پاکت نامه ملخی چیست
مقالات

پاکت نامه ملخی چیست

3/25/2024 9:32:41 PM
591 مشاهده

 پاکت نامه ملخی چیست

پاکت ‌نامه ملخی یک نوع ابزار ساده ولی کاربردی است که از آن برای نگهداری مدارک و اوراق استفاده می‌شود که شما با برچسب می‌توانید پاک‌نامه‌های ملخی را به دسته‌های مختلفی تقسیم کنید. طیف استفاده از این پاک‌نامه‌ها بسیار گسترده است. ما در این مطلب به بررسی کامل پاک نامه ملخی، انواع آن و درگیر موارد خواهیم پرداخت تا در صورت نیاز بتوانید پاک مناسب خود را انتخاب کنید.

 تعریف پاکت ملخی

پاکت نامه‌های ملخی یکی از انواع پاکت‌ها هستند که سایز این پاکت ۲۳/۵ در ۱۰/۵ است که روی آن می‌توانید چاپ رنگی یا تک‌رنگ انجام دهید. برای پاکت نامه ملخی انواع مختلفی طراحی می‌شود مانند لبه صاف، لبه گرد، لبه تیز، لبه ذوزنقه. جنس پاک‌نامه ملخی مختلف است و انواع جنس‌های مختلف پاک‌نامه ملخی روی وزن آن تاثیر می‌گذارد، مثلا هفتاد گرمی، هشتاد گرمی، گلاسه صد و‌ بیست گرمی، صد و ‌پنجاه گرمی، دویست گرمی. انواع این وزن‌ها برای پاک‌نامه ملخی در بازار موجود است. از پاکت نامه‌های ملخی بیشتر در شرکت‌ها، سازمان‌ها، فروشگاه‌ها، ادارات، دفترخانه‌ها استفاده می‌شود.
روی پاکت نامه ملخی، هم چاپ افست و هم چاپ ریسو می‌توانید انجام دهید. هزینه چاپ ریسو به‌نسبت چاپ افست منصفانه‌تر است، البته بستگی به انتخاب شما دارد.

 انواع پاکت ملخی 

انواع پاکت نامه ملخی به شرح زیر است:
۱. پاکت نامه ملخی DL: برای ارسال نامه‌ها و اسناد در سایز A4 که قابلیت جا شدن به‌طور کامل در یک پاکت را دارد از این نوع پاک‌نامه ملخی استفاده می‌شود. این مدل پاکت برای کسب‌و‌کارهایی که فقط می‌خواهند یک برگه کاغذ A4 بفرستند مناسب است.
۲. پاکت نامه ملخی با ابعاد۲۲۹×۱۶۲ میلی‌متر: این نوع از پاکت نامه‌های ملخی برای کاغذهایی با سایز A5 و یا کاغذ A4 که از وسط تا شده ‌باشد مناسب است. برای ارسال نامه می‌توانید از این پاکت‌ها استفاده کنید. پاکت نامه ملخی با ابعاد ۱۶۲×۱۱۴ میلی‌متر،از این پاکت نامه‌ها برای نامه‌ها و کارت‌ها در سایز A6 و A5 استفاده می‌شود.
۳.پاکت ملخی دکمه‌دار: نامه‌هایی که کمی بزرگ‌تر از سایز A4 هستند به راحتی داخل پاکت دکمه‌دار قرار می‌‌گیرند. شما می‌توانید پنجاه عدد برگه  A4 را درون این پاکت‌ها قرار دهید بدون اینکه آسیبی ببینند. این نوع پاکت ملخی تنوع رنگی زیادی دارد که موجب گسترده‌ شدن تنوع در انتخاب شما می‌شود که این رنگ‌ها شامل آبی، زرد، بنفش، سفید، قرمز، نارنجی و سبز می‌شود. طبق سلیقه‌ای که دارید می‌توانید از هر رنگ یک عدد پاکت بخرید و مدارک و اسناد را با تفکیک رنگ جدا کنید با این کار اسناد و مدارک شما نظم خوبی پیدا می‌کند. جنس بدنه این نوع پاکت نامه ملخی مقاوم در ‌برابر خط‌و‌خش است و محتویاتش از بیرون قابل مشاهده نیست و انعطلاف‌پذیر هستند. پاکت نامه‌های ملخی دکمه‌دار انواع مختلفی دارند در ادامه خواهیم‌گفت با ما همراه باشید.
• پاکت ملخی دکمه دار با جای کارت و خودکار: روی این نوع پاکت‌ها جای کارت و خودکار قرار‌گرفته و یک پاکت کاملا ویژه است. درون جیب طلقی که روی این پاکت‌ها وجود دارد شما می‌توانید کارت‌های ویزیت خودتان را در آن قرار دهید و به‌عنوان تبلیغات در مراسمی خاص به شرکت‌کنندگان هدیه بدهید و حتی روی کارتی که درون جیب روی پاکت می‌گذارید می‌توانید اطلاعات و توضیحاتی برای کسی که قرار است این پاکت به دستش برسد بنویسید. شکافی هم روی این پاکت‌ها وجود دارد که می‌توانید خودکار را در آن جای دهید. این نوع پاکت ملخی دارای هشت رنگ مختلف است و دکمه‌ای که روی پاکت قرار دارد نه سفت است نه نرم و با چندین مرتبه استفاده هم خراب نمی‌شود.
• پاکت ملخی دکمه دار دو‌رنگ:  انواع دیگر پاکت‌های دکمه‌دار است که ظاهر و رنگ زیبایی دارند زمینه این پاکت‌ها در هشت رنگ مختلف وجود دارد و رنگ خود پاکت سفید و به‌صورت براق است. به همین علت به آن پاکت دو ‌رنگ می‌گویند، در‌های این پاکت با عاج لوزی شکل طراحی شده و درون پاکت مات است به‌همین دلیل قابل مشاهده نیست. روی بدنه پاکت ملخی دکمه‌دار دو‌رنگ، شکاف سه سانتی‌متری قرار دارد که می‌توانید در این محل خودکار‌تان را قرار دهید. جنس این پاکت از پلی‌پروپیلن است که ضد الکتریسیته است پس نگران چسبیدن موها و پرزها به پاکت نباشید و همچنین ضد اسید است پس این نوع پاکت عمر بسیار طولانی دارد.
 ۴. پاکت نامه ملخی تجاری یا بانکداری: رایج‌ترین نوع پاک‌نامه ملخی این نوع پاکت است که بیشتر برای کارت‌‌های تبریک استفاده می‌شود. همچنین برای ارسال نامه‌های شخصی و یا کارت از پاکت نامه ملخی تجاری استفاده می‌شود. شما می‌توانید توسط فلپ‌های مثلثی و فضای گسترده آن‌ها را تشخیص دهید در حالی که این پاکت‌ها در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلفی وجود دارند. ولی رنگ سفید، یکی از متداولترین نوع پاکت نامه ملخی تجاری در شرکت‌ها است چون حرفه‌ای و تمیز به‌نظر می‌رسد.
۵. پاکت نامه ملخی پنجره‌دار: برای قبض‌ها و یا اخطار‌های پرداخت، پاکت نامه‌های ملخی پنجره‌دار مناسب هستند. این نوع پاکت‌ها دارای برش کوچکی هستند که با پلاستیک شفاف پوشانده شده، وجود این پنجره به گیرنده این امکان را می‌دهد تا به راحتی بتواند چیزی که در پاکت است را ببیند. نحوه قرار‌گیری موارد داخل پاکت طوری است که نام و آدرس گیرنده قابل مشاهده است.بعضی از پاکت نامه‌های ملخی یک پنجره و دو پنجره هستند.
۶. پاکت نامه ملخی دیسک: شرکت‌های نرم‌افزاری و یا سرگرمی برای نگهداری از دیسک‌ها و دی‌وی‌دی‌ها و جلوگیری از خط‌و‌خش روی آن‌ها از پاکت نامه ملخی دیسک استفاده می‌کنند و مانع از آسیب دیدن دیسک می‌شوند. این پاکت‌ها را هم از پلاستیک و هم از کاغذ می‌شود درست کرد و سپس با نوار‌چسب محکم کرد.
۷. پاکت نامه ملخی مربعی: این نوع پاکت‌ها به شکل مربع هستند و برای دعوتنانه‌ها استفاده می‌شوند. این نوع پاکت‌ها دارای یک فلپ پهن و یک مهر و همچنین موم چسب است و در حالت کلی اگر دست کاری شود به‌راحتی قابل تشخیص است. در بعضی از موارد این پاکت‌ها برای ارسال وسایل کوچک و شکننده استفاده می‌شود.

 سخن پایانی

همان طور که گفتیم پاکت نامه ملخی کارایی زیادی دارد که طبق نیازتان می‌توانید هر یک از آن‌ها را انتخاب کنید و تهیه کنید. اگر می‌خواهید اسناد و اوراق و مدارک شما در جای امن بماند و با تغییرات محیطی خراب نشود می‌توانید از پاکت نامه‌های ملخی استفاده کنید.

نظر شما درباره پاکت نامه ملخی چیست چیست؟