سایز استاندارد طراحی تراکت تبلیغاتی
طراحی

سایز استاندارد طراحی تراکت تبلیغاتی

2/22/2022 7:51:18 AM
13257 مشاهده

سایز استاندارد طراحی تراکت تبلیغاتی


وقتی صحبت از تبلیغات و چاپ تراکت می‌شود برای طراحان و افرادی که می‌خواهند کار خود را تبلیغ کنند این سوال پیش می‌آید که سایز طراحی تراکت تبلیغاتی چیست؟ بهتر است ابعاد تراکت تبلیغاتی خود را چطور انتخاب کنند و از کدام سایز تراکت استفاده کنند. در این مطلب در مورد سایز و ابعاد استاندارد تراکت تبلیغاتی صحبت می‌کنیم.


اهمیت سایز تراکت در تبلیغات


بسیاری از افراد تصور می‌کنند چه اهمیتی دارد که تراکت خود را در چه سایزی چاپ کنیم. مهم این است که تراکت را چاپ کنیم و تبلیغ کنیم؛ اما این دیدگاه اشتباه است زیرا سایز تراکت در جلب مخاطب و جامعه هدف شما نقش بسیار مهم و اساسی دارد.

اهمیت سایز تراکت تبلیغاتی

سایز تراکت شما به مخاطب می‌گوید که آیا ارزش نگه داشتن، رفتن و خریدن  کردن و یا دریافت کردن خدمات را دارد یا خیر. در واقع سایز تراکت به همراه نمادهای بصیری دیگری که در آن استفاده می‌کنید ارزش کار یا خدماتی را که به مخاطب ارائه می‌دهید بیان می‌کند.


سایز و ابعاد تراکت تبلیغاتی

سایز و ابعاد تراکت تبلیغاتی


برای چاپ و طراحی تراکت هم به مانند کارت ویزیت و پوستر سایز و ابعاد متعددی وجود دارد. در زیر به شرح انواع سایز تراکت می‌پردازیم:


سایز تراکت A4

 

سایز تراکت A4


سایز تراکت A4 (297 میلی‌متر در 210 میلی‌متر) سایز بزرگ‌ تراکت بوده و بیشتر مورد استفاده شرکت‌های بزرگ است. این سایز از تراکت فضای مورد نیاز تولید محتوای تصویری، متنی و... را در اختیار طراح قرار می‌دهد. اگر یک شرکت تجاری برای تبلیغات خود به سایز و اندازه بزرگ‌تری نیاز داشته باشد دیگر به سراغ پوستر باید برود زیرا تراکت باید به راحتی قابل حمل باشد و در جیب یا کیف جای بگیرد.


سایز تراکت A5

سایز تراکت A5


تراکت A5 که این سایز(210 میلی‌متر در 148 میلی‌متر) از تراکت، پرمصرف‌ترین سایز مورد استفاده در چاپ تراکت است. از این سایز تراکت برای تبلیغ هر نوع کسب و کاری می‌توان استفاده کرد. از این سایز تراکت اکثر فروشگاه‌ها برای تبلیغ حراج‌های خود و یا معرفی خدمات خود استفاده می‌کنند. این سایز بهترین سایز طراحی تراکت تبلیغاتی است.


سایز تراکت A6

سایز تراکت A6

 


بعد از تراکت با سایز A5 تراکت سایز A6  (149 میلی‌متر در 105 میلی‌متر) پرمصرف‌ترین اندازه تراکت است. این سایز تراکت به اندازه کارت پستال است و به همین دلیل (اندازه کوچک ) طرفداران زیادی دارد. اندازه کوچک این تراکت امکان طراحی و نوشتن متن زیاد را نمی‌دهد و بیشتر برای توضیحات کوتاه در مورد کسب و کاری که قرار است معرفی شود کاربرد دارد. مانند: اطلاع رسانی در مورد حراج، ارائه خدمات ویژه، جشن‌های سازمان و...


سایز تراکت A7

سایز تراکت A7


این سایز (105 میلی‌متر در 74 میلی‌متر) کوچک‌ترین سایز تراکت است. این سایز بسیار کوچک است و دست طراحان را در طراحی می‌بندد. پیام‌های درج شده در این تراکت‌ها بسیار کوتاه و مختصر هستند و برای اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به غیر از این سایزهای ذکر شده در بالا دو سایز دیگر تراکت هم وجود دارد که عبارت‌اند از:


تراکت سایز DL


این تراکت تقریبا به اندازه 3/1 کاغذ A4 (210 میلی‌متر در 99 میلی‌متر) است. از این نوع تراکت معمولا برای تبلیغ همایش‌های آموزشی، مسابقات و... استفاده می‌شود. 


کاغذ مربعی

 

سایز تراکت مربعی


معمولا زمانی که بخواهیم تراکتی متفاوت داشته باشیم که بخشی از آن هم برجسته شده باشد از این نوع تراکت استفاده می‌کنیم. این تراکت در اندازه‌های مختلف 140 در 140 میلی‌متر، 148 در 1480 میلی‌متر، 210 در 210 میلی‌متر چاپ می‌شود. 
 راهنمای سایز طراحی تراکت تبلیغاتی
در طراحی تراکت‌های تبلیغاتی به غیر از سایز به موارد دیگری هم باید توجه کرد که در زیر بیان می‌کنیم:
• در طراحی تراکت حتما حاشیه امن رو در نظر بگیرد تا در هنگام برش طرح شما ناقص نشود (5 میلی‌متر یا 30 سانتی‌متر در هر طرف).
• اندازه فایل باید با اندازه محصول تطابق داشته باشد.
• رزولوشن فایل باید حداقل 300 باشد.
• رنگ پس زمینه را تا انتهای هر طرف ادامه دهید تا پس از برش بخشی از تراکت بدون رنگ نماند.
• وقتی در اطراف کار حاشیه قرار می‌دهیم حتما به تقارن آن دقت کنید. اما بهتر است از قرار دادن حاشیه خودداری کنید زیرا ممکن است دچار عدم تقارن شود.
• از فونت با سایز زیر 6 باید خودداری کرد زیرا خوانا نیستند.
• برای نوشته‌ها و عناصر مشکی بهتر است از کد رنگ، تک رنگ (C:0 M:0 Y:0 K:100)  استفاده کنید.
• رنگ خروجی شما بستگی به نوع چاپی (دیجیتال، افست) که انتخاب می‌کنید دارد و با آنچه در صفحه نمایشگر خود مشاهده می‌کنید متفاوت است.
• نوع کاغذ هم بر روی خروجی کار شما تاثیر می‌گذارد.
• کارهای خود را حتما در یکی از فرمت‌های TIFF، PDF، JPEG به چاپ خانه ارسال کنید (بهترین فرمت PDF است).

راهنمای طراحی تراکت تبلیغاتی

جدول ابعاد تراکت تبلیغاتی


در جدول زیر سایز استاندارد تراکت تبلیغاتی را به میلی‌متر و اینچ می‌توانید مشاهده کنید:
نام محصول سایز به اینچ سایز به میلی‌متر
 سایز A4 8-1/4x11-3/4 in 297 میلی‌متر در 210 میلی‌متر
سایز A5 5-7/8x8-1/4 in 210 میلی‌متر در 148 میلی‌متر
سایز A6 4-1/8x5-7/8 in 149 میلی‌متر در 105 میلی‌متر
سایز A7 2-7/8x4-1/8 in 105 میلی‌متر در 74 میلی‌متر
سایز DL 3-7/8x8-1/4 in 210 میلی‌متر در 99 میلی‌متر
سایز مربع  140 در 140 میلی‌متر، 148 در 1480 میلی‌متر، 210 در 210 میلی‌متر

جمع‌بندی


در این مقاله در مورد انواع سایز تراکت و ابعاد تراکت تبلیغاتی سخن گفته‌ایم. همچنین در مورد سایز طراحی تراکت تبلیغاتی و دیگر مواردی که در طراحی تراکت باید رعایت شود نیز حرف زده‌ایم و در یک جدول همه این موارد را به طور خلاصه شرح داده‌ایم. اما برای طراحی تراکت مورد نظر خود یک راه ساده و قابل اعتماد نیز وجود دارد. فقط کافی است با مشاوران و کارشناسان طرح کهن تماس گرفته و اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار دهید. کارشناسان ما مناسب‌ترین طرح و سایز را برای شما طراحی و چاپ می‌کنند.سایت طرح کهن امکان سفارش طراحی آنلاین تراکت را برای شما فراهم کرده و شما میتوانید نمونه طرح های تراکت و قیمت طراحی تراکت را مشاهده کنید و سفارش طراحی تراکت خود را بصورت آنلاین ثبت کنید

نظر شما درباره سایز استاندارد طراحی تراکت تبلیغاتی چیست؟