کاغذ مناسب برای چاپ پوستر
چاپ

کاغذ مناسب برای چاپ پوستر

2/17/2022 3:12:20 PM
6720 مشاهده

انتخاب جنس کاغذ پوستر ؛ کاغذ مناسب برای چاپ پوستر

از پوستر برای پروژه‌های که نیاز به انتقال اطلاعات مهم دارند استفاده می‌شود. یکی از بهترین ابزار برای نمایش محصول، رندرها، آمار و... است. معمولا از پوستر برای اعلان خبر و اطلاع رسانی در مورد موضوعات و اتفاقات مختلفی با موضوعات آموزشی، علمی، فراخوان و... استفاده می‌کنند.

علاوه بر طرح و رنگ مورد استفاده انتخاب کاغذ مناسب چاپ پوستر در ایجاد یک تاثیر قدرتمند، بسیار مهم است. انتخاب نوع پوستر، جنس کاغذ پوستر و هم چنین انتخاب کاغذ مناسب چاپ پوستر بستگی به هدف شما و نوع اطلاعاتی که ارائه می‌کنید دارد. مجتمع چاپ کهن به شما در انتخاب همه این موارد کمک می‌کند تا مناسب ترین جنس کاغذ، طرح، سایز و... را برای تبلیغ کسب و کار خود انتخاب کنید.

جنس کاغذ پوستر

انواع مختلفی از کاغذ چاپ پوستر در بازار وجود دارد که هر کدام کیفیت متفاوتی دارند. در اینجا به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کاغذ تحریر

یکی از کاغذهای پر مصرف با قیمت مناسب برای چاپ پوستر کاغذ تحریر است. کاغذهای تحریر  بافتی سبک با قدرت بالا در جذب جوهر دارند. کاغذ‌های A4 که برای کارهای روزانه از آن استفاده می‌کنیم نوعی از کاغذ تحریر است. کاغذهای تحریر در چند وزن 90 گرمی، 100 گرمی و 120 گرمی وجود دارد. کاغذهای تحریر عموماً برای سربرگ‌ها و سیستم‌های ارتباطی استفاده می‌شوند، اما می‌توانند برای آگهی‌های تبلیغاتی، گزارش‌ها یا هر پروژه دیگری که در آن کاغذ سبک وزن مناسب است نیز استفاده شود.

معایب: کدر شدن رنگ

مزایا: ارزان، مناسب برای پوسترهای نوشتاری

کاغذ گلاسه

کاغذهای گلاسه تنوع بسیار زیادی دارند و اساسا به دو دسته مات و براق تقسیم می‌شوند. این کاغذها مناسب ترین کاغذ برای چاپ پوستر هستند و معمولا به صورت یک رو و در رو در بازار موجود است. در مدل‌های دو رو هر دو طرف کاغذ گلاسه قرار داد و هر دو رو قابلیت چاپ دارند. اما در کاغذهای یک رو یک طرف کاغذ معمولی و در طرف دیگر کاغذ گلاسه قرار دارد. کاغذهای گلاسه بافتی از خود ندارند به همین دلیل رنگ بر روی سطوح آن باقی مانده و به مانند کاغذ تحریر رنگش کدر نمی‌شود.

کاغذ گلاسه مات

کاغذهای گلاسه مات از نظر جنس با کاغذهای گلاسه براق تفاوتی ندارد اما از درخشندگی و براقیت کمتری برخوردار هستند. معمولا از کاغذهای گلاسه مات در تهیه پوسترهای استفاده می‌شود که نمی‌خواهیم انعکاس نور بر روی آن‌ها تاثیر بگذارد.

کاغذ گلاسه براق

این کاغذها از درخشندگی و شفافیت رنگ بیشتری نسبت به بقیه کاغذها برخوردار هستند. معمولا از این کاغذ برای جلب نظر و توجه مخاطب استفاده می‌شود.

تفاوت کاغذ کلاسه مات و براق 

کاغذ گلاسه مات و براق تفاوت‌های جزئی نیز با هم دارند که عبارت‌اند از:

  • کاغذ براق نازک‌تر از کاغذ مات است (حتی اگر وزن یکسانی داشته باشند).
  • کاغذ براق نور را منعکس می‌کند اما کاغذ مات از انعکاس نور جلوگیری می‌کند.

کاغذ کرافت

علاوه بر کاغذهای تحریر و گلاسه یک نوع دیگری از کاغذ هم در بازار موجود است که بیشتر برای معرفی هنرمندان، کارهای هنری و... استفاده می‌شوند. این کاغذها ضخامت و ماندگاری بالایی دارند و رنگ آن‌ها سفید یا قهوه‌ای است. کاغذ کرافت از خمیر چوب‌های نرم با استفاده از فرایند کرافت به وجود می‌آید که نتیجه این فرایند کاغذی محکم و با ماندگاری بالا است و از مقاومت و کشسانی بالایی برخوردار هستند.

بهترین وزن کاغذ برای چاپ پوستر

انتخاب وزن کاغذ (گرماژ) برای چاپ پوستر بستگی به اندازه، مکان نصب و غیره دارد.  به زبان ساده وزن کاغذ را می‌توان چنین تعریف کرد:

"ضخامت کاغذ که با حروف اختصاری GSM نمایش داده می‌شود و بر حسب گرم در متر مربع محاسبه می‌شود."

برای نمونه:

زیر 100 GSM = کاغذ مناسب برای کپی و چاپگرهای خانگی

120 GSM = مناسب برای ست اداری و سربرگ

170 GSM = کتاب‌های آشپزی و داری تصاویر

200 GSM = مناسب برای برشور

300 GSM = برای کارت ویزیت معمولی

بالاتر از 400 GSM = یک کارت ویزیت با کیفیت خوب

این کاغذها برای کارهای دیگر هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و به هدف شما بستگی دارد. انتخاب کاغذ مناسب برای پوستر بستگی به بودجه‌ای مورد نظر شما دارد. معمولا از کاغذهای با وزن 130 تا 200 GSM استفاده می‌شود اما می‌توان از وزن‌های بالاتر ، مات و براق هم برای چاپ پوستر استفاده کرد.

  • کاغذ پوستر PVC، 170 گرمی: اگر می‌خواهید پوستر شما ماه‌های زیادی دوام بیاورند و ماندگاری طولانی مدت در فضای باز مد نظر شماست باید از کاغذ پوستر PVC 170 گرمی استفاده کنید.
  • کاغذ پوستر فلورسنت 80 گرمی: برای پوسترهای با ماندگاری کمتر (اعلان برگزاری مسابقات، شهادت‌ها، تبریک‌ها و...) بهتر است از کاغذهای فلورسنت 80 گرمی استفاده شود.
  • کاغذ پوستر آبی 115 گرمی: برای پوسترهای که بر روی تابلوهای تبلیغاتی که در سطح شهر و جاده‌ها قرار می‌گیرند مناسب است.
  • کاغذ پوستر 190 گرمی: از این کاغذ برای پوسترهای بصری و عکس محور استفاده می‌شود زیرا رنگ‌ها را زنده نشان می‌دهد.

جمع بندی

در این مقاله به معرفی کاغذ مناسب چاپ پوستر پرداخته‌ایم و جنس کاغذ پوستر را شرح داده‌ایم. در انتخاب نوع کاغذ برای چاپ پوستر بهتر است مواردی نظیر، هدف از چاپ، مکان قرار گیری پوستر و... را مد نظر قرار دهیم. مجتمع چاپ کهن با بهره‌گیری از بهترین دستگاه‌های چاپ و کاغذهای چاپ پوستر  آماده ارائه خدمات با بهترین کیفیت در سراسر کشور است. کارشناسان مجتمع کهن آماده راهنمایی و اطلاع رسانی به شما هستند تا بتوانید تبلیغاتی با کیفیت و جذاب را برای برند خود انجام دهید.

 

نظر شما درباره کاغذ مناسب برای چاپ پوستر چیست؟