود که خود برگه‌های فاکتور دارای کاربن است و دیگر نیازی به قرار دادن کاربن در بین این برگه‌های فاکتور نیست. این فاکتورها به صورت 2 برگی، 3 برگی و چهار برگی چاپ و صحافی می‌شوند.
 کاغذ خود کپی یا کاربن لس با پوشش مخصوصی تولید شده که می تواند رنگ آبی و یا فاکتور کاربن لس (تک رنگ مشکی) را با آوردن فشار بر روی آن به کاغذ زیرین منتقل کند. دیگر دستانتان با این کاغذ سیاه نمی‌شود و مجبور نیستید از کاغذهای متعددی استفاده کنید. کاغذ کاربن لس یکی از پرطرفدارترین و پرمصرف‌ترین نوع کاغذ فاکتورها است. یکی از مزایای این نوع فاکتور، صرفه‌جویی در کاغذ و حفظ محیط زیست و درختان است.

 • کاغذ کاربن لس

 • کاغذ تحریر و الوان

در ادامه مطلب چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ به بررسی کاغذ تحریر خواهیم پرداخت. این نوع چاپ فاکتور، با برخورداری از قیمتی مقرون به صرفه و کارایی بالا مورد توجه قرار گرفته است. فاکتور تحریر، یکی از پرمصرف‌ترین انواع فاکتور است. فاکتور تحریر و الوان به دسته‌ای از فاکتورها گفته می‌شود که باید خودتان کاربن در بین صفحات فاکتور قرار دهید، این فاکتورها بصورت 2 برگی، 3 برگی و چهار برگی چاپ و صحافی می‌شوند. چاپ فاکتورها به صورت تک رنگ مشکی یا سورمه‌ای، 2 رنگ مشکی و قرمز یا تمام رنگی انجام می‌شود.
 تفاوت فاکتور تحریر با فاکتور کاربن لس در نیاز داشتن آن به کاربن است. همان طور که از نام این نوع چاپ مشخص است، در آن از کاغذهای تحریر استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که کیفیت کاغذ تحریر چاپ، بسیار بالاتر از چاپ نوع کاربن لس است.
چاپ فاکتور در سایزهای A3 ، B4 ، A4 ، B5 ، A5 ، B6 ، A6  انجام می‌شود. عموما کاغذ رویی این فاکتور تحریر خارجی 70 گرم سفید و کاغذهای زیرین الوان (رنگی) 60 گرم ایرانی است.

 • کاغذ تحریر و الوان

 • کاغذ گلاسه

چاپ فاکتور با کاغذ گلاسه، این کاغذ به منظور اهدافی از قبیل چاپ تصاویر تک رنگ، چند رنگ با کیفیت بالا با سطحی صاف و یکدست طراحی و ساخته شده است. موارد مصرف کاغذ و مقوای گلاسه، در تولید انواع مجله و جلد آن، کارت ویزیت، چاپخانه‌ها، انتشاراتی‌ها و چاپ فاکتور است. عمر و دوام بیشتر کاغذ گلاسه نسبت به فاکتور تحریر و الوان باعث شده است که برخی از کسب و کار‌ها به چاپ فاکتور گلاسه روی بیاورند. علاوه بر پایداری بالا، کاغذ گلاسه با حالت براقی که به فاکتور می‌دهد، به زیبایی و جذابیت بیشتر آن کمک می‌کند و می‌توان از آن برای فاکتور‌های غیر رسمی و رسید استفاده کرد.

 بهترین فرمت برای ارسال فاکتور به چاپخانه کدام است؟

شما می‌توانید فایل‌های خود را در یکی از فرمت‌های PDF، TIFF و یا JPEG به چاپخانه منتخب ارسال نمایید. البته توصیه ما ارسال فایل با فرمت PDF است چرا که این فرمت مناسب‌ترین ساختار برای چاپخانه را داشته و مانع از تغییرات ناخواسته می‌شود. در این ساختار کیفیت تصاویر حفظ شده و نوشته‌ها نیز خوانایی، وضوح و کیفیت خود را از دست نمی‌دهند. 
همچنین کنترل کیفیت توسط چاپخانه نیز به نحو بسیار بهتری انجام می‌شود. بنابراین بهتر است که فایلتان را به صورت PDF   آپلود نمایید.

 بهترین فرمت برای ارسال فاکتور به چاپخانه کدام است؟

 زمان آماده سازی فاکتور

اگر فاکتور شما نیاز به تایید بخش اداری ندارد، می‌توانید انتخاب کنید که آن را بدون شماره گذاری، یا آن را با شماره دیجیتال چاپ کنید و سفارش خود را ظرف یک روز دریافت کنید، اما اگر فاکتور به شماره سریال نیاز دارد آماده سازی فاکتور رسمی بیشتر طول می‌کشد. فاکتور رسمی دارای یک طرح ثابت و ارائه شده از طرف اداره دارایی است.

 انواع فاکتور

فاکتورها انواع و اقسام گوناگون دارند که در ادامه به بررسی ان خواهم پرداخت:
• فاکتور رسمی: برای مشاغلی چاپ می‌شود که باید فاکتور را به اداره امور مالیات تحویل دهند.
• فاکتور غیررسمی: این فاکتور فقط برای ارائه به مشتری ساخته می‌شود.
• فاکتور بدون سربرگ: این نوع فاکتور بسیار ساده بوده و معمولا در همه لوازم تحریری‌ها پیدا می‌شود.
• فاکتور سربرگ دار: این فاکتور دارای مشخصات زیادی از کسب‌وکارتان است. بیشتر فروشندگان دوست دارند که فاکتور اختصاصی و ویژه خود را داشته باشند چرا که بیشتر در معرض دید قرار خواهند گرفت و از  بین رقبای خود متمایز می‌شوند. در مطلب فاکتور سربرگ دار چیست؟ بیشتر با این نوع فاکتور آشنا می‌شوید.

 انواع فاکتور

  مزایای استفاده از چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ

در قسمت ابتدایی چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ در مورد بهترین فرمت و نوع کاغذ مناسب توضیحات کاملی داده‌ایم در این بخش در مورد مزایایی استفاده از فاکتورها می‌گوییم:
• چاپ فاکتور مزایای زیادی برای خریدار و فروشنده دارد. فروشنده، فاکتور را نوعی فاکتور فروش تلقی می‌کند و خریدار نیز فاکتور را نوعی فاکتور خرید می‌داند. با تهیه فاکتور برای کسب و کار خودتان، سندی رسمی در اختیار دارید که به موجب آن ضمانتی را به خریدار ارائه می‌دهید.
• کیفیت چاپ، شماره و صحافی یک فاکتور، تجلی دهنده شخصیت کاری و شغلی افراد است.

  مزایای استفاده از چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ

• شما می‌توانید با یک مبلغ کم یک تبلیغات و بازاریابی گسترده‌ای برای خودتان انجام بدهید زیرا بر روی فاکتورها لوگو، نام و نشان برندتان حک می‌شود.
• اکثر افراد فاکتور‌ها را برای حفظ سند و بحث مالیات نگهداری می‌کنند و همین دلیل مهم باعث ماندگاری بدون زحمت فاکتور شما می‌شود. بهتر است نام و نشان خودتان را در آن درج کنید تا هر وقت مشتریان به فاکتور شما نگاه می‌کنند به فکر سازمان شما بیافتند.
• فاکتور یک ورق نازک بوده و همچنین حملی آسان دارد. مخاطبین شما به راحتی آن را حمل و نگه داری می‌کنند.
• مهم ترین مزایای و اهمیت چاپ فاکتور  برای ثبت و نگه داری سندها در واحدهای حسابداری است.

 چاپ انواع فاکتور در چاپ کهن

 چاپ انواع فاکتور در چاپ کهن

برای چاپ فاکتور رسمی نیازی به طرح ندارید، فقط اطلاعات شرکت خود را برای ما ارسال کنید و از فرم آماده شده ما استفاده کنید، اما اگر طرح دارید باز هم کافی است فقط درخواست خود را ثبت کنید تا فاکتور رسمی خود را با تیراژ درخواستی دریافت کنید. در مطلب چاپ فاکتور راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ هر آنچه لازم است در مورد چاپ فاکتور بدانید را بیان کردی و ما در چاپ کهن بهترین‌ها را تشخیص داده و محصولی بدون عیب را تولید می‌کنیم.

نظر شما درباره چاپ فاکتور و راهنمای انتخاب بهترین فرمت و کاغذ چیست؟