مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا
چاپ

مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا

10/27/2023 10:22:49 PM
511 مشاهده

  مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا

نوع چاپ نقش مهمی  در کیفیت و دیده شدن عنصر چاپی دارد. مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا  اگر نکات ریز اما با اهمیت در آن رعایت شود هزینه و وقتی که برای طراحی فاکتور گذاشته‌اید بهینه و با فایده  خواهد بود. شاید گمان کنید نکات چاپی خیلی سخت و چالش برانگیز بوده اما این چنین نیست مهم دقت بالا و رعایت  نکات در آن است که  به بهترین شکل ممکن بتوانید رعایت و آن‌ها را اجرا کنید.  

 مراحل قبل از چاپ فاکتور با دقت بالا

فاکتور سندی است که از سمت برند و کسب و کار شما به مشتری ارائه می‌شود. بنابراین فاکتور باید نشان‌ دهنده‌ی برند شما و اطلاعات شما باشد. چاپ لوگو، رنگ سازمانی، فونت مناسب، عبارت توضیحات کالا و شرایط پرداخت را با ظرافت و دقت بالا باید در آن قرار داده و چاپ کنید. هر چقدر اصولی و تخصصی فاکتور را طراحی و چاپ کنید این کار باعث ماندگاری برند شما در ذهن مخاطب خواهد شد. در این نوشتار سعی داریم که نکات مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا که رعایت آن‌ها باعث بهبود کیفیت چاپ می شود را ارائه دهیم.  بنابراین  بهتر است مراحل قبل چاپ فاکتور برای چاپ فاکتور با دقت بالا را رعایت کنیم که به شرح زیر است:
به‌کارگیری نرم‌افزار مناسب و تخصصی: نرم افزاری که در آن طراحی فاکتور را انجام می‌دهید مهم است و باید

 برای چاپ فاکتور با دقت بالا

•  ابزارهای که باعث خلق فاکتور با دقت می‌شود را داشته باشد. بنابراین نخستین گام در مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا استفاده از نرم‌افزار مناسب و تخصصی بوده که توان ایجاد و خروجی مناسب را داشته باشد. به این نکته حتما توجه کنید که چنانچه طراحی در نرم‌افزار مناسب انجام نشود تمامی مراحل بعد با مشکل روبرو خواهد شد و پیرو آن چاپ مناسبی هم نخواهید داشت. 
• مود رنگی: فایل‌های گرافیکی می‌توانند در حالت‌های (مودهای رنگی) مختلفی ایجاد و تهیه شوند. معروف‌ترین آنها RGB و CMYK  هستند. از آنجا که سیستم تولید و بازنمایی این دو سیستم رنگی کاملا با هم متفاوت است، چاپ آن‌ها نیز با هم متفاوت خواهد بود. بهتر است از همان ابتدای طراحی فاکتور سیستم یا مود رنگی را در حالت CMYK قرار دهید. می‌دانید چرا، چون فایل‌های RGB مناسب انواع نمایشگر و فایل‌هایی با مود رنگی CMYK مناسب چاپ هستند. پس تنظیم حالت رنگی آنچه در نمایشگر (مانیتور، موبایل، تبلت و...) می‌بینید با چاپ تفاوت محسوسی خواهد داشت.
• قرارگیری عناصر: قرارگیری عناصر در فایل شما باید به گونه‌ای باشد که وقتی محصول نهایی در چاپخانه برش زده می شود، تصویر و متن مورد نظرتان دست نخورده باقی بماند. شما هنگام طراحی در مانیتور خود همه چیز را در حالت معمولی آن مشاهده می‌کنید مهم است که طراحی فاکتور را در حالت پیش‌فرض چاپ مشاهده کنید که ببینید کدام  قسمت هنگام چاپ حذف می‌شود یا اینکه چه میزان فاصله انتخاب کرده‌اید. پس  به این منظور همیشه باید برخی نواحی طرح خود را که ممکن است برش بخورد (معمولا از هر طرف 3 میلی‌متر)، از عناصر مهم خالی کنید. پس فاصله مشخصات فاکتور باید در طراحی رعایت شود.
• فاصله استاندارد: در قسمت بالا عرض کردم که حواستان به فاصله استاندارد در نحوه قرار گیری باشد حال علاوه بر در نظر گرفتن خط و محل برش، عناصر اصلی را از لبه‌های کار (محدوده یا حاشیه امن) فاصله دهید تا چنانچه فرایند برش با خطایی همراه بود، عناصر اصلی طرح شما آسیب نبیند. همچنین این کار به زیبایی طرح شما کمک می‌کند. بنابراین قرارگیری عناصر در فایل شما باید به گونه‌ای باشد که وقتی محصول نهایی در چاپخانه برش زده می شود، تصویر و متن مورد نظرتان دست نخورده باقی بماند تا چاپ فاکتور با دقت بالا داشته باشید. پس دانستیم که تنها فاصله در طراحی مهم نبوده باید فاصله بعد از چاپ را هم در نظر داشته باشیم. 
• در نظر داشته باشید که علاوه بر کیفیت تصاویر موجود در طرح، فایل نهایی نیز باید کیفیت مناسب را داشته باشد. بدین معنا که رزولوشن فایل نهایی نیز حداقل باید 300 دی‌پی‌آی باشد کیفیت پایین به شدت در خروجی چاپ فاکتور ثاثیر گذار است.
• به یاد داشته باشید مناسب‌ترین فایل ذخیره شده برای چاپخانه و جلوگیری از تغییرات ناخواسته، فرمت PDF است. 
• با آگاهی و رعایت موارد بالا و همچنین تهیه خروجی مناسب می‌توانید تقریبا مطمئن باشید که فایلی سالم و احتمالا مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا انجام می‌شود.                                                  

 عوامل چاپ فاکتور با کیفیت بالا

در بالا در مورد اینکه چگونه یک فایل طراحی شده را برای چاپ فاکتور با دقت بالا آماده کنید صحبت کردیم حال در مورد اینکه چگونه چاپ با کیفیتی داشته باشید توضیحاتی را ارائه می‌دهیم. در ضمن اگر احتیاج دارید بدانید که مراحل و نکات طراحی فاکتور چیست به اینجا مراجعه کنید.

• نوع فاکتور خود را از نظر تعداد برگ انتخاب کنید. فاکتور شما می‌تواند 2 برگی، 3 برگی یا 4 برگی باشد. رایج‌ترین فاکتورهای غیر رسمی، از نوع 2 برگ هستند و برای چاپ فاکتورهای رسمی معمولاً از انواع 4 برگ استفاده می‌شود.
• فاکتور شما می‌تواند به‌صورت تک رنگ، سیاه‌ و سفید، دو رنگ یا 4 رنگ (آبی، صورتی، قرمز، سیاه و زرد) طراحی و چاپ شود.
• برگه‌های فاکتور باید به‌گونه‌ای بر روی یکدیگر قرار بگیرند تا مشخصات درج شده در برگ اول، در برگه‌های بعدی نیز دقیقاً در جای مناسب درج شوند (در انواع کاربن دار). این امر نشان‌دهنده چاپ فاکتور با دقت بالا است.
• فاکتورها را می‌توان به دو روش افست و دیجیتال چاپ کرد. لازم به ذکر است که روش مناسب برای چاپ می‌تواند بسته به نوع کاغذ انتخاب شده تغییر کند. برای مثال، برای چاپ فاکتور بر روی صفحه نخست با کاغذ 80 گرمی بهتر است از چاپ افست استفاده کنید و برای کاغذهایی با کیفیت پایین‌تر از 60 گرمی، از روش چاپ دیجیتال بهره بگیرید. البته این یکی از دلایلی بود که سبب می‌شود روش چاپ تغییر کند. 

 خدمات تکمیلی درچاپ فاکتور با دقت بالا

پس نکات پیش از چاپ و مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا را تا اینجا بررسی کردیم حال یکی از نیازهای دیگر مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا خدمات تکمیلی آن بوده که شامل موارد ذیل می‌شود:
• سرچسب: ارائه کلیه‌ی فاکتورها می‌تواند با صحافی سرچسب انجام شود.
پرفراژ و منگنه: نوع دیگر صحافی انجام پرفراژ و منگنه است، که باید در چاپ از جایی که صحافی شروع می‌شود 1.5 سانت از لبه‌ی کار فاصله داشته باشد.

 اهمیت طراحی فاکتور 

طراحی متناسب با چاپ یک تخصص و دانش حرفه‌ای می‌طلبد که انجام درست آن مستلزم سال‌ها کسب تجربه و یادگیری مهارت‌های آکادمیک و تجربی است. چنانچه فکر می‌کنید مهارت کافی ندارید، کار خود را به یک طراح حرفه‌ای بسپارید و از بابت هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید نگران نباشید و  مطمئن باشید که ارزش کیفیت را خواهد داشت.  به خاطر داشته باشید که تنها آشنایی با یک ابزار طراحی مانند CorelDraw  ، Photoshop  و ...  قرار نیست تضمین کار یک طراحی که کوله باری از تجربه، دانش و از همه مهم‌تر خلاقیت را در رزومه کاریش دارد را پر کند. فاکتور از آن دسته عناصر اصلی در سیستم کاری بوده که نداشتنش به شدت احساس می‌شود پس برای داشتن یک فاکتور با کیفیت باید در طراحی آن هم دقت شود.

 پایان 

چاپ ایران کهن مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا را در انواع فاکتورهای رسمی و تجاری شما محقق می‌سازد. برای این که هزینه شما برای چاپ فاکتور هدر نرود خواندن مقاله مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا بسیار موثر خواهد بود.

نظر شما درباره مراحل چاپ فاکتور با دقت بالا چیست؟