نکاتی فنی چاپی درباره ی پرینت سالنامه
نکات آموزشی چاپی

نکاتی فنی چاپی درباره ی پرینت سالنامه

6/18/2022 6:22:56 AM
1079 مشاهده

از آن جا که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال؛ در دنیای چاپ سخن از سالنامه و تقویم است در این نوشته ما هم به همین موضوع خواهیم پرداخت. اما از آنجایی که مطلب پیرامون المان های طراحی و بازاریابی سالنامه و سررسید و تقویم ها بسیار نوشته شده است؛ در سطرهای آینده نکات فنی چاپ را از نظر خواهیم گذراند. در واقع متوجه خواهیم شد برای رسیدن به بهترین کیفیت چاپ چه نکاتی را می بایست رعایت کنیم.

قبل از شروع کار و بررسی یک به یک نکات به این نکته توجه داشته باشید که سالنامه و سررسید ها در عالم کسب و کار بسیار مهم هستند برای این مدعا سه دلیل می توان ذکر کرد:

•هر کسی نیازدارد تاریخ و وقایع را بداند؛

•اکثریت قریب به اتفاق افراد اگر سالنامه رایگان دریافت کنند آن را نگاه می دارند؛

•سالنامه ها یکی از موثرترین ابزارها در گسترش و تقویت برندها هستند.

1.طراحی خود را متمرکز، دقیق و پیوسته انجام دهید

بسیار مهم است که برای طراحی سالنامه و تقویم ها در هر قالبی یک طراحی متمرکز داشته باشید. در واقع کار زیبا از کار درمی آید تنها در صورتی که از قبل مشخص باشد چه هدفی را دنبال می کنیم و تمامی صفحات و المان ها را در راستای هدف و قالب اولیه ی طراحی پیش ببریم.

در این زمینه با کمی چالش مواجه خواهیم بود در صورتی که طراحی توسط چند طراح پیش رود. در این شرایط هم لزوم استفاده از رنگ ها و المان های متمرکز و دقیق ضروری است.

2.از تمپلیت ها استفاده کنید

همواره آن چه دیجیتال طراحی کرده اید و یا در ذهن دارید؛ کیفیت زمان چاپ را ندارد. در واقع اگر از تجربه کافی در زمینه ی چاپ ندارید در صورتی که از تمپلیت های استاندارد استفاده نکنید نمی توان انتظار یک کیفیت بالایی از طرح شما داشت.

با استفاده از قالب های ثابت و مناسب می توانید عیار کیفی کار خود را ارتقا دهید و نسخه ی دیجیتالی را تا بیش ترین حد ممکن به پرینت روی کاغذ نزدیک سازید.

3.کیفیت و رزولیشن مهم است

مخصوصا اگر در زمینه ی سالنامه های دیواری و پوستری فعالیت می کنید به کیفیت عکس های استفاده شده فوق العاده حساسیت داشته باشید. در صورتی که تصاویر فاقد رزولیشن های مناسب باشند چاپ نهایی شما به صورت پیکسلی یا شطرنجی نمایان خواهد بود. در نتیجه اگر به دنبال تولید و چاپ سالنامه های تاثیرگذار و موفقی هستید حتما به این نکته ی کیفی توجه داشته باشید.

4.مانیتور خود را کالیبره کنید

نکته ای مهم وجود دارد به این ترتیب که ساختار نمایش رنگ ها در مانیتور RGB در حالی که بیش تر پرینترها سیستم رنگ خوانی CMYK دارند. این حقیقت به این معنی است که نسخه ی پرینت شده ی شما در صورتی که از چینش رنگ مناسبی برخوردار نباشد زیبا به نظر نخواهد رسید.

می توانید با سرچ در اینترنت راه و روش های کالیبره کردن مانیتور خود را بیابید.

5.محصول چاپی شما به چه صورتی استفاده خواهد شد؟

طراحی شما و به تبع آن چاپ نهایی کار باید متناسب با کارکرد نهایی و مدنظر شما انجام گیرد. در این صورت اتلاف کاغذ به حداقل می رسد و سالنامه، تقویم یا سر رسید شما در اقتصادی ترین حالت ممکن در اختیار مخاطبین شما قرار خواهد گرفت.

این امر در ظاهر ساده است اما اهمیت فراوانی دارد. هرچه کار برای شما ارزان تر تمام شود در نهایت محصول محبوب تری وارد بازار می شود و این یعنی موفیت کسب و کار شما.