تاثیر تکنولوژی دیجیتال بر فرآیند چاپ
چاپ

تاثیر تکنولوژی دیجیتال بر فرآیند چاپ

11/7/2023 4:44:55 AM
417 مشاهده

 تاثیر تکنولوژی دیجیتال بر فرآیند چاپ

 تاثیر تکنولوژی دیجیتال بر فرآیند چاپ

اگر از تاثیر تکنولوژی دیجیتال برفرآیند چاپ اطلاعاتی ندارید با چاپ کهن همراه باشید تا کاملا متوجه شوید تکنولوژی دیجیتال چه تغییراتی را در صنعت چاپ به وجود آورده است. برای درک بهتر از این مقاله می‌خواهیم چاپ دیجیتال را به صورت جزئی مورد بررسی قرار دهم.

 چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال یکی از به روز‌ترین روش‌های چاپ در بازار است و به سبب پیشرفته‌ترین تکنولوژی که در دستگاه‌های آن استفاد شده است بسیار محبوب بوده و به سرعت جای خود را در صنعت چاپ پیدا کرد است. در چاپ دیجیتال محتویات دیجیتال مانند عکس و متن در نرم‌افزار‌های مختلف طراحی و اصلاح شده و سپس به چاپگرهای دیجیتالی که به کامپیوتر وصل هستند ارسال می‌شوند.
 این تکنولوژی انواع فرمان‌های که به آن داده می‌شود را بر روی متریال مورد به چاپ می‌رساند. البته لازم به ذکر است که در روش‌های چاپی دیگر نیز از ابزار دیجیتال مانند رایانه و نرم افزار‌ها استفاده می‌شود اما این دستگاه‌ها به معنی چاپ دیجیتال نیست.

 چاپ دیجیتال

زمانی یک چاپ به عنوان چاپ دیجیتال شناخته می‌شود که ترکیب تکنولوژی با تکنیک‌های چاپ مشاهده شود و دستگاه چاپ اطلاعات و داده‌ها را به صورت دیجیتال و مستقیم (بدون واسطه زینک یا پلیت) دریافت کند. در واقع چاپ دیجیتال به صورت لیزری و جوهر افشان خروجی دارد.  در این روش هیچ نیروی انسانی دخیل نیست و دستگاه چاپ کاملاً به صورت اتوماتیک کار می‌کنند.

 در چاپ دیجیتال فرآیند تولید چگونه است 

امروزه با بهره گیری از تجهیزات الکترونیکی و دیجیتالی به عنوان فناوری به روز در جهان، بخشی جدایی ناپذیر از زندگی بشر به شمار می رود، که به روز کردن این ابزارها توانسته است ابعاد زندگی انسان را متحول سازد. صنعت چاپ مدرن با روش‌های افست و لیتوگرافی آغاز شد و در گذر زمان و با پیشرفت تکنولوژی چابگرهای روی کار آمدند که به کمک رایانه فرآیند چاپ را دچار تغییر و تحولات عظیمی کردند. طی چند سال اخیر چاپ دیجیتال اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است و بسیاری از امور چاپی به آن وابسته شده است. 
چاپ ديجيتال نوعی چاپ است که در آن بجای بهره گيری از دستگاه  و ماشين آلات دستی و نيمه اتوماتيک افست از دستگاه و ماشين آلات ديجيتال و تمام اتوماتيک استفاده می‌شود. بنابراین چاپ دیجیتال، تکنولوژی مدرنی در حوزه چاپ بوده که برای افزایش کیفیت و کم شدن هزینه صنعت چاپ به وجود آمده است و نقش تاثیرگذاری در این عرصه داشته است.

 تاثیرات تکنولوژِی دیجیتال در صنعت چاپ 

 در مبحث تاثیر تکنولوژی دیجیتال بر فرآیند چاپ قصد داریم در مورد تاثیرات این  روش دیجیتالی بیشتر توضیح دهیم تا متوجه شوید با تغییراتی که این تکنولوژی به ارمغان آورده است در صنعت چاپ به چه میزانی پیشرفت داشته‌ایم.:

 تاثیرات تکنولوژِی دیجیتال در صنعت چاپ 

• این تکنولوژی قادر است تا امکان چاپ بر اساس تقاضا، را فراهم سازد. در این روش چاپی مهم نیست 1 عدد محصول چاپی داشته باشید یا 100 عدد دستگاه‌های متفاوت دیجیتال قدرت این را دارند تا بر اساس تقاضا چاپ را به سرانجام برسانند. 
• چاپ دیجیتال، چاپ مستقیم بوده، این بدان معنا است که در چاپ دیجیتال واسطه‌هایی چون پلیت‌ها حذف می‌شوند. به همین دلیل دستگاه قابل تنظیم و کالیبره کردن است.
• چاپ دیجیتال محدودیت ابعاد و اندازه را از میان برداشته است و تحولی عظیم در صنعت چاپ ایجاد کرده است حتی برخی از چاپگرهای این روش، امکان پرینت سه بعدی را دارند.
• یکی دیگر از تاثیرات تکنولوژِی دیجیتال در صنعت چاپ این است که در زمان کوتاه فرآینده چاپ به پایان می‌رسد. به این صورت که در چاپ دیجیتال سرعت آماده سازی و شروع مرحله چاپ و طول فرایند چاپ را نیز بسیار کوتاه کرده است. در واقع چاپ دیجیتال نسبت به دیگر روش‌های چاپ سریع‌تر انجام می‌شود زیرا همه کارها با رایانه انجام می‌شود. 
• برای مشاهده طرح اولیه، چاپ دیجیتال بهترین روش است. زیرا رنگ نهایی طرح و هر نوع تغییراتی در آن امکان‌پذیر است. این ویژگی باعث شده زمانی که اطلاعات متغیر برای چاپ وجود دارد دچار مشکل نشوید. در واقع چاپ دیجیتال خیالتان را راحت ساخته است. چون خروجی چاپگر دیجیتال به صورت تک تک است و با هر چاپ شما می‌توانید در چاپ بعدی تغییر ایجاد کنید

 تاثیرات تکنولوژِی دیجیتال در صنعت چاپ 

• چاپ دیجیتال نسبت به روش‌های سنتی چاپ افست هزینه بیشتری برای هر صفحه دارد، اما این قیمت معمولاً با اجتناب از هزینه تمام مراحل فنی مورد نیاز برای ساخت صفحات چاپ جبران می شود.
• کلیشه‌ها نیز در چاپ دیجیتال حذف شده‌اند و استفاده از نیروی انسانی در فرایند چاپ دیجیتال به حداقل رسیده است. چون نیروی انسانی در چاپ دیجیتال حذف می‌گردد، دقت دستگاه های چاپ، خطای انسانی را به حداقل می رساند.
• از طرفی دیگر دور ریز در این چاپ به حداقل رسیده است.  در این روش مواد زائد مثل کاغذ و مواد شیمیایی کمتر بوده زیرا نیازی به رسیدن به رنگ و یا تنظیمات حین چاپ وجود ندارد. اکثر کار به وسیله رایانه و کاملا با تکنولوژی انجام می‌شود. 
• تاثیر تکنولوژی دیجیتال برفرآیند چاپ این امکان را فراهم ساخته است تا  چاپ بر روی انواع کاغذ‌ها امکان‌پذیر باشد. 
• چاپ‌های عریض و بزرگ را این تکنولوژی قادر است به چاپ برساند. 
• تاثیر تکنولوژی دیجیتال برفرآیند چاپ به چاپخانه‌ها امکان می‌دهند که فرآیند تولید را بهبود دهند. 

 انواع روش‌های چاپ دیجیتال

انواع روش‌های چاپ دیجیتال به شرح زیر است:

 • روش چاپ جوهرافشان 

نحوه کار پرینتر و چاپگر جوهر افشان به این شکل است که تصویر مورد نظر توسط مرکب مایع و بدون هیچ مانعی روی کاغذ چاپ شده و  خوشبختانه در این روش دیگر نیازی به زینک نیست و به سادگی عملیات چاپ انجام می‌شود. چاپ به روش جوهر افشان یکی از روش‌های چاپ دیجیتال بوده که طرفداران بسیار زیادی نیز دارد. 
شاید به جرات بتوان گفت در بین روش‌های مختلف چاپ دیجیتال، چاپ به روش جوهر افشان یکی از مشهورترین و پر استفاده‌ترین شیوه‌های چاپ دیجیتال است. در اغلب روش‌های چاپ دیجیتالی مانند روش چاپ جوهر افشان معمولا تیراژ کار پایین است و در این حالت صرفه اقتصادی خواهد داشت. معمولا برای تیراژهای بالا از دیگر روش‌های چاپ که مقرون به صرفه باشد، استفاده می کنند.

 • روش چاپ دیجیتال تونری 

 • روش چاپ دیجیتال تونری 

 فرآیند چاپ به روش تونری شامل 6 مرحله بارگیری، تصویر نگاری، مرکب زنی، انتقال تونر، تثبیت تونر و پاک سازی است. در روش تونری تصاویر به وسیله مرکب پودری که قابلیت باردار شدن دارند، ایجاد می‌شود. به این صورت که درام چرخانی توسط نور لیزر باردار شده و پس از ذوب شدن تونر‌ها روی کاغذ، فرآیند چاپ انجام می‌شود. در روش چاپی تونری به دلیل سرعت بالای ذوب شدن پودر رنگ روی کاغذ، سرعت چاپ نیز نسبت به روش‌های جوهرافشان بیشتر است.

 • روش چاپ دیجیتال مرکبی 

در این روش می توان به افزایش بسیار زیاد کیفیت چاپ اشاره کرد. به علاوه در این روش می‌توان از رنگ‌های نقطه‌ای به عنوان کانال رنگی مجزا استفاده کرد. اگر چه نتیجه این روش بسیار خوب و استاندارد است، اما پیچیدگی این دستگاه باعث شده تا به اندازه روش تونر در بین عموم مردم رواج نداشته باشد. 

  روش چاپ دیجیتال مارکرهای لیزری

اینجاست که با مفهوم تاثیر تکنولوژی دیجیتال برفرآیند چاپ بیشتر آشنا می‌شویم. تا قبل از این تکنولوژی هیچ دستگاه چاپی قادر به انجام دادن این روش نبود. اما در این روش نشانگرهای لیزری، اشعه لیزر با سوزاندن و حرارت دادن تصویر را روی سطح مورد نظر ایجاد می‌کنند. این دستگاه سرعت بالایی دارند و در نتیجه گران هستند. 

 پایان

مقاله تاثیر تکنولوژی دیجیتال برفرآیند چاپ به پایان رسید امید است مطالب فوق مفید واقع شود. چاپ کهن در امورات چاپی و ابزارهای تبلیغاتی و همچنین هدایای تبلیغاتی بهترین‌ها را ارائه می‌دهد.

نظر شما درباره تاثیر تکنولوژی دیجیتال بر فرآیند چاپ چیست؟