راهنمای کامل چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی
چاپ

راهنمای کامل چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی

10/24/2023 1:30:43 PM
538 مشاهده

 راهنمای کامل چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی 

 راهنمای کامل چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی 

محصولات و خدمات خود را به نمایش بگذارید و با یک کاتالوگ جذاب و قانع کننده، فروش را بسیار آسان‌تر کنید. کاتالوگ‌ها اطلاعات ارزشمندی در مورد شرکت و همچنین اطلاعات مهم تماس و سفارش را ارائه می‌دهند. کاتالوگی موفقیت آمیز است که راهنمای کامل چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی در آن رعایت شده باشد. کسب و کارها و سازمان‌های مختلف در سراسر جهان سال‌ها است که از چاپ کاتالوگ به عنوان یک روش اثبات شده و ارزشمند برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند. 

 چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی

شما یک محصول می‌خواهید به چاپ برسانید آن را به چاپخانه منتخب می‌سپارید اما دیگر اطلاع ندارید که این چاپخانه روش‌های تولید آن چگونه است آیا می‌داند استاندارهای جهانی چیست؟  قصد داریم در مقاله راهنمای کامل چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی اطلاعات کافی در اختیارتان بگذاریم تا بدانید که چاپخانه منتخب چه میزان  به استاندارهای جهانی آشنایی دارد.

 چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی

• در طراحی کاتالوگ باید دقت داشته باشیم که بر اساس استاندارد چاپی کاتالوگ طراحی شود. طراحی کاتالوگ مهم‌ترین بخش تهیه آن است، چرا که با یک چیدمان و طراحی عالی می‌توانید بهترین و حرفه‌ای ترین نوع طراحی استاندارد کاتالوگ را داشته باشید. کاتالوگ‌هایی که به خوبی طراحی شده‌اند، به راحتی قابل استفاده هستند و چینش منظم و زیبایی شناختی محصولات و خدمات را ارائه می‌دهند. پس مکمل یک چاپ خوب طراحی حرفه‌ای و منظم آن است. 
• دانستن مقدار مورد نظر به چاپخانه شما کمک می‌کند تا توصیه‌هایی در مورد اینکه چه نوع ماشین چاپی برای پروژه کاتالوگ خاص شما مناسب است را ارائه دهد. به عنوان مثال، اگر فقط به 200 نسخه از کاتالوگ خود نیاز دارید، ممکن است چاپ کاتالوگ بر روی یک دستگاه چاپ دیجیتال مقرون به صرفه تر باشد. برعکس، اگر به 50000 کاتالوگ نیاز دارید، چاپ افست احتمالا کارآمدترین روش تولید خواهد بود. دانستن مقدار به چاپخانه شما این امکان را می‌دهد که پروژه شما را با دستگاهی که برای آن مناسب تر است مطابقت دهد.

 چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی

• برخی از ابعاد کاتالوگ متداول  و سایزی استاندارد دارند بنابراین تولید آن‌ها به طور کلی مقرون به صرفه تر است. همچنین، برخی از چاپگرها می‌توانند کاتالوگ‌های بزرگ، عجیب و غریب یا سفارشی تولید کنند و برخی نمی‌توانند، همه چیز به تجهیزات تولید چاپخانه بستگی دارد. نکته قابل تامل و مهم در این بخش این است که، چاپگر ممکن است اندازه خاصی از کاتالوگ را بتواند  چاپ کند. به همین دلیل است که توصیه می‌شود قبل از اینکه طراحی و چیدمان عمیق را انجام دهید با چاپخانه خود مشورت کنید. البته چاپخانه‌‌های بزرگ و معتبر در این حوزه چالش ندارند زیرا تجهیزات آن‌ها کامل و به‌روز است. 
• در مراحل تهیه و چاپ کاتالوگ محصولات تعداد محصولات  هر کاتالوگ تعیین می‌کند چه مقدار کاغذ برای تولید پروژه شما نیاز است. تعداد صفحات همچنین به تعیین سبک صحافی مناسب برای کاتالوگ شما کمک می کند . یکی دیگر از اطلاعات مهمی که چاپخانه شما باید در مورد صفحات کاتالوگ باید بداند این است که آیا آن‌ها در هر دو طرف چاپ می‌شوند یا فقط یک طرف. به طور کلی، صفحاتی که به صورت دو طرفه چاپ شده‌اند باید از کاغذ ضخیم‌تری ساخته شوند تا از نمایش جوهر به طرف دیگر جلوگیری شود. نوع کاغذ و نوع جوهر در این بخش دو نکته با اهمیت است. اگر چاپخانه این دو متریال را طبق استاندارهای جهانی انتخاب نکند خروجی آن کاتالوگ سطل زباله است.

 چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی

• کاتالوگ با تعداد صفحات کم مثلاً 64 صفحه یا کمتر معمولاً می‌توانند با روش صحافی Saddle Stitch صحافی شوند. این روش اقتصادی صحافی از منگنه‌ها برای ایمن کردن صفحات به شکل کتاب استفاده می‌کند. تعداد صفحات خیلی زیاد برای روش صحافی معمولاً با روش Perfect Binding صحافی می‌شود. روش Perfect Binding از چسب برای چسباندن صفحات به جلد استفاده می‌کند و می‌تواند کاتالوگ‌های بسیار ضخیم را در خود جای دهد. این روش همچنین یک ستون فقرات صاف ایجاد می‌کند که می‌توان روی آن چاپ کرد. بسته به کاتالوگ خاص شما سبک‌های صحافی دیگری وجود دارد.  اما دو  روش‌ Saddle Stitch و Perfect Bound رایج‌ترین روش‌های صحافی برای کاتالوگ‌های چاپی هستند.

 چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی

• آیا کاتالوگ شما با صفحات تمام رنگی و جلد تمام رنگی تولید می‌شود؟ یا برخی از عناصر فقط با جوهر سیاه چاپ می‌شوند؟ در برخی موارد، جوهر سیاه ممکن است انتخاب مقرون‌ به‌صرفه‌تری باشد، اما رنگ کامل تقریباً همیشه برای حداکثر تأثیر توصیه می‌شود. چاپخانه باید قادر باشد هر نوع خدماتی در این زمینه را نیز برای چاپ کاتالوگ ارائه دهد. 

 ویژگی‌های طراحی كاتالوگ 

زمانی یک کاتالوگ دارای ارزش است که ویژگی‌های آن رعایت شود. در نتیجه در این بخش به بررسی ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت:
1. قابل حمل بودن، مطالعه آن در زمانی که به آن نیاز دارید را مهیا می‌سازد.
2. خلاصه گویی و پرهیز از هر نوع افراط در توضیح بیش از اندازه موارد درج شده در کاتالوگ
3. ارتباط برقرار کردن بدون واسطه با مخاطب
4. ترکیب تصویر با متن جهت شناخت بیشتر مخاطب.
5. با توجه به فرصت مناسب مخاطب جهت مطالعه کاتالوگ، انتخاب دقیق و سنجیده را برای مخاطب مهیا می‌کند.

 ویژگی‌های طراحی كاتالوگ 

6. طراحی کاتالوگ به جهت انتقال اطلاعات و موارد ذکر شده در بالا نسبت به پوستر و تراکت فراتر و سنجیده‌تر عمل می‌کند.
7. معرفی هر چه بیشتر در خصوص جدیدترین و بهترین ساخته ها و خدمات برندتان

 نکات مهم در کاتالوگ 

کاتالوگ‌ها علاوه بر اینک طراحی و چاپ مناسبی باید داشته باشند نیاز دارند برای اینکه خوب و حرفه‌ای جلوه کنند این فاکتورها در آن‌ها رعایت شود. 
• ویژگی‌های کاغذی که انتخاب می‌کنید مانند ضخامت، بافت و سطح براق  تا حد زیادی به دو عامل بستگی دارد. اولین عامل تصویری است که کاتالوگ شما نمایش می‌دهد. برای مثال، یک کاتالوگ ساخته شده با پوشش سنگین و براق، تصویری با کیفیت بالاتر نسبت به نمونه نازک و کسل کننده خود ارائه می‌دهد. به طور منطقی، اگر شما اقلام با کیفیت و گران قیمت را تبلیغ می‌کنید، ساخت کاتالوگ شما باید منعکس کننده آن باشد.
• عامل دوم این است که می خواهید کاتالوگ چقدر بادوام باشد. اگر کاتالوگ را به ندرت چاپ می‌کنید، باید از کاغذ بادوام‌تر با پوشش شفاف محافظ یا احتمالاً لمینت استفاده کنید. این امر کمک می‌کند که تا چاپ بعدی باقی بماند.

 نکات مهم در کاتالوگ 

• وجود تصاویر و متون نوشتاری در کاتالوگ میزان تصمیم گیری و انتخاب صحیح را برای مخاطب سهل و آسان می‌کند. اوست که با دیدن و خواندن موارد فوق به زمان انتخاب و تصمیم خود سرعت می‌بخشد پس از تصاویر مناسب و تاثیرگذار استفاده کنید.

 هدف از طراحی كاتالوگ

حال که تا اینجای مطلب با راهنمای کامل چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی آشنا شدید به بررسی هدف از طراحی کاتالوگ خواهیم پرداخت:
• دادن آگاهی لازم و ضروری به مخاطب، كه ضمن معرفی كالا و خدمات، نقش و هدف تبلیغ هم دارد.
• اثر تبلیغاتی و تاثیر كاتالوگ مهم بوده و در انتخاب و تغییر سلیقه مخاطب نقش بسیار دارد
• كاتالوگ حاوی اطلاعاتی از قبیل اندازه، رنگ، وزن، قیمت، شیوه نگهداری و ویژگی‌های مورد نیاز مخاطبان است و جواب سوال‌های مخاطبان را می دهد.

 بهترین نرم افزار طراحی کاتالوگ چیست؟

کاتالوگ یکی از مهم‌ترین نیاز‌های هر شرکت است. برای طراحی کاتالوگ باید از نرم افزارهای تخصصی مربوطه استفاده کرد. کاتالوگ (Catalog) حرفه‌ای در نرم افزار ایندیزاین (indesign) یا ایلاستریتور (illustrator) طراحی می‌شود. البته نرم افزار کورل (Corel) هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. اما خب با وجود دو نرم افزار یاد شده، استفاده از آن چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. بعضی‌ها هم اصرار دارند کاتالوگ را در نرم افزار فتوشاپ (Adobe Photoshop) طراحی کنند.

 بهترین نرم افزار طراحی کاتالوگ چیست؟

 پایان 

راهنمای کامل چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی  به شما کمک می‌کند تا هر ظاهر و احساسی که می‌خواهید به کاتالوگ چاپی خود بدهید. کیفیت در چاپ و طراحی به برند شما کمک می‌کند تا صدای خود را متفاوت‌تر از دیگران به گوش جامعه هدف خود برسانید.

نظر شما درباره راهنمای کامل چاپ کاتالوگ با استاندارهای جهانی چیست؟