چگونه فاکتور تجاری مناسب و حرفه‌ای چاپ کنیم
چاپ

چگونه فاکتور تجاری مناسب و حرفه‌ای چاپ کنیم

9/29/2023 1:54:14 PM
402 مشاهده

 

 چگونه فاکتور تجاری مناسب و حرفه‌ای چاپ کنیم

می‌خواهید خودتان فاکتور را طراحی کنیم؟ دنبال این هستید که چگونه فاکتور تجاری مناسب و حرفه‌ای چاپ کنیم تا بتوانید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنیم، تیم تحقیقاتی ایران کهن قصد دارد نکات مهمی در حوزه چاپ و طراحی فاکتور تجاری به شما ارائه دهد تا بتوانید فاکتور تجاری بسازید. اما‌ اگر در روند کار دچار مشکل شدید نگران نباشید با کارشناسان ما تماس برقرار کنید تا در طراحی و چاپ فاکتور تجاری نواقص‌های و مشکلات شما را برطرف سازند.

 فاکتور تجاری چیست؟

یکی از پر استفاده‌ترین سندهای تجاری فاکتور‌ها هستند که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سند تجاری جزئیات مربوط به کالا و شرایط پرداخت تجارت را ارائه دهد. فاکتور تجاری اغلب برای ترخیص از گمرک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در فاکتورهای تجاری علاوه بر نام‌ و نشانی فروشنده، مشخصات خاصی از خریدار هم درج می‌شود. در این فاکتور آن محصولی که قرار است بین دو شخص یا کشور رد و بدل شود نکات ضروری آن در فاکتورهای تجاری قید می‌شود. در بعضی مواقع به موجب مقررات کشور وارد کننده لازم است که سیاهه تجاری توسط اتاق بازرگانی کشور صادر کننده گواهی و امضا شود. اصولاً فاکتور تجاری در بر گیرنده جزئیات کل معامله صادرات، از ابتدا تا انتها است.

 چرا داشتن فاکتور تجاری مهم است؟

فاکتور تجاری اعتبار شما را نشان می‌دهد، زمانی که برای مشتری فاکتور صادر می‌کنید یعنی آن محصول را به آن فروخته‌اید حتی اگر آن محصول هنوز نزد شما باشد. از دیدگاه حقوقی فاکتور تجاری چیزی است که با اتکا به آن بتوان درباره یک موضوع به یقین رسید و در دادگاه حکم صادر کرد. بنابراین می‌توان برای یک فاکتور کاربردهای حقوقی نیز قائل شد. این فاکتورها از اعتبار بالایی برخوردار هستند و از لحاظ قانونی قابل پیگیری‌اند. این اسناد به مدیران سازمان‌ها کمک می‌کند تا بتوانند در هر لحظه وضعیت مالی سازمان را سنجیده و بر اساس آن به کنترل، تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی بپردازند.

 تقسیم‌بندی فاکتور 

فاکتورهای به دو صورت سربرگ دار و بدون سربرگ طراحی می‌شوند، که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت:

 • بدون سربرگ

نمونه‌های بدون سربرگ همان مدل‌های است که اطلاعات یا نام‌ و ‌نشانی از برندتان در آن وجود ندارد و وجه اعتباری به خود نمی‌گیرد. اصلا این دسته از فاکتورها جنبه تجاری ندارند.

 • سربرگ دار

فاکتور معتبری که برای کسب‌وکارتان و تجارت شما مناسب بوده و این فاکتورها دارای طراحی‌های خاص هستند که کلیت طراحی آن، به سفارش دهند برای چاپ فاکتور رسمی و غیر رسمی بر‌می‌گردد. این یک ویژگی مهم برای یک فاکتور است که بر اساس نوع کسب‌وکار طراحی و چاپ شود. کلیه اطلاعات مندرج در فاکتورها بر این اساس به‌صورت شخصی‌سازی طراحی می‌شوند.

 نکات چاپ فاکتور تجاری

در ادامه مطلب چگونه فاکتور تجاری مناسب و حرفه‌ای چاپ کنیم به بررسی نکات مهم برای چاپ فاکتور تجاری خواهیم پرداخت:
• نوع کاغذ مصرفی در چاپ فاکتور تجاری باید با توجه به نیاز سازمان شما انتخاب شود
ک کاغذ با گرماژ مناسب در چاپ فاکتور استفاده کنید. فراموش نکنید که فاکتور با کاغذ نامناسب دارای ماندگاری بالایی نیست و نمی‌توان برای مدت طولانی از آن استفاده کرد.
غ تفاوت فاکتورها از نظر تعداد برگه به‌ این‌ ترتیب است که فاکتورها را می‌توان به‌صورت 2 برگی، 3 برگی و یا 4 برگی چاپ کرد. متداول‌ترین نوع فاکتورهای تجاری از نوع 3 برگی بوده و فاکتورهای غیر رسمی را معمولاً به‌صورت 2 برگی طراحی و چاپ کرد.
• تعداد تیراژ چاپی عاملی است که مشخص می‌کند از چه روش چاپی استفاده‌ می‌شود .چاپ‌های بالای ۱۰۰۰ مختص افست هستند، و تیراژهای پایین برای چاپ دیجیتال مناسب‌اند.
• اندازه فاکتور بنا بر نیاز و مشخصاتی که در آن قرار داده‌اید متفاوت می‌شود. فاکتور تجاری هر کدام از کسب و کارها دارای ابعاد مختلفی هستند. برخی از آن‌ها کوچک و برخی دیگر متوسط یا بزرگ‌اند. در یک کسب و کار یا سازمان فاکتور تجاری مختلفی وجود دارند‌.
• معیاری برای انتخاب رنگ وجود ندارد این گزینه در فاکتورها کاملا سلیقه‌ای است.
• یکی از موضوعات کلی که در چاپ همه فاکتورها باید رعایت شود جدول‌هایی است که در یک فاکتور برای اعداد و ارقام خاص طراحی می‌شود که باید به گونه‌ای اندازه گذاری شود که ارقام صحیح ثبت شود و جای هر عدد به اندازه کافی باشد.
• در فاکتور تجاری باید نسخه اول با نسخه دوم دقیقاً روی هم باشد که اگر یک عددی در یک جدول یا خانه ثبت شود در نسخه بعد هم دقیقاً در همان جدول گذاشته شود. این دیگر هنر دستگاه‌های پیشرفته و تنظیماتی است که چاپخانه برای چاپ فاکتور در نظر می‌گیرند.
• صحافی فاکتور بر اساس نیاز شما متغیر می‌شود، اگر بتوان برای جلد فاکتورها یا به اصطلاح جلد دسته فاکتورها که معمولا ۵۰ شماره‌ای یا ۱۰۰ برگی است یک جلد گلاسه تهیه شود این مقوله در زیبایی فاکتور تاثیر می‌گذارد.

 انواع فاکتور تجاری

برای اینکه بدانیم چگونه فاکتور تجاری مناسب و حرفه‌ای چاپ کنیم نیاز است با انواع فاکتور تجاری آشنا شوید. فاکتورهای تجاری چون در حوزه بین‌المللی رد و بدل می‌شود دارای انواع خاصی هستند که به شرح زیر است: 
• پیش‌فاکتور: از لحاظ طراحی مانند فاکتور تجاری است، این سند قیمت و شرحی از کالا در آن درج شده و تا زمان سر رسید تاریخ دارای اعتبار است.
• فاکتور تجاری: زمانی که این فاکتور بین صادر کننده و گیرنده رد و بدل می‌شود یعنی هزینه کلا باید پرداخت شود.
• قبض بدهی: در مواردی که مبلغ فاکتور به صورت کامل پرداخت نمی‌شود قبض بدهی که خود یک نوع فاکتور است صادر می‌شود.

 نکات طراحی فاکتور تجاری

در ادامه مطلب چگونه فاکتور تجاری مناسب و حرفه‌ای چاپ کنیم به بررسی نکات مهم در طراحی فاکتور تجاری خواهیم پرداخت:
• در طراحی فاکتور تجاری، حتما آرام برندتان حک شود.
• در سر تیتر فاکتور، باید اطلاعات تماس کسب و کارتان را نیز وارد کنید. عنوان شغلتان، آدرس، شماره تلفن و آدرس ایمیل خود را در این قسمت قرار دهید.
• در زیر سربرگ، جزئیات تماس مشتری را در فاکتور خود اضافه کنید.
• فاکتور تجاری طراحی آن متفاوت‌تر از سایر فاکتورها است، مثلا تاریخ پرداخت بدهی را در فاکتور تجاری خود درج کنید و مطمئن شوید که در مقایسه با تاریخ فاکتور به چشم بیاید.

 برای چاپ فاکتور چند نوع کاغذ داریم

 برای چاپ فاکتور از کاغذهای متفاوتی استفاده می‌شود که در ادامه مطلب چگونه فاکتور تجاری مناسب و حرفه‌ای چاپ کنیم به بررسی آن خواهیم پرداخت: 
• کاربن لس: کاغذ کاربن لس (بدون کاربن) برای این که روی کاغذ کاربن دار پرینت کنید باید حتما از دستگاه پرینتر سوزنی استفاده کنید. این کاغذ در فاکتور مصارف گوناگونی دارد.
• کاربن دار : چاپ فاکتور بدون کاربن معمولا روی کاغذ‌های تحریر و الوان انجام می‌شود. اما اگر پرینتر شما لیزری یا جوهر افشان باشد، بایستی حتما از کاغذ‌های بدون کاربن تحریر یا الوان با گرماژ ۸۰ گرمی استفاده کنید. از این کاربن برای نمونه‌های تجاری استفاده می‌شود.

 کلام آخر

دانستید که چگونه فاکتور تجاری مناسب و حرفه‌ای چاپ کنیم تا در مواقع نیاز به کمک شما بیاید. چاپ ایران کهن با بهترین خدمات باکیفیت‌ترین را می‌سازد.

نظر شما درباره چگونه فاکتور تجاری مناسب و حرفه‌ای چاپ کنیم چیست؟