کاتالوگ خشتی چیست؟
مقالات

کاتالوگ خشتی چیست؟

8/30/2022 2:52:44 PM
1326 مشاهده

کاتالوگ خشتی چیست؟

یکی از بهترین راه‌های معرفی محصول استفاده از کاتالوگ است. کاتالوگ‌ها انواع و اقسام گوناگون دارند که یکی از انواع آن کاتالوگ خشتی است. حال این که کاتالوگ خشتی چیست و چه کاربردهای دارد را در ادامه بررسی می‌کنیم اما قبل از آن به یک توضیح کوتاه در مورد کاتالوگ و انواع آن می‌پردازیم.

کاتالوگ چیست

به دفترچه راهنمایی که شرکت‌ها و برندها برای معرفی محصول و خدمات خود استفاده می‌کنند کاتالوگ می‌گویند. این دفترچه در واقع رابط بین فروشنده و مشتری است و به مشتری کمک می‌کند تا بتواند از مزایا و معایب محصول آگاه شود. در نتیجه متناسب با آن، خرید مناسب خود را انجام دهد. در نتیجه کاتالوگ باید از جذابیت بالا برای جامعه هدف برخوردار باشد و همچنین باید بسیار خوانا باشد. هر چه این موارد بیشتر رعایت شود امکان جذب جامعه هدف بالاتر بوده و در نتیجه فروش نیز بالا می‌رود. 

انواع کاتالوگ

کاتالوگ انواع و اقسام گوناگون دارد که یکی از انواع آن کاتالوگ خشتی است. از انواع دیگر کاتالوگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع کاتالوگ از نظر طراحی: کاتالوگ‌ها را از نظر طراحی به کاتالوگ‌های ژورنالی، سبک طراحی ترکیبی و ساده تقسیم می‌کنند.

انواع کاتالوگ بر اساس نوع چاپ: انواع کاتالوگ بر اساس نوع چاپ به دو دسته چاپ دیجیتال و چاپ افست تقسیم می‌شود که هر کدام خود شاخه‌های گوناگون دارد. کاتالوگ افست خود به دو دسته چاپ کاتالوگ افست اختصاصی و عمومی تقسیم می‌شود.

انواع کاتالوگ بر اساس حجم و نوع تا: کاتالوگ‌ها را بر اساس تر برگ، کاتالوگ تاشو یا لیفت و کاتالوگ صحافی شده با تعداد صفحات بیشتر از 8 نیز تقسیم می‌کنند.

انواع کاتالوگ بر اساس سایز: کاتالوگ خشتی در این دسته جای دارد و از دیگر انواع آن می‌توان به مواردی مانند: کاتالوگ وزیری، کاتالوگ رحلی، کاتالوگ رقعی اشاره کرد. سایز مورد استفاده در این کاتالوگ با سایز کتاب تا حدودی یکی بوده و نوع صحافی آن‌ها نیز مشابه هم است.

کاتالوگ خشتی

حال که به صورت کلی با کاتالوگ آشنا شدید به بررسی کاتالوگ خشتی می‌پردازیم. در واقع به کاتالوگی خشتی می‌گویند که برخلاف کاتالوگ‌های دیگر به شکل مربعی بوده و متناسب با نیاز و سلیقه کارفرما در ابعاد گوناگونی مانند: 23*23 سانتی‌متر ، 19*19 سانتی‌متر ، 21*21 سانتی‌متر ، 25*25 سانتی‌متر و... به چاپ می‌رسد. 

انواع کاتالوگ خشتی

کاتالوگ خشتی نیز دارای دو نوع است که عبارت است از:

کاتالوگ خشتی کوچک: کاتالوگ خشتی کوچک دارای ابعاد زیر 20 است و عموما برای معرفی محصول و قرار دادن آن در بسته بندی محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاتالوگ خشتی بزرگ: سایز این نوع کاتالوگ خشتی بالای بیست بوده و برای معرفی محصول در نمایشگاه‌ها و مواردی از این دست بسیار مناسب است.

متریال مورد استفاده در کاتالوگ خشتی

متریال مورد استفاده در این نوع کاتالوگ بسیار متنوع بوده و می‌توان آن را به دو بخش تقسیم کرد. متریال مورد استفاده برای جلد و متریال مورد استفاده در صفحات. متریال مورد استفاده در صفحات بسیار زیاد هستند و می‌توان از کاغذ‌های با جنس گلاسه، کرافت و غیره استفاده کرد. برای جلد کاتالوگ نیز از همین کاغذها استفاده می‌شود با این تفاوت که گرماژ بالاتری دارند و با لمینت مات یا براق روکش می‌شوند. کاتالوگ‌ها نیز به مانند صحافی کتاب به دو صورت سیمی یا مفتولی و چسبی صحافی می‌شوند. این که کدام نوع صحافی مناسب‌تر است بستگی به نو کار و هدف کارفرما داد.

قیمت کاتالوگ خشتی

برای کاتالوگ خشتی نیز به مانند دیگر انواع محصولات چاپی مانند بوروشر، کارت ویزیت و... نمی‌توان قیمت ثابتی بیان کرد. زیرا قیمت این کاتالوگ به موارد متعددی مانند تعداد صفحات، سبک طراحی، ابعاد، جنس و متریال، گرماژ کاغذ مورد استفاده، نوع صحافی و مواردی از این دست بستگی دارد. در نتیجه زمانی می‌توان قیمت نهایی یک کاتالوگ خشتی را بیان کرد که همه اطلاعات در اختیار چایخانه قرار  داشته باشد.

سفارش کاتالوگ خشتی

همان طور که مشاهده کردید کاتالوگ خشتی از نظر سایز و نوع متریال دارای تنوع بالایی بوده و برای انواع محصولات می‌توان از آن استفاده کرد. اگر قصد چاپ کاتالوگ خشتی را دارید راحت‌ترین و بهترین کار مراجعه به یک چاپخانه مجهز است، ما به شما مجتمع چاپ کهن را پیشنهاد می‌کنیم.

 

نظر شما درباره کاتالوگ خشتی چیست؟ چیست؟