بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ
مقالات

بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ

12/9/2022 1:29:17 PM
1431 مشاهده

 بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ

برای اینکه شما رنگ‌های درست را در انواع نرم‌افزارهای طراحی به کار ببرید باید ویژگی و تاثیرات آن را بدانید. بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ، ایلوستریتور، ایندیزاین و سایر نرم‌افزارها زمانی به وجود می‌آید که ذهن طراح پر از ایده باشد و به کمک این نرم‌افزار‌ها به مرحله اجرا برساند. رنگ‌ها با افراد حرف می‌زنند و بدون شک  احساسات ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ وقتی پدیدار می‌شود که طراح روان شناسی رنگ‌ را بداند. علاوه بر دانستن تاثیرات رنگ بر احساسات افراد و سلایق مختلف، در کنار آن پیشینه‌ی فرهنگی، نوع محصول و... را نیز باید در نظر بگیرد تا بتواند بهترین را خلق کند. زمانی که با نرم‌افزار فتوشاپ به مرحله انتخاب رنگ می‌رسید حتی اگر مبتدی باشید خیلی سریع متوجه می‌شوید که یک رنگ کافی نیست باید چند رنگ را با یکدیگر ترکیب کنید تا بتوانید محصولی خاص تحویل کارفرما دهید. شناخت رنگ و طریقه صحیح به‌کارگیری آن از ملزومات حیاتی یک طراح است. رنگ‌ها بدون کلام با مخاطب ارتباط برقرار می‌کنند‌.

برای اینکه بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ را داشته باشیم به چه نکاتی باید توجه کرد؟

در این بخش به بررسی نکات مهم برای داشتن بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ می‌پردازیم:

• علاوه بر اینکه نیاز است طراح، روانشناسی رنگ بداند مستلزم است معنی رنگ‌ها را در کشور‌های دیگر نیز بداند. مثلا رنگ سفید در کشور ژاپن، کره نماد عزا است اما در کشور ما نماد پاکی است. 
• باید بدانید بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ برای طراحی هر محصولی به اندازه لوگوی تجاری یک برند اهمیت دارد. اگر حساسیت کار را درک کنید در ترکیبات رنگ موفق‌تر می‌شوید زیرا توقع خود را از خروجی کار بالا می‌برید.
• اینکه محصولی که می‌خواهید طراحی و ترکیب رنگ آن را کامل کنید مضمون آن چیست و قرار است چه چیزی را به مخاطبش القا کند به شما کمک می‌کند تا در ترکیب رنگ‌ها بهتر عمل کنید و انتخاب درست‌تری داشته باشید. 
• Color wheel  یک روش کاملا موثر برای شناخت بهتر رنگ‌های هماهنگ است. این ابزار به شما کمک می‌کند بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ را تشخیص دهید و اگر نیاز است تغییرات را انجام دهید این ابزار برای شما الهام بخش است. ثبات رنگ‌های انتخابی شما را تضمین می‌کند و یکی از مهم‌ترین ابزار طراحان گرافیک است.

چه رنگ‌های با یکدیگر همخوانی دارند

قبل از اینکه شروع به کار کنید اگر فردی مبتدی هستید و اطلاعات کافی از رنگ‌ها ندارید باید به این مورد که کدام رنگ‌ها بهتر با هم ترکیب می‌شوند را بدانید. دانستن اینکه بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ کدام‌ها هستند یک مهارت محسوب می‌شود. اولین گام این است که به صورت تئوری معانی رنگ‌ها را بدانید. اگر می‌خواهید حس خاصی در مخاطب ایجاد کنید با رنگ‌ها می‌توانید به هدفتان برسید. دانستن تئوری رنگ سبب می‌شود شما در هنگام ترکیب رنگ‌ها بدانید چه گزینه‌های برای یک بروشور، عکس، لوگو، کارت ویزیت و... مناسب است. 

استفاده از رنگ‌های مناسب شما را سریع‌تر به هدفتان می‌رساند. دانستن اینکه چه رنگ‌های با یکدیگر همخوانی دارند مانند یک کلید است که می‌خواهد درب بسته را باز کند. همه ما می‌دانیم سه رنگ اصلی و پایه زرد، آبی و قرمز هستند که سایر رنگ‌ها از ترکیب این سه به‌ وجود می‌آید. یعنی رنگ‌های ثانویه با ترکیب رنگ‌های اصلی پدید می‌آیند و در ادامه تعدادی از ترکیبات رنگ‌ها که با هم همخوانی بیشتری دارند را ذکر می‌کنم. 
• رنگ زرد و رنگ طوسی: طوسی یک رنگ سرد و متعادل است که نماد قدرت و امید است. معمولا برای اکثر طرح‌های پیچیده از این رنگ استفاده می‌شود. ترکیب طوسی با زرد بیانگر خوش‌بینی و امید می‌شود این دو ترکیب معانی لحظه را بهتر نشان می‌دهند‌ و از لحاظ بصری بسیار گیرا است.

• رنگ مرجانی زنده و رنگ آبی: رنگ مرجانی زنده در میان رنگ‌ها خاص‌تر است زیرا از دل طبیعت آمده است. این رنگ‌ را در هنگام غروب آفتاب و یا طلوع خورشید در آسمان می‌بینید، به کارگیری آبی تیره در کنار رنگ مرجانی اغوا کننده است. بدون شک با دیدن این ترکیب حس آرامش توام با انرژی برای شما پدیدار می‌شود. 

• رنگ بنفش و رنگ گلبهی: بنفش رنگی قوی با مفاهیم قدرت، تجمل و خلاقیت است. این رنگ در کارت‌های ویزیت و در حوزه بازاریابی بسیار موفق است، زیرا جنب‌ و جوش در آن وجود دارد. رنگ بنفش در کنار اکثر رنگ‌ها می‌نشیند، اما بهترین ترکیب آن گلبهی است زیرا خاص و کم‌ رنگ بوده و با بنفش تعادل دارد.
ن رنگ زرد تیره و سبز خاکی: این دو رنگ نشان‌ دهنده زندگی و رشد هستند و با ترکیب زرد و سبز طراوت را شما انتقال می‌دهید. بسیاری از برند‌ها در طراحی لوگو از این ترکیب استفاده می‌کنند.
• رنگ‌ سفید و رنگ سیاه: رنگ سفید صلح و سیاه قوی و مسلط است. این دو رنگ تضاد قطبی دارند، این تضاد بسیار جذاب و کنار یکدیگر می‌نشینند. ترکیب این دو برای همه‌ی امور جذاب می‌شود.

روش درجه‌بندی و تنظیم رنگ با ۳ ابزار مختلف در فتوشاپ

خود نرم‌افزار فتوشاپ پیشنهاد‌های رنگ دارد که ایده ساز برای طراحان است‌ که عبارت است از: 

• Hue and Saturation

شما می‌توانید با کلیک کردن بر روی تصویر، رنگ را برای تنظیم کردن انتخاب کنید. این ابزار خیلی خلاقیت ندارد اما کمک کننده است برای زمانی که تردید دارید کدام رنگ را می‌خواهید تنظیم کنید. در قسمت پایین پنل اسلایدرهای محدوده رنگ انتخابی کمک می‌کند تا بهتر و دقیق‌تر رنگ مناسب را انتخاب کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید.

• Selective Color

زمانی که برای کنترل درجه‌بندی رنگ اکثر لایه‌های تنظیماتی دیگر را تحت شعاع قرار می‌دهد با این ابزار می‌توانید تغییرات کلی‌تر بر روی هایلات‌ها، تن‌های میانی و سایه‌ها را ایجاد کنید. با این ابزار کنترل عمیق‌تر رنگ‌ها را می‌توانید داشته باشید. این ابزار در فتوشاپ یکی از بهترین‌ها برای طراحان وسواسی است.

• Apply Image 

با این ابزار می‌توانید اعمال درجه‌بندی‌های رنگ‌ها را به‌صورت هایلات‌ها و یا سایه‌ها استفاده کنید. این ابزار از دو نمونه قبلی بهتر است زیرا در اصلاح ماسک بیشتری می‌توانید ایجاد کنید. 

ترکیب رنگ‌ها در فتوشاپ

در این نرم‌افزار شما سه براش دارید که برای شما این امکان را فراهم می‌سازند تا رنگ ها را با یکدیگر ترکیب کنید. با براش ابزار، اسماج و میکسر بسته به اهدافی که دارید بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ را می‌توانید خلق کنید. برای به تحقق رسیدن این امر باید مراحل آن را گام به گام انجام دهید.
• حالت ترکیبی به شما این امکان را می‌دهد که رنگ‌های یک لایه را با لایه‌های زیر ترکیب کنید. به این صورت حالت‌های ترکیب رنگ زیادی را می‌توانید به‌وجود بیاورید. هر کدام از این ترکیبات رنگ‌های خاصی را ایجاد می‌کنند و تصویر شما متفاوت‌تر می‌شود.
• هنگامی‌که در حالت ترکیب رنگ‌ها هستید توجه کنید برخی از ترکیبات رنگ‌های اصلی عکس شما را حفظ می‌کنند و برخی دیگر در لایه بافت نشان می‌دهند.  

• تصاویر را به عنوان لایه باز انتخاب کنید یعنی عکس اصلی و یک تصویر را در فتوشاپ باز کنید. در این صورت حالت ترکیبی به صورت پیش‌ فرض و یا نرمال است. لایه بافت را با کلیک بر روی دکمه مورد نظر در چند رنگ متفاوت می‌توانید ببینید و کاهش شفافیت و قدرت رنگ تغییرات را می‌توانید حاصل کنید. با استفاده از ابزار براش می‌توانید ترکیب رنگ خود را با توجه به دانشی که دارید پدید بیاورید. بهتر است بعد از اینکه طرح در صفحه مانیتور را پسند کردید از آن یک پرینت بگیرید و چاپ شده آن را مورد ارزیابی قرار دهید. مدل‌های رنگی در فتوشاپ که به شما ایده بدهد زیاد است. بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ را خیلی آسان و سریع می‌توانید به وجود بیاورید.

کلام  آخر

برای طراحی انواع لوگو، کارت‌های تبلیغاتی و... مجموعه ایران کهن زبده‌ترین طراحان را در اختیار دارد‌ که به قوانین بهترین ترکیب رنگ در فتوشات آشنایی داشته و بهترین طرح را ارائه می‌دهند

نظر شما درباره بهترین ترکیب رنگ در فتوشاپ چیست؟