برای چاپ کتاب چه باید بکنیم و چه مراحلی دارد
نکات آموزشی چاپی

برای چاپ کتاب چه باید بکنیم و چه مراحلی دارد

2/17/2022 9:50:39 AM
2344 مشاهده

برای چاپ کتاب چه باید کرد؟ مراحل چاپ کتاب چگونه است؟

نویسندگان زمان و انرژی زیادی را صرف نوشتن کتاب‌های خود می‌کنند، اما برای بسیاری از نویسندگانی که به صورت مستقل کتاب خود را می‌خواهند منتشر ‌کنند، مانع اصلی طراحی و چاپ کتاب است که برای آن‌ها دلهره‌آور است و نمی‌دانند برای چاپ کتاب چه باید بکنند. بیشتر نویسندگانی که خود می‌خواهند به صورت مستقل کتاب خود را چاپ کنند، به دنبال راه حلی برای چاپ کتاب خود هستند. اکنون نیازی نیست در مورد تبدیل دست نوشته خود به یک کتاب فیزیکی نگران باشید. مجتمع چاپ کهن با چاپ کتاب شما و با بیان نکاتی که در این مطلب ذکر می‌شود می‌توانید به راحتی کتاب خود را چاپ کنید.

مراحل چاپ کتاب

قبل از این که کتاب خود را برای چاپ به چاپخانه بفرستید باید یک سری کارها را انجام دهید که در زیر ذکر می‌کنیم:

• ابتدا باید صفحات داخلی کتاب خود را طراحی کنید.

• برای جلد کتاب خود با یک طراح جلد یا گرافیست مراجعه کنید.

• اندازه کتاب خود را مشخص کنید.

• نوع کاغذی که می‌خواهید کتاب بر روی آن چاپ شود را مشخص کنید.

 

چاپ کتاب در چاپخانه

مراحل چاپ کتاب در موسسه‌های چاپ به شرح زیر است.

ارسال فایل انتشار

برای این که بتوانید کتاب خود را چاپ کنید در ابتدا باید فایل طراحی جلد و صفحه بندی کتاب خود را برای چاپ خانه ارسال کنید. برای این که فایل ارسالی شما دچار مشکل نشود و طرح آن به هم نریزد حتما فایل خود را با یکی از فرمت‌های TIFF، PDF، JPEG ارسال کنید. 

بررسی اثر

فایل ارسال شده از طرف کارشناسان و متخصصان چاپ از لحاظ صفحه چینی و... بررسی می‌شود تا اگر مشکلی دارد قبل از چاپ به آن پی ببرند و با نویسنده در میان بگذارند.

اختصاص شابک

بعد از طی شدن مراحل لازم شابک اختصاصی به کتاب شما تعلق می‌گیرد (شمارهٔ استاندارد بین‌المللی کتاب که به اختصار به آن شابک گفته می‌شود؛ که متشکل از ۱۰ یا ۱۳ رقم است).

تحویل کتاب به نویسنده

بعد از طی شدن مراحل گفته شده کتاب شما چاپ شده و به شما به تعداد نسخه‌ای که درخواست کرده‌اید تحویل داده می‌شود. 

هزینه چاپ کتاب چگونه است

هزینه چاپ کتاب به موارد متعددی بستگی دارد که در این بخش به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم:

تیراژ: تعداد و تیراژ چاپ کتاب در قیمت نهایی چاپ تاثیر گذار است.

صفحه آرایی و حروف چینی: عواملی مثل خدمات اداری، حروف چینی، صفحه آرایی، گرفتن مجوز، شابک و... بر قیمت تمام شده کتاب تاثیر می‌گذارد و این عوامل به تیراژ کتاب بستگی ندارد.

هزینه کاغذ: هزینه کاغذ صفحات کتاب و جلد کتاب به نوع کاغذی که انتخاب می‌کنید و تیراژ کتاب بستگی دارد و این موارد نیز بر قیمت نهایی اثر می‌گذارد.

نکات کاربردی

در این بخش در مورد نکاتی که در هنگام چاپ باید به آن توجه کنید صحبت می‌کنیم. این نکات به کاهش هزینه شما و بهتر شد چاپ شما کمک می‌کند.

• چاپ تیراژ پایین (زیر 200) به دلیل این که باید با چاپ دیجیتال انجام شود هزینه نهایی را بالا برده و مقرون به صرفه نیست. گاهی اوقات هم امکان دارد در تیراژهای خیلی پایین‌تر باعث می‌شود قیمت نهایی از قیمت پشت جلد هم بیشتر شود.

• اگر قصدتان از چاپ کتاب فروش و درامد اقتصادی است در صورتی که از فروش کتاب خود مطمئن هستید آن را در تیراژ بالا و به صورت افست چاپ کنید.

• کتاب‌های شعر خود را مخصوصا اگر اولین کتاب فیزیکی شماست حتما در تیراژ پایین چاپ کنید.

• بهتر است بعد چاپ خودتان به پخش کتاب اقدام کنید.

برای چاپ کتاب چه باید کرد؟

این که هدف شما از چاپ کتاب چیست؟ به دنبال کسب درآمد هستید یا برای علاقه‌مندی به نوشتن و چاپ کتاب و  یا برای ارتقا شغلی و تحصیلی و... تا حدودی در روند چاپ شما تاثیر می‌گذارد. اما مهم‌ترین چیز پیدا کردن چاپخانه و انتشاراتی است که مناسب با حیطه کاری شما باشد و در زمینه چاپ کتاب مهارت و تخصص لازم را داشته باشند. در حال حاضر در ایران انتشارات زیادی کار چاپ را انجام می‌دهند. در نتیجه در انتخاب چاپخانه و انتشارات برای چاپ کتاب خود دقت لازم را به خرج دهید تا خروجی کار چیزی باشد که می‌خواهید.

جمع‌بندی

اگر قصد دارید کتاب خود را به چاپ برسانید سعی کنید برخی نکات لازم مانند: نوع‌ کاغذ، ‌تیراژ، نوع چاپ و... را در نظر بگیرد تا خروجی کارتان چیزی باشد که مد نظر شماست. مهمتر از موارد ذکر شده مراجعه به یک چاپخانه حرفه‌ای و کاربلد است تا بتواند موارد موفق را رعایت کند. در این زمینه می‌توانید با خیال راحت و اطمینان خاطر کار را به مجتمع چاپ کهن بسپارید تا بدون دلهره خروجی کار باب طبع خود را دریافت کنید.

 

نظر شما درباره برای چاپ کتاب چه باید بکنیم و چه مراحلی دارد چیست؟