فن‌آوری‌های نوین چاپ، مزایا و کاربردها
مقالات

فن‌آوری‌های نوین چاپ، مزایا و کاربردها

10/19/2023 12:04:10 AM
308 مشاهده

 فن‌آوری‌های نوین چاپ، مزایا و کاربردها

در صنعت چاپ به خصوص در دنیای امروزی پذیرا بودن نسبت به ایده‌‍‌ها و اطلاعات جدید درها را به روی فرصت‌های هیجان انگیز باز می‌کند.  فن‌آوری‌های نوین چاپ، مزایا و کاربردهای آن به شما کمک می‌کند تا راه‌های قدیمی دیگر شما را از خواسته‌هایتان دور نسازند و بتوانند بهترین را محق ‌سازند حال بیایید ببینیم این فن‌آوری چگونه به ما کمک می‌کند.        

 چاپ دیجیتال 

نوین‌ترین فناوری در حال حاضر که به صورت گسترده در چاپخانه‌های بزرگ موجود است چاپ دیجیتال بوده، که راه طولانی را طی کرده تا بتواند مزایای هیجان انگیز زیادی را ارائه دهد. پیشرفت چاپ دیجیتال در سال‌های اخیر شگفت‌انگیز است. چاپ دیجیتال روشی برای چاپ مستقیم از یک تصویر مبتنی بر دیجیتال به رسانه‌های مختلف است. چاپ دیجیتال معمولاً به چاپ حرفه ای و چاپ ارزان معروف بوده که با کمک این فن‌آوری نوین از کارهای کوچک با تعداد کم گرفته تا فرمت بزرگ  با حجم بالا و چاپ بر روی متریال‌های متفاوت محقق می‌شود.

 مزایای چاپ دیجیتال

استفاده از چاپ دیجیتال مزایا و فواید بسیار زیادی دارد که در ادامه مطلب فن‌آوری‌های نوین چاپ با آن آشنا می‌شویم:

 • محیط زیست

چاپ دیجیتال برای تولید از مواد کمتری استفاده کرده و ضایعات کمتری تولید می‌کند، زیرا نیازی به صفحات یا جوهر اضافی  ندارد. علاوه بر این، چاپ دیجیتال قابلیت جوهر زدایی و بازیافت مواد چاپی را بهبود می‌بخشد.

 • متریال متفاوت 

چاپ دیجیتال برای مواد و ضخامت‌های مختلف چاپ قابل استفاده است. تنوع دستگاه‌های این چاپ باعث شده تا نوع متریال برای چاپ مهم نباشد. 

 • چسبندگی

با دستگاه‌های با کیفیت و متفاوت  چاپ دیجیتال چسبندگی عالی را بر روی انواع زیر لایه‌ها، تضمینی انجام می‌دهد.

 • کیفیت 

بهبود وضوح تصویر و دقت رنگ، چاپ دیجیتال را جایگزین مناسبی برای روش‌های سنتی کرده و به جرات می‌توان گفت که کیفیت چاپ به روش دیجیتالی بسیار بهتر از سایر روش‌ها است.           

 • نیروی کار

فن‌آوری‌های نوین چاپ صرفه جویی در نیروی کار و توانایی روزافزون  را فراهم کرده است. دستگاه‌های چاپ دیجیتال به این معنی است که، چاپ دیجیتال به نقطه‌ای رسیده است که فقط نیاز است دستورات را اپراتور به آن بدهد و در نهایت محصول را تحویل بگیرد. 

  • تعداد 

با ورود این دستگاه‌ها به بازار تجاری، انقلابی در صنعت چاپ اتفاق افتاد و مشتریان توانستند بدون محدودیت و با سرعت بالا پروژه‌های چاپی را حتی برای یک نسخه سفارش دهند. چاپ دیجیتال برای تولید تیراژهای بزرگ‌تر چند هزار برگه با قیمت پایین به جایگاه چاپ افست رسیده است و توانایی دارد جانشین شود. 1 عدد، 100 عدد، 1000 عدد و سایر تعداد، از محصول چاپی را می‌خواهید به چاپ برسانید دستگاه‌های متفاوت و به روز این فن‌آوری نوین چاپ به درخواست شما پاسخ مثبت می‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چاپ دیجیتال اینجا مراجعه کنید.

 • سرعت 

در فن‌آوری‌های نوین چاپ  سرعت حرف اول را می‌زند. بزرگ‌ترین مزیت بین چاپ دیجیتال و روش‌های قدیمی مانند لیتوگرافی، فلکسوگرافی، گراور و لترپرس این است که در چاپ دیجیتال نیازی به تعویض صفحه چاپی نیست. در حالی که در چاپ‌های قدیمی این امر به طور مکرر انجام می‌شود. در نتیجه این امر منجر به زمان تحویل سریع‌تر در چاپ دیجیتال می‌شود.

 کاربردهای فن‌آوری‌های نوین چاپ

در این بخش از مطلب فن‌آوری‌های نوین چاپ به بررسی کاربرد این فن آوری خواهیم پرداخت:

 • کاربرد چاپ دیجیتال در دکوراسیون داخلی 

با وجود چاپ دیجیتال و در حال حاضر بر روی انواع بوم، کاغذ دیواری، تابلوهای متفاوت و... را با این فن‌آوری نوین در اختیار داریم تا محیط زندگی خود را زیباتر بسازیم.

 • کاربرد چاپ دیجیتال در تبلیغات

فرض کنید شما صاحب یک کسب و کار هستید و می‌خواهید مردم را از محصول یا خدمتی که دارید، آگاه کنید. طبیعی است که بدون تبلیغات به هدف خود نمی‌رسید. این روش تبلیغاتی قادر است با سرعت و تعداد دلخواه به صورت شخصی سازی شده و سایر ویژگی‌های مثبتی که به ارمغان آورده در تبلیغات تاثیرات مثبتی خلق کند.

 • کاربرد چاپ دیجیتال در صنعت نساجی 

فن‌آوری‌های نوین چاپ و دستگاه‌های چاپ دیجیتال که برای صنعت نساجی مورد استفاده قرار می‌گیرند با تکنیک جوهرافشان  در رنگ‌های بسیار متنوع و کیفیت بالای تصاویر و فرآیند چاپ پارچه را انجام می‌دهند. در چاپ دیجیتال نسبت به روش‌های سنتی چاپ پارچه، مراحل چندگانه‌ی آماده‌سازی مثل: شابلون سازی، نور دهی و نصب شابلون وجود ندارد. بلکه طراحی با رایانه انجام شده و مستقیما به پرینتر منتقل می‌شود.

 • کاربرد چاپ دیجیتال در هدایای تبلیغاتی 

هدایای تبلیغاتی چاپی به اشیایی اطلاق می‌شود که عموما شرکتها و صاحبان کسب‌وکار برای جلب توجه و وفاداری به کارمندان و مشتریان خود اهدا می‌نمایند. این اشیاء در بددست آوردن و حفظ بازار نیز اثر خود را خواهد گذاشت. مسلماً هر چه هدایایی که یک شرکت عرضه می‌نماید، جذابتر و دلپسندتر باشد، تأثیر بیشتری روی مخاطبین و مشتریان آن شرکت خواهد گذاشت. این تأثیر بیشتر قطعاً سبب افزایش رضایت و حس وفاداری مخاطبین می‌گردد و در نهایت به فروش و سود بیشتر شرکت منجر خواهد شد. که تمام این نکات را مدیدن چاپ دیجیتال هستیم.

 • کاربرد چاپ دیجیتال روی تخته شاسی

چاپ عکس روی تخته شاسی در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. در واقع این نوع چاپ دیگر نیازی به قاب عکس ندارد. شما می‌توانید به راحتی و در ابعاد مختلف عکس‌های خود را روی آن‌ها چاپ نمایید. چاپ عکس روی تخته شاسی برای تمام افراد علاقه‌مند به عکاسی مناسب است. برای چاپ عکس بر روی شاسی محدودیتی وجود ندارد و می‌توانید هر عکسی را با هر اندازه‌ای چاپ کرده و بر روی شاسی قرار دهید.

 • کاربرد چاپ دیجیتال روی سی‌دی

 در گذشته با نبود امکانات و دستگاه‌های با قابلیت چاپ مستقیم بر روی سی دی، از لیبل استفاده می‌شد. با ورود دستگاه‌های مختلف با قابلیت چاپ مستقیم بر روی سی دی این خدمات بصورت دیجیتال ارایه می‌گردد .

 انواع روش‌های چاپ دیجیتال 

در کنار دانستن فن‌آوری‌های نوین چاپ، مزایا و کاربردها آن خالی از لطف نیست نگاه کوتاهی به انواع روش‌های چاپی داشته باشیم. برای چاپ به شیوه دیجیتالی، روش‌های مختلفی وجود دارد. از جمله مهم‌ترین تکنولوژی‌های چاپ به روش دیجیتال می‌توان به چاپ جوهر افشان، روش الکتروفتوگرافی شامل دور روش تونری و دیجیتال مرکبی، چاپ Direct Imaging، روش تصعید رنگ، روش چاپ حرارتی، روش چاپ نوری یا لیزری و مارکرهای لیزری  اشاره کرد. 

 پرکاربردترین روش‌های چاپی فن‌آوری نوین

در مجموع روش‌های حاضر، روش چاپ جوهر افشان متداول‌ترین و با کیفیت‌ترین روش چاپ دیجیتال به شمار می‌آید. این روش چاپ دارای ماشین‌های چاپ مختلفی بوده که در ابعاد و اشکال مختلف برای کاربردهای مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
یکی دیگر از روش‌های چاپ به روش دیجیتال که بسیار پرکاربرد بوده، روش چاپ نوری یا لیزری است. این شیوه چاپ بسیار شبیه به چاپ تصاویر عکاسی است. از دیگر روش های چاپ هم کم و بیش استفاده می شود و هر یک کاربردهای مخصوص به خود را در صنعت چاپ دارد. هم اکنون طیف بسیار زیادی از انواع دستگاه‌های چاپ دیجیتال برای مصارف بسیار متنوعی طراحی و در بازار یافت می‌شود. از چاپ بر روی dvd گرفته تا فیش غذا در یک غذاخوری یا فروشگاه، تولید کارت های شناسایی، درج تاریخ بر روی محصول تولید شده و صدها مورد دیگر که فن‌آوری‌های نوین چاپ آن‌ها را ایجاد می‌کنند.                                                    

 پایان

با مطالعه مقاله فن‌آوری‌های نوین چاپ، مزایا و کاربردها در یافتید که این روش چگونه تغییرات مثبت و با اهمیتی را در صنعت چاپ خلق کرده است. ما در مجتمع چاپ کهن برای چاپ با کیفیت در کنار شما هستیم. 

نظر شما درباره فن‌آوری‌های نوین چاپ، مزایا و کاربردها چیست؟