معرفی انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل
مقالات

معرفی انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل

9/29/2023 6:30:10 AM
765 مشاهده

 معرفی انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل

 معرفی انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل

معرفی انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌ بهتری، هنگام نیاز به لیبل داشته باشید. اطلاعات مفید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید هدفمند لیبل کاغذی را انتخاب کنید.

 لیبل کاغذی چیست

لیبل‌ها مصارف گوناگونی در انواع کسب‌وکار‌ها داشته و این گستردگی باعث می‌شود تا با متریال‌های متفاوت ساخته شوند، تا به نیاز همه پاسخ داده باشند. لیبل کاغذی که با نام برچسب کاغذی نیز معروف است، به تکه کاغذی گفته می‌شود که امکان چسباندن آن به محصول وجود دارد. لیبل‌ها از نظر خاصیت چسبندگی در دو نوع هاتملت و آکریلیک وجود دارند. 
لیبل کاغذی در صورتی که در مقابل عوامل محیطی شدید مثل باران و یا آفتاب قرار نگیرند برای انواع محصولات می‌توانید از آن استفاده کنید. در لیبل کاغذی می‌توانید اطلاعاتی نظیر شماره تلفن، نام فروشگاه مورد نظر، آدرس، قیمت، بارکد و سایر اطلاعات مربوط به محصول را روی برچسب ذکر کنید.

 لیبل کاغذی چیست

 ویژگی لیبل کاغذی

به دلیل بافت طبیعی کاغذ ، کیفیت و وضوح تصویر می‌تواند در برچسب‌های کاغذی بسیار خوب باشد. لیبل کاغذی به علت جنسی که دارد شرایط چاپ آسان‌تری داشته و امکان چاپ آن‌ها با سیستم‌‌های چاپ مختلف وجود دارد. لیبل کاغذی به طور معمول سفید بوده و اما در طیف گسترده‌ای از رنگ‌های سرگرم کننده و زنده ارائه می‌شوند. نوشتن با خودکار روی انواع لیبل‌های کاغذی امکان‌پذیر است.

 انواع کاغذ برای چاپ لیبل

لیبل‌ها عامل مهمی برای محصولات‌ بوده و قادر هستند توجه مشتری را به خود جلب کنند. به همین دلیل امروزه کارخانه‌های تولیدی برای محصولات خود سراغ این برچسب کاغذی می‌روند. از  لیبل کاغذی در صنایع خودرو سازی، بسته بندی مواد غذایی، خشک بار و آجیل، محصولات دارویی و... استفاده می‌کنند. لیبل کاغذی در مقایسه با انواع مختلف لیبل‌های پلیمری یا فلزی ارزان‌تر بوده و همین باعث شده تا بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه مطلب انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل به بررسی انواع کاغذ خواهیم پرداخت:

 انواع کاغذ برای چاپ لیبل

 • لیبل کاغذی نیمه براق

کاغذهای پشت چسب دار شیشه‌ای یکی از بهترین و معرف‌ترین کاغذ برای چاپ لیبل بوده و دارای درخشندگی نسبتا خوبی هستند. این لیبل‌ها با هر تیراژی که بخواهید قابل سفارش هستند. سازگاری سطح کاغذ نیمه براق برای چاپ حائز اهمیت است، این لیبل با انواع سیستم‌های معمول چاپ فلسکو، افست، دیجیتال به چاپ می‌رسند. در کاغذ نیمه براق قابل نوشته‌های روی آن، از هر دو سو قابل مشاهده است.

 • لیبل کاغذ کرومو

قیمت پایین این کاغذ  دلیلی شده تا یکی از پرکاربردترین کاغذها برای چاپ لیبل باشد. این کاغذ پشت چسب دار با گرماژ متفاوت و در سایز‌های مختلفی تولید می‌شود. این کاغذ لیبل پوشش بسیار خوبی دارد و از یک طرف آن برای چاپ استفاده می‌شود. ضخامت پوشش کاغذ کرومو از کاغذ گلاسه بیشتر است. لیبل کاغذی در دو نوع کم چسب و پر چسب ارائه‌ می‌گردند، این محصولات با چاپ پذیری بسیار بالا در کلیه سیستم‌های چاپ قابل استفاده است.

 • لیبل کاغذ پشت چسبدار خرد شده

 • لیبل کاغذ پشت چسبدار خرد شده

به این نوع کاغذها گچی نیز گفته می‌شود، توجه داشته باشید که این نوع کاغذها پشت چسبدار هستند به همین دلیل بعد از چسبیدن به سطح مورد نظر نمی‌توان آن‌ها را به راحتی از سطح جدا کرد. اگر این کاغذ دچار صدمه شود به هیچ عنوان نمی‌شود آن را چسباند چون مانند گچ از همه می‌پاشد. برای محصولاتی که جنبه امنیتی دارند استفاده این کاغذ مناسب است.

 انواع چاپ لیبل کاغذی

در این بخش از مطلب معرفی انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل به بررسی انواع چاپ لیبل خواهیم پرداخت:

 • چاپ فلکسو

از رایج ترین و محبوب‌ترین روش‌های چاپ روی لیبل، می‌توان به فلکسوگرافی اشاره کرد. عملکرد این تکنیک به این گونه است که جهت انتقال جوهر به سطح چاپ از تعدادی صفحات نرم و با انعطاف‌پذیری بالا استفاده می‌شود. در ادامه از ریبون وکس و وکس رزین جهت چاپ اطلاعات روی لیبل کاغذی استفاده می‌شود.

 • چاپ فلکسو

 • چاپ دیجیتال

در روش چاپ دیجیتال، می‌توانید مطابق با نیاز خود سفارشات خود را ثبت کنید و عددی برای حداقل تعداد سفارشات وجود ندارد. چاپ با این روش به صورت کاملا اختصاصی و سفارشی انجام شده و تصاویری که به واسطه برنامه‌های نرم افزاری گرافیکی طراحی شده‌اند، به طور مستقیم به یک دستگاه چاپ ارسال می‌شود. بدین صورت تصاویر بدون نیاز به صفحات چاپ یا شبکه توری روی سطوح چاپ نقش می‌بندند.  چاپ لیبل در این روش به صورت مستقیم و به طور ساده انجام می‌گیرد.

 جوهرهای چاپ لیبل

 جوهرهای چاپ لیبل

جوهر بخش مهمی از چاپ را به عهده دارد جوهر مناسب و باکیفیت در ماندگاری و خوانایی تاثیر قابل توجهی دارد‌. برای اینکه روی برخی لیبل‌ها عملیات چاپ را انجام داد باید از جوهرهای مخصوصی استفاده کرد. نام این جوهر ریبون بوده که روی لیبل قرار می‌گیرد و عملیات چاپ توسط آن انجام می‌شود. ریبون‌ به صورت رول تهیه شده و با پاشش مناسب، طرح مورد نظر شما را روی انواع لیبل چاپ می‌کند. هنگام خرید ریبون باید نهایت دقت را داشته باشید، چرا که هر لیبل، ریبون مخصوص خود را دارد. در ادامه مطلب انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل به بررسی جوهرهای موجود در بازار برای چاپ لیبل خواهیم پرداخت:

 • جوهر  DTF

 • جوهر  DTF

کیفیت چاپ‌ و شفافیت خوبی دارد این جوهر از قیمت مناسبی برخودار است و در ۴ رنگ موجود است.

 • جوهر  ceres

هر گاه لیبل از چاپ فلکسو استفاده کند نوع جوهر آن متفاوت می‌شود. برای چسبندگی بهتر به این جوهر حدود ۱۰ درصد سخت کننده اضافه می‌شود و به سرعت خشک می‌شود.

 چاپ لیبل در مجتمع چاپ کهن

 چاپ لیبل در مجتمع چاپ کهن

امید است مقاله معرفی انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل برای شما مفید واقع شود. ما در مجتمع چاپ کهن امکان چاپ هر گونه لیبل با هر نوع جوهر و کاغذی را برای شما فراهم کرده‌ایم.

نظر شما درباره معرفی انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل چیست؟