فن‌آوری‌های نوین در چاپ لیبل محصولات
چاپ

فن‌آوری‌های نوین در چاپ لیبل محصولات

10/3/2023 7:34:34 AM
281 مشاهده

 فن‌آوری‌های نوین در چاپ لیبل محصولات

 فن‌آوری‌های نوین در چاپ لیبل محصولات

تاریخ چاپ به 2500 سال قبل از میلاد برمی‌گردد، زمانی که تمدن‌های ایلامی و سومری  برای نوشتن از گل استفاده می‌کردند. کم کم فن‌آوری چاپ رشد کرد و با نیاز و خواسته‌های اجتماعی ما سازگار شدند. در این مقاله به فن‌آوری‌های نوین در چاپ لیبل محصولات می‌پردازیم. به طور خاص، ما به روش‌های چاپ افست، چاپ فلکسوگرافی، چاپ گراور، همچنین جدیدترین روش‌ چاپ دیجیتال نگاه می‌کنیم تا مزایا و معایب هر فناوری برای لیبل‌های محصول را مورد بررسی قرار دهیم.

 لیبل

لیبل یکی از محصولات مهم در صنایع مختلف بوده که برای چسباندن بر روی محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع شناسنامه و هویت محصول است که توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کرده و آن‌ها را نسبت به خرید ترغیب می‌کند. هر چیزی که شما به عنوان مصرف‌کننده خریداری می‌کنید دارای یک برچسب مخصوص روی جلد یا قوطی آن است. بر روی لیبل دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه استفاده از یک محصول، اطلاعات تغذیه‌ای، مشخصات مواد تشکیل دهنده و... درج می‌شود. گاهی‌ اوقات در چاپ لیبل فقط یک طرح برای جلب‌ توجه مشتری روی آن چاپ می‌شود. هر برچسب اطلاعات و کاربرد منحصربه‌فرد خود را در محصولات مختلف دارد. لیبل را می‌توانید بر روی کلیه محصولات موجود در بازار مانند مواد غذایی، مواد شوینده، محصولات آرایشی و بهداشتی، برچسب‌های تبلیغاتی، انواع داروها و غیره مشاهده کنید.

 لیبل

 انواع فن‌آوری‌های نوین در چاپ لیبل محصولات 

با ظهور صنعت لیتوگرافی، سازندگان اولیه توانستند اولین نسخه تجاری چاپ لیبل را ایجاد کنند. اما این روش پاسخگو نیازها نبوده و تنها اولین روش چاپ لیبل تجاری محسوب می‌شد. رشد مداوم بازار جهانی تقاضاهای جدیدی برای تولیدکنندگان مطرح کرده و تا امروز تغییرات زیادی را پیموده است. امروزه چهار فناوری کلیدی وجود دارد تا بهترین لیبل‌ها تولید شوند. 

 • چاپ لیبل فلکسوگرافی

چاپ فلکسوگرافی در اواخر دهه 1800 معرفی شد و اساساً نسخه اصلاح شده چاپ لترپرس بود. چاپ فلکسو، همان طور که معمولاً در دنیای لیبل از آن یاد می‌شود، یک سبک چاپ چرخشی را اجرا می‌کند. هنگامی که یک چاپگر فلکسو کار می‌کند، این قالب‌ها بر روی متریال برچسب فشار می‌آورند و تصویر مورد نظر را به چاپ می‌رسانند. چاپ فلکسوگرافی به دلیل سرعت و قابلیت‌های بزرگ در خط مقدم تکامل چاپ لیبل بوده است. 
فلکسو امکان چاپ و لمینیت هزاران برچسب را به صورت خطی با سرعت بالا فراهم می‌کند. در این روش چاپی قالب‌ها باید قبل از فرآیند چاپ ساخته شوند. به دلیل این عیب، نمی‌شود از چاپ فلکسوگرافی در تیراژهای کم استفاده کرد. زیرا تغییر کارها در لحظه یا ایجاد تغییرات کوچک در چاپ‌ها به یک فرآیند طولانی تبدیل می‌شود. چاپ لیبل فلکسوگرافی برای افرادی که لیبل‌هایی با حجم تولید بالا، سرعت زیاد و مقرون به‌صرفه بودن را می‌خواهند مناسب است. برخی از محبوب‌ترین محصولات این نوع برچسب‌ها شامل تجهیزات صنعتی است.

 • چاپ لیبل فلکسوگرافی

 • چاپ لیبل گراور

چاپ گراور، مانند فلکسوگرافی، فرآیند چاپ به سبک چرخشی را اجرا می‌کند. سیلندرهای فلزی با روکش مس بزرگ به صورت سفارشی برای هر کار منحصر به فرد ساخته می‌شوند. با توجه به دوام سیلندرهای فلزی، چاپ گراور برای کارهای طولانی با حجم بالا مناسب است. کیفیت تصویر تولید شده در این روش چاپ بسیار محبوب است. چاپ گراور، مانند فلکسوگرافی، زمان راه اندازی قابل توجهی برای عملیاتی کردن دستگاه دارد. ساخت سیلندرها نیز یک فرآیند طولانی و خسته کننده است که معمولاً زمان طولانی برای ساخت احتیاج است. اغلب چاپخانه‌ها سفارش مشتریان کوتاه مدت را به دلیل هزینه‌های راه‌اندازی که باعث می‌شود کارها به اندازه کافی سودآور نباشند قبول نمی‌کنند. 

 • چاپ لیبل سیلک اسکرین

اگر به دنبال برچسبی هستید که در برابر شرایط مختلف بیرونی مثل تحمل خیسی، شست‌وشو، گرمای شدید و آفتاب و ساییدگی مقاوم باشد. لیبل‌های با روش چاپ سیلک اسکرین مناسب هستند. این لیبل‌ها دوام بالایی در مقابل فضای باز و مواد شیمیایی دارند. اگر اقلامی دارید که بعد از شست‌‌وشوها یا استفاده‌های مکرر ظاهر آن برای شما حائز اهمیت است، چاپ لیبل به روش Silkscreen، مناسب است‌.

 • چاپ لیبل سیلک اسکرین

 چاپ لیبل دیجیتال

فن‌آوری‌های نوین در چاپ لیبل محصولات با روش دیجیتال به بالاترین حد ممکن رسیده است. چاپ لیبل دیجیتال در پایان قرن بیستم محبوبیت پیدا کرد. چاپگرهای لیبل دیجیتال به دلیل هزینه اولیه پایین و سفارشی سازی سریعی که ارائه می‌دهد، جایگاه خاصی دارد. 
‌ فن‌آوری‌های نوین در چاپ لیبل محصولات یعنی، چاپ دیجیتال به زمان راه‌اندازی اضافی نیاز ندارند، زیرا حکاکی سیلندرها یا ریخته‌گری قالب‌ها در این روش وجود ندارد. شما به سادگی یک فایل را آپلود کرده و دکمه "چاپ" را فشار دهید. چاپ لیبل دیجیتال این اجازه را می‌دهد تا استیکرهای سفارشی در لحظه ویرایش یا اصلاح شوند. کاربر قادر است در این چاپ سفارشی سازی کامل رنگ‌ها، اندازه و... را آن طور که می‌خواهد داشته باشد.

 چاپ لیبل دیجیتال

چاپگرهای لیبل دیجیتال قادرند کارهای کوچک‌تری را انجام دهند بنابراین هیچ کاری برای این سیستم چاپی خیلی کوچک نیست. چاپگرهای لیبل دیجیتال را می‌توان به دو خانواده سیستم‌های تونر و سیستم‌های جوهر افشان تقسیم کرد. با افزایش محبوبیت چاپ لیبل دیجیتال، دامنه سازگاری با آن نیز در حال افزایش است. سیستم‌های جوهرافشان معمولاً CYMK را چاپ می‌کنند، اما با تکامل چاپ جوهر افشان UV، تعداد زیادی از رنگ‌ها همچنان در حال رشد هستند.

 جدیدترین چاپگر دیجیتال 

چاپگرهای لیبل دیجیتال معمولاً برای دستیابی به ظاهر لیبل دلخواه به دو سیستم نیاز دارند. اولی چاپگر لیبل دیجیتال و دومی سیستم تکمیل لیبل است. سیستم تکمیل لیبل همان چیزی است که برچسب ها را برش می‌دهد، با توجه به طراحی دو سیستمی در چاپ دیجیتال فناوری‌هایی مانند فلکوسی و گراور ساده‌تر هستند. در سال‌های اخیر، با توسعه فناوری برش لیزری، سیستم‌های درون خطی محبوبیت پیدا کرده‌اند. چاپگر لیزری به صورت خطی با چاپگر برچسب دیجیتال نتایج بهینه را برای کاربر خود ارائه می‌دهند. امروزه، چاپگرهای لیبل دیجیتال به خط مقدم دنیای چاپ لیبل راه یافته‌اند. چاپگر لیزری دیجیتال سفارشی سازی بیشتر، وضوح چاپ بالاتر را به کاربران خود ارائه می‌دهد. 

 جدیدترین چاپگر دیجیتال 

 تاثیرفناوری نوین چاپ دیجیتال در تولید لیبل 

فن‌آوری نوین در چاپ لیبل دیجیتال محصولات باعث حذف هزینه و زکاهش زمان تولید در چاپ لیبل شده است. زیرا پلیت چاپ و مرحله آماده‌سازی دیگر در کار نیست و چاپخانه‌ قادر است لیبل را با کمترین تیراژ و به خصوص با صرفه اقتصادی بسازد. بدون تردید ابداع و توسعه چاپ دیجیتال در سال‌‌های اخیر از مهم‌ترین عوامل تحول در صنعت چاپ لیبل بوده است. سرعت بالای چاپ لیبل در کنار سفارشی سازی و کیفیت ایده‌آل، چاپ دیجیتال را محبوب و مهم ساخته است. 

 چاپ انواع لیبل در مجتمع چاپ کهن

 چاپ انواع لیبل در مجتمع چاپ کهن

فن‌آوری‌های نوین در چاپ لیبل محصولات به طور کلی سبب شده تا آنچه از لیبل می‌خواهیم را در اختیار داشته باشیم. در این مقاله روش‌های مختلفی برای چاپ لیبل از گذشته تا به حال را مورد بررسی قرار دادیم.  شما می‌توانید در مسیر پیشرفت بیزینس‌تان و رقابت با سایر بیزنس‌ها اقدام به چاپ لیبل‌های اختصاصی در مجتمع چاپ کهن کنید.

نظر شما درباره فن‌آوری‌های نوین در چاپ لیبل محصولات چیست؟