مبانی چاپخانه‌های مدرن از طراحی تا اجرا
مقالات

مبانی چاپخانه‌های مدرن از طراحی تا اجرا

10/4/2023 9:03:41 PM
380 مشاهده

 مبانی چاپخانه‌های مدرن از طراحی تا اجرا  

چاپ جایگاه بسیار مهمی در زندگی بشریت دارد زیرا اولین روش ارتباط جمعی بود و به آغاز دوره مدرن تاریخ بشر کمک کرده است. امروزه صنعت چاپ با زندگی ما گره خورده و هر عنصری که در اطراف خود می‌بینید به وسیله‌ی یکی از دستگاه‌های چاپ، رنگی و مفهوم‌دار شده است. حال می‌خواهیم بدانیم در مبانی چاپخانه‌های مدرن، از طراحی تا اجرا چه خبر است. چاپخانه مدرن شیوه‌ کار آن از طراحی تا چاپ محصول کاملا متفاوت می‌شود، زیرا برای دو عنصر طراحی و چاپ شیوه‌های جدیدی در اختیار دارد. 

 چاپخانه

اگر بر چاپخانه تمرکز کنیم می‌توانیم آن را به عنوان مکانی تعریف کنیم که در قدیم تنها کلمات و تصاویر را روی کاغذ به چاپ می‌رساند.چاپخانه‌های امروزی با توجه به عجین شدن صنعت چاپ با دنیای تبلیغات، بازاریابی و هنر دیگر مانند گذشته نامنعطف نیست. در چاپخانه‌های مدرن محصولات چاپی زیبا شدند همین امر سبب شد تا نگاه‌ها به سمت چاپخانه‌ها معطوف شود. 
در همین راستا روش‌های چاپ تنوع یافتند تا بنا بر نیازهای مشتریان پاسخگو باشند. چاپخانه مدرن علاوه بر اینکه پاسخگو نیازهای افراد با سلایق متفاوت است زیبایی را برای محصول به همراه می‌آورد. این چاپخانه قادر است انواع محصولات چاپی را با به‌روزترین دستگاه‌ها به مرحله اجرا برساند. 

 مبانی چاپخانه مدرن در اجرا 

منظور از اجرا در چاپخانه همان مراحل به چاپ رساندن محصول در چاپخانه است. امروزه فناوری چاپ به این معنی است که شما می‌توانید بر روی هر عنصری عملیات چاپ را انجام دهید، از برچسب‌های ریز گرفته تا متریال‌های ساختمانی. مبانی چاپخانه‌های مدرن از طراحی تا اجرا چاپ را آسان کرده و فناوری‌ مختلف در این چاپخانه‌ها روش‌های چاپی  متعددی را خلق کرده، که این‌ها عبارتند از  فلکسوگرافی، گراور، چاپ افست و چاپ دیجیتال.
 شاید گمان کنید چاپخانه مدرن فقط باید روش‌های چاپی دیجیتال را پوشش دهد. سخت در اشتباه هستید زیرا چاپ دیجیتال درست است سریع‌تر،  باکیفیت‌تر و شخصی ساز بوده،، اما بدون روش‌های چاپی گذشته چاپخانه بدون معناست. چاپخانه‌های مدرن به‌روزترین دستگاه‌ها را در اختیار دارند یعنی کلیه دستگاه‌های که دارند  جدیدترین نمونه‌ها است و از لحاظ کیفیت و سرعت پیشرفت چشمگیری نصبت به نمونه‌های قبلی خود دارند. پس چاپخانه مدرن برای اجرا نیاز دارد انواع دستگاه‌ها را در اختیار داشته باشد.

 چاپ دیجیتال و افست در چاپخانه‌های مدرن

دو تا مهم‌ترین نوع چاپ در مبانی چاپخانه‌های مدرن، از طراحی تا اجرا، چاپ افست و چاپ دیجیتال است، که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت:
• چاپ دیجیتال: این چاپ یکی از بازیگران اصلی بازار امروز است. کیفیت تولید این دستگاه‌ها از زمان معرفی آن‌ها در حدود 20 سال پیش به طور چشمگیری افزایش یافته است. چاپ دیجیتال کوچک‌ترین سند را به چاپ رسانده و سرعت چاپ دیجیتال عامل مهمی است که هیچ کس نمی‌تواند از این وجه تمایز آن چشم پوشی کند. این روش چاپی  بر حسب تقاضا قادر است محصول شما را به چاپ برساند و کاملاً شخصی سازی شده چاپ را می‌تواند انجام دهد. این ویژگی‌های خاص چاپ دیجیتال سبب شده تا چاپخانه‌های مدرن شکل بگیرند.
• چاپ افست: در این روش صفحات چاپی داخل ماشین چاپ در اطراف سیلندر بسته می‌شوند که سیلندر صفحه توسط یک سری جوهر و غلتک احاطه شده‌اند. این غلتک‌ها جوهر و آب را روی صفحه پخش می‌کنند. سیلندر صفحه‌ای می‌چرخد و تصویر جوهری را روی یک استوانه روکش لاستیکی تغییر می‌دهد. تصویر بر روی کاغذی که زیر قرار دارد منعکس می‌شود به دلیل ساخت صفحات در این روش، چاپ زمان‌بر است.
نکته: چاپ دیجیتال و چاپ افست دو روش چاپی بوده که هر کدام دارای دستگاه‌های خاصی هستند چاپخانه‌های مدرن باید کامل‌ترین تجهیزات را در اختیار داشته باشد.

 مبانی چاپخانه مدرن در طراحی  

هنگام تولید یک محصول چاپی ابتدا باید طراحی انجام شود و المان‌های هنری باید در کنار هم قرار گیرد تا بتوان آن محصول چاپی را به تولید کرد. طراحی به طور کلی توسط یک طراح انجام می‌شود او فونت، انواع تصویر، طرح‌بندی صفحه، رنگ‌ها و همچنین قالب محصول را در نظر می‌گیرد تا الزامات او را برآورده کند. 
طراح باید تکنیک‌های چاپ مورد نیاز برای تولید آیتم مورد نظر را لحاظ کند. به عنوان مثال، اگر قرار است محصولی زیاد مورد استفاده قرار گیرد، شاید نیاز به لمینیت حفاظتی داشته باشد. یا اگر موردی برای استفاده در بیرون است جوهر و به نوعی متریال سازنده آن متفاوت می‌شود. 
طراحی در چاپخانه‌های مدرن به سبب در اختیار داشتن تجهیزات کلی با کیفیت‌تر و دقیق‌تر انجام می‌شود. طراحی در چاپخانه‌های مدرن توسط نرم افزار در کامپیوتر به‌راحتی و با دقت انجام می‌گیرد. طراح به کلیت کار اشراف دارد او می‌داند که تصاویر ارائه شده در فایل باید دارای رزولوشن بالا باشند تا هنگام چاپ، تصاویر واضح به نظر برسند و مبهم یا پیکسلی نباشند. در این چاپخانه‌ها پس از تکمیل آثار هنری، فایل‌های آماده چاپ برای آماده‌سازی و تصحیح نهایی برای چاپ به بخش پیش چاپ یا پیش رسانه ارسال می‌شوند. 
در اینجا فایل‌های آثار هنری بررسی می‌شوند بعد از اینکه فایل ارسالی توسط کارشناس مربوطه مورد تایید قرار گرفت برای مشتری ارسال می‌شود. هنگامی که مشتری طرح را دید و تأیید کرد، پروژه به تولید ادامه می‌دهد. در صورتی که مورد چاپ افست باشد، این به معنای تولید صفحات چاپی خواهد بود. اگر قرار است از چاپ دیجیتال استفاده شود، نیازی به صفحات چاپی نیست و می توان کالا را مستقیماً به صف دستگاهی که قرار است روی آن چاپ شود ارسال کرد. مبانی چاپخانه‌های مدرن از طراحی تا اجرا سهولت در فرآیند تولید را برای مشتری و پرسنل چاپخانه ایجاد می‌کند. 

 تفاوت مبانی چاپخانه‌های مدرن از طراحی تا اجرا  با سایر چاپخانه‌ها در چیست؟

حال که با چاپخانه مدرن آشنا شدیم بیاید در ادامه مطلب مبانی چاپخانه‌های مدرن از طراحی تا اجرا با تفاوت این چاپخانه‌ها به چاپخانه‌های سنتی نیز آشنا شویم:

 • چاپ بزرگ

چاپ بزرگ با چاپ تجاری متفاوت است. همان طور که از نام آن پیدا است، معمولاً برای چاپ اقلام بزرگ‌تر استفاده می‌شود که هر چاپخانه‌ای این ماشین‌آلات مخصوص را ندارد.

 • متریال و خدمات پس از چاپ

هزاران نوع مختلف کاغذ وجود دارد، آن‌ها دارای وزن و ضخامت، رنگ، بافت و انواع مواد مختلف هستند. روکش‌های متفاوت فرصت منحصر به فردی را برای ایجاد محصول ارائه می‌دهند که نه تنها عالی به نظر می‌رسند، بلکه احساس بسیار ویژه هنگام لمس القا می‌کنند. چاپخانه مدرن بدون شک انواع کاغذ و سایر تجهیزات مربوطه را در اختیار دارد.
فرآیندها و خدمات پس از چاپی که چاپخانه مدرن باید قادر به انجام آن باشد، می‌تواند شامل تا کردن، صحافی، برش، برجسته کردن، برش زدن، فویل کردن، لمینیت، نقطه ای UV، برش لیزری یا طیف گسترده‌ای از فعالیت های تکمیلی باشد.

 • بازیافت و محیط زیست

محیط زیست، زباله و بازیافت موضوعات بسیار مهمی برای بشریت است . چاپخانه مدرن با دستگاه‌های به‌روز و شیوه‌های نوینی که می‌داند ضایعات را به حداقل می‌رساند. 

 پایان

در مقاله مبانی چاپخانه‌های مدرن از طراحی تا اجرا شما جداگانه با نحوه طراحی و چاپ این چاپخانه‌ها آشنا شدید. مطالعه این مقاله کمک می‌کند تا چاپخانه‌های حرفه‌ای را از معمولی به راحتی تشخیص دهید.

نظر شما درباره مبانی چاپخانه‌های مدرن از طراحی تا اجرا چیست؟