انواع جلد سالنامه یا سررسید 1402
مقالات

انواع جلد سالنامه یا سررسید 1402

2/14/2023 10:33:23 PM
1208 مشاهده

 انواع جلد سالنامه یا سررسید 1402

 انواع جلد سالنامه یا سررسید 1402

با نزدیک شدن به آخر هر سال افراد به دنبال خرید و تهیه سالنامه یا سررسید هستند تا بتوانند تمام امر مرتبت با سال پیش رو را سر و سامان دهند. از سوی دیگر این محصول به عنوان یک هدیه تبلیغاتی برای سازمان‌ها نیز حائز اهمیت است. اما آنچه خریداران در هنگام خرید سالنامه باید به آن توجه داشته باشند نوع جلد سررسید است. بله نوع جلد، زیرا امروز سالنامه‌ها چه از نظر طرح و چه از نظر نوع جلد دارای تنوع بسیار بالایی هستند. در نتیجه تیم طراحی و تولید سالنامه چاپ کهن بر آن شد تا در این مطلب در مورد انواع جلد سالنامه صحبت کند و همچنین خدمات چاپی هر کدام را برشمارد.

 • جلد چرم مصنوعی

اولین نوع از انواع جلد سالنامه که به معرفی آن خواهیم پرداخت جلد چرم مصنوعی است. این متریال به مانند چرم طبیعی بوده اما از لحاظ قیمت از چرم طبیعی بسیار ارزان‌تر است. این نوع جلد به مانند چرم مصنوعی از کیفیت خوبی برخوردار بوده و از تنوع طرح و رنگ بالایی نیز برخوردار است و امکان اختصاصی سازی نیز بر روی این نوع جلد سالنامه وجود دارد. نکته جالب در مورد این جلد این است که اگر سازمانی بخواهد می‌تواند سالنامه‌ای با رنگ سازمانی خود به صورت کاملا اختصاصی سفارش دهد. البته این امر زمانی امکان دارد که تعداد سفارش بالای 1000 عدد باشد. 
نکته دیگر این که در هنگام چاپ سالنامه با جلد چرم مصنوعی به کیفت آن نیز توجه داشته باشید. زیرا اگر جلد سالنامه شما از چرم مصنوعی نامرغوب و بی‌کیفیت باشد در ابتدا مشکلی به وجود نمی‌آید اما به مرور زمان چرم پوسته پوسته شده و همچنین به دلیل این که این چرم مصنوعی نامرغوب جذب چسب آن پایین است از مقوا جدا می‌شود (به اصلاح باد می‌کند).

 • جلد چرم مصنوعی

مطلب دیگری که در مورد این نوع از انواع جلد سالنامه قابل ذکر است، تنوع خدمات چاپی است. با توجه به خدمات چاپی که برای این نوع جلد وجود دارد شما می‌توانید لوگو، شماره تماس و یا هر اطلاعات دیگری که مد نظر شما است را بر روی سررسید خود داشته باشید. از جمله این خدمات چاپی شامل: داغ کوب ، طلاکوب ، پلاک فلزی و یا لیزر است. 
 
در میان انواع خدمات چاپی برای درج لوگو و دیگر اطلاعات بیشترین و رایج‌ترین روش برای جلد چرم مصنوعی به صورت پلاک فلزی و کمترین استفاده از روش داغ کوب است (زیرا در این روش تغییر رنگی ایجاد نشده و تنها یک فرو رفتگی بر روی سررسید قابل مشاهده است). 
تا اینجا از مزایای این نوع جلد صحبت کردیم اما نباید معایب آن را فراموش کرد. شاید تعجب کنید اگر بگوییم تنها عیبی که بر این نوع جلد وارد است این است که بر روی برخی از انواع چرم مصنوعی چاپ لیزری به خوبی انجام نمی‌شود.

 • جلد ترمو

یکی دیگر از انواع جلد سالنامه، متریال ترمو است. این متریال از نظر ظاهر بسیار به مانند چرم مصنوعی است و در واقع همان چرم مصنوعی است با این تفاوت که از چرم مصنوعی نازک‌تر بوده و متریال سازنده آن متفاوت است.  در واقع چرم ترمو (Thermo PU Leather) نوعی چرم مصنوعی است که از ترکیب مواد پلیمری و مواد شیمیایی ساخته می‌شود و در برابر گرما تغییر رنگ می‌دهد. این چرم به دلیل حساس بودن به گرما به چرم داغ شونده نیز معروف است. این چرم با چرم طبیعی از نظر کیفیت و شکل ظاهری برابری کامل می‌کند و علاوه بر این در ساخت بسیاری از محصولات مانند کمربند، کیف و... نیز کاربرد دارد. این دو نوع متریال (چرم مصنوعی و ترمو) از نظر قیمت و نوع چاپ نیز تفاوت‌هایی با هم دارند. به عبارتی می‌توان گفت ترمو از نظر قیمت کمی گران‌تر از چرم مصنوعی بوده و هم این که امکان داغی بر روی آن وجود دارد.
برای جلد سالنامه با متریال ترمو نیز حتما به کیفیت آن توجه داشته باشید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص مرغوب یا نامرغوب بودن ترمو میزان تغییر رنگ بعد از داغی خوردن است. به عبارتی هر میزان که کیفیت ترمو بیشتر باشد تغییر رنگ و زیبایی لوگو بیشتر می‌شود.

 • جلد ترمو

مطلب دیگری که در مورد این نوع از انواع جلد سالنامه قابل ذکر است، تنوع خدمات چاپی است. با توجه به خدمات چاپی که برای این نوع جلد وجود دارد مانند پلاک، طلاکوب و داغ کوب، بهترین گزینه داغ کوب است.  

 • جلد جیر

یکی دیگر از انواع جلد سالنامه جلد جیر یا اشبالت است. این متریال یکی از متریال‌های جذاب با تنوع رنگ بسیار بالا بوده و قابلیت رنگ کردن دارد. این نوع جلد بر خلاف جلد چرم دارای ظاهری فانتزی بوده و محبوب است. جیر مرغوب دارای پرزهای متراکم  و یک دست بوده و بر عکس نوع نامرغوب آن دارای پراکندگی پرز است. 
مطلب دیگری که در مورد این نوع از انواع جلد سالنامه قابل ذکر است، تنوع خدمات چاپی است. از جمله این خدمات چاپ لیزری استفاده از پلاک مولتی استایل، چاپ سیلک و... است. اما بهترین نوع چاپ لوگو بر روی جلد اشبالت چاپ لیزری است زیرا تضاد رنگ بسیار زیبایی ایجاد می‌کند. برای این نوع جلد بهتر است از پلاک فلزی استفاده نشود زیرا به خاطر وجود پرز به راحتی از سطح کار جدا می‌شود. اگر بخواهیم از عیب این متریال صحبت کنیم تنها چیزی که می‌توان بیان کرد این است که پرز و زباله‌های ریز را به خود جذب می‌کند.

 • جلد جیر

 • جلد چرم طبیعی

یکی دیگر از کم مصرف‌ترین متریال مورد استفاده در ساخت جلد سالنامه چرم طبیعی است. این متریال به دلیل دشواری عملیات تولید و قیمت بالا جز متریال‌های لوکس به شمار می‌رود. در این نوع جلد عموما درج لوگو و خدمات چاپی به صورت داغ کوب، پلاک فلزی، طلاکوب، نقره کوب است.

 • جلد گالینگور

آخرین جلدی که به بررسی آن خواهیم پرداخت جلد گالینگور است. جلد گالینگور یک لایه کاغذ بوده که روی ان با لمینت پی وی سی شده و دارای بافت، رنگ و تنوع بالایی است. جنس مرغوب گالینگور به دلیل وارداتی بودن از نظر قیمت تقریبا هم ردیف چرم بوده و گاهی حتی بیشتر هم هست. این متریال از چرم و ترمو نازک‌تر بوده و برای پایه تقویم رومیزی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر روی این متریال امکان انواع خدمات چاپی مانند داغی، پلاک فلزی، چاپ لیزری و... وجود دارد.

 • جلد گالینگور

 خرید انواع سالنامه در مجتمع چاپ کهن

همان طور که اشاره شد جلد سالنامه دارای تنوع بالایی بوده و انواع جلد سالنامه وجود دارد که هر کدام روش‌های چاپی خاصی برای درج لوگو دارند که به بررسی هر یک پرداختیم.

نظر شما درباره انواع جلد سالنامه یا سررسید 1402 چیست؟