آشنایی با انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی
مقالات

آشنایی با انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی

3/2/2023 6:32:26 AM
2874 مشاهده

 آشنایی با انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی

خواه برای چاپ کارت دعوت به عروس و ارسال آن باشد یا برای دعوت به یک همایش و یا ارسال محصولات و هدایای تبلیغاتی و... نیاز به پاکت نامه و پاکت بسته بندی دارید. چیزی که ظاهر کار شما را زیباتر کرده اما کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. زیرا پاکت نامه و پاکت بسته بندی اولین چیزی است که افراد در نگاه اول می‌بینند و می‌تواند بیانگر شخصیت سازمان، فرد، برند و... باشد. در نتیجه باید یک انتخاب درست داشته باشید، بر همین اساس در این مطلب به بررسی انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی پرداخته تا با آگاهی بیشتر محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 انواع پاکت نامه

یکی از ملزومات لازم در هر سازمانی پاکت نامه است که دارای تنوع بالایی است (بیش از 19 مدل) و شاید باور این مطلب برای شما کمی سخت باشد. در ادامه این بخش شما را با مدل‌های مختلف پاکت نامه آشنا خواهیم کرد:

 • پاکت نامه اداری

اولین سری از انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی که به بررسی آن خواهیم پرداخت پاک نامه اداری است که خود به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. نکته قابل توجه در مورد پاکت نامه اداری این است که امکان سفارش چاپ سربرگ بر روی آن وجود دارد و به این ترتیب سازمان‌ها و اداره‎ها یک پاکت نامه اختصاصی برای خود دارند.
• پاکت ملخی: یکی از انواع پاک نامه و پاکت بسته بندی مورد استفاده در سازمان‌ها پاکت نامه ملخی است. این نوع پاکت نامه دارای ابعاد مختلفی بود و به دلیل شکل و فرم مناسبی که دارد امکان قرار دادن صورت حساب، فاکتور و... را فراهم می‌کند. از جمله ابعاد پر طرفدار این نوع پاکت عبارت است از:

• پاکت ملخی:

🔘 پاکت ملخی سایز 16*22 سانتی‌متر که مناسب برای بازاریابی مستقیم است و قابل استفاد برای کاغذ‌ها A5 و A4.
🔘 پاکت ملخی سایز 11*16 سانتی‌متر که برای ارسال مدارک و فاکتورهای با سایز A5 و A6 مناسب است.

• پاکت ملخی:

🔘 پاکت نامه ملخی پنجره دار یکی دیگر از انواع پاکت نامه ملخی است. در بخش جلوی این پاکت برش کوچکی وجود دارد که با پلاستیک شفاف پوشیده است و برای ارسال اخطارها، برخی مدارک و... مناسب هستند.

پاکت نامه ملخی پنجره دار

• پاکت  نامه A5: یکی دیگر از انواع پاک نامه و پاکت بسته بندی اداری پاکت نامه A5 است. ابعاد این پاکت نامه عموما برابر است با 16 در 22 سانتی‌متر و برای ارسال اسنادی مناسب است که در سایز A5 هستند.
• پاکت نامه A4: یکی از بهترین پاکت‌ها برای ارسال بروشور، کاتالوگ و هدایایی تبلیغاتی است. ابعاد این پاکت نامه برابر است با 23*32 سانتی‌متر و به راحتی می‌توان کاغذ A4 را بدون تا خوردگی درون آن قرار داد. علت محبوبیت این نوع پاکت به نسبت پاکت‌های دیگر علاوه بر ابعاد مناسب، امکان درج اطلاعات بیشتر مانند لوگو، آدرس، شماره تماس و... است.
• پاکت نامه گلاسه: این نوع پاکت نامه دارای ابعاد گوناگون بوده و از کاغذ گلاسه با گرماژ متفاوت تولید می‌شود. این پاکت به نسبت پاکت‌های دیگر در برابر پارگی و رطوبت و آب مقاومت بیشتری دارد.
• پاکت نامه کتان: این نوع پاکت نامه از جنس کتان بوده و عموما برای کارت‌های دعوت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع پاکت دارای بافت بوده و به راحتی مرکب را به خود جذب می‌کند. 
• پاکت نامه تحریر: این پاکت نامه از کاغذ تحریر 70، 80، 100 و 120 گرمی تهیه می‌شود و به نسبت دیگر پاکت‌های نامه از مقاومت کمتری در برابر پارگی و آب برخوردار است. این پاکت نامه پر مصرف‌ترین پاکت نامه ببین تمام اقشار جامعه به شمار می‌رود و به نسبت دیگر انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی از قیمت پایین‌تری برخوردار است.

• پاکت نامه تحریر

علاوه بر این برای پاکت نامه دسته بندی دیگری نیز وجود دارد که شامل پاکت نامه ساده، پاکت نامه فانتزی است.  

 انواع پاکت بسته بندی

در کنار پاکت نامه، پاکت بسته بندی نیز یکی از ابزارهای مهم و پرکاربرد سازمان‌ها به شمار می‌روند، به ویژه سازمان‌های که در زمینه تولید محصول فعالیت می‌کنند. این محصول نیز به مانند پاکت نامه دارای انواع گوناگونی است که می‌توان آن را از نظر متریال و نوع کاربرد دسته بندی کرد، در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت:

• انواع پاکت بسته بندی از نظر کاربرد

پاکت‌های بسته بندی از نظر کاربرد به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

• پاک بسته بندی پستی: پاکت نامه و پاکت بسته بندی پستی دارای کادری است برای درج اطلاعات فرستنده و گیرنده که بر روی آن وجود دارد و همین امر آن را از دیگر انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی متمایز می‌کند. این نوع پاکت بسته بندی دارای سایزهای متفاوتی است.
• پاکت بسته بندی ساده: طراحی این پاکت درست به مانند پاکت بسته بندی پستی است اما مکانی برای درج آدرس بر روی آن وجود ندارد. عموما از این پاکت برای ارسال هدیه با پیک و یا اهدای کادو به افراد استفاده می‌شود.

• پاکت بسته بندی ساده

• پاکت بسته بندی مربعی: این نوع پاکت برای کاربردهای خاص طراحی شده‌اند و داری جذابیت بالایی است. عموما از این پاکت برای بسته بندی کالایی به شکل مربع، مانند سی دی و دی وی دی استفاده می‌شود.
• پاکت بسته بندی تجاری: این پاکت نامه و پاکت بسته بندی یکی از پرکاربردترین پاکت بسته بندی بوده که در انواع فروشگاه‌های موجود در سطح شهر از آن استفاده می‌شود و درج لوگو و نام برند بر روی آن امکان پذیر است.
• پاکت بسته بندی کاتالوگ و کتاب: این پاکت برای قرار دادن بروشور و کاتالوگ طراحی شده است و از نظر ظاهر به مانند پاکت تجاری است.

• پاکت بسته بندی کاتالوگ و کتاب:

 انواع پاکت بسته بندی از نظر جنس

پاکت‌های نامه و پاکت بسته بندی از متریال‌های گوناگونی مانند: پاکت سفید، پاکت نخودی یا کاهی، پاکت زرد، پاکت گرافت، پاکت بسته بندی با لایه متالایز نقره‌ای، پاکت بسته بنید با لایه متالایز مشکی، پاکت بسته بندی حباب دار  تهیه و تولید می‌شود که هر کدام برای کارکرد خاصی طراحی شده است.

 خرید و چاپ انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی

همان طور که در این مطلب گفته شد در حال حاضر انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی وجود دارد که هر کدام برای کارکرد خاصی طراحی شده است. در نتیجه هر سازمان و هر اداره‌ای به پاکت نامه و پاکت بسته بندی نیاز دارد و شما می‌توانید انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی مورد نیاز خود را از مجتمع چاپ کهن تهیه کنید.

نظر شما درباره آشنایی با انواع پاکت نامه و پاکت بسته بندی چیست؟