نکات مهم در چاپ فاکتورهای تجاری
چاپ

نکات مهم در چاپ فاکتورهای تجاری

11/15/2023 5:10:44 AM
367 مشاهده

 نکات مهم در چاپ فاکتورهای تجاری 

رعایت نکات مهم در چاپ فاکتورهای تجاری اعتبار آن برگه خاص را بالاتر می‌برد. در این مقاله تخصصی شما با فاکتورهای مهم و اساسی چاپ فاکتور آشنا می‌شوید پس با چاپ کهن همراه باشید. 

 ویژگی یک فاکتور تجاری معتبر 

نام فاکتور را احتمالا بارها و بارها در حین هر خریدی که انجام داده‌اید، شنیده‌اید. این عنصر به‌صورت دستی به شما لیستی از اقلام خرید و مبلغ آن را ارائه می‌دهد. در واقع فاکتور برگه‌ یا برگه‌هایی است که از جانب فروشنده دریافت می‌کنید. 
یکی از ویژگی‌های مهم فاکتور تجاری این است که اگر بخواهید کالایی را به هر دلیلی پس دهید یا تعویض کنید یا از خدمات پس ‌از فروش آن استفاده کنید، با ارائه فاکتور به فروشنده  موظف هستند پاسخگوی شما باشند. 
در چاپ فاکتورهای تجاری معمولا لوگو، نام، آدرس فروشگاه، مشخصات فروشنده و خریدار، نوع کالا، قیمت کالا، تاریخ خرید و... نوشته می‌شود. اما آنچه مهم است، شیوه قرار گرفتن هر کدام از اطلاعات است که باید نظم و ترتیب اصولی در آن رعایت شود تا فروشنده گیج نشوند.

 نکات با اهمیت در طراحی فاکتور تجاری 

در فاکتور مشخصات زیادی نوشته می‌شود؛ اما آنچه مهم است، شیوه قرار گرفتن هر کدام از این اطلاعات و طراحی بوده که باید نظم و ترتیبی اصولی در آن رعایت شود تا فروشنده گیج نشوند. از جمله این نکات به شرح زیر است:
• از فونت‌های خوانا استفاده کنید.
• اطلاعات کامل و دقیق شخص حقیقی یا حقوقی، فروشنده و خریدار ثبت شود. 
• فاکتور را شلوغ طراحی نکنید، زیرا هدف اصلی فاکتور تبلیغات یا جلب مشتری نیست اما به طراحی اصولی و مرتب بودن آن اهمیت دهید.
• در قسمت بالای فاکتور قسمتی برای درج تاریخ در نظر بگیرید. 
• قسمتی را باید برای درج اطلاعات خریدار و فروشنده در طراحی و چاپ فاکتور در نظر گرفت. در واقع بدون درج نام خریدار و فروشنده فاکتور رسمیت ندارد.
• یکی از ویژگی‌هایی که به انواع فاکتور رسمیت می‌بخشد، وجود شماره فاکتور بر روی آن است. شماره فاکتور با دستگاهی خاص و پس از مرحله چاپ روی فاکتور درج می‌شود. این شماره قرمز رنگ، روی هر برگه فاکتور متفاوت است و همچنین حالتی برجسته دارد. به طور معمول و استاندارد در بخش بالا و سمت چپ برگه فاکتور تجاری  جایی برای شماره سریال در نظر گرفته می‌شود.
• در طراحی و چاپ فاکتور، در پایین برگه جایی برای مهر و امضای فروشنده و خریدار تعیین شده است که در شرایط  کلی معامله وجود هر دو امضا کاملاً ضروری است.

 نکات با اهمیت در چاپ فاکتور تجاری 

در این بخش از مطلب نکات مهم در چاپ فاکتورهای تجاری به بررسی این نکات خواهیم پرداخت:
چاپ فاکتور غالباً به صورت دو برگی یا سه برگی و در رنگ‌های سفید، زرد، سبز، صورتی و آبی انجام می‌شود. برگۀ سفید رنگ متعلق به خریدار و برگه‌های دوم و سوم در کیفیت پایین‌تر، نازک‌تر و در رنگ‌های دیگر برای فروشنده و به منظور ثبت سند چاپ می‌شوند. از کاغذ با گرماژ مناسب در چاپ فاکتور استفاده کنید. برای چاپ فاکتور از کاغذ تحریر، الوان ایرانی و خارجی استفاده می‌شود.
• چاپ فاکتور در اندازه‌های مختلف  A4،A5  و A6 صورت می‌پذیرد، که این مورد بنا به درخواست و نیاز مشتری متفاوت می‌شود. البته به‌طور معمول فاکتورها در دو سایز A4 و A5 طراحی و چاپ می‌شوند. از نظر قانونی نیز فاکتور رسمی می‌تواند در این دو سایز تهیه شود، اما طبق یک قاعده عرفی، اندازه فاکتور رسمی بهتر است A4 باشد. این اندازه کمک می‌کند تا اطلاعات متعددی که باید در فاکتور رسمی درج شود به‌راحتی و با در اختیار داشتن فضای کافی، در برگه به نگارش درآید.
• روش‌های چاپی متفاوتی داریم که شما بنا بر تیراژ و نوع کاغذ با راهنمایی چاپخانه می‌توانید بهترین را انتخاب کنید. 
• پرفراژ نوعی خط برش به منظور سهولت عملیات برش و جدا کردن برگه‌ها، خدمات اضافه‌‌ای محسوب می‌شوند که در کنار چاپ فاکتور و بر اساس درخواست مشتری ارائه انجام می‌شوند.

 پایان 

مقاله نکات مهم در چاپ فاکتورهای تجاری یه پایان رسید. بنابراین دانستید که یک فاکتور فقط یک رسید فروش نیست، بلکه یک سند قانونی است که از یک کسب ‌و کار در برابر خطا و ریسک محافظت می‌کند. طراحی و چاپ فاکتور به شکل استاندارد و مطلوب آن نیازمند تخصص و تجربۀ لازم است.

نظر شما درباره نکات مهم در چاپ فاکتورهای تجاری چیست؟