چرا چاپ فاکتورهای زیبا بهترین تصویر برند را نشان می‌دهد؟
مقالات

چرا چاپ فاکتورهای زیبا بهترین تصویر برند را نشان می‌دهد؟

12/17/2023 12:10:22 AM
421 مشاهده

چرا چاپ فاکتورهای زیبا بهترین تصویر برند را نشان می‌دهد؟

چرا چاپ فاکتورهای زیبا بهترین تصویر برند را نشان می‌دهد؟ مطلبی به ظاهر ساده اما بسیار موثر در بازاریابی و فروش است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 فاکتور چیست

فاکتور، سند یا برگه‌ای تجاری است که فروشنده برای خریدی که خریدار انجام داده صادر می‌کند و در فاکتور اطلاعات مهمی اعم از نام کالا، قیمت کالا، تاریخ خرید، مشخصات فروشنده و همچنین خریدار، تعداد کالا معمولا قید می‌شود. به غیر از این موارد گفته‌شده، فاکتورها می‌توانند حاوی تمامی اطلاعات و توضیحات اضافه درباره خرید و فروش باشند. هر چه این فاکتور‌ها بهتر طراحی شوند تاثیرات مثبت و موثری روی برند و شرکت شما می‌گذارد، پس برای طراحی فاکتور باید دقت کنید و خلاقانه‌تر تصمیم را بگیرید تا فاکتوری منحصر به فرد و زیبا داشته و تاثیرات مثبت آن را روی برند مشاهده کنید.
توضیحات اضافی که در فاکتور ممکن است آورده شود می‌تواند شامل اینکه وجه به چه صورتی پرداخت شود و یا اینکه در چند مرحله انجام شود یا به طور مثال اگر فرد فروشنده برای کالای یا وسیله فروخته شده گارانتی در نظر گرفته می تواند آن را در فاکتور ذکر کند. فاکتور‌ها دارای انواعی هستند که در ادامه هر کدام را بررسی می‌کنیم و توضیح می‌دهیم.

 انواع فاکتور

در این بخش از مطلب چرا چاپ فاکتورهای زیبا بهترین تصویر برند را نشان می‌دهد به بررسی انواع فاکتور خواهیم پرداخت. این نکته را در نظر داشته باشید که فاکتورها بر اساس کاربردشان در خرید و فروش دسته بندی می‌شوند و انواع مختلفی دارند:
• فاکتور رسمی: در شغل‌هایی که باید یک نسخه از فاکتور در اختیار اداره امور مالیات باشد از فاکتور رسمی استفاده می‌شود. این شغل‌ها موظف هستند تا به حسابرسی مالیات ارزش بر افزوده برای خریدار و مشتریان بپردازند. در صورت ارائه ندادن این فاکتور‌ها در این شغل‌ها باید جریمه بپردازد.
• فاکتور‌های غیر رسمی: در این  نوع شغل‌ها که به صورت غیر رسمی هستند فاکتورها فقط به تقاضا و خواست مشتری تهیه می‌شود. مالیات آن محاسبه می‌شود و اجباری به دادن فاکتور رسمی به اداره امور مالیات نیست. این فاکتور برای شغل‌هایی مثل مغازه‌های خرید و فروش و سوپر‌ مارکت‌ها استفاده می‌شود.
• فاکتور فروش: در این بخش از مطلب چرا چاپ فاکتورهای زیبا بهترین تصویر برند به بررسی فاکتور فروش می‌پردازیم. فاکتور فروش سندی است که بین فروشنده و خریدار وجود دارد و جزء فاکتور‌های غیر رسمی است. فاکتور فروش برای خریدار که همان فاکتور خرید است و برای فروشنده فاکتور فروش نام دارد.

 اطلاعات فاکتور فروش

هر فاکتور فروش شامل جزئیاتی می‌شود اعم از:  تعداد کالا خریداری شده،قیمت همه‌ی اجناس، تاریخ خرید، مقدار پرداخت شده و توضیحات اضافه‌ای که صادر کننده فاکتور صلاح ببیند باشد. در فاکتور، متن فاکتور‌ها معمولا در همه‌ یکی است و فرق چندانی ندارد.

 فاکتور فروش معتبر

هر فاکتور دارای یک سری استاندارد‌ها است که در ادامه تصویر یک فاکتور استاندارد و معتبر را ارائه خواهیم کرد.

 فاکتور فروش معتبر

تا الان با فاکتور و انواع فاکتور آشنا شدیم در ادامه با تفاوت فاکتور در طراحی می‌پردازیم.

 • فاکتورهای کاربن دار

یکی از کاربردی‌ترین انواع فاکتورها، فاکتورهای کاربن دار هستند. این فاکتورها برعکس فاکتورهای قدیمی که کاربن نداشتند، برگه‌هایی هستند که همراه خودشان کاربن دارند. پس با وجود این فاکتورهای کاربن‌دار نیازی به استفاده از کاربن به صورت جدا نیست و با یک بار نوشتن شما می‌توانید چند نسخه از فاکتور را داشته باشید.

 تفاوت انواع فاکتور از نظر کارکرد و طراحی

در این بخش از مطلب چرا چاپ فاکتورهای زیبا بهترین تصویر برند به بررسی تفاوت انواع فاکتور از نظر کارکرد و طراحی خواهیم پرداخت:

 • انواع فاکتورها از لحاظ طراحی

فاکتورها طراحی‌های متفاوتی دارند که هر کدام برای کسب‌و‌کارها متفاوت هستند. فاکتور‌ها به دو نمونه سربرگ دار و بدون سربرگ تقسیم می‌شوند: 
• فاکتور بدون سربرگ: فاکتورهایی هستند که بدون سربرگ هستند و در مغازه‌های فروش لوازم‌تحریر و یا لوازم اداری می‌فروشند. طراحی این نوع فاکتور بدون سربرگ محدود است و به درد کسب‌و‌کارهای بزرگ و متوسط نمی‌خورد و اگر شما فاکتور با طرح خاصی می‌خواهید می‌توانید آن را طراحی کنید. 
• فاکتور سربرگ دار: در مطلب فاکتور سربرگ دار چیست؟ به طور کامل در مورد این نوع فاکتور صحبت کرده‌ایم.

 انواع فاکتور از لحاظ چاپ

فاکتورها طبق معیارهایی از نظر چاپ به انواع مختلف تقسیم می‌شوند. معیارهایی مثل: تعداد برگه‌های فاکتور، سایز کاغذ‌های فاکتور، جنس کاغذ استفاده شده، رنگی که در فاکتور‌ها استفاده می‌شود که در ادامه به شرح مختصر هر یک خواهیم پرداخت:

 • تعداد برگه

 فاکتور‌ها در تعداد برگه با هم تفاوت دارند، فاکتورها به صورت دو برگ، سه برگ و چهار برگ چاپ می‌شوند. البته که فاکتور‌های رسمی تقریبا همیشه سه برگی هستند و فاکتور‌های غیر رسمی معمولا دو برگ چاپ می‌شوند.

 • رنگ فاکتور

فاکتورها با توجه به کاربردشان به رنگ‌های مختلف می‌تواند طراحی و چاپ شوند. معمولا فاکتورها از لحاظ رنگ به رنگ‌های سیاه و سفید، دورنگ، چهار رنگ و تک‌ رنگ  و رنگ‌هایی چون آبی، قرمز، سبز، زرد و مشکی می‌توان چاپ و طراحی کرد.

 • فاکتور ساده

فاکتور‌های ساده تعداد زیادی از کل فاکتورهای موجود را در برمی‌گیرد، این نوع از فاکتورها در همه‌ی فروشگاه‌های مرکزی و هر مکانی که خرید و فروش دارند، وجود دارد. این فاکتورها به دلیل سادگی که دارند به فاکتور‌های ساده معروف هستند و نام آن‌ها که از سادگی می‌آید به این معنا نیست که کاربرد خاصی ندارند.

 نتیجه گیری

فاکتورها به یک شکل نیستند و هر یک از این فاکتورها با توجه به کاربردشان متفاوت هستند و تعداد برگه‌ها و نوع و طرح چاپ و رنگ فاکتور، طیف بسیار گسترده‌ای دارد. فاکتور مناسب با کسب‌و‌کارتان اگر طوری طراحی و چاپ شود که زیبا و خاص باشد تاثیرات مثبتی روی کسب و کارتان خواهد گذاشت و موجب جلب توجه مشتری می شود. ما سعی کردیم تا در  مطلب چرا چاپ فاکتورهای زیبا بهترین تصویر برند را نشان می‌دهد؟ به طور کامل به شرح اهمیت و انواع فاکتور بپردازیم.

نظر شما درباره چرا چاپ فاکتورهای زیبا بهترین تصویر برند را نشان می‌دهد؟ چیست؟