تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن
مقالات

تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن

9/22/2023 10:19:26 PM
591 مشاهده

 تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن 

 تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن 

تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن متفاوت‌ترین و بهترین‌ چاپ‌ها را می‌سازند. چاپخانه‌های مدرن امروزی با چاپخانه سنتی گذشته از لحاظ کیفیت، زمان، هزینه، دقت، متریال انتخابی، سرعت عمل، و... فرق دارند. امروزه‌ بالاترین‌ سطح‌ تکنولوژی‌ دیجیتال‌ و‌ امکانات‌ نرم‌افزاری‌ و‌ سخت‌افزاری،‌ همپای‌ دستاوردهای‌ علم‌ مکانیک‌ و‌ الکترونیک‌ در‌ صنعت‌ چاپ‌ مورد‌ استفاده‌ قرار‌ می‌گیرد، ترکیب تکنولوژی به روز و ماشین‌آلات جدید چاپخانه‌های مدرن را ساخته‌اند.

 تاریخچه چاپ

بد نیست برای اینکه بهتر تفاوت میان چاپخانه سنتی و چاپخانه مدرن را درک کنیم و با تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن  آشنا شویم، یک مرور جزئی در این صنعت داشته باشیم.

 تاریخچه چاپ

گوتنبرگ را واقعاً می توان پدر علم چاپ نامید او سال 1452 دستگاه چاپ را اختراع کرد. برای نخستین بار برای هر حرف قطعه فلزی ساخت و حروف را به مرکب آغشته نموده، سپس بر روی کاغذ می‌فشرد. گوتنبرگ روش چاپ بلوکی و روش ساخت کاغذ، مرکب، منگنه و قالب‌بندی کتاب را توسعه داد. 
قیمت بالای روش چاپی گوتنبرگ باعث شد که فعالان و مخترعین صنعت چاپ در صدد رفع این مشکل برآیند و در سال 1796 آلودیس آلمانی توانست چاپ سنگی یا لیتوگرافی را اختراع کند. در انتهایی قرن 18 میلادی سنفلدر اتریشی شیوه جدیدی از چاپ سنگی را بوجود آورد. این روش چاپی تا قرن ۱۹ میلادی ادامه داشت و صنعت چاپ شاهد روش‌های هلیوگراوور، گراوور و فتوگراوور در قرن جدید بوند. در قرن ۱۹ دستگاه‌های خودکار قادر بودند هر دو طرف کاغذ را در یک‌ زمان چاپ نمایند و سرعت چاپخانه را افزایش دهند.
باید بدانید، روش افست که امروز از آن بهره فراوانی در صنعت چاپ انبوه می‌بریم زیرمجموعه همین صنعت چاپ سنگی است، تا به امروز این روش چاپ همچنان ادامه دارد و در کنار آن چاپ‌های دیجیتال و مدرن وارد صنعت چاپ شده است. چاپ مدرن امروزی توسط نرم افزارهای  کامپیوتر انجام می‌شود و با دقت، آسان، منظم، طبق استاندارد صفحه‌بندی و طراحی زیبا انواع محصولات چاپی را چاپ می‌کنند.

 تاریخچه چاپ

تکنولوژی و پیشرفت در صنعت چاپ با سرعتی باور نکردنی در حال پیشرفت است و هر روز شاهد بوجود آمدن دستگاه های مدرن و مجهز بیشتری در ایران و جهان هستیم و همه‌ی تغییرات در صنعت چاپ را مدیون دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مدرنی هستیم که توسط پیشرفت تکنولوژی آن محقق شد.

 نقش تکنولوژی در صنعت چاپ

بشریت راحتی و آسانی که امروزه در هر مرحله از زندگیش را تجربه می‌کند مدیون تکنولوژی است. از زمان ورود تکنولوژی به صنعت چاپ بیش از دو دهه می‌گذرد و پیشرفت‌های بسیار چشم‌گیری در این زمینه بوجود آمده است. در نتیجه در این بخش از مطلب تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن، تکنولوژی در صنعت چاپ را بررسی می‌کنیم.
پیشرفت در صنعت چاپ به واسطه‌ی تکنولوژی یعنی، امروزه افراد به راحتی می‌توانند طرح دلخواه خود را بر روی پارچه، چوب، شیشه و هر چیز دیگری به راحتی و خیلی سریع چاپ کنند، از طرفی دسترسی افراد به دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپ نسبت به گذشته میسرتر شده است.

 انواع ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن

تنوع دستگاه‌های چاپی در چاپخانه‌های مدرن گسترده است و هر کدام ویژگی خاص خودش را دارد در این بخش از مطلب تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن به برخی از این ماشین‌آلات اشاره می‌کنم:

 انواع ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن

 • دستگاه چاپ فلکسو

ماشین‌های چاپ فلکسو با طراحی خاص برای چاپ و تولید انواع محصولات استفاده می‌شوند. این نوع ماشین‌ها اغلب برای چاپ کارهای پر تیراژ مناسب هستند و قابلیت چاپ انواع رول‌های کاغذ، مقوا، فویل، سلفون و نایلون را در ضخامت‌های مختلف دارند. ماشین چاپ فلکسو معمولا بیش از 6 رنگ را چاپ می‌کند، از چاپ فلکسو برای تولید بعضی روزنامه‌ها نیز استفاده می‌شود. چاپ فلکسو گونه‌ای از چاپ برجسته محسوب می‌شود که از کیفیت بسیار بالای برخوردار است.

 • دستگاه چاپ سیلک اسکرین

چاپ اسکرین، یک شیوه چاپی است که یک طرح را بر روی سیلک یا سایر سطوح نرم چاپ می‌کند، دارای مناطق تو خالی است که با یک ماده غیر قابل نفوذ پوشیده می‌شود و بدین ترتیب، مرکب از طریق این توری بر روی سطح چاپی منتقل می‌شود.

 • دستگاه چاپ تامپو

چاپ تامپو یکی از انواع چاپ مناسب برای چاپ روی کالاهای خمیده، گود و گرد است. با استفاده از این روش چاپ می‌توان روی تمامی سطوح منحنی، محدب و صاف  طرح چاپ را منتقل کرد. در چاپ تامپو برای انتقال چاپ روی سطح مورد نظر از پد، که کلیشه لاستیکی است استفاده می‌شود.

 • دستگاه چاپ تامپو

 • دستگاه چاپ هلیوگراور

این دستگاه برای چاپ با تیراژ بسیار بالا استفاده شده و سیلندر‌های خاص و سرعت چاپ بالایی دارد. این دستگاه مصرف انرژی بالای دارد و فقط مناسب برای تیراژهای زیاد است و کیفیت چاپ خوبی دارد.

 • دستگاه چاپ لترپرس

لترپرس که در چاپ تجاری به آن چاپ مسطح یا تایپوگرافیکی نیز گفته می‌شود، فرآیندی است که باعث برجسته شدن حروف روی کاغذ می‌شود. این کار با حروف چوبی یا فلزی که اغلب با دست ساخته شده‌اند انجام می‌شود. حروف آغشته به جوهر می‌شود و در دستگاه پرس قرار می‌گیرند‌ و سپس با اعمال فشار، رنگ و برجستگی حروف بر روی کاغذ ایجاد می‌شوند.

 • دستگاه چاپ سه بعدی

یکی دیگر از دستگاه‌و تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن دستگاه سه بعدی است. این دستگاه‌ها به شما کمک می‌کنند تا هر چیزی را که می‌خواهید به شکل سه بعدی طراحی و چاپ کنید. در مطلب چاپ سه بعدی و کاربردهای آن در صنایع مختلف به طور کامل به شرح این نوع چاپ پرداختیم.

 • دستگاه چاپ سه بعدی

 عواملی که تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن بوجود آورده‌اند چیست

 تکنولوژی و ماشین‌آلات جدید در صنعت چاپ پیشرفت‌های چشمگیری خلق کرده‌اند با ظهور چاپ دیجیتالی تحولی شگرف در این صنعت ایجاد شد. صنعت چاپ حتی از مرز تصورات گذشتگان ما فراتر رفته و قدم در حوزه‌های دیگر گذاشته است. عواملی که تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن بوجود آورده‌اند شامل:

 • متریال‌های متفاوت

تفاوتی ندارد متریال شما کاغذ، چرم، چوب، شیشه، پلاستیک، البسه، فلز و... باشد ماشین‌آلات موجود در چاپخانه‌های مدرن قادر هستند چاپ بر روی آن‌ها را انجام دهند، در چاپخانه‌های سنتی این امکان وجود ندارد.

 • کیفیت

با استفاده از تکنولوژی‌های مدرن چاپ، می‌توان کیفیت چاپ را بهبود بخشید. استفاده از تکنولوژی می‌تواند به حفظ کیفیت محصول و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی  کمک کند.

 • سرعت 

با تکنولوژی‌های پیشرفته انواع طرح‌ها را در کمترین زمان می‌شود خلق کرد بخصوص تکنولوژی جدید هوش مصنوعی که بی‌نقص‌ترین‌ها را خلق می‌کند. در کنار انواع تکنولوژی‌های نرم‌افزاری و ماشین‌آلات به‌روز، چاپخانه‌های مدرن با در اختیار داشتن این دو عامل در کوتاه‌ترین زمان ممکن محصول چاپی را تحویل می‌دهند. در واقع تکنولوژی‌های مدرن در صنعت چاپ به اندازه‌ای پیشرفت کرده است که نشانه‌ای حاکی بر توقف در آن دیده نمی‌شود.

 • هزینه

تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن با ازدیاد پرینترها متناسبی که دارند، نیاز افراد به انواع چاپ را برطرف ساخته‌اند و همچنین مقرون به صرفه بودن آن‌ها نیز یکی دیگر از پیشرفت‌ها در این صنعت به شمار می‌رود‌. چاپخانه‌های مدرن سفارش برای تیراژهای پایین را قبول می‌کند.

 • هزینه

 • حفظ محیط زیست

تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن  به کمک محیط زیست نیز آماده است. در حال حاضر تخریب محیط‌ زیست یکی از نگرانی‌ها در صنعت چاپ است و تکنولوژی جدید این اجازه را می‌دهد تا از منابع تجزیه‌پذیر استفاده کنند. از این رو بسیاری از شرکت‌ها در تلاش هستند تا ضایعات و انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهند و در عین حال دقت چاپ را بهبود بخشند. استفاده از متریال‌های قابل بازیافت که به محیط زیست آسیب نمی‌رساند در چاپخانه‌های مدرن امکان‌پذیر است.

 • چاپ خاص

اهمیت در نظر گرفتن ملاحظات امنیتی در این دستگاه‌ها برای جلوگیری از جعل اسناد از تکنیک‌های نامرئی چاپ استفاده می‌شود.

 • تغییر و اصلاح

طرحی را برای چاپ انتخاب کرده‌اید بعد از گذشت چند روز می‌خواهید آن را تغییر دهید اگر چاپخانه مدرن با تکنولوژی و تجهیزات به روز را انتخاب کرده باشید بدون هزینه و یا صرف زمان تغییرات را توسط تکنولوژی محقق می‌سازند. در ضمن لازم است بدانید اگر در حین عملیات چاپ آن طرح باشند باز هم ماشین‌آلات چاپخانه‌های مدرن تغییرات را می‌توانند انجام دهند.

 • تغییر و اصلاح

 انواع چاپ در مجتمع چاپ کهن

تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن و این فناوری‌ جدید در صنعت چاپ سر‌و‌صدا و غوغای زیادی ایجاد کرده، و چشم‌انداز روشنی در این صنعت را محقق ساخته است. شما در مجتمع چاپ کهن می‌توانید انواع چاپ را انجام دهید.

نظر شما درباره تکنولوژی‌ها و ماشین‌آلات جدید در چاپخانه‌های مدرن چیست؟