روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید
مقالات

روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید

5/11/2023 4:51:55 AM
733 مشاهده

 روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید

 روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید

در باور و تصور بسیاری از افراد هنوز انواع چاپ و صنعت چاپ به موارد سنتی مانند چاپ بنر، پوستر و غیره خلاصه می‌شود. اما صنعت چاپ امروزه وارد عصر جدیدی از تکامل خود شده است که می‌تواند انواع محصولات را بدون مشکل تولید و عرضه کند. آنچه که در این مطلب قصد داریم به بررسی آن بپردازیم روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید است. برای آگاهی بیشتر در مورد تولیدات جدید صنعت چاپ و روش‌های جدید آن تا انتهای این مطلب که توسط  چاپ کهن ارائه شده است، با ما همراه باشید. 

 روش‌های پیشرفته چاپ (روش‌های جدید چاپ)

در ابتدا بیاید یک بررسی کلی به روش‌های جدید چاپ بیاندازیم و آن را بررسی کنیم که شامل چاپ افست، چاپ دیجیتال، چاپ تامپو و جدیدترین آن‌ها چاپ سه بعدی است (البته روش‌های دیگری مانند چاپ ریسوگراف و سابلیمیشن نیز وجود دارد اما در این مطلب تنها به بررسی موارد نام برده بسنده می‌کنیم).

 • چاپ افست

از چاپ افست عموما برای چاپ محصولات تعداد بالا و بر روی متریال‌های مختلف استفاده می‌شود. این نوع چاپ که به چاپ لیتو یا لیتوگرافی نیز شناخته می‌شود، معمولا چاپ بر روی یک صفحه آلومینیومی است که هر تصویر را چاپ می‌کند. در مرحله بعد این صفحه ‌ها وظیفه انتقال طرح بر روی غلتک‌های پلاستیکی را بر عهده دارند و سپس غلتک‌ها طرح را بر روی کاغذ مورد نظر چاپ کرده و امکان چاپ بر روی سطح ناهموار را نیز دارد. لیتوگرافی افست در تولید تصاویر با کیفیت ثابت عالی است و می تواند برای کارهای چاپی با حجم کم یا زیاد استفاده شود. همچنین یک انتخاب همه کاره است زیرا می تواند روی هر سطح صافی چاپ کند، صرف نظر از اینکه مانند کاغذ صاف باشد یا مانند بوم زبر. در مورد این نوع چاپ در مقاله چاپ افست چیست و چه کاربردهایی دارد؟ به طور کامل صحبت کردیم.

 • چاپ افست

 • چاپ دیجیتال

در روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید، چاپ دیجیتال را نباید از یاد برد. یکی دیگر از روش‌های جدید چاپ، چاپ دیجیتال است که شامل دو نوع جوهر افشان و لیزری می‌شود. در این روش تصاویر به واسطه کامپیوتر و یا سیستم‌‌های دیجیتالی و به صورت فایل پی دی اف (PDF) به چاپگر منتقل شده و چاپ می‌شود. این روش بسیار سریع بوده و به برای چاپ تعداد پایین بسیار مناسب است. علت محبوبت این روش چاپ علاوه بر سرعت بالا، هزینه پایین و مقرون به صرفه آن نسبت به چاپ افست است. در نتیجه روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید، چاپ لیزری را نباید از یاد برد.

 • چاپ دیجیتال

 • چاپ تامپو

اگر در روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید به دنبال چاپی بر روی پارچه، لیوان و اشیایی با سطح ناهمگن و دارای اشکال هندسی هستید، باید چاپ تامپو را به شما معرفی کنیم. این روش، یک روش چاپ برای هدایای تبلیغاتی است و امکان چاپ تی شرت، چاپ لیوان و... (البته چاپ سابلیمیشن برای این محصولات امروزه بیشتر طرفدار دارد) را فراهم می‌کند.

 • چاپ تامپو

 • چاپ سه بعدی

در این قسمت از مطلب روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید، به معرفی چاپ سه بعدی که جدیدترین روش چاپ است خواهیم پرداخت. چاپ سه بعدی امکان دریافت انواع متریال‌ها را داشته و می‌توان محصولات متعددی را به روش این چاپ تولید و طراحی کرد. امروز با وجود چاپ سه بعدی دیگر تولید محصولات متعدد مانند ابزارهای کشاورزی و... آسان شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چاپ سه بعدی می‌توانید به مقاله چاپ سه بعدی و کاربردهای آن در صنایع مختلف مراجعه کنید.

 • چاپ سه بعدی

 روش‌های پیشرفته چاپ سه بعدی و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید

امروزه روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید یعنی چاپ سه بعدی در صنایع مختلفی برای تولید محصولات و ابزارهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله محصولاتی که به روش چاپ سه بعدی تولید و عرضه می‌شوند، ابزارآلات کشاورزی و باغبانی است. استفاده از چاپ در صنعت فضای سبز و تولید لوازم باغبانی و کشاورزی دیگر محدود به تولید کارخانه‌ها نبوده و امروزه مزارعه بزرگ و کشاورزان برای سهولت کار به این روش روی آورده‌اند. 

صنعت‎‌های دیگری که از این روش برای پیش برد کار خود استفاده کرده است، صنعت ساختمان سازی و پزشکی است. در صنعت ساختمان سازی به کمک چاپ سه بعدی سازه‌ها را ساخته و در مکان مورد نظر مونتاژ می‌کنند، و یا در پزشکی برخی ابزارها را با این روش تولید می‌کنند.
 

 روش‌های پیشرفته چاپ سه بعدی و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید

اما مهم‌ترین استفاده روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید به صنعت هوافضا مرتبط می‌شود. در این صنعت قطعات به وسیله دستگاه سه بعدی ساخته شده و مورد آزمایش قرار می‌گیرد. با این روش هم هزینه تولید کاهش یافته و هم امکان آزمون و خطا وجود دارد. این موارد تنها برخی از موارد تولید محصولات به کمک روش‌های چاپ جدید بود و هر روز این روش‌ها در حال پیشرفت بوده و تولید محصولات به روش چاپ جدید نیز در حال افزایش است.

 کلام آخر 

در مقاله روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید تلاش کردیم که به طور اجمالی اما کاربردی روش‌های جدید چاپ را بیان کنیم و محصولاتی که به این روش تولید می‌شوند را نیز مورد بررسی قرار دهیم. اما این نکته را نیز باید یادآور شویم که این روش‌ها همواره در حال پیشرفت هستند و چندان دور از تصور نیست که حتی غذای مصرفی را نیز به کمک چاپ سه بعدی و دیگر روش‌های نوین چاپ تولید و عرضه کنند.

نظر شما درباره روش‌های پیشرفته چاپ و کاربردهای آن در طراحی محصولات جدید چیست؟