ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه
مقالات

ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه

10/2/2023 4:39:00 AM
617 مشاهده

 ترندها و پیش‌بینی‌های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه  

 ترندها و پیش‌بینی‌های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه  

بیایید ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه و روندهای اصلی صنعت چاپ در آینده را بررسی کنیم. پیشرفت صنعت چاپ بسیار متاثر از فناوری‌های جدید است. همان طور که نوآوری در صنعت چاپ تکامل می‌یابد روش‌های چاپی کلیدی و جدید ظهور می‌کنند. چاپ دیجیتال در سال 2022  در صنعت چاپ غوغا به پا کرده و همچنان پرچم دار این صنعت است. پیش بینی شده بود چاپ دیجیتال سالیان سال از بین نمی‌روند. اما تغییرات در الگوهای رفتاری مصرف‌کنندگان، و خواسته‌هایشان صنعت چاپ را به سمتی حرکت می‌دهد که خواسته مصرف کننده را باید در نظر بگیرند. با چاپ کهن همراه باشید تا بدانید آینده چاپ به کدام سمت می‌رود.

 روش‌های چاپ 2023

آیا تا به حال به نحوه ساخت روزنامه فکر کرده‌اید؟ آیا تا به حال چیزی از طریق پست دریافت کرده‌اید و در مورد نحوه بسته‌بندی و برچسب‌گذاری آن چیزی شنیده‌اید؟ چاپ یکی از اختراعات مهم بشر در طول تاریخ است که انقلابی بزرگ در نحوه ثبت رویدادهای تاریخی و شکل گیری تمدن‌های مختلف به وجود آورد.

 روش‌های چاپ 2023

برای ارائه یک نمای کلی از صنعت چاپ و یک کار چاپ با کیفیت بالا در سال 2023 چندین راه وجود دارد، که به نام چاپ افست و دیجیتال شناخته می‌شود.

چاپ افست یک روش سنتی چاپ است که از صفحات چاپ مهر شده با جوهر و پرس‌های پرقدرت استفاده می‌کند. این نوع ماشین ها مجلات، روزنامه ها، کتاب و هر آنچه نیاز به تولید انبوه باشد را می سازد. اما چاپ دیجیتال نوعی چاپ است که در خانه حتی می‌شود از آن استفاده کنید. در واقع یکی از سریع‌ترین فناوری‌های در حال پیشرفت در صنعت چاپ امروزی است. در حالی که چاپ دیجیتال یک انتخاب محبوب برای افراد است، در کنار آن با افزایش کیفیت، سرعت و خروجی، محبوبیت آن در بین مشتریان تجاری نیز در حال افزایش است.

 بررسی ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه 

نبض روند نوسانات صنعت چاپ در دستان مصرف کننده آن بوده ,تیم تحقیقات ایران کهن  با نظرسنجی و بررسی‌های انجام شده در مورد بررسی ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه به 4 نتیجه کلی رسیده است. در اینجا روندهای اصلی صنعت چاپ که باید در چند سال آینده مورد توجه قرار گیرند را ذکر خواهیم کرد.

 بررسی ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه 

1. هوش مصنوعی

آینده صنعت چاپ به سمتی حرکت می‌کند که شامل تولید محتوای دیجیتال، بهره‌گیری از فناوری‌های هوش مصنوعی و چاپ سفارشی است. فناوری چاپ جدید معرفی شده در سال 2023 بر آینده شیوه‌های صنعت چاپ تأثیر گذاشته و تحولات جدید در طراحی با هوش مصنوعی در آینده جایگزین طرح‌های گرافیکی می‌شود. طرح‌های این ابزار بدون نقص و بر پایه برنامه‌ریزی‌های خاصی انجام می‌شود.

 2. چاپ سازگار با محیط 

شیوه های صنعت چاپ افزایش خواهد یافت زیرا مصرف‌کنندگان از تولیدکنندگان خواستار روش‌ها و محصولات سازگار با محیط زیست هستند. در نتیجه هنگامی که از ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه صحبت می‌کنیم، نمی‌توانیم از چاپ سبز یا چاپ سازگار با محیط زیست غافل شویم. بنابراین چاپ آگاهانه از محیط زیست نیز در حال افزایش است. اکثر مردم این روز ها سعی می‌کنند با روش‌های سبز ردپای مخرب خود را از طبیعت پاک کنند. این روش  چاپ هم‌ اکنون در چاپخانه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه چاپ با این روش بالاتر از حد تصور است به همین جهت سرعت چشمگیری نداشت.
 در صنعت چاپ، اگر چه بی ضرر بودن برای طبیعت دشوار به نظر می‌رسد اما استفاده از روش‌های سازگار با محیط زیست غیرممکن نیست. در این مسیر  اولین قدم برای دستیابی به آسیب کمتر ارائه ذخایر، مواد و کاغذ بازیافتی است. علاوه بر این، استفاده از جوهر و تونر که آسیب کمتری به محیط زیست می‌زنند نیز تاثیر گذار است. نتایج مثبتی که از ارائه و استفاده از مواد سازگار با محیط زیست حاصل می شود، بدون شک برای کسب و کارها در شرایط فعلی مفید است. همچنین در درازمدت، برای سر پا نگه داشتن کسب و کار، مراکز و شرکت‌های چاپ و سایر صنایع باید کاملاً تصمیماتی آگاهانه برای محیط زیست در صنعت چاپ گرفته شود.

 3. چاپ سه بعدی

 3. چاپ سه بعدی

پرینترهای سه بعدی جدیدترین دستگاه های چاپ هستند، در حالی که این دو صنعت در رقابت مستقیم با یکدیگر نیستند، اما چاپ سه بعدی فرصت‌هایی را برای امیدواران به صنعت چاپ ایجاد می‌کند تا گوشه‌ای از بازار جدید را تصرف کنند و محصولات خود را گسترش دهند.
آمار صنعت چاپ نشان می دهد که انتظار می‌رود اندازه بازار چاپ سه بعدی تا سال 2029 متقاضی بیشتری داشته باشد. پرینت سه بعدی هم اکنون در برخی از صنایع دیگر وجود دارد. اینکه چاپ سه بعدی به آن نقطه برسد، که در محصولات چاپی مورد استفاده قرار گیرد، باید پیشرفت‌های قابل توجهی داشته باشد. با این حال، آینده فناوری چاپ به همان اندازه که در چاپ دو بعدی وجود دارد، در چاپ سه بعدی نیز نهفته است. در حال حاضر، چاپ سه بعدی گران و کند است.
با این حال، انتظار می‌رود در آینده فناوری چاپ سه بعدی، این موانع تکنولوژیک را از سر راه برداشته و در تمام صناعی چاپی استفاده شود. این بدان معنی است که ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه دارای پیشرفت‌هایی است که منجر به ارزان شدن چاپ سه بعدی می‌شود.

 4. شخصی سازی محصول

 4. شخصی سازی محصول

شخصی سازی محصول همچنان در صنعت چاپ حکم فرما است اما همه چاپخانه‌ها قادر به ارائه این خدمت رسانی نیستند.

  در حال حاضر چه نوع روش چاپی ترند است

روش‌های چاپ از گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات بسیاری قرار گرفته‌اند و این صنعت روز به روز در حال پیشرفت و توسعه است. از انواع روش‌های چاپ در صنایع و حوزه‌های مختلفی همچون چاپ کتاب، بروشور، بنرهای تبلیغاتی، بسته بندی، وسایل نقلیه، پوشاک، پلاستیک و غیره استفاده می‌شود. چاپ دیجیتال توانسته نیازهای 90 درصد از افراد جامعه را تاکنون برآورده سازد و به همین سبب در آینده نیز انتظار تداوم این امر وجود دارد.
 چاپ دیجیتال با وجود چاپگرهای متنوع که دارد بر روی انواع متریال‌های مختلف قادر به چاپ است. چاپ دیجیتال به دلیل سه عامل: سرعت چاپ، کیفیت فوق‌العاده بالا و امکان چاپ در تعداد کم، به عنوان یک روش چاپ محبوب بسیار مورد توجه است.

 ترندهای چاپ 

واژه ترند در حوزه‌های گوناگون معنای متعددی دارد اما معنی اصلی آن فراگیری است حال بررسی می‌کنیم ترندهای صنعت چاپ کدام‌ها هستند. صنعت چاپ از دو بخش طراحی و چاپ تشکیل شده پس در این دو حوزه باید به دنبال ترندهای آن باشیم. در ادامه مطلب ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت:

 • طراحی

 • طراحی

به دلیل بی‌نقص بودن اکثر طرح‌های ارائه شده توسط گرافیست‌‌ها خدمات آن‌ها در چاپخانه‌ها ترند شده است. این یک سرویس راحت و مقرون به صرفه است که توسط طراحان ارائه می شود. طراح دیدگاه طراحی شما را در هر محصول چاپی که فکرش را بکنید زنده می‌کند. مشتریان فقط باید مقدار کمی از جزئیات را ارائه دهند و متخصصان باید قادر به انجام بقیه کارها باشند. هرسال ترندهای جدیدی وارد عرصه طراحی می‌شود طراحان باید در این حوزه به‌روز باشند و بتوانند در کارهای خود از ترندها الهام بگیرند. 

 • کاغذ 

کاغذ  نقش مهمی در جلوه بصری محصولات چاپی دارد در حال حاضر تنوع گسترده‌ای از کاغذ در صنعت چاپ وجود دارد. کاغذها و روکش‌های تخصصی به دلیل ظاهر منحصر به فرد و مجللی که ارائه می‌دهند به طور فزاینده ای در صنعت چاپ محبوبیت پیدا کرده‌اند.
استفاده از کاغذ در کنار روکش خاص ظرافت ویژه‌ای  به چاپ های شما اضافه می‌کند. بسته به اینکه چه محصول چاپی دارید نوع کاغذ تغییر می‌کند. در حال حاضر کاغذهای گلاسه و بافت‌دار ترند هستند.

 • رنگ 

 • رنگ 

نکته کلیدی این است که بدانید هر رنگ چه احساساتی را برمی انگیزد معانی رنگ‌ها از طریق تکامل عمیقاً در مغز ما ریشه دارند. ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه در حوزه رنگ خیلی دچار تغییرات نمی‌شود زیرا هر سازمان رنگ‌های مشخصی دارد. 

 کلام آخر

با مطالعه ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه اطلاعات کاملی در مورد آینده چاپ کسب کردید. چاپخانه ایران کهن در هر زمینه چاپی نیاز شما را برطرف می‌سازد. ما در زمینه چاپ انواع محصولات چاپی در کنار شمایم.

نظر شما درباره ترندها و پیش بینی های آینده در صنعت چاپ و چاپخانه چیست؟