چاپ سابلیمیشن روی پارچه
چاپ

چاپ سابلیمیشن روی پارچه

3/17/2024 12:42:43 AM
151 مشاهده

 چاپ سابلیمیشن روی پارچه

به یک روش چاپ بر روی اشیاء چاپ سابلیمیشن می‌گویند چاپ سابلیمیشن روی سطوح مختلف انجام می‌شود که کیفیت و ماندگاری بالایی دارد. این روش چاپ برای کارهای تبلیغاتی بسیار مناسب بوده و در ادامه به بررس بیشتر ان خواهیم پرداخت.

 چاپ سابلیمیشن چیست 

چاپ سابلیمیشن یکی از روش‌های چاپ دیجیتال است که با دستگاه‌های مختلف این چاپ انجام می‌شود. در این روش چاپ، جوهر به حالت گاز در‌ می‌آید و سپس به سطح مورد‌ نظر انتقال داده می‌شود. این روش چاپ برای سطوح مختلف قابل اجرا است، مثلا روی سطح سرامیکی یا پارچه‌ای و غیره که در ‌ادامه به این موضوع می‌پردازیم با ما همراه باشید.

 انواع چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن انواع و اقسام گوناگون دارد که عبارت است از:
● چاپ سابلیمیشن روی پارچه و پوشاک: یکی از کاربردهای خیلی مهم این چاپ، چاپ سابلیمیشن روی پارچه است که موجب فراهم شدن امکانات برای چاپ و ایجاد طرح و الگوهای متنوع روی انواع پوشاک می‌شود. همچنین به طراحان امکان طراحی به‌صورت شخصی و منحصر‌به‌فرد را می‌دهد. چون هر طرحی با چاپ سابلیمیشن روی پارچه قابل اجرا است.
● چاپ سابلیمیشن روی لوازم خانگی: چاپ سابلیمیشن روی پارچه و لوازم خانگی کاربردهای زیادی دارد و به کاربران امکان طراحی دلخواه روی لوازم خانگی را می‌دهد. این محصولات در زندگی ما نقش مهمی دارند که با چاپ سابلیمیشن می‌توانید قطعاتی منحصر‌به‌فرد برای دکوراسیون منزل طراحی کنید.
● چاپ سابلیمیشن روی پارچه و تیشرت: وقتی تیشرتی شخصی‌سازی می‌شود یعنی از چاپ سابلیمیشن روی پارچه استفاده کرده پس در صنایع نساجی برای تنوع بیشتر طراحی‌ها باید از این روش چاپ سابلیمیشن روی پارچه استفاده کنید. برای چاپ سابلیمیشن روی پارچه‌های مصنوعی از فرایند، تصعید رنگ استفاده می‌شود.
● چاپ سابلیمیشن روی پارچه و صنایع ورزشی: چاپ سابلیمیشن روی پارچه یکی از روش‌های طرح‌دار کردن لباس ورزشکاران است. لباس‌های ورزشکاران باید طوری تولید شود که لباس، روزنه‌هایی برای تهویه هوا و رساندن اکسیژن به پوست داشته‌باشد. چاپ طرح مورد‌ نظر با روش چاپ سابلیمیشن روی پارچه تاثیری روی روزنه‌ها و تهویه لباس ورزشکاران ندارد. پس مهم نیست چه طرحی برای چاپ روی لباس، مد‌ نظرتان است در هر صورت منافذ پارچه بسته نمی‌‌شود به همین علت چاپ سابلیمیشن روی پارچه برای طرح‌دار کردن لباس‌های ورزشکاران فوق‌العاده است. برای حک لوگو و آرم تیم‌های مختلف می‌توانید از این روش چاپ استفاده کنید.
اگر دفعه‌ی بعد خواستید آرم یا لوگو تیم ورزشی یا آرم و لوگو تیم را روی توپ انتقال دهید می‌توانید از چاپ سابلیمیشن روی پارچه استفاده کنید.
● چاپ سابلیمیشن روی پارچه و دکوری‌ها: تقریبا همه‌ی چاپ‌های تزئینی قابل شستشو و ضد خش هستند که این نوع چاپ فقط با چاپ سابلیمیشن امکان‌پذیر است. انواع محصولات مثل خودکار، کیف، لیوان با چاپ سابلیمیشن با هزینه کمتر چاپ می‌شود. چاپ سابلیمیشن روی پارچه و انواع سطوح، سازگار با محیط‌زیست است و هیچ نوع زباله‌ای در این روش تولید نمی‌شود.
● چاپ سابلیمیشن روی پارچه و وازم بسته بندی پارچه‌ای غذایی: یکی از کاربردهای فوق‌العاده چاپ سابلیمیشن در صنایع غذایی منجمد است که معروف به انجماد خشک است. این نوع تصعید تبدیل شدن از فاز جامد به گاز است و این واکنش زمانی رخ می‌دهد که فشاری که در اطراف است کاهش یابد و آب در این روش حذف شود .سپس گرما درگیر نیست پس با تبخیر متفاوت است.از دماهای بسیار پایینی در این روش استفاده می‌شود تا محصول با کیفیت خوب تولید شود،ساختار محصول حفظ خواهد‌ شد و بعد از آبرسانی به کیفیت قبل خود بر‌می‌گردد. 
● چاپ سابلیمیشن روی پارچه و صنعت بازی: از این روش چاپ می‌توانید در صنعت بازی استفاده کنید مثلا برای بازيهای از جنس پارچه مانند منج، شطرنج و... می‌توانید از چاپ سابلیمیشن استفاده کنید.
● چاپ سابلیمیشن روی پارچه و مبلمان و کاور‌ها: برای طراحی روی مبلمان و کاورهای مختلف،کوسن‌ها، پتوهای مبلمان،کاورهای صندلی می‌توانید طراحی‌های دلخواه و مختلف را از طریق چاپ سابلیمیشن انجام دهید.

 متریال و جوهر مورد استفاده در چاپ سابلیمیشن

• جوهر برای چاپ سابلیمیشن روی پارچه:جوهر‌های چاپ سابلیمیشن متصاعد هستند و دارای موادی هستند که هنگام فرایند گرما تبخیر می‌شوند و سپس جوهر که به صورت گاز است روی سطح محصول می‌نشیند و طرح مورد‌ نظر چاپ می‌شود.
• کاغذ برای چاپ سابلیمیشن روی پارچه: معمولا از کاغذهایی با ضخامت مناسب و پوشش خاص که قادر به جذب جوهر‌هایی که به‌صورت گاز هستند،استفاده می‌شود و در‌عین حال این کاغذها کیفیت تصویر را هم حفظ می‌کنند.

 انواع دستگاه‌ برای چاپ سابلیمیشن روی پارچه

 دستگاه‌هایی که برای چاپ سابلیمیشن استفاده می‌شود شامل پرینتر، ماشین‌های گرمایش است. همچنین پلاتر سابلیمیشن کار چاپ روی کاغذ را به‌عهده دارد و کلندر سابلیمیشن و پرس تخت،کار انتقال رنگ از کاغذ به محصول را به‌عهده ‌دارد. از این دستگاه‌ها برای انتقال تصاویر به سطح‌های مختلف با‌کیفیت بالا استفاده می‌شود چون این دستگاه دارای فناوری پیشرفته است.

 سخن پایانی

انجام عمل چاپ از گسترده‌ترین صنایع در جهان بوده و چاپ روی کاغذ تنها یک نمونه از کاربردهای گسترده صنعت چاپ است. امکان چاپ روی هر متریالی از نظر تکنیکی و فنی قابل اجرا است، چاپ سابلیمیشن به شما امکانات زیادی در صنعت چاپ می‌دهد پس برای چاپ طرح روی سطوح مختلف از این چاپ می‌توانید استفاده کنید. یکی از این سطوح پارچه است چاپ سابلیمیشن روی پارچه امکان اجرای هر طرح بر روی هر نوع پارچه‌ای را به شما می‌دهد.

نظر شما درباره چاپ سابلیمیشن روی پارچه چیست؟