ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی (افست)
مقالات

ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی (افست)

8/26/2023 7:07:06 PM
464 مشاهده

 ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی

 ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی

صنعت چاپ برای دیده شدنِ هر نوع عنصری که احتیاج به چاپ دارد از روش های چاپی متفاوتی استفاده می‌کند در این مقاله قصد دارم در مورد ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی بیشتر توضیح دهم . در ابتدا بهتر است با مفاهیم و کاربردهای هر کدام جداگانه بیشتر آشنا شوید.

 چاپ دیجیتال چیست؟

 چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال از آغاز تا به امروز یک مسیر پیشرفت و تکامل را طی کرده و به عنوان یک روش مدرن و پیشرفته در صنعت چاپ، از اهمیت بسزایی برخوردار است. چاپ دیجیتال یک فرآیند چاپ مدرن است که با استفاده از دستگاه‌های دیجیتال و کامپیوترها انجام می‌شود. فایل‌های محتوا به صورت دیجیتال به دستگاه چاپ دیجیتال ارسال می‌شوند و پرینترها یا دستگاه‌های دیگر به صورت مستقیم از این فایل‌ها استفاده می‌کنند. که از جمله انواع چاپ دیجیتال می‌توان به لیزری، تونری، جوهر افشان و لارج فورمت اشاره کرد. در مقاله چاپ دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد؟ به طور کامل این مطلب را توضیح داده‌ایم.

 مزایای چاپ دیجیتال

 بیاید در ابتدای مطلب ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی  با مزایای چاپ دیجیتال آشنا شویم. چاپ دیجیتال یکی از فناوری‌های نوین چاپ است که در سال‌های اخیر به‌ عنوان روشی محبوب برای چاپ اقلام مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

 مزایای چاپ دیجیتال

 • سرعت بیشتر

یکی از علت‌های سرعت بیشتر چاپ دیجیتال حذف مراحلی مانند لیتوگرافی و پیاده سازی محتوا روی سیلندرها است که فرآیند چاپ را سریع‌تر صورت می‌دهد.  چاپگرهای دیجیتال به جای استفاده از صفحات فلزی برای انتقال تصویر ، چاپ تصویر را مستقیماً بر روی بستر رسانه چاپ می کنند.

 • رنگ

جوهرهای چاپ دیجیتالی شامل تونر و جوهر فیروزه‌ای، زرد و سیاه و همچنین جوهرهای پر رنگ بوده و طیف گسترده‌ای دارند.

 • رفع عیوب

 معایب قبلی در چاپ دیجیتال رفع می‌شود، در نتیجه کیفیت خروجی چاپ دیجیتال به طور مداوم در حال پیشرفت است.

 • چاپ بر حسب تقاضا

یکی از مزایایی بسیار عالی این شیوه چاپی، چاپ بر حسب تقاضا است یعنی مشتری هر تعدادی که بخواهد می‌تواند سفارش دهد.

 • چاپ بر حسب تقاضا

 • مقرون بصرفه

ویژگی چاپ در تیراژ کم و مقرون به صرفه را دارد.

 • توقف در چاپ

با چاپ دیجیتال، می‌توانید ابتدا و یا در هر مرحله که بخواهید، کار را اصلاح و سپس چاپ کنید، و این نهایی‌ترین نسخه چاپی کارتان باشد.

 • متریال متفاوت

بر خلاف تصور عموم، چاپ دیجیتال منوط به کاغذ و کتاب نمی‌باشد بلکه دستگاه‌های چاپ دیجیتال می‌توانند بر روی هر متریالی مراحل چاپ را انجام دهند مانند پلاستیک، پارچه، فوم، شیشه، پلکسی کارت‌های ضخیم و... کار چاپ را انجام دهد.

 • کیفیت

فناوری پیشرفته ‎تری دارد و به همین دلیل کیفیت چاپ دیجیتال برای مصارف چاپی بیشتری قابل قبول تلقی می‌شود.

 • کیفیت

 چاپ سنتی چیست؟

 حال که با چاپ دیجیتال آشنا شدید در ادامه مطلب ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی  به سراغ چاپ سنتی خواهیم رفت. در چاپ سنتی، چاپ به این شکل است که جوهر یا مرکب به داخل کاغذ نفوذ می‌یابد،  در این چاپ تنها لایه نازکی روی سطح قرار می‌گیرد. در واقع، در این روش جوهر به عمق و بافت کاغذ نفوذ نمی‌کند. فناوری چاپ افست از صفحاتی استفاده می‌کند که معمولاً آلومینیومی هستند، این صفحات تصویر را بر روی «روکش» لاستیکی منتقل می‌کنند و همان را به صورت چرخشی روی برگه‌ای از کاغذ چاپ می‌نمایند.

 چاپ سنتی چیست؟

 مزایای چاپ سنتی

در این مرحله از مطلب ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی به سراغ مزایای چاپ سنتی خواهیم رفت:
• یکی از بزرگ‌ترین مزایای چاپ افست لیتوگرافی این است که پس از راه اندازی، هزینه چاپ صفحه بسیار کم است، اگر چه سیستم نیاز بیشتری به زمان دارد تا آماده شود.
• در چاپ افست می‌توانید تصاویر دقیق و کیفیت بالای چاپی خود را داشته باشید. علاوه بر کیفیت بالای چاپ افست، دارای ماندگاری قابل قبولی نیز است، با چاپ افست هر بار انتظار یک تصویر چاپی با کیفیت بالا را دارید. اپراتور چاپ می تواند جریان جوهر را کنترل کرده و کنتراست کافی را در تصاویر را ایجاد کند.
• برای محصولات پر تیراژ چاپ افست سریع‌ترین روش است. ماشین رول افست می‌تواند بیشتر از 1 کیلومتر کاغذ رول را در دقیقه چاپ کند.

 مزایای چاپ سنتی

• در چاپ افست البته با توجه به کار اپراتور دستگاه چاپ، برش‌ها دقیق‌تر و کارها تمیزتر و مرتب‌تر انجام می‌شود.
• یکی از جذاب ترین مزایای چاپ سنتی، این است که برای بسیاری از سطوح چاپ مناسب است. شما می توانید پروژه خود را روی چرم، وینیل، پارچه، فلز، انواع مختلف کاغذ و کارتن، چوب و پلاستیک چاپ کنید.

 مزایای چاپ سنتی

 تفاوت چاپ سنتی با چاپ دیجیتال

حال که با چاپ دیجیتال و سنتی به طور کامل آشنا شدید به سراغ ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی میرویم و تفاوت آن‌ها را بررسی خواهیم کرد: 
• چاپ سنتی دردسر تهیه فیلم و زینک را دارد، اما در چاپ دیجیتال این مراحل را نباید طی کرد.
• از چاپ دیجیتال به سادگی و سهولت می‌توان برای چاپ انواع بروشور، کاتالوگ، پوستر، کارت ویزیت و کارت دعوت و حتی چاپ کتاب در تیراژهای بسیار کم استفاده کرد. آماد چاپ سنتی باید تعداد مشخصی سفارش داد، در تعداد کم و تیراژ پایین اصلاً نمی‌توان روی چاپ سنتی حساب کرد.
• چاپ دیجیتال راحت و سریع است و به اندازه صادر کردن یک دستور پرینت از فایل تا چاپ زمان نیاز است. اما در چاپ سنتی، لیتوگرافی و خیلی مراحل دیگر را باید گذراند.

 تفاوت چاپ سنتی با چاپ دیجیتال

• انعطاف‌پذیر و کارآمد است. یعنی وقتی یک اشتباهی در فایل صورت گرفته باشد، در اولین چاپ مشخص خواهد شد و طراح می تواند آن را رفع کند، اتفاقی که در چاپ سنتی نمی‌افتد.
• کیفیت فایل‌هایی که برای چاپ دیجیتال استفاده می‌شود مانند چاپ سنتی نیست.
• در انتخاب این دو فرآیند چاپ، هزینه نقش مهمی ایفا می‌کند.
• هنگام استفاده از فرآیند چاپ افست، می‌توانید از ورق‌های بزرگ‌تر استفاده کنید.
• اطلاعات مورد نياز و اطلاعات فرآيند چاپ ديجيتالی در کامپيوتر ذخيره می‌شود، در تولید چاپ سنتی، حفظ فایل‌ها یک مشکل سردرد ساز است.

 تفاوت چاپ سنتی با چاپ دیجیتال

• چاپ دیجیتال یک روش تولید زیست محیطی است زیرا بدون آب، بدون رنگ زباله، بدون خمیر رنگی، آلودگی کم و بدون هیچ گونه آلودگی به دست می‌آید. چاپ سنتی نیاز به آب فراوان دارد که آلودگی زیادی به محیط زیست وارد می‌کند. 

 کدام چاپ بهتر است، سنتی یا دیجیتال؟

 کدام چاپ بهتر است، سنتی یا دیجیتال؟

 حال که کامل در با ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی آشنا شدید خودتان بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید‌. هر دوی این روش‌های چاپی مفید هستند. هر کدام بسته به نیاز پروژه شما مزایای خاصی خود را دارد. وقتی به پروژه های بیشتری نیاز دارید قطعا روش سنتی می‌تواند بهترین گزینه برای انجام امور شما باشد. اما چاپ دیجیتال برای تعداد درخواست‌های کمتر قابلیت اجرای بهتری دارد.

 جمع‌بندی

در این مطلب با ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی و تفاوت‌های آن آشنا شدید و دریافتیم که هر کدام برای نیازهای خاصی مناسب هستند. در نتیجه می‌توانید متناسب با نیاز خود تصمیم به انتخاب روش چاپ بگیرید.

نظر شما درباره ویژگی‌ها و مزایای چاپ دیجیتال نسبت به چاپ سنتی (افست) چیست؟