آلبوم دیجیتال چیست و در چاپ آن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
مقالات

آلبوم دیجیتال چیست و در چاپ آن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

8/28/2022 3:08:41 PM
8413 مشاهده

آلبوم دیجیتال چیست و در چاپ آن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟


در سال‌های اخیر یکی از روش‌های پرطرفدار چاپ عکس و ساخت آلبوم، آلبوم دیجیتال است. این آلبوم به صورت دیجیتالی طراحی شده و تخصصی در زمینه آلبوم دیجیتال کودک، آلبوم دیجیتال خانوادگی، آلبوم دیجیتال عروسی و... طراحی و چاپ می‌شود که در ادامه به بررسی بیشتر آن می‌پردازیم.


آلبوم دیجیتال چیست؟


آلبوم دیجیتال عموما به آلبوم‌هایی گفته می‌شود که به روش سنتی و آنالوگ چاپ نشده باشند و تمام کارهای آلبوم به روش دیجیتال انجام گرفته شده باشد. در این روش عکس‌ها با دوربین دیجیتال گرفته می‌شود، عکس‌ها به کمک نرم افزارهای طراحی می‌شوند و در انتها با دستگاه‌های چاپ دیجیتالی چاپ و تکثیر می‌شوند. به این مدل آلبوم‌ها، آلبوم ژورنالی، آلبوم مجله‌ای، کتاب عکس، فتوبوک و آلبوم ایتالیایی نیز می‌گویند. علت این که به آلبوم ایتالیای نیز شهرت دارد این است که این نوع آلبوم اولین بار در ایتالیا به چاپ رسید و تمام دستگاه‌های انجام این کار نیز ایتالیایی است. 


تفاوت آلبوم دیجیتال در ایران و خارج


معنی آلبوم دیجیتال در خارج از ایران با آن چیزی که در ایران رایج است تفاوت زیادی دارد. آلبوم دیجیتال در خارج از ایران به آلبوم‌های گفته می‌شود که یک تبلت عکس‌ها را به صورت اسلایدی نشان می‌دهد و خبری از چاپ عکس و مواردی از این دست نیست.


کیفیت آلبوم‌های دیجیتال


کیفیت آلبوم‌های دیجیتال با آلبوم‌های سنتی بسیار متفاوت است و از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. در این نوع آلبوم‌ها متناسب با بودجه‌ای که در نظر گرفته شده کیفیت مشخص می‌شود. نکته جالب در آلبوم‌های ایتالیایی این است که می‌توان حتی جلد آن را نیز طراحی کرد و هر آلبوم به صورت اختصاصی طراحی و چاپ می‌شود. تنوع متریال و طراحی آلبوم ژورنالی بسیار بالا است و شما با مراجعه به مجتمع کهن می‌توانید با هر بودجه‌ای که در اختیار دارید یک آلبوم دیجیتال منحصر به فرد داشته باشید. کیفیت جلد این نوع آلبوم‌ها نیز بسیار متفاوت است و از تنوع بالایی برخوردار است. متریال مورد استفاده در جلد این آلبوم می‌تواند چرم مصنوعی و طبیعی، پلکسی، چرم ساده و طرح دار، گلاسه مات یا براق، پارچه مخمل ضد آب،  پارچه‌های اشبالت با رنگ بندی بسیار جذاب و... باشد.


جنس آلبوم دیجیتال


در کل جنس آلبوم ژورنالی را به دو دسته کلی می‌توان تقسیم کرد:
جنس سخت: در این نوع آلبوم معمولا از بهترین و با کیفیت‌ترین متریال استفاده می‌شود و برای استحکام بیشتر از یک لایه مقوای ضخیم هم استفاده می‌شود. 
جنس نرم: در این نوع آلبوم جنس متریال مورد استفاده در داخل و خارج آلبوم یکی بوده و تنها برای محافظت از جلد آلبوم یک لایه لمینت بر روی جلد کشیده می‌شود. متریال مورد استفاده در آلبوم دیجیتال نرم عموما از کاغذهای گرم پایین است و برای مجلات عکس، فتوبوک‌ها و مواردی از این دست استفاده می‌شود. 


طراحی و صحافی آلبوم ایتالیایی


برای تهیه آلبوم ژونالی تمام موارد آن از چینش صفحات تا کاور روی جلد همه توسط یک متخصص و با نرم افزارهای دیجیتالی طراحی شده و بعد از تایید کارفرما به چاپخانه برای چاپ ارسال می‌شود. بعد از چاپ کار بر روی متریال مورد نظر کارفرما، کار برای صحافی ارسال می‌شود. در مجتمع چاپ کهن تمام مراحل چاپ و صحافی به کمک دستگاه‌های کاملا دیجیتال و بدون دخالت دست انجام می‌شود. 


ابعاد آلبوم دیجیتال


ابعاد فتوبوک‌ها یا همان آلبوم ایتالیایی بسیار متنوع است و در واقع می‌توان گفت ابعاد مشخصی وجود ندارد و سایز را کارفرما مشخص می‌کند. به عبارتی باید گفت  سایز آلبوم‌های دیجیتال سایزی است که کارفرما در نظر دارد.


دسته بندی آلبوم دیجیتال


آلبوم ژورنالی را می‌توان به چند دسته مشخص تقسیم کرد:
آلبوم دیجیتال کودک: این آلبوم با عکس‌های مختلف کودک طراحی شده و دنیای شیرین او را ثبت می‌کند.
آلبوم عروس: این آلبوم متناسب با سلیقه عروس و داماد طراحی شده و لحظات شاد آن‌ها را ثبت می‌کند.
آلبوم دیجیتالی تبلیغاتی: در این نوع آلبوم محصولات و خدمات در یک آلبوم معرفی می‌شود.


قیمت خرید آلبوم ایتالیایی


آلبوم دیجیتالی دارای قیمت متنوعی است و نمی‌توان قیمت ثابتی را برای آن در نظر گرفت. قیمت تمام شده کار برای شما بستگی به عوامل متعددی مانند کیفیت و نوع متریال مورد استفاده، تعداد صفحات، نوع طراحی و... دارد.


سفارش آلبوم دیجیتال


برای سفارش آلبوم دیجیتال فقط کافی است به یک چاپخانه کار بلد و دارای تجهیزات لازم مراجعه کنید. پیشنهاد ما به شما مجتمع چاپ کهن است. در این مجتمع بهترین تجهیزات با افراد کاربلد آماده ارائه خدمات به شما هستند. شما می‌توانید از کارشناسان این مجتمع هم کمک بگیرید تا کار آن چیزی باشد که مد نظر شما است. 

نظر شما درباره آلبوم دیجیتال چیست و در چاپ آن باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ چیست؟