چاپ افست چیست و چه کاربردهایی دارد؟
مقالات

چاپ افست چیست و چه کاربردهایی دارد؟

1/11/2022 2:52:54 AM
1186 مشاهده

چاپ افست چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 
چاپ افست یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین خدمات چاپ است که در چاپ انواع کاتالوگ، پوستر، اعلامیه، کارت ویزیت و... کاربرد دارد.
در حقیقت کلمه‌ی «افست» اشاره به سیستم کلی این نوع از چاپ دارد که در یک فرآیند چند مرحله‌ای کار چاپ یک فایل را از مرحله‌ی طراحی تا انتها انجام می‌دهد.

به دلیل آن که مفاهیم مرتبط با چاپ افست، پر شاخ و برگ و گاه پیچیده‌اند، توضیح کامل آن‌ها در این یادداشت کوتاه نمی‌گنجد؛ به همین خاطر سعی داریم شما را به طور خلاصه و کلی با فرآیند چاپ افست آشنا کنیم و ببینیم که بهترین چاپ افست در کشور را در کجا می‌توان پیدا کرد.
 
درباره چاپ افست

 چاپ افست چیست؟

 
 
چاپ افست نوعی از چاپ است که در رنگ‌های مختلف بر روی کاغذ انجام می‌شود و معمولاً تیراژ آن بالا است. چاپ افست در زندگی ما کاربردهای زیادی دارد؛ علاوه بر مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، چاپ کتاب‌ها، روزنامه‌ها، چاپ اسناد و مدارک و چاپ بر روی بسته‌بندی‌های مختلف تنها نمونه‌هایی از کاربردهای چاپ افست هستند.
البته باید دانست که خود چاپ افست نیز انواعی دارد که برحسب نیاز و مورد استفاده به کار گرفته می‌شوند.
دستگاه‌های چاپ افست بسته به مدل داراي سايز چاپ از 50*35 سانتی‌متر تا 100*70 و حتي در موارد محدود تا سايز 140*100 هستند.
در حوزه‌ی چاپ افست دو اصطلاح شیت عمومی و شیت اختصاصی رایج هستند که هرکدام معنای خاصی را دربرمی‌گیرند.
در ادامه درباره هرکدام از این دو اصطلاح توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.
 

شیت عمومی و شیت اختصاصی یعنی چه؟

 
 
شیت عمومی به نوعی از این مدل چاپ اشاره دارد که معمولاً دارای هزینه‌ی کمتری بوده و از کیفیت چاپ کمتری نیز برخوردار است.
این در حالی است که چاپ افست از نوع شیت اختصاصی، کیفیت بیشتری دارد و سرعت چاپ نیز در آن بالاتر است.
شیت در حقیقت صفحه‌ای با ابعاد معین است که تمام فایل‌هایی که قرار است چاپ شوند، در آن چینش می‌شوند.
سپس به شیت‌ها زینک اختصاص داده می‌شود که الگویی از طرح قابل چاپ در آن کپی می‌گردد. به هر یک از رنگ‌های مشکی،آبی، قرمز و زرد زینک جداگانه اختصاص داده می‌شود تا عملیات چاپ بر اساس رنگ‌های مورد طراحی انجام شوند.
شیت‌ها ممکن است عمومی یا اختصاصی باشند؛ در یک شیت عمومی ممکن است فایل‌های مشتریان مختلف در کنار هم قرار گیرد و با هم چاپ شوند که در نهایت پس از چاپ برش می‌خورند.
اما شیت اختصاصی تنها به یک نفر اختصاص دارد و کارهای دیگری در آن قرار داده نمی‌شود.
در حالت معمول، هزینه‌ی چاپ با شیت عمومی ارزان‌تر از شیت اختصاصی است؛ زیرا در شیت‌های اختصاصی بخشی
از شیت خالی می‌ماند و به دلیل آن که کار چاپ باید سریعاً صورت گیرد، مشتری باید هزینه‌ی بخش خالی را نیز بپردازد؛
اما شیت‌های عمومی با کارهای مختلف پر می‌شوند و هر مشتری تنها هزینه‌ی کارهای خود را پرداخت خواهد کرد.
از آنجایی که برای پر کردن شیت عمومی باید کار به اندازه‌ی کافی وجود داشته باشد،
معمولاً شیت‌های عمومی از شیت‌های اختصاصی دیرتر چاپ می‌شوند. به شیت عمومی و اختصاصی، فرم عمومی و اختصاصی هم گفته می‌شود. از آنجایی که غالباً مشتریان کارهای خود را در فرم عمومی چاپ می‌کنند، در ادامه درباره‌ی این فرم توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.
 
 

بهترین خدمات چاپ افست در ایران کهن

 
در حال حاضر مراکز متعددی در ایران خدمات چاپ افست را ارائه می‌دهند که کیفیت کار آن‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است؛ به همین خاطر معمولاً شرکت‌ها، سازمان‌ها و افراد نمی‌دانند که سفارش‌های چاپی خود را به کجا بسپارند.
به همین خاطر ما می‌خواهیم شما را با مجتمع چاپ دیجیتال ایران کهن آشنا کنیم؛ مجتمع ایران کهن یکی از پیشرفته‌ترین و مجهزترین مجتمع‌های چاپ در کشور است که خدمات چاپ افست را در شیت‌های مختلف از جمله شیت عمومی و اختصاصی ارائه می‌دهد.
علاوه بر خدمات مربوط به چاپ افست، کلیه‌ی خدمات چاپی و تبلیغاتی دیگر مانند چاپ هدایای تبلیغاتی، چاپ سازه‌های نمایشگاهی، حکاکی، چاپ لمینت، چاپ فلکسی، چاپ کارت ویزیت و... از جمله خدمات دیگری هستند که توسط مجتمع چاپ دیجیتال ایران کهن ارائه می‌شوند.
ایران کهن امکان ارتباط مستقیم و بدون واسطه مشتریان با چاپخانه را فراهم آورده و به همین دلیل قیمت خدمات چاپ ارائه شده از سطح عمومی قیمت‌ها در بازار پایین‌تر هستند؛
این در حالی است که به دلیل پیشرفته بودن تجهیزات چاپ، خدمات با بهترین کیفیت و بیشترین سرعت ارائه می‌شوند؛ به طوری که سفارش مشتریان گاه در عرض چند ساعت و حتی زودتر از موعد مقرر آماده می‌گردد.
تنوع محصولات و خدماتی که مجتمع چاپ دیجیتال ایران کهن ارائه می‌دهد به طوری است که تمام نیازهای مرتبط با طراحی و چاپ مشتریان به صورت یکجا انجام می‌شود که این موضوع آن‌ها را از مراجعات مکرر و بیهوده به مراکز متعدد چاپ بی نیاز می‌سازد.
ایران کهن با بیش از دو دهه سابقه‌ی درخشان در امر چاپ، مورد اعتماد بسیاری از سازمان‌ها، ارگان‌ها، مراکز تبلیغاتی و دفاتر فنی کشور بوده و آمادگی خود را جهت دریافت سفارش‌های چاپی از سراسر کشور و انجام آن‌ها اعلام می‌دارد.
 

نظر شما درباره چاپ افست چیست و چه کاربردهایی دارد؟ چیست؟