رامین تهرانی برنده جایزه نخست مسابقه طراحی لوگو
اخبار

رامین تهرانی برنده جایزه نخست مسابقه طراحی لوگو

5/16/2022 7:03:30 AM
2174 مشاهده

رامین تهرانی برنده جایزه نخست مسابقه طراحی لوگو


هر ساله در کشور آلمان مسابقه جهانی طراحی لوگو (Worldwide Logo Design Award) برگزار می‌شود و طراحان به نام سراسر دنیا در این مسابقه شرکت می‌کنند. امسال نیز دوازدهمین ودره این مسابقات از تاریخ 1 ژانویه 2020 تا 15 سپتامبر 2021 برگزار شد. Wolda یک مسابقه بین المللی برای لوگو و لوازم التحریر تجاری است که هدف آن تقدیر از بهترین آثار جهان در زمینه طراحی لوگو و لوازم التحریر تجاری است. جوایز طلا، نقره و برنز به عنوان جوایز اصلی اهدا خواهد شد. علاوه بر این، "جوایز تعالی" برای دستاوردهای فردی برجسته نیز وجود دارد. اثری که توسط هیئت داوران جایزه دریافت کرده باشد در سایت، فیس بوک، اینستاگرام و لینکدین منتشر می‌شود.
این مسابقات در 3 بخش برای هنرمندان قاره آمریکا، قاره اروپا و قاره آسیا و اقیانوسیه برگزار می‌شود که رامین صادق تهرانی در بخش آسیا و اقیانوسیه توانست جایزه مقام اول را دریافت کند. وی موفق شد جایزه طلایی را  با بیشترین رای از هیئت داوران کسب کند. در سال‌های برگزاری این مسابقه این اولین بار است که یک ایرانی می‌تواند به مرحله نهایی راه پیدا  کند و به مقام دست یابد.
دوران این مسابقه هشت متخص و کارشناس در زمینه طراحی و گرافیک از کشورهای مجارستان، آمریکا، دانمارک، ژاپن، هندوستان و برزیل بودند که رامین صادق تهرانی توانست نظر همه داوران را به طرح خود جلب کند. 
هدف از برگزرای این رقابت به گفته آقای تهرانی، این است که طراحان لوگو بتوانند با هم رقابت کنند و در دوره دوازدهم این رقابت‌ها بیش از 40 طراح از کشورهای مختلف شرکت کرده‌اند که در بخش رقابتی آقای تهرانی (آسیا و اقیانوسیه) هنرمندان به نام کشوذهای آسیایی مثل ژاپن، کره جنوبی و... نیز شرکت داشتند.
وی در گفت‌وگو با خبر آنلاین گفتند:
"هر هنرمند می‌توانست با شش اثر در این مسابقه شرکت کند ولی من تنها یک لوگو ارسال کردم. این لوگو‌ها باید تا پایان سال ۲۰۲۰ بر اساس سفارش کارفرما طراحی شده باشد و هم اکنون مورد استفاده قرار بگیرد. لوگویی که در مسابقه شرکت دادم مربوط به سفارش محمود سرمدی، گوینده و صداپیشه بود که توانست در بخش آسیا- اقیانوسیه با بالاترین رای مقام اول را به دست آورد. اگر چه هر سال افرادی از ایران در این مسابقه شرکت می‌کردند، تا به حال کسی به مرحله نهایی نرسیده بود و این نخستین بار است که یک طراح ایرانی موفق به دریافت جایزه نخست در این رویداد شده است."


تهرانی در مورد طرح خود می‌گوید:


"با توجه به نوع فعالیت سفارش دهنده، در این لوگو از نشانه‌ای که در پیام‌رسان‌های مختلف برای ضبط و ارسال صدا وجود دارد استفاده کرده و آن را داخل یک دایره گذاشتم که بر روی دستگاه‌های ضبط به نشانه علامت ضبط صدا وجود دارد. شیار‌هایی که روی میکروفون هست را بر اساس فواصل کلاویه‌های پیانو کار کردم و جزئیات آن ابتدای نام سفارش دهنده را نشان می‌دهد. به نظر من چالش برانگیزترین بخش طراحی گرافیک در طراحی لوگو است، زیرا در چند حرکت ساده باید یک مفهوم یا زمینه کاری و حس را به بیننده منتقل کنید. به همین دلیل توانایی طراح گرافیک را با لوگو‌هایی که طراحی کرده است می‌سنجند. من در همه بخش‌های طراحی و تبلیغات کار می‌کردم اما در چند سال اخیر تمرکز خود را روی طراحی لوگو گذاشتم و کاملاً تخصصی به آن پرداخته‌ام."
وی در زمینه طراحی لوگو در ایران می‌گوید:
" ایران با کشورهای پیشرفته صنعتی در زمینه گرافیک فاصله زیادی دارد و علت آن را می‌توان در نداشتن شناخت کافی از گرافیک معاصر جهان و استفاده نکردن از المان‌های فرهنگ و هنر ایران در آثار هنرمندانمان جستجو کرد"
قطعا در آینده از این طراح و گرافیست خوش ذوق و خلاق کشور بیشتر خواهیم شنید و آثار بی‌نظیری را از این هنرمند می‌توانیم مشاهده کنیم. 

نظر شما درباره رامین تهرانی برنده جایزه نخست مسابقه طراحی لوگو چیست؟