نگاهی به چاپ محیط زیستی، چاپ سبز
مقالات

نگاهی به چاپ محیط زیستی، چاپ سبز

7/16/2023 8:02:26 AM
465 مشاهده

 نگاهی به چاپ محیط زیستی، چاپ سبز

 نگاهی به چاپ محیط زیستی، چاپ سبز

امروزه همه برای بقای محیط زیست تلاش می‌کنند تا بهترین راه‌ها را پیدا کنند تا صدمات کمتری به طبیعت وارد شود. چاپ محیط زیستی، چاپ سبز با کم‌ترین اثرات تخریب کننده محیط زیستی روز‌ به روز در حال گسترش و محبوبیت است. در واقع چاپ سبز یک روش مناسب برای کاهش ضایعات، جلوگیری از قطع درختان، حداقل استفاده مرکب در چاپگر برای هر فرآیند چاپی است. همچنین چاپ سبز قادر است استفاده کم و مجدد از منابع را برای فرآیند چاپ بعدی انجام دهد در این روش جوهر، حلال‌ها و کاغذها قابل بازیافت هستند. 

 چاپ محیط زیستی، چاپ سبز

می‌دانیم که صنعت چاپ یکی از بزرگ‌ترین مصرف کننده‌های کاغذ است، زیرا همه‌ی مشاغل به نوعی نیازمند صنعت چاپ هستند و نمی‌شود  این صنعت را حذف یا کم‌رنگ کرد، پدیده گرم شدن زمین گسترش حفره ایجاد شده در لایه اوزون باعث شده نگرانی‌های به وجود آورد و هر کس به نو‌به‌ای خود سعی دارد به طبیعت کمک کند. در صنعت چاپ، چاپ محیط زیستی، چاپ سبز باعث شده پیشگامان محیط زیست قوانینی را وضع کنند که تاثیرات مثبتی برای طبیعت دارد.

 چاپ محیط زیستی، چاپ سبز

 قوانین و استاندارهای که باید در صنعت چاپ رعایت شود

با افزایش آگاهی مردم نسبت به صدمات جبران‌ناپذیری که بشریت بر طبیعت وارد می‌کند دوست داران طبیعت روز‌به روز بیشتر شده و راه‌کارهای مفیدی را به مرحله اجرا گذاشته‌اند که چاپ سبز یکی از این موارد است. این روش در کاهش میزان آلاینده‌ها مانند یک برگ برنده است‌. قوانین وضع شده در کشورهای اروپایی سخت گیرانه در حال اجراست و سرپیچی از قوانین با پرداخت جریمه‌های سنگین شرکت را مواجه می‌سازد برخی از این قوانین شامل:
• آشنایی کامل موسسه چاپی با مواد شیمیایی و سقفی برای استفاده از آن‌ها در صورت ضرورت.
• استفاده نکردن از مواد الکل دار زیرا گازهای سمی زیادی را روانه طبیعت می‌کند و جایگزین این حلال‌ها روغن‌های گیاهی شده‌اند.
• محدودیت در میزان مصرف حلال‌های مانند  VoC در  چاپخانه باید اعمال شود.

 قوانین و استاندارهای که باید در صنعت چاپ رعایت شود7

• مواد اولیه باید به اندازه نیاز استفاده شود زیرا باقی‌مانده مواد اولیه باید سوزنده شود که باعث به وجود آمدن گازهای سمی می‌شود، اما مقدار مصرفی به اندازه از این امر جلوگیری می‌کند. 
• حمل‌ و نقل و نگهداری مواد خطرناک و سمی باید ایمن انجام شود‌. در صورت بروز مشکل جریمه‌های سنگینی در نظر گرفته شده است. 
• یکی دیگر از این قوانین استفاده نکردن از ترکیبات cfc که نوعی خنک کننده منابع نور ماشین‌آلات چاپ است و استفاده از دستگاه‌های  چاپ بدون آب جایگزین شده است. با دستورات جدید چاپخانه قدیمی ملزم به تطبیق دستگاه‌های خود با استاندارد جدید هستند. 
 

 فرآیند چاپ محیط زیستی، چاپ سبز

 فرآیند چاپ محیط زیستی، چاپ سبز

برای اینکه با فرآیند و یا همان مراحل و تولید چاپ محیط زیستی، چاپ سبز بیشتر آشنا شوید بهتر است این بخش را مورد مطالعه قرار دهید تا اطلاعات کامل‌تری در اختیار داشته باشید. 

 • استفاده از جوهرهای ارگانیک

جوهر‌های که در گذشته برای چاپ مورد استفاده قرار می‌گرفتند بر پایه نفت و فلزات سمی بوده، که بسیار مضر و خطرناک بوده‌اند. جوهرهای ارگانیک که مخصوص چاپ سبز هستند خاصیت سازگاری با محیط زیست دارند این جوهرها اثرات بدی بر روی زمین و اتمسفر  ندارند. کیفیت رنگی این جوهر مانند نمونه‌های شیمیایی درخشان و با کیفیت است. ویژگی مهم جوهرهای ارگانیک قابل بازیافت بودن آن‌ها است و می‌توان در فرآیند تولید جوهر به طور مجدد استفاده شود.

 • استفاده از جوهرهای ارگانیک

 • کاغذ در فرآیند چاپ سبز

کاغذی که در فرآیند چاپ سبز استفاده می‌شود صد‌درصد قابل بازیافت و با محیط زیست سازگار است.‌ این نمونه کاغذ از مهم‌ترین موادی است که در چاپ سبز قابل استفاده است. این کاغذ‌ها عاری از کلر هستند و در فرآیند مجدد سفید کردن کاغذ مواد کاملا طبیعی استفاده می‌شود. تلاش‌های انجام شده فقط و فقط در راستای حفظ محیط زیست است.

 مزایای استفاده از چاپ سبز

استفاده از چاپ محیط زیستی، چاپ سبز  دارای مزایایی به شرح زیر است:
• در این روش بیشتر از الیاف گیاهی برای تولید کاغذ استفاده می‌شود تا درختان طبیعی.
• با بازیافت کاغذ چندین بار می‌شود از آن استفاده کرد بدون اینکه از کیفیت آن کم شود.

 مزایای استفاده از چاپ سبز

• یکی دیگر از معضلات محیط زیست تولید زباله است. با این روش زباله‌ای برای کاغذ تولید نمی‌شود بلکه همه‌ چیز قابل بازیافت است‌.
• کلر مصرفی برای تولید کاغذ، نوعی گاز سمی تولید می‌کند که باعث آلودگی هوا می‌شود با جایگزین چاپ سبز این مشکل رفع شده و در ضمن استفاده از آب و هدر رفتن آن در این روش به حداقل می‌رسد.
• بزرگ‌ترین مزیت و یا هدف از روش چاپ سبز در امان ماندن محیط زیست است. 

 چاپ سبز در مجتمع چاپ کهن

آنچه در این مطلب به بررسی آن پرداختیم در واقع نگاهی به چاپ محیط زیستی، چاپ سبز است. چیزی که امروزه ضرورت آن به دلیل آسیب شدیدی که محیط زیست دیده است به شدت احساس می‌شود. ما در مجتمع چاپ کهن از این غافله عقب نمانده و به عنوان ارائه دهنده محصولات چاپی، از خدمات چاپ سبز حمایت کرده و این شیوه نوین را برای طبیعتی سالم‌تر جایگزین کرده‌ایم تا جامعه پایدارتر داشته باشیم.

نظر شما درباره نگاهی به چاپ محیط زیستی، چاپ سبز چیست؟