فاکتور سربرگ دار چیست؟
مقالات

فاکتور سربرگ دار چیست؟

8/2/2022 8:20:07 PM
4900 مشاهده

فاکتور سربرگ دار چیست؟

یکی از ملزومات لازم برای فروشگاه‌ها و شرکت‌ها فاکتور سربرگ دار است. به طور کلی فاکتور برای سازمان‌ها بسیار مهم است به ویژه سازمان‌های تولید کننده و فروشگاه‌ها. اما امروزه شکل، ماهیت و ظاهر فاکتورها با گذشته متفاوت شده و سازمان‌ها ترجیح می‌دهند از فاکتورهای سربرگ دار استفاده کنند. در این مطلب قصد داریم در مورد فاکتور سربرگ دار و انواع فاکتورها صحبت کنیم.

فاکتور چیست؟

به برگه‌های تجاری که فروشنده برای خریدار طبق اقلام خریداری شده صادر می‌کند فاکتور می‌گویند. عموما در فاکتورها مواردی مانند تاریخ خرید، آدرس فروشنده، آدرس خریدار، نوع کالا، تعداد کالا، قیمت واحد هر کالا یا خدمات، امضا فروشنده و خریدار، قیمت کل، شماره تماس را مشاهده می‌کنید که متناسب با نوع فروش می‌تواند برخی موارد را اضافه یا کم کرد. نکته جالب در مورد فاکتور این است که می‌توان توافق‌ها را در آن ذکر کرد. برای مثال خریدار و فروشنده با هم به توافق می‌رسند مبلغ باقی مانده در دو قسط پرداخت شود و این توافق در زیر فاکتور درج می‌شود و حتی می‌توان تاریخ دقیق پرداخت را هم درج کرد و طرفین زیر آن را امضا می‌زنند.

انواع فاکتور

بر خلاف تصور و ذهنیت همه که فاکتورها یک نوع هستند باید گفت که فاکتورها انواع و اقسام گوناگون دارند که یکی از آن‌ها فاکتور سربرگ دارد است. در ابتدا به معرفی انواع فاکتور پرداخته و در ادامه به بررسی فاکتور سر برگ دار می‌پردازیم. فاکتورها را به سه دسته کلی می‌توان تقسیم بندی کرد، دسته اول فاکتورهای رسمی و غیر رسمی، فاکتور از نظر چاپ و فاکتورها از نظر طراحی.

• فاکتورها از نظر چاپ

فاکتورها از نظر چاپ به دودسته تقسیم می‌شود.

فاکتور شماره دار

برخی از فاکتورها دارای شماره هستند که به صورت سری بعد از چاپ فاکتور با دستگاهی خاص بر روی فاکتور درج می‌شوند. این شماره‌ها که با رنگ قرمز و به صورت برجسته درج می‌شود به فاکتور رسمیت بخشیده و برای ممیز مالیاتی فاکتور معتبری به شمار می‌رود.

فاکتور بر حسب سایز

اکثر فاکتورهای رسمی در سایز A4 و یا A5 چاپ می‌شوند و از نظر اداره مالیات این دو سایز معتبر هستند. اما بر طبق یک قاعده نانوشته فاکتورهای رسمی بهتر است سایز A4 باشد. علت این امر این است که اندازه برگه اجازه درج اطلاعات بیشتر را به طرفین می‌دهد. در چاپخانه‌ها سایزهای متعدد فاکتور چاپ و عرضه می‌شوند که برای افرادی است که نیاز به فاکتور رسمی ندارد و لازم نیست به اداره مالیات ارائه شود. 

• فاکتور رسمی

فاکتورهای رسمی فاکتورهای هستند که باید یک نسخه از آن برای اداره مالیات ارسال شود و دارای مشخصاتی مانند شماره اقتصادی، شماره ثبت شرکت و مواردی از این دست است. سازمان‌های که موظف به پرداخت مالیات هستند حتما باید این فاکتورها را برای اداره مالیات ارسال کنند تا مشمول جریمه نشوند. اما فاکتورهای غیر رسمی فاکتورهای هستند که نیازی به ارسال به اداره مالیات ندارد و معمولا در اکثر فروشگاه‌های کوچک از فاکتور غیر رسمی استفاده می‌شود.

• فاکتور از نظر طراحی

فاکتور از نظر طراحی به دوسته فاکتور سربرگ دارد و بدون سربرگ تقسیم می‌شود.

فاکتورهای بدون سربرگ

فاکتورهای بدون سربرگ فاکتورهای هستند که به صورت عمومی چاپ شده و در فروشگاه‌های لوازم و تحریر عرضه می‌شود. 

فاکتور سربرگ دار

در عصر حاضر اکثر شرکت‌های بزرگ فاکتور سربرگ دار برای سازمان خود طراحی می‌کنند. این فاکتورها به سازمان رسمیت داده و هویت سازمان را شکل می‌دهد. عموما فاکتورهای سربرگ دار با بقیه ملزومات و ست اداری هماهنگ و ست بوده و همه در کنار هم هویت یک برند را شکل می‌دهند.

کاربرد فاکتور سربرگ دار

در برخی از اداره‌ها به ویژه بانک‌ها و اداره مالیات تنها زمانی فاکتور شما مورد تایید قرار می‌گیرد که رسمی بوده و داری سربرگ و مشخصات سازمان صادر کننده باشد. در نتیجه بهتر است فاکتورها به صورت رسمی و سربرگ دار چاپ و ارائه شوند. 

سفارش فاکتور سربرگ دار

همان طور که مشاهده کردید بهترین نوع فاکتور که هم رسمی به شمار می‌رود و هم به سازمان هویت می‌دهد، فاکتورهای سربرگ دار است. اگر به دنبال تهیه فاکتور سربرگ دار برای سازمان خود هستید می‌توانید به مجتمع چاپ کهن مراجعه کنید و به صورت آنلاین فاکتور سربرگ دار خود را به هر تعداد و طرحی که لازم دارید سفارش دهید. بعد از سفارش در کمترین زمان ممکن و با قیمت و کیفیت مناسب فاکتورها برای شما چاپ و ارسال می‌شود. 

 

نظر شما درباره فاکتور سربرگ دار چیست؟ چیست؟