چاپ دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟
چاپ

چاپ دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

4/19/2022 10:18:13 PM
1108 مشاهده

  مقوله‌ی چاپ یکی از نیازهای حیاتی در دنیای امروز است؛ در عصر حاضر دیگر نمی‌توان مثل گذشته نامه‌‌ها را با دست نوشت و برای تبلیغات با ماژیک روی مقوا جملات را نگاشت! اما خود چاپ هم انواع مختلفی دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به چاپ دیجیتال و چاپ افست اشاره کرد. اگرچه چاپ افست نسبت به چاپ دیجیتال دارای قدمت بیشتری است، اما کاستی هایی دارد که چاپ دیجیتال آن‌ها را برطرف کرده است. در این مطلب قصد داریم با چاپ دیجیتال بیشتر آشنا شویم و ببینیم که استفاده از آن چه ضرورتی دارد؟

چاپ دیجیتال چیست؟

به نوعی از چاپ گفته می‌شود که به واسطه‌ی آن تصاویر دیجیتال موجودیت واقعی و فیزیکی پیدا می‌کنند. برای مثال چاپ یک تصویر بر روی اجسام مختلف که در کامپیوتر توسط نرم‌افزارهای طراحی مانند فتوشاپ یا کورل طراحی شده، نوعی چاپ دیجیتال محسوب می‌شود. برای مثال چاپ یک تصویر بر روی لیوان، خودکار، لباس و یا چاپ بنر نمونه‌هایی از چاپ دیجیتالی محسوب می‌شوند. حال ممکن است این سؤال پیش آید که این نوع چاپ چه تفاوتی با چاپ افست دارد؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

چاپ دیجیتال و چاپ افست چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

معمولاً وقتی از چاپ دیجیتال صحبت می‌کنیم، به خودی خود نوعی تقابل بین این نوع چاپ و چاپ افست در ذهن به وجود می‌آید؛ این تقابل به دلیل تفاوت‌هایی است که این دو نوع چاپ با یکدیگر دارند؛ یکی از تفاوت‌‌ها به فرآیندهای پیش از چاپ برمی‌گردد؛ در چاپ افست قبل از آغاز چاپ باید لیتوگرافی انجام شود که این کار زمان انجام چاپ را افزایش خواهد داد؛ این در حالی است که در چاپ یجیتال لیتوگرافی وجود ندارد و فایل مستقیماً پس از ارسال دستور از طریق کامپیوتر توسط دستگاه، چاپ می‌شود.

تفاوت دیگر این دو مدل، به هزینه‌های چاپ مربوط می‌شود. در چاپ دیجیتال تعداد معنا ندارد و این‌طور نیست که هرچه تیراژ بیش‌تر شود، هزینه‌‌ها کاهش یابد؛ اما در چاپ افست با افزایش تیراژ هزینه‌ی سربار بین تیراژ توزیع شده و کم‌تر خواهد شد. از جمله تفاوت‌های دیگر این دو نوع چاپ میزان ضایعات کاغذ است؛ در چاپ دیجیتال نیازی به تنظیم رنگ‌‌ها قبل و در حین چاپ نیست؛ اما در چاپ افست به دلیل تنظیم رنگ و امکان تغییر رنگ‌‌ها در طول چاپ، احتمال ایجاد ضایعات کاغذ بالاتر است.

چرا چاپ دیجیتال برای کسب‌وکارها اهمیت دارد؟

دیجیتال نوعی چاپ حرفه‌ای محسوب می‌شود که کیفیت آن نیز نسبت به چاپ افست بالاتر است. از چاپ دیجیتال برای انجام سفارش‌های چاپی در تیراژ کم استفاده می‌شود. هزینه‌ی چاپ دیجیتال اگرچه به خودی خود نسبت به چاپ افست بالاتر است، اما به دلیل آن که مراحل کار در آن کم‌تر است، بخشی از هزینه‌‌ها جبران می‌شود و در مجموع می‌توان گفت که تفاوت بسیار زیادی را در هزینه‌‌ها به وجود نخواهد آورد.

از دیگر مزیت‌های چاپ دیجیتال قابلیت انجام سریع سفارش‌‌ها است؛ به طوری که می‌توان در لحظه کار چاپ را انجام داد و این ویژگی برای زمانی که کسب‌وکارها و یا افراد بخواهند سریعاً سفارششان انجام شود، بسیار کاربردی است. از آنجایی که در چاپ دیجیتال می‌توان هر فایل را به تعداد کم چاپ کرد، امکان تنوع محصولات بالا می‌رود و از همین رو مشتریان می‌توانند تمام طرح‌های دلخواه خود را به عنوان نمونه چاپی داشته باشند.

بهترین چاپ دیجیتال در ایران کجا است؟

در حال حاضر در ایران خدمات چاپ دیجیتال توسط مراکز مختلفی ارائه می‌شود؛ از دفاتر فنی گرفته تا آژانس‌های تبلیغاتی و مجتمع‌های چاپ؛ البته باید توجه داشت که کیفیت کار همه این مراکز یکسان نیست؛ اگر کیفیت چاپ برایتان بسیار مهم است و در عین حال به دنبال قیمت مناسب هم هستید، ما به شما مجتمع چاپ ایران کهن را معرفی می‌کنیم.

این مجتمع در حال حاضر مجهزترین و پیشرفته‌ترین مجتمع چاپ ایران است که خدمات متنوعی را در زمینه‌ی انواع چاپ از جمله چاپ افست و  دیجیتال ارائه می‌دهد. خدمات ایران کهن دارای تنوع زیادی هستند و مواردی مانند چاپ سازه‌های نمایشگاهی، چاپ هدایای تبلیغاتی، چاپ لمینت، حکاکی، چاپ فلکسی، چاپ کارت ویزیت و... از جمله مهم‌ترین این خدمات محسوب می‌شوند.

قسمت چاپ دیجیتال مجتمع ایران کهن در حقیقت مجهزترین و بروزترین مرکز چاپ دیجیتال کشور است که امکان ارتباط بدون واسطه مشتریان با چاپخانه را فراهم کرده است. این کار ضمن سرعت در انجام سفارش‌های چاپی، باعث کاهش چشمگیر هزینه‌های چاپ شده است؛ زیرا مشتریان دیگر قرار نیست هزینه‌ای را به دفاتر فنی به عنوان واسطه بپردازند.

در مجتمع چاپ ایران کهن همچنین بخشی تحت عنوان بخش خدمات پس از چاپ وجود دارد که در نوع خود یکی از کامل‌ترین مجموعه‌های خدمات پس از چاپ دیجیتال در کشور به شمار می‌آید؛ در این بخش کلیه خدمات مرتبط با پس از چاپ مانند برش، خط تا و انواع صحافی با سرعت و کیفیت بالا انجام می‌شود.

تنوع خدمات ارائه شده توسط مجتمع چاپ ایران کهن اعم از خدمات طراحی و چاپ به‌گونه‌ای است که مشتریان را از مراجعات غیرضروری و مکرر به مراکز مختلف برای انجام سفارش‌های چاپی مختلف بی نیاز می‌کند. مجتمع ایران کهن بیش از دو دهه سابقه و تجربه درخشان در زمینه چاپ دارد و در حال حاضر طرف قرارداد سازمان‌ها، ارگان‌ها، مراکز تبلیغاتی و دفاتر فنی کشور است.

نظر شما درباره چاپ دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟ چیست؟