تکنیک‌های افزایش کیفیت چاپ در چاپخانه‌های مدرن
چاپ

تکنیک‌های افزایش کیفیت چاپ در چاپخانه‌های مدرن

11/18/2023 7:15:38 AM
594 مشاهده

 تکنیک‌های افزایش کیفیت چاپ در چاپخانه‌های مدرن 

رعایت اصول و تکنیک‌های افزایش کیفیت چاپ در چاپخانه‌های مدرن جلب مشتری و چاپی باکیفیت بالا و ماندگار بر جای می‌گذارد. با پیشرفت تکنولوژی روش‌های افزایش کیفیت چاپ و وضوح تصاویر گسترده‌تر شده است. منظور از چاپخانه‌های مدرن چاپخانه‌ای است که انواع تجهیزات  چاپ جدید و به‌روز را در اختیار داشته باشند.

 نکات مهم در افزایش کیفیت چاپ

ما برای پاسخ به سوال تکنیک‌های افزایش کیفیت چاپ در چاپخانه‌های مدرن چند نکته ساده اما مهم را جمع آوری کرده‌ایم تا بتوانید چاپی با کیفیت بالا داشته باشید. بنابراین با این مراحل ساده بیاموزید که چگونه در چند ثانیه نتایج چاپ بهتری داشته باشید.

 • طراحی 

اگر می‌خواهید چاپ محصول شما باکیفیت باشد نیاز است در درجه اول به کیفیت طراحی گرافیکی آن اهمیت دهید. یک طراح گرافیک خوب می‌داند که چطور باید یک طرح با کیفیت طراحی کند و با روش‌های افزایش کیفیت چاپ و طراحی هر نوع محصولی آشنا است. همچنین می‌تواند کیفیت تصویر را از طریق نرم‌افزارهای طراحی و ویرایشی  با دست کاری‌هایی نرم‌افزاری ارتقا بخشد. 

  چاپگر 

چاپگرها دارای تنظیمات کیفیتی پیش‌فرض هستند که به راحتی در منوی تنظیمات چاپگر یا  ویژگی‌های چاپگر قابل تنظیم هستند. در نتیجه تغییرات دلخواه و مناسب با چاپ خواسته شده را می‌توان به راحتی انجام داد. ما به شما آموزش می‌دهیم  کجا می‌توانید تنظیمات چاپگر را تغییر دهید. 
کافی است تنظیمات چاپگر را انتخاب کنید تا منوی کیفیت چاپ را پیدا کنید. این قسمت از تنظیمات به شما امکان می‌دهد تا تنظیمات کیفیت چاپ خود را انتخاب کرده و تغییرات متناسب را اعمال کنید. 
البته تنظیمات بسته به چاپگری که دارید متفاوت می‌شود، اما همه آن‌ها به یک شکل و با گزینه‌های کیفیت مشابه مانند موارد ذیل دسته‌بندی می‌شوند:
• مثلا اگر می‌خواهید یک چاپ ساده و سریع داشته باشید که از حداقل جوهر استفاده می‌کند باید گزینه"Draft" یا برای برخی از چاپگرها "Eco-mode" نام دارد را انتخاب کنید تا چاپ سریع‌تری را رقم بزنید. 
• کیفیت «معمولی» یا «استاندارد» گزینه پیش‌فرض همه چاپگرها است. این بهترین انتخاب برای اکثر کارهای چاپی است.
• در مقاله تکنیک‌های افزایش کیفیت چاپ در چاپخانه‌های مدرن  به شما آموزش می‌دهیم که اگر چاپی درجه یک و متفاوت می‌خواهید باید Best یا  Highرا که بالاترین کیفیت چاپ با بیشترین مقدار جوهر است را انتخاب کنید. باید بدانید این چاپ برای عکس‌ها یا چاپ‌های درجه یک بیشتر استفاده می‌شود. 

 • کاغذ 

محصول تبلیغاتی تجاری که روی کاغذ باکیفیت همراه با گرماژ مناسب و با متن واضح چاپ شده باشد، تأثیر بسیار بیشتری بر مشتری خواهد داشت تا پیشنهادی که روی کاغذ کپی شل و ول و بی‌کیفیت چاپ شود. 
اگر می‌خواهید بهترین کیفیت چاپ را داشته باشید، باید نوع کاغذ مناسب را برای محصول خود انتخاب کنید. در چاپخانه‌های مدرن از چاپگرهای دیجیتال بیشتر استفاده می‌شود. که انواع دستگاه‌های چاپی آن‌ها به نوع خاصی از کاغذ نیاز ندارند و بر روی هر کاغذی قادر هستند بهترین چاپ را برجای بگذارند.
 باید بدانید که کاغذ معمولی برای کارهای چاپ اولیه مناسب بوده، اما اگر می‌خواهید چاپ بهتری را رقم بزنید، بهتر است از کاغذی استفاده کنید که برای چاپگر شما طراحی شده است و مخصوص آن است.
 مثلا کاغذ جوهرافشان جوهر مایعی را که روی یک صفحه پخش می‌شود جذب می‌کند و کمی ضخیم‌تر از کاغذ کپی استاندارد است. بهتر است راهنمای کاربر چاپگر خود را بررسی کنید تا ببینید کدام نوع کاغذ با چاپگر شما سازگار است و بر اساس آن انتخاب کنید.

 • کارتریج چاپگر 

کارتریج مناسب چاپگر به اندازه کاغذ مناسب مهم است، کارتریج قسمتی از پرینتر است که جوهر در آن قرار می گیرد. کیفیت این بخش بسیار مهم بوده بنابراین باید از بهترین کارتریج استفاده کنید تا چاپ با کیفیتی داشته باشید. طریقه درست نصب کارتریج هم در تکنیک‌های افزایش کیفیت چاپ در چاپخانه‌های مدرن دارای اهمیت است و نیاز به مهارت کافی دارد. 
برای اینکه به چاپی با کیفیت برسید نیاز است بدانید کارتریج شما چه نوع چاپی را رقم می‌زند آیا برای محصولی که در نظر دارید مناسب است یا خیر. مثلا چاپگر جوهر افشان برای چاپ اسناد روزمره از جمله متن، عکس و تصاویر رنگی اصلی طراحی شده‌اند. 
چاپگر لیزری که دارای  کارتریج تونر است برای چاپ متن بهتر است. زیرا این چاپگر سریع‌تر از مدل جوهرافشان است. چاپگرهای جوهر افشان برای زمانی که به چاپ رنگی با کیفیت بالاتری نیاز دارید بهترین هستند. زیرا طیف رنگ گسترده‌تری را ارائه می‌دهند و در پروژه‌هایی که دقت رنگ در آن‌ها بسیار مهم است، مانند عکاسی حرفه‌ای و چاپ هنری، باز تولید رنگ بهتری ارائه می‌دهند.

 • DPI

DPI، معیاری از نقاط چاپ شده است که در یک مربع از صفحه چاپ شده قرار می گیرند. وقتی به یک چاپ نگاه می‌کنید، ترکیبی از تمام این نقاط کوچک را می‌بینید که کنار هم قرار می‌گیرند و یک تصویر را تشکیل می‌دهند. 
هر چه dpi بالاتر باشد، کیفیت یا وضوح چاپ بهتر است زیرا قطرات جوهر بیشتری فضای آن را پر می‌کند. لازم است بدانید پرینترهای جوهرافشان معمولاً محدوده‌ای بین 300-720 DPI دارند، در حالی که پرینترهای لیزری بین 600-2400 DPI هستند. 
به خاطر بسپارید در پرینترهای لیزری اگر رزولوشن را در بالاترین حد قرار دهید چاپ باکیفیت‌تری خواهید داشت و شما می توانید از طریق منوی پرینت این تنظیمات را انجام دهید.

 • فایل 

یکی دیگر از تکنیک‌های افزایش کیفیت چاپ در چاپخانه‌های مدرن فایل اصلی چاپی هر محصول است. اگر می‌خواهید در زمان صرفه‌جویی کنید یا به ‌سرعت ویرایش کنید و البته برای بهترین نتایج، مطمئن شوید که فایل اصلی آن محصول را چاپ می‌کنید.

 • تمیز بودن چاپگر 

گرد و غبار بر عملکرد چاپگر، کیفیت و وضوح تصاویر چاپ شده تأثیر گذار است.
شما برای عملکرد بهتر پرینتر می‌توانید به طور مداوم قسمت‌های بیرونی و داخلی آن را تمیز کنید.

 • آپدیت درایور

بروز رسانی درایور و سیستم عامل از روش‌های افزایش کیفیت چاپ است.
به روز رسانی درایور باید کامل و درست انجام شود و نصب نادرست می تواند کیفیت چاپ را بدتر کند.

 پایان 

اکنون که مقاله تکنیک‌های افزایش کیفیت چاپ در چاپخانه‌های مدرن را مطالعه کردید دیگر می‌‎دانید چگونه چاپی با کیفیت بهتر داشته باشید، و می‌توانید به راحتی بهترین گزینه را برای پروژه در حال چاپ خود انتخاب کنید. ما در مجتمع چاپ کهن به بهترین شکل ممکن این کار را برای شما انجام خواهیم داد.

نظر شما درباره تکنیک‌های افزایش کیفیت چاپ در چاپخانه‌های مدرن چیست؟