معرفی ابزارهای مدرن چاپ لیبل برای محصولات
چاپ

معرفی ابزارهای مدرن چاپ لیبل برای محصولات

12/5/2023 10:58:34 PM
378 مشاهده

 معرفی ابزارهای مدرن چاپ لیبل برای محصولات

یکی از روش‌های پرکاربرد و رایج برای منتقل کردن تصویر‌ها و نوشته‌ها بر روی سطح‌های مختلف، چاپ است که برای این فرآیند از مواد و تجهیزات مختلفی استفاده می‌‌شود. این مواد و تجهیزات بر اساس انتخاب نوع چاپ، سطحی که استفاده می‌کنید، انتخاب نوع تصویر و متن انتخابی متفاوت است. در نتیجه بر آن شدیم تا در مطلب معرفی ابزارهای مدرن چاپ لیبل برای محصولات به بررسی برخی از این ابزارها بپردازیم.

 ابزارهای ضروری در چاپخانه‌ها

امروزه در چاپخانه‌ها، ابزارهایی وجود دارند که برای کنترل و تنظیم دستگاه چاپ بسیار مهم و حساس هستند و باید برای این موضوع دقت بالایی به کار گرفته شود. این ابزارها به کمک شما می‌آیند تا بتوانید تغییرات چاپ را اندازه‌گیری کنید و لیبل مناسب را چاپ کنید. در نتیجه، در روش‌های مختلف چاپ لیبل مثل چاپ فلکسو، چاپ افست و چاپ روتوگراور شرایط را ثابت نگه دارید تا نتیجه کار بی‌نقص باشد. در ادامه مطلب معرفی ابزارهای مدرن چاپ لیبل برای محصولات تعدادی از این ابزارها را بیان خواهیم کرد و کمی در موردشان توضیح خواهیم داد.

• کولیس: این ابزار برای اندازه‌گیری ضخامت کاغذ و لاستیک و کاغذ‌های زیر لاستیکی به کار رفته و در چاپ افست و فلکسو از این ابزار استفاده می‌شود.
• میکرومتر: از میکرومتر مانند کولیس  برای اندازه‌گیری ضخامت استفاده کرده که در بعضی از موارد میکرومتر بهتر و دقیق‌تر از کولیس، اندازه‌گیری می‌کند. از میکرومتر برای تعیین اندازه ضخامت فیلم چاپی و کلیشه استفاده می‌شود و در چاپ افست و چاپ فلکسو و چاپ روتوگراور کاربرد زیادی دارد.
• شورسنج: در این بخش از مطلب معرفی ابزارهای مدرن چاپ لیبل برای محصولات به بررسی شورسنج خواهیم پرداخت. برای تعیین اندازه سختی مواد از شورسنج استفاده می‌شود مثلا لاستیک‌های چاپ و کلیشه‌ها، دارای سختی زیادی هستند که تاثیر زیادی در کیفیت چاپ دارد. در چاپ فلکسو و افست شورسنج کاربرد زیادی دارد.
• پی‌هاش متر: برای اندازه‌گیری پی‌هاش‌ داروی آب یا مرکب‌های پایه آب  از پی‌هاش متر استفاده می‌کنند. پی‌هاش‌ متر درصد اسیدی و یا قلیایی بودن حلال را نشان می‌دهد و فقط در چاپ افست کاربرد دارد.
• کنداکتیویتی‌ متر: وسیله‌ای است که برای تعیین مقدار و اندازه کنداکتیویتی‌ یا رسانایی حلال‌ها یا داروی آب استفاده می‌شود. در چاپ افست کنداکتیویتی یکی از مهم‌ترین تعیین کننده‌های داروی آب است پس کاربردش در چاپ افست است.
• دانسیتومتر: در این بخش از مطلب معرفی ابزارهای مدرن چاپ لیبل برای محصولات به بررسی دانسیتومتر خواهیم پرداخت. از این ابزار در لیتوگرافی چاپ افست و چاپ فلکسو برای تعیین مقدار دانسیته مرکب استفاده می‌شود. دانسیته یعنی تعیین مقدار تیرگی رنگ و یکی از گزینه‌های مهم تعیین کننده در کنترل عملیات چاپ است.
• اسپکتروفتومتر: برای اندازه‌گیری رنگ‌ها از اسپکتروفتومتر استفاده می‌شود. اسپکتروفتومتر ابزاری است که با اندازه‌گیری رنگ، عددی برای رنگ به شما می‌دهد این اندازه، در فضای رنگی CIE LAB است و در چاپ فلکسو، افست و چاپ گراور کاربرد زیادی دارد.
• اتاقک نور: در چاپ افست، گراور و فلکسو از اتاقک نور استفاده می‌شود‌. در این اتاقک نور با شدت و رنگ استاندارد تابیده می‌شود و برای تطابق با نمونه‌ی چاپ شده و مدیریت رنگ اهمیت زیادی دارد.
لیبل باید با بهترین کیفیت طراحی و چاپ شود تا موجب جلب توجه مشتری و افزایش درآمد شود. البته که چاپ لیبل یک سری قوانین دارد و رعایت آن ضروری است که باید رعایت شود تا خروجی کار که همان چاپ لیبل است با بالاترین کیفیت انجام شود.

 ماشین آلات مورد نیاز چاپخانه‌ها برای چاپ انواع لیبل

در این بخش از مطلب معرفی ابزارهای مدرن چاپ لیبل برای محصولات به بررسی برخی از ماشین آلات مورد نیار این صنعت خواهیم پرداخت:
• پرینتر جوهرافشان: برای چاپ روی کاغذ و سایر سطوحی که مشابه کاغذ هستند از پرینتر جوهرافشان استفاده می‌شود در این نوع پرینتر با استفاده از روش جوهرافشان، جوهر به پرینتر و بعد به سطح منتقل می‌شود.
• پرینتر لیزری: پرینتر لیزری  هم مانند پرینتر جوهرافشان برای چاپ بر روی کاغذ و سایر سطوح که شبیه کاغذ هستند استفاده می‌شود. در این نوع پرینتر، برای تولید تصویر از پرتو لیزر استفاده می‌شود.
• دستگاه چاپ دیجیتال: با این دستگاه می‌توانید بر روی سطوح‌هایی مثل پارچه و چوب و کاغذ و غیره عملیات چاپ را انجام دهید. در دستگاه دیجیتال، تصاویر انتخابی بر روی سطح با استفاده از جوهر چاپ به صورت مستقیم چاپ می‌شود.
• دستگاه چاپ صفحه‌ای: با دستگاه چاپ صفحه‌ای می‌توانید تصاویر را بر روی سطح‌های مختلف مانند پارچه، چوب، شیشه و غیره انتقال دهید. در دستگاه چاپ صفحه‌ای، تصویر انتخابی روی یک صفحه چاپ قرار داده‌ می‌شود و بعد از قرار گرفتن در جای مناسب با فشار دادن  جوهر چاپ روی سطح مورد نظر پخش می‌شود.
• ماشین چاپ افست: از این نوع ماشین برای چاپ روی کاغذ و سایر سطح‌های مشابه استفاده می‌شود. در این نوع ماشین، تصویر انتخابی روی یک صفحه چاپ، چاپ و منتقل می‌شود و مانند دستگاه چاپ صفحه‌ای با فشار، جوهر چاپ روی سطح انتخابی انتقال داده می‌شود.
• کاتر پلاتر: برای برش استیکر‌های حرارتی و برای چاپ  تصاویر روی تی‌شرت، برش و طرح‌های انتخابی روی دیوار، تولید علائم و تابلو‌های راهنمایی و رانندگی، تابلوسازی و ویترین مغازه‌ها، علائم و شماره‌های داخل هتل‌ها و ساختمان‌ها از کاتر پلاتر استفاده می‌شود.
• پرس حرارتی: برای چاپ تصویر روی لیوان‌هایی که از جنس سرامیک‌اند که امروزه طرفداران زیادی دارد و همچنین چاپ  تصویر روی تی‌شرت و کلاه و بشقاب و چاپ روی ماوس پد و پازل از پرس حرارتی استفاده می‌شود.
• چاپ اکوسالونت: برای چاپ تصاویر روی انواع بوم یا کنواس و چاپ تصویر روی کاغذ دیواری، استندهای تبلیغاتی در فروشگاه‌ها، انواع تابلوهای هنری، ساخت لیبل برای ماشین‌ها از چاپ اکوسانت استفاده می‌شود.
• حروف ساز: برای ساخت تابلوهای تبلیغاتی رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و مغازه‌ها و برای ساخت تابلوهای سایز بزرگ برای هتل‌ها، ساخت حروف‌های استیل برای فضای خارجی و داخلی، ساخت حروف استیلی که داری پشت نور LED هستند، ایجاد تابلوهای خلاقانه چنلیوم برای تبلیغات از حروف ساز استفاده می‌شود.
• دستگاه لیزر: برای برش لیزری چوب، پلکسی، چرم‌ها، نمد، کاغذ، پارچه و غیره، حکاکی روی سنگ، شیشه، طلا و نقره و انواع فلز‌ها، ساخت انواع لوازم خانگی و منزل‌ و دکوری‌ها، ساخت کارت عروسی و کارت ویزیت از دستگاه لیزر استفاده می‌شود.

چون هر نوع ماشین چاپ ،ویژگی‌ها و کاربردهای مختص به خودشان را دارد برای انتخاب نوع ماشین چاپ متناسب با نیازتان، بهتر است که با کارشناسان صنعت چاپ مشورت کنید و با توجه به نوع سطح انتخابی‌تان  و جوهر چاپ و حجم چاپ می‌توانید برای خرید اقدام کنید.

 سخن پایانی

برای چاپ لیبل نیاز به ابزارهایی است که در بالا ذکر کردیم. برای استفاده از این ابزارها باید دقت داشته باشید و این ابزارها را کنترل کنید  تا به درستی تنظیم شود تا خروجی کار بدون نقص باشد. امروزه با وجود ابزارهای مدرن فرآیند چاپ بسیار آسان‌تر و با سرعت بیشتری انجام می‌گیرد و با وجود این ابزارها عملکرد چاپخانه‌ها هم بهبود پیدا کرده و بازدهی بهتری دارد. 
در گذشته از چاپ دستی استفاده می‌کردند که زحمت بیشتری به همراه داشت و هم با سرعت کمتری درخواست مشتری انجام می‌شد. ما در مطلب معرفی ابزارهای مدرن چاپ لیبل برای محصولات به طور کامل این مطلب را بررسی کردیم.

نظر شما درباره معرفی ابزارهای مدرن چاپ لیبل برای محصولات چیست؟