آشنایی با نرم افزار طراحی مهر
مقالات

آشنایی با نرم افزار طراحی مهر

12/17/2022 11:02:23 PM
3830 مشاهده

 آشنایی با نرم افزار طراحی مهر

نرم افزار یک برنامه است که بین سخت افزار لوازم الکترونیکی و کاربر مانند یک واسطه عمل می‌کند. کار با نرم افزار طراحی مهر توسط کامپیوتر انجام می‌شود و همین امر موجب شده است تا کار برای کسانی که مهر‌های مختلف برای مخاطبان خاص خود طراحی می‌کنند راحت شود. در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر نرم افزار طراحی مهر خواهیم پرداخت. 

نرم افزار طراحی مهر

با پیشرفت تکنولوژی مراحل تولید اکثر محصولات راحت و سریع‌تر شده است. با نرم افزار طراحی مهر طراحان به راحتی می‌توانند هر مدل و طرحی که بخواهید را  به مرحله اجرا برسانید. شما یک کامپیوتر دارید اما چندین نرم افزار طراحی که قابل نصب بر روی رایانه است. برای اینکه بتوانید طراحی مهر دقیقی داشته باشید باید بدانید کدام نرم افزار بهتر است.

انواع نرم افزار طراحی مهر

تنوع نرم افزار‌ طراحی مهر سبب شده تا شما بتوانید با هر محیط نرم افزاری که راحت‌تر هستید و تسلط بیشتری دارید کار کنید. درست است که نرم افزارها زیاد هستند اما معایب و مزایای دارند که بهتر است برای کیفیت نهایی محصول از بهترین آن استفاده کنید. شما از نرم افزار CorelDraw، Adobe Illustor که از بهترین و حرفه‌ای‌ترین نرم افزار‌ها هستند بهتر است برای طراحی مهر استفاده کنید. در ادامه ساخت مهر را با نرم افزار کورل مرحله به مرحله توضیح می‌دهم. 

• نرم افزار طراحی مهر CorelDraw

یکی از به‌روز‌ترین نرم افزار طراحی مهر کورل دراو است. از ویژگی‌های این نرم افزار به دقت و سرعت فوق‌العاده بالای آن در پردازش داده‌ها می‌توان اشاره کرد. کیفیت نهایی طراحی با این نرم افزار سبب شده که حسابی بین طراحان ماهر معروف شود. نرم افزارهای گرافیکی شرکت ادوبی و کورل بهترین‌ها را در دسترس کاربران در کل دنیا قرار داده‌اند و به نوعی به غول‌های نرم افزار گرافیکی معروف هستند. اگر هنوز توسط این نرم افزار طراحی مهر را انجام نداده‌اید در ادامه توضيحات کامل را ذکر می‌کنم.

• مرحله اول باید نرم افزار کورل را باز کنید بعد از ایجاد یک سند خالی در ابعادی که می‌خواهید ابزار Ellipse و گرفتن دکمه Ctrl دایره‌ای بر روی صفحه نمایان می‌شود.
• بعد از اینکه دایره ایجاد شد با کمک ابزار Distort لبه‌های دایره را به شکل دلخواه در بیاورید. 
• شما در مرحله قبل شکل دایره‌ را تبدیل به فرم دلخواه خود کرده‌اید و آن را از حالت زاویه‌دارش خارج کردید. باید با کمک کلید + در قسمت Namlock  صفحه کلید، یک کپی از آن ایجاد کنید. 
• احتیاج است مجدد یک کپی دیگر بگیرید و با گرفتن کلید shift این کپی جدید را بزرگ‌تر از کپی قبلی کنید.
• خوب شما به همین راحتی حاشیه مهر را فعلا ساختید. نوبت به وارد کردن نوشته مدنظر است با انتخاب ابزار Text Tool می‌توانید متن را وارد کنید.

• حالا باید به صورت وسط‌چین در آورید و تنظیمات مورد نظر را انجام دهید.
• اگر حاشیه و متن مورد نظر احتیاج به مرتب سازی دارد کافی است با ابزار Pick Tool آن‌ها را نسبت به تناسب مورد نظر بچینید. 
• در نرم افزار طراحی مهر کورل ابزار Ellipse به شما این امکان را می‌دهد که در اطراف طراحی مهر ساخته شده یک بیضی بکشید. توجه کنید مهر باید کاملا در وسط بیضی قرار بگیرد. 
• حالا باید طراحی را در حالت انتخاب شده قرار دهید و به منوی  Effects بروید یک منو باز می‌شود و شما باید گزینه Lens را انتخاب کنید. لیستی مجدد باز می‌شود که نیاز است Invert برگزیده شود. 
• مراحل پایانی که انجام شد قسمت‌های اصلی مهر در صفحه مانیتور شما به رنگ سفید و قسمت‌های دیگر به رنگ تیره در می‌آید شما با کمک کورل مراحل نرم افزار طراحی مهر را به پایان رساندید‌.

• نرم افزار طراحی مهر  Adobe Illustor

این نرم افزار طراحی مهر بسیار جامع و کامل است با اینکه قدیمی است اما در طراحی جز بهترین‌ها است. شما با این نرم افزارها به تمام استاندارهای طراحی دسترسی دارید، با این نرم افزار محدودیتی در طیف رنگ، تایپوگرافی، افکت و توان کنترل طرح بر روی قلم و سایر ابزارها را ندارید. پرینت طرح با نرم افزارهای ادوبی مانند کورل‌دراو وکتور است که کیفیت آن بالا است و قابلیت ویرایش دارد‌.

نکاتی که باید در نرم افزار طراحی مهر به آن بیشتر توجه کنید 

در ادامه برخی از نکات مهم برای کار با نرم افزار طراحی مهر را بیان خواهیم کرد:
• هنگامی که توسط نرم افزار، طراحی مهر را انجام می‌دهید باید توجه کنید ضخامت خطوط از حد استاندارد تعیین شده کمتر نباشد اگر ضخامت کمتر از حد استاندارد باشد سبب می‌شود در فرآیند تولید، مهر خطوط از بین برود و یا دچار اعوجاج (انحنا) می‌شوند‌. ضخامت خط استاندارد 0.3 میلی‌متر است.
• طراح‌های روی مهر وظیفه دارند جوهر را روی کاغذ منتقل کنند. اگر فاصله بین این طرح‌ها کمتر از 0.5 میلی‌متر باشد احتمال اینکه جوهر در بین خطوط نفوذ کند بسیار زیاد است. به اندازه فاصله بین خطوط توجه کنید.
• بهتر است از نرم افزار‌های که طراحی آن بر پایه نگاتیو است استفاده نکنید.خطای طرح در نگاتیو بالا است. باید طراحی بر پایه وکتور باشد.
• در کار با نرم افزار طراحی مهر هنگامی‌که می‌خواهید فونت فارسی و انگلیسی را انتخاب کنید باید توجه کنید علاوه بر اینکه ضخامت فونت کم نباشد، گوشه‌های فونت منتخب خیلی تیز نباشد.
• ابعاد مهر باید با طراحی که انجام داده‌اید همخوانی داشته باشد. نمی‌شود برای یک مهر نسبتا بزرگ فونت ریز انتخاب کرد.
این موارد به شما کمک می‌کند تا با استفاده از نرم افزار طراحی مهر، مهر بی‌نقص‌تری داشته باشید.

جمع‌بندی

نرم افزار طراحی مهر زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانید طراحی مهر را انجام دهید فقط باید تسلط کامل داشته باشید و از بهترین نرم افزار گرافیکی استفاده کنید. اما اگر اطلاعات درست نداشته باشید نتیجه کار مطمئنا قابل قبول نیست. مهر را با روش‌های روز دنیا مانند برش و حک لیزری انجام می‌دهیم. انواع طراحی مهر در مجموعه چاپ کهن امکان پذیرفته می‌شود.

نظر شما درباره آشنایی با نرم افزار طراحی مهر چیست؟