سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری
مقالات

سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری

12/8/2023 11:05:01 PM
346 مشاهده

 سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری 

سربرگ، جزء اسنادِ حاوی اطلاعات است که در بالای یک صفحه چاپ شده قرار می‌گیرد. در واقع سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری است. سربرگ‌ها برای مکاتبات اداری و نامه‌های رسمی به کار می‌روند و از اجزای ست اداری به شمار می‌روند. در این مطلب می‌خواهیم در مورد سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری صحبت کنیم.

 فرایند سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری 

امروزه برای مکاتبات اداری از کاغذهایی که دارای سربرگ‌ است استفاده می‌شود. در واقع اگر برای مکاتبات اداری از کاغذ معمولی بدون سربرگ استفاده شود طرف گیرند آن مکاتبات، حس بی اعتمادی و بی ارزشی از سمت شما دریافت می‌کند پس وجود سربرگ برای مکاتبات الزامی است. وجود لوگو و اسم برند شرکت یا سازمان شما در سربرگ‌ها اعتبار می‌بخشد به همین دلیل طراحی و چاپ سربرگ جایگاه خاصی دارد و باید به بهترین نحو طراحی و چاپ شوند.

• طراحی سربرگ: اولین موردی که در این مرحله باید حواستان باشد این است که باید حالت استاندارد ابعاد و اندازه حداکثر فایل مربوط به سربرگ را بدانید و متناسب با نیاز مشتری تمامی نوشته‌ها و تصویرها و لوگو‌ها طراحی شوند. در مطلب طراحی و چاپ سربرگ حرفه‌ای برای شرکت‌ها با بهترین روش‌ها به طور کامل این مطلب را بررسی کردیم.

• آماده سازی فایل طرح: بعد از اینکه طراحی سربرگ تمام شد، فایل سربرگ باید برای چاپ آماده شود، که در این مرحله فایل باید دقیق بررسی شود. این کار را طراح انجام می‌دهد و از ضروری‌ترین مراحل چاپ طراحی است و بعد از چک شدن فایل، تنظیم چاپ اعمال می‌شود. باید مطمئن شوید که تمامی موارد مثل تصویرها، متن‌ها و فونت‌، با کیفیت خوب و به‌ درستی در فایل آورده شد ‌است. کوچک‌ترین ایراد یا مشکلی اگر در طراحی وجود داشته باشد، طراح دقت بازم را نکرده باشد و به مرحله چاپ برسد ضرر زیادی را به طراح و البته چاپخانه وارد می‌کند.
• چاپ سربرگ: در این بخش از مطلب سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری  به پروسه چاپ خواهیم پرداخت. بعد از اینکه فایل چک و آماده شد، سربرگ طراحی شده  باید چاپ شود. در این مرحله از، فرآیند باید به کیفیت چاپ و جنس کاغذ که می‌خواهید استفاده کنید توجه زیادی داشته باشید. مواد استفاده شده در چاپ، در نهایت کیفیت سربرگ را مشخص می‌کند.
تمامی این مراحل با دقت زیاد توسط طراح و چاپخانه‌ها باید طی شود و طبق سلیقه مشتری بهترین سربرگ را به آن تحویل دهند چون سربرگ در واقع اعتبار و نماینده شرکت یا برند مشتری است.

 انواع مختلف سربرگ

در این بخش از مطلب سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری به بررسی انواع مختلف سربرگ خواهیم پرداخت. 
• سربرگ شرکتی: در سربرگ های شرکتی معمولا نام شرکت، لوگو، آدرس و شماره تلفن‌های تماس با شرکت را به کار می‌برند. از این نوع سربرگ برای مکاتبات تجاری و مکاتبات شرکتی استفاده می‌کنند.
• سربرگ اختصاصی: این نوع سربرگ مختص و مربوط یک فرد و یا یک شرکت خصوصی است و چاپ این نوع سربرگ به صورت اختصاصی است.
• سربرگ تحریر: از سربرگ تحریر برای مذاکره و نامه و مدارک رسمی استفاده می‌شود. سربرگ تحریر روی کاغذهای با کیفیت چاپ می‌شود و در واقع این سربرگ‌ها نماینده شرکت و یا سازمان شما هستند که در ارتباط با همکاران و مشتریان است و به شرکت و یا سازمان شما اعتبار می‌دهد.
• سربرگ رسمی: از سربرگ رسمی برای نام و نشانی مراکز دولتی، مؤسسه‌های عمومی، سفارت خانه‌ها، مدرسه و دانشگاه‌ها استفاده می‌شود. این سربرگ‌ها در زمان مکاتبات رسمی و ارسال به صورت رسمی کاربرد دارد.
• سربرگ کتان: سربرگ کتان سربرگی است که برای چاپ از بافت کاغذ کتانی یا مشابه آن استفاده می‌شود. این سربرگ‌ها برای شرکت‌های مد و پوشاک و طراحی جواهرات و طراحی داخلی استفاده می‌شود. مثلا این شرکت‌ها برای نشان دادن ایده‌های خلاقانه خود ممکن است از این سربرگ‌ها استفاده کنند. این نوع سربرگ چون از بافت کتان در ساخت آن استفاده می‌شود هزینه بیشتری نیاز دارد و ممکن است برای چاپ آن نیاز به دستگاه مخصوصی باشد.
• سربرگ شخصی: سربرگ شخصی مختص به فرد و یا شغل مربوط به این فرد است که شامل شماره تلفن و ایمیل و هر اطلاعاتی که خود فرد تشخیص دهد است. برای مکاتبات شخصی مانند ارسال رزومه  از این سربرگ استفاده می‌شود.
• سربرگ اداری: سربرگ اداری حاوی نام موسسه یا شرکت و اداره و یا واحد مربوطه، نشانی و شماره تلفن است. از این نوع سربرگ‌ها برای کارهای اداری و مکاتبات سازمانی استفاده می‌شود.
تمام انواع سربرگ هایی که ذکر کردیم و توضیح دادیم تنها یک هدف دارند جلب اعتماد شخص گیرنده برای شرکت یا کار شخصی است.

 انواع جنس کاغذ در چاپ سربرگ

در این بخش از مطلب سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری به بررسی انواع کاغذ در چاپ سربرگ خواهیم پرداخت:
• کاغذ بافت دار: این نوع کاغذ‌ها بافت مشخصی دارند و به سربرگ حس و حالت بافت دار می‌دهد و برای چاپ سربرگ های خاص و جذاب از این کاغذ استفاده می‌شود.
• کاغذ اداری: یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین نوع کاغذ در چاپ سربرگ کاغذ اداری است که از الیاف چوب سخت و با بافت نرم ساخته شده است و برای سربرگ‌هایی که طراحی ساده و کلاسیک دارند، کاغذ اداری مناسب است.
• کاغذ لمینه: این نوع کاغذ از پوشش پلاستیکی ساخته شده است که باعث مقاوم بودن کاغذ می‌شود و براقیت کاغذ را افزایش می‌دهد. برای چاپ سربرگ هایی با طراحی شیک و حرفه‌ای از این کاغذ استفاده می‌کنند.
• کاغذ با رنگ: برای طراحی خلاقانه بعضی شرکت‌ها از این کاغذ برای چاپ سربرگ استفاده می‌کنند تا طرحی خاص و حرفه‌ای داشته‌باشند.
• کاغذ بافت کتان: این نوع کاغذ حس بافت کتان و خاصی را می‌دهد و معمولا برای طرح‌های خاص و حرفه‌ای استفاده می‌شود و از بافت مشابه کتان ساخته شده است.
اگر می‌خواهید متن سربرگ بهتر خوانده شود از کاغذ سفید استفاده کنید ولی در کل از کاغذ رنگی هم برای جذابیت بیشتر می‌توانید استفاده کنید.تمامی مراحل چاپ سربرگ به سلیقه مشتری است.

 سخن پایانی

هر شرکت یا سازمانی دارای ست اداری است که بعضی از این موارد اختیاری و بعضی اجباری است. سربرگ جز مواردی است که حتما باید باشد، وجود سربرگ به شرکت و یا برند شما اعتبار می‌بخشد و موجب می‌شود که مشتری به راحتی اعتماد کند و در نتیجه افزایش درآمد و سود شرکت یا سازمان شما‌ را به همراه دارد.
برای چاپ سربرگ‌ها باید دقت داشته باشید که متناسب با شغل شما باشد و کیفیت خوبی هم داشته باشد چون در سربرگ‌ها موضوعات مهم و نامه‌ها جا‌به‌جا می‌شود و ممکن است مدت زیادی نگهداری شود. پس باید حتما کیفیت بالایی داشته باشد که به مرور زمان از بین نرود و پاک نشود. در مطلب سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری به طور کامل به بررسی این موضوع پرداختیم.

نظر شما درباره سربرگ های چاپ شده، اولین گام برای جلب اعتماد مشتری چیست؟