لیبل امنیتی چیست؟ معرفی انواع آن
مقالات

لیبل امنیتی چیست؟ معرفی انواع آن

2/16/2024 6:56:19 AM
534 مشاهده

 لیبل امنیتی چیست؟ معرفی انواع آن

از لیبل امنیتی برای امنیت محصولات و کالاها که به‌صورت یکبار‌ مصرف در دسترس هستند استفاده می‌شود. بعد از برداشتن لیبل‌های امنیتی از روی محصول، برچسب امنیتی دیگر قابل استفاده نیست پس هر محصول لیبل مختص به خودش را دارد. در این مطلب با ما همراه باشید تا با لیبل امنیتی و انواع آن آشنا شوید.

 تعریف لیبل امنیتی 

لیبل‌های ‌امنیتی از گروه پلمپ‌های امنیتی به‌حساب می‌آیند که شامل دو مدل اثرگذار و بدون اثر هستند. هر‌ نوع دست کاری در محل پلمپ با ارسال پیام نمایان می‌شود و هر ‌گونه دست کاری و باز ‌شدن لیبل امنیتی دیگر به حالت اولیه بر‌نمی‌گردد. برای امنیت هر نقطه و محلی که امنیت آن بسیار مهم است از لیبل امنیتی استفاده می‌شود، مثل کارتن‌ها یا پاکت‌‌نامه‌‌ها، نایلون‌ها، درب اتاق‌های قرنطینه، کیس‌کامپیوتر و غیره.

 انواع برچسب یا لیبل امنیتی

محصولاتی که توسط تولید‌کنندگان ضمانت داده‌ می‌شود، لیبل امنیتی را در قسمتی که این محصول باز می‌شود قرار می‌دهند تا از دست کاری و هر‌گونه سوء‌استفاده از این محصولات جلوگیری شود. در‌ادامه انواع برچسب امنیتی را نام خواهیم برد با ما همراه باشید:
• لیبل امنیتی اموال: موجب آسان شدن شناسایی محصولات شرکت می‌شود.
• لیبل امنیتی اثر گذار: به بازرسان این امکان را می‌دهد که اگر کسی قصد تخریب پلمپ را داشته باشد به آسانی آثاری از این لیبل بر‌ روی محصول و یا کالا باقی بماند و این لیبل امکان این که دوباره بچسبد را ندارد.
• لیبل امنیتی بی‌اثر: اگر فردی قصد دست کاری و بلند‌ کردن لیبل امنیتی را ‌داشته باشد، پیام مخفی Void Open، هم روی برچسب و هم روی سطح نمایان می‌شود.
• لیبل اسکرچ: لیبل اسکرچ معمولا حالت برچسبی است که بر روی کدهای شارژ وجود دارد و ممکن است بارها آن را دیده باشید. برچسب  اسکرچ برای محفوظ نگه‌داشتن کد و اطلاعات شخصی استفاده شده و بعد از خراشیدن این لایه می‌توانید کد و یا محتوای زیر آن را ببینید. لیبل اسکرچ از نمونه برچسب‌هایی است که برای پلمپ و یا به‌عنوان بر‌چسب امنیتی استفاده می‌شود.
• برچسب امنیتی گچی (برچسب‌های خرد‌ شونده): برچسب امنیتی گچی طوری طراحی شده که به طور کلی تخریب می‌شود، با هر دست کاری به چندین تکه تبدیل می‌شود.
• برچسب RFID: این نوع برچسب معمولا برای امنیت پوشاک‌ها استفاده می‌شود. در واقع یک نوع امواج رادیویی است که می‌توانید اطلاعات دقیقی از مکان کالا و مشخصات محصول دریافت کنید.
• لیبل وید: برای گارانتی و امنیت محصولات و کالاها استفاده می‌شود، برچسب وید را نمی‌توانید دست کاری کنید. این لیبل امنیتی در ‌انوع مختلفی وجود دارد مثل برچسب اثرگذار، بی‌اثر، با‌ اثر جزئی که دو لایه دارد و با دست کاری‌ها ممکن است لایه رویی برداشته شود. ولی لایه زیری آن که عبارت باطل‌شده نمایش داده می‌شود محفوظ بماند.

 مزایای لیبل امنیتی

در این بخش از مطلب لیبل امنیتی چیست؟ معرفی انواع آن به بررسی مزایای لیبل امنیتی خواهیم پرداخت:
• لیبل امنیتی ابزاری مقرون به‌صرفه که همه‌جا به کار می‌آید و برای انواع محصولات و اسناد و جعبه‌ها استفاده می‌شود تا از دزدی و جعل محصول و یا هر چیزی که در این جعبه وجود دارد جلوگیری شود.
• لیبل‌های امنیتی باعث ضمانت و جلوگیری از دست کاری محصولات می‌شوند. شرکت‌هایی هستند که کالاهای تولیدی خود را اجاره می‌دهند و یا برای آن‌ها گارانتی درست می‌کنند از لیبل‌ها برای جلوگیری از دست کاری افرادی که تخصصی در این زمینه ندارند استفاده می‌شود.
• از لیبل امنیتی اموال برای ردگیری اموال و کالاها و محصولات استفاده می‌شود. یک لیبل اموال شامل بارکد، نام شرکت و کد‌ محصول است. 

 معایب لیبل امنیتی

قیمت بالای بعضی از لیبل‌های امنیتی می‌تواند از معایب لیبل‌های امنیتی باشد و به‌خاطر قیمت بالا لیبل‌های سیستم AM فقط به صورت چند شکل محدود در دسترس است. این مدل برچسب امنیتی انعطاف پذیری ندارد به همین دلیل ممکن است برای همه‌ی محصولات مناسب نباشد.

 موارد استفاده از برچسب امنیتی

از جمله موارد استفاده از برچسب امنیتی به شرح زیر است:
• برای دسته‌بندی اسناد مهم: بسیاری از سازمان‌ها با اسناد حساسی سر و کار دارند که وجود لیبل امنیتی ضروری است. 
• تامین امنیت هواپیما: حفظ محیطی امن برای مسافران و کارکنان هواپیما توسط لیبل امنیتی امکان پذیر است.
• جلوگیری از دسترسی به ماشین: برای امنیت ماشین‌‌های تازه تولید شده از لیبل‌های امنیتی استفاده می‌شود.
• محصولات دارویی: وجود لیبل امنیتی روی این محصولات در ‌واقع سالم یا ناسالم بودن دارو را نشان می‌دهد.
• سخت‌افزار کامپیوترها: اطلاعات الکترونیکی و کامپیوتری باید توسط لیبل مورد حفاظت قرار گیرد.
• حفاظت از صندوق‌های رای: برای جلوگیری و تقلب رای‌های داده شده از لیبل استفاده می‌کنند.

 نحوه کار لیبل امنیتی

لیبل امنیتی گیرنده‌ی کوچکی را توسط یک برچسب در‌بر می‌گیرد که به‌راحتی قابل اتصال به کالا است. این گیرنده کوچک به‌صورت ارتباط پایدار توسط آنتن باقی می‌ماند و در‌صورتی که برچسب نزدیک شود، به‌صورت یک هشدار و آلارم به فروشندگان اطلاع داده می‌شود که کالایی دارد سرقت می‌شود.

 سخن پایانی

با روی ‌کار آمدن لیبل‌های امنیتی، کار بسیاری از تولید‌کنندگان و فروشگاه‌ها آسان‌تر شد. در حال حاضر با وجود لیبل امنیتی دیگر کارفرما مجبور نیست نیرو ‌انسانی بیشتری برای محافظت از کالا استخدام کند تنها با یک هشدار متوجه سرقت کالا می‌شود. ما در این مطلب به طور کامل  برچسب امنیتی را بررسی کرده و کاربرد آن را شرح دادیم برای تهیه و چاپ انواع لیبل امنیتی می‌توانید به چاپ کهن مراجعه کنید.

نظر شما درباره لیبل امنیتی چیست؟ معرفی انواع آن چیست؟