چاپ لیبل‌های با کیفیت و دوام بلند
چاپ

چاپ لیبل‌های با کیفیت و دوام بلند

12/3/2023 10:44:10 PM
308 مشاهده

 چاپ لیبل‌های با کیفیت و دوام بلند

آیا تا حالا به برچسب یا لیبل روی محصولات دقت کردید؟ امروزه از لیبل‌ها برای تبلیغات و اطلاعاتی در مورد محصول و خدمات استفاده می‌شود که به طور رسمی از سال ۱۹۳۰ استفاده از لیبل آغاز شد. لیبل‌ها باید طوری طراحی شوند که علاوه بر تامین زیبایی ظاهری از نظر اطلاعاتی، آنچه که مشتری نیاز دارد را نیز در برگیرد. از نظر چاپ و جنس نیز لیبل باید طوری باشد که بادوام بوده و کیفیت بالایی داشته باشد. در مطلب چاپ لیبل‌های با کیفیت و دوام بلند به طور کامل در این مورد صحبت خواهیم کرد و آن را شرح خواهیم داد.

 انواع لیبل و ویژگی‌های آن‌ها

لیبل‌ها در سایز و طرح و رنگ‌های مختلف در بازار موجود بوده و چاپ لیبل به شرکت و یا کسب و کارتان اعتبار می‌بخشد. لیبل‌ها به صورت جنس‌های مختلف چاپ می‌شوند که در ادامه به آن می‌پردازیم. از لیبل‌ها معمولا در تمامی صنعت‌ها از جمله بهداشتی و دارویی و محصولات غذایی و غیره استفاده می‌شود. چاپ لیبل بهترین انتخابی است که مدیران شرکت‌ها می‌توانند خدمات یا محصولاتشان را در دید مشتری بگذارند. در این بخش از در مطلب چاپ لیبل‌های با کیفیت و دوام بلند به بررسی انواع لیبل خواهیم پرداخت.

 • چاپ لیبل کاغذی 

امروزه لیبل‌های کاغذی یکی از بهترین نوع برچسب پشت چسب دار هستند که جنس این لیبل‌ها از کاغذ براق و بدون روکش است. لیبل‌های کاغذی قدرت چسبندگی بالا بر روی سطوح صاف مانند پلاستیک، چوب و شیشه دارند. این لیبل‌ها دوام و کیفیت خوبی دارند و در صنعت آرایشی و دارویی از این لیبل زیاد استفاده می‌شود.
 برای چاپ لیبل‌ کاغذی از کاغذ گلاسه استفاده می‌شود که پشت آن چسب دارد و قابلیت چسبیدن بر روی انواع متریال را دارد. این نوع برچسب به دو حالت روکش مات و براق چاپ و استفاده می‌شود. از انواع دیگر چاپ لیبل کاغذی، چاپ برچسب با کاغذ تحریر است، در چاپ این نوع برچسب یا لیبل که از کاغذ تحریر چسب‌دار استفاده شده و چاپ به صورت دیجیتال انجام می‌شود. به همین دلیل است  که بعد از چاپ کیفیت رنگ و طرح حفظ می‌شود. برچسب یا همان این نوع لیبل‌های با کیفیت و دوام بالایی در سایز و اشکال مختلف تولید و ساخته می‌شود و زیبایی محصول را دو برابر می‌کند.

 • چاپ لیبل شبرنگ

برچسب‌های شبرنگ طوری طراحی می‌شوند که، قابلیت درخشش در تاریکی و نور کم را داشته باشند. روش تولید این دسته از لیبل‌های چسب‌دار به صورت دیجیتال است.

 • چاپ لیبل سلفون براق و مات

این نوع از لیبل‌ها چون با یک لایه سلفون پوشش داده می‌شوند جز لیبل‌های با کیفیت و دوام بلند به شمار می‌روند. در چاپ برچسب سلفون براق، لایه سلفونی براقیت و شفافیت فوق العاده‌ای به برچسب می‌‌داده و استحکام و دوام لیبل را افزایش می‌دهد. این نوع چاپ با تمام رنگ‌ها و سایزها قابل اجرا بوده و قیمت آن مناسب است. لیبل سلفونی در حالت مات مانند سلفون با لیبل براق کارایی دارد اما دیگر، آن براقیت و شفافیت را ندارد ولی همانند سلفون براق در ابعاد و رنگ‌های مختلف می‌توانید بسازید و همچنین می‌توانید از روکش طلاکوب بر روی این لیبل‌ها استفاده کنید.

 • چاپ لیبل شفاف و شیشه‌ای

این نوع لیبل به دو حالت خوانا و ناخوانا چاپ می‌شود، لیبل‌هایی که به صورت خوانا چاپ می‌شود بر روی شیشه و ظرف‌های شفاف چسبیده می‌شوند و مانع از دیده شدن محتویات داخل شیشه‌ها و ظروف می‌شود. برچسب‌های ناخوانا معمولا پشت شیشه زده می‌شوند مثل پشت شیشه اتومبیل و در طرح‌های مختلف مثل بیضی و دایره یا مستطیل و غیره تولید می‌شوند. 
از ویژگی‌های مهم این نوع لیبل این است که جز لیبل‌های با کیفیت و دوام بلند در برابر رطوبت و آب است. همچنین چسبندگی بالایی دارد و دارای کیفیت و استحکام فوق العاده‌ای است و در رنگ‌های مختلف قابل چاپ خواهد بود.
لیبل‌های شفاف یا تِرَنسپَرِنت به لیبل‌هایی می‌گویند که نوشته و طرح روی لیبل از هر دو طرف مشخص است. تولیدکنندگان محصولات دارویی و آرایشی و بهداشتی و شرکت‌های مواد غذایی و کارخانه‌های تولید کننده خودرو یا خدمات آن، از طرفداران لیبل‌های شیشه‌ای هستند. لیبل‌های شفاف و شیشه‌ای دارای مقاومت بالا در برابر تغییرات آب و هوا و چسبندگی بالا روی سطوح شفاف هستند.
نکته‌ی مهم در مورد برچسب های شیشه ای این است که،می‌تواند کدها و اطلاعات نامرئی را روی خود دریافت کند و به صورت لیبل رول و شیت به بازار عرضه شود. چند نوع چاپ روی برچسب شیشه ای انجام می‌شود که شامل: چاپ اکوسالونت، چاپ افست، چاپ دیجیتال، چاپ با دستگاه لیبل پرینتر، چاپ سیلک است. 
از نظر دوام و کیفیت لیبل شیشه ای کاملا ضد آب است و چسبندگی بالایی دارد و اگر چاپ لیبل‌های با کیفیت و دوام بلند می‌خواهید می‌توانید از این نوع لیبل استفاده کنید. لیبل کاملا شفاف، که از انواع لیبل شیشه‌ای است برای محصولاتی استفاده می‌شود که دیدن محتویات داخل ظرف یا بطری مهم باشد.

 • چاپ لیبل Pvc

لیبل‌هایی که به صورت پی‌وی‌سی چاپ می‌شوند از بادوام‌ترین لیبل‌ها هستند که به دلیل وجود متریال به کار رفته در ساخت این نوع لیبل، عمر آن را افزایش می‌دهد. بسیار محکم و مقاوم در برابر تغییرات محیطی هستند و در طرح‌های شفاف و مات تولید می‌شوند. مورد مثبتی که لیبل پی وی سی نسبت به کاغذی دارد، مقاومت بیشتر در برابر آسیب و پاره شدن و فشار‌ها و تغییرات محیطی است. این لیبل‌ها برای مکان‌هایی که در مجاورت آب و خورشید و رطوبت است مناسب بوده و این نوع لیبل از نوعی پلاستیک تولید و چاپ می‌شود.

 • چاپ لیبل یووی

این نوع لیبل یکی از رایج‌ترین لیبل‌ها برای نیاز‌های شخصی و صنعتی است که قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای دارد و ساخت و چاپ این نوع لیبل، یک روزه آماده می‌شود و در تمامی رنگ‌ها و سایز‌های مختلف قابل اجرا است. برای تهیه این نوع لیبل یک روکش قوی از یووی بر روی کاغذ گذاشته می‌شود که از رنگ‌های چاپ شده محافظت می‌کند و قیمت مناسب دارد. چاپ لیبل متالایز و گلد، چاپ لیبل طلاکوب، لیبل اموال، لیبل ژله‌ای از انواع دیگر لیبل‌های چاپ شده است.

 سخن پایانی

چاپ لیبل پشت چسب دار یکی از پرطرفدارترین شیوه‌های چاپ لیبل است که مشاغل مختلف از آن برای تبلیغات و بازاریابی استفاده می‌کنند. چاپ لیبل به دهه ۱۸۰۰ برمی‌گردد که اولین نوع لیبل با مرطوب کردن آن با آب دهان به محصولات می‌چسبید. اولین برچسب‌ها برای جعبه‌های میوه استفاده می‌شد که شامل اطلاعاتی در مورد پک‌های میوه بود. 
با پیدایش صنعت لیتوگرافی، کسانی که لیبل را اختراع کردند توانستند این فرآیند را با انتقال تصویر از جوهر روغنی به روی کاغذ اولین نسخه تجاری چاپ لیبل را ایجاد کنند. اولین لیبلی که نیاز به مرطوب کردن با آب دهان نداشت و خودش قدرت چسبندگی کافی را داشت در سال ۱۹۳۰ اختراع شد. از نظر کیفیت و دوام، تمامی روش‌های چاپی لیبل کیفیت خوبی دارند ولی از نظر استحکام و دوام لیبل اموال و بعد لیبل‌های پی‌وی‌سی و لیبل‌های متالایز از اهمیت بیشتری برخوردارند. در نتیجه چاپ لیبل‌های با کیفیت و دوام بلند به نوع برچسبی که انتخاب می‌کنید کاملا بستگی دارد.

نظر شما درباره چاپ لیبل‌های با کیفیت و دوام بلند چیست؟