نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه
مقالات

نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه

11/23/2023 11:40:56 PM
343 مشاهده

 نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه 

نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه باعث شده تا چاپ بر روی هر متریالی  که بخواهید در چاپخانه‌ها امکان پذیر باشد. با تحولات اخیر در این صنعت، محصولات چاپی نیز سمت‌وسوی کاربردی‌تر به خود گرفته‌‌اند. در نتیجه تمرکز بر ایجاد محتواهای چاپی منحصر به فرد و با کیفیت بالا به مراتب بیش‌تر از گذشته مشاهده می‌شود، که چشم هر بیننده‌‌ای را قادر است به خود جذب کند. نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه را در این مطلب به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

 اهمیت صنعت چاپ 

قبل از این که به بررسی نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه بپردازیم به بررسی اهمیت صنعت چاپ خواهیم پرداخت. یکی دیگر از برکات صنعت چاپ همین جلوگیری از فراموشی و نابودی محتوای بصری  است. صنعت چاپ با تغییراتی که در گذر زمان به خود دیده است، توانسته در حال حاضر تولید انبوه و مداوم محصولات چاپی متفاوتی را ارائه ‌دهد.  بدون اغراق اهمیت و ارزش بالای این صنعت و نقش تعیین کننده‌اش در زمینه‌های علمی، فرهنگی و تاریخ تمدن بشری، باعث می‌شود نوشتن درباره‌ی آن سخت باشد.

 تحولات جدید صنعت چاپ 

نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه امروزه بر هیچ کس پوشیده نیست. صنعت چاپی که هم ‌اکنون مشغول به فعالیت است و خدمات بی‌نقصی که از آن دریافت می‌کنید با گذشته چندین سال به اینجا رسیده است.
 در حال حاضر تحولاتی که روش دیجیتالی در سال‌های اخیر به وجود آورده است چاپخانه‌ها را قادر ساخته‌اند تا فرصت‌های بسیاری را نیز ایجاد کنند. همین امر سبب شده تا برای هر نیازی پاسخگویی انواع مخاطبان با سلایق متفاوت باشد. 
در ادامه به مطلب نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه  به بررسی برخی از این موارد خواهیم پرداخت: 

 • کیفیت

 یکی از فرصت‌های مهم، نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه ایجاد محتواهای تعاملی و چاپ دیجیتال با کیفیت بالا است.

 • افزایش مخاطب

تحولات جدید امروزی در صنعت چاپ آن را قادر ساخته است تا  تنوع  و کیفیت مطلوبی برای محصولات ارائه دهد که این امر باعث شده تا این صنعت مخاطبان بیشتری نسبت به گذشته  داشته باشد. 

 • سطوح مختلف 

چاپ در تعریف کلی، فرآیند و عملیاتی است که طی آن متون، نقش و تصاویر مورد نظر به روی سطوحی از جنس متفاوت منتقل می‌شوند. امروز با پیشرفت تکنولوژی در صنایع گوناگون روش‌های متعددی جهت انجام این عملیات وجود دارد. رونق جدید در چاپ دیجیتال، فرصت‌ها و چالش‌ها در مورد این موضوع بیشتر صحبت کرده‌ایم.

 • چاپ آنلاین 

پیشرفت تکنولوژی و دستگاه‌های دیجیتال بستری را فراهم ساخته است تا مخاطب هر نوع محصولی را به صورت غیر حضوری سفارش دهد. همچنین می‌تواند انواع خدمات را با کمک این تجهیزات در کوتاه‌ترین زمان ممکن دریافت کنند. با کمک این روش فرآیند انتخاب، ثبت سفارش، پرداخت هزینه و … به صورت آنلاین و در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود.

 • بسته‌بندی

 از نوآوری‌های صنعت چاپ ایجاد تحول در چاپ بسته‌بندی است  روش‌های چاپ مختلف به منظور چاپ بسته‌ بندی با جذابیت بصری و  قابلیت افزایش عمر محصول استفاده می‌شود.

 به‌روزترین روش‌های چاپی 

انواع روش‌های چاپی متفاوت هستند که وجه تمایز اصلی در چاپ را به وجود می‌آورند در این بخش مطلب نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه شما با به‌روزترین آن‌ها آشنا می‌شوید:

  • چاپ هلیوگراور

هلیوگراور از نوع چاپ گود است، در چاپ گود سطح مورد نظر چاپ نسبت به دیگر قسمت‌‌ها تا حدی دارای فرورفتگی بیشتری است. در چاپ هلیوگراور از سیلندرهای فلزی جهت حک کردن تصاویر و چاپ استفاده می‌شود.

 • چاپ سیلک اسکرین

چاپ سیلک اسکرین ضمن داشتن طیف وسیعی از مواد و مرکبات، امکان چاپ بر روی اقلام با جنس‌های خاص و کالاهای مختلف حتی اجسام لوله شده، ناهموار و کج را نیز فراهم می‌کند.
در این نوع چاپ یک نوع توری وجود دارد و مرکب را با فشار زیاد از بالا به روی سطح مورد نظر منتقل می‌کند. عملکرد آن بدین صورت است که در ابتدا از طرح مورد نظر، فیلم با سایز درشت تهیه می‌شود، سپس طرح بر روی توری آغشته به مواد حساس شونده توسط طرح نگاتیو منتقل گشته و قسمت‌های مورد نظر از طریق نور دهی خالی می‌گردد.

 • چاپ فلکسو 

در این روش از کلیشه‌های ژلاتینی و منعطف استفاده می‌شود. در ابتدا از طرح مورد نظر کلیشه ژلاتینی تهیه شده و روی ماشین قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های این نوع چاپ می‌توان به سرعت بالا، چاپ حروف یک دست و خوانا، انعطاف‌پذیری و چاپ به شکل رول بر روی سطوح مختلفی چون نایلون، انواع سلفون‌های بسته بندی، کاغذ BOPP، پی‌وی‌سی، دستمال‌های طرح‌ دار و… با هزینه‎‌ی کم و در تیراژهای بالا اشاره کرد.

 • چاپ تامپو

این نوع چاپ را به دلیل استفاده از کلیشه‌های گود می‌توان در دسته چاپ‌های گود غیرمستقیم قرار داد. در چاپ تامپو، از یک پد انعطاف‌پذیر سیلیکونی به نام تامپون جهت انتقال تصویر بر روی سطح مورد نظر استفاده می‌شود.

 • چاپ دیجیتال

با ورود تکنولوژی دیجیتال و نوآوری‌های دیگر ،پروژه‌های چاپی با سرعت و دقت بیشتری انجام می‌شوند. در واقع صنعت چاپ در سال‌های اخیر بسیار پیشرفت کرده و تکامل ‌یافته است و هیچ نشانه‌ای حاکی از توقف در آن مشاهده نمی‌شود.
با ظهور چاپ دیجیتال در سال‌های اخیر تقریباً چاپ بر روی مواد غیر کاغذی زیادی اعم از انواع پلاستیک، فویل، چوب، منسوجات، انواع فلز و … افزایش پیدا کرده است. پیش‌بینی می‌شود که چاپ بر روی سطوح چاپی گوناگون به عنوان یکی از پرطرفدارترین فناوری‌های صنعت چاپ افزایش بسیاری پیدا کند.

 • چاپ سه‌بعدی 

چاپ سه بعدی به تکنولوژی گفته می‌شود که در آن فایل دیجیتالی حاوی طرحی خاص طی چندین مرحله به یک قطعۀ سه بعدی تبدیل می‌شود. اما این روش چاپی به علت گران بودن مانند روش دیجیتال از جایگاه خاصی در این صنعت برخوردار نیست. در مورد چاپ سه بعدی اینجا بخوانید. 

 پایان 

شما در مقاله نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه با نکات با اهمیتی آشنا شدید و در نهایت این مقاله به شما نشان داد که چاپخانه‌ها با تحولات و تغییرات در عصر جدید توانسته‌اند تحولات عظیمی در این صنعت ایجاد کنند.

نظر شما درباره نوآوری‌ها و تحولات اخیر در صنعت چاپ و چاپخانه چیست؟