رنگ مخصوص چاپ روی شیشه چیست؟
چاپ

رنگ مخصوص چاپ روی شیشه چیست؟

3/10/2024 1:40:48 AM
148 مشاهده

 

 رنگ مخصوص چاپ روی شیشه چیست؟

ارزش شیشه از طریق چاپ روی آن افزایش می‌یابد و همچنین با افزودن رنگی که روی شیشه چاپ شده به کاربردهای شیشه افزوده می‌شود. شیشه یک نوع ماده با قدمتی زیاد است که برای اهداف تزئینی از زمان‌های قدیم استفاده می‌شد. اما آیا برای چاپ روی شیشه از هر رنگی می‌توان استفاده کرد؟ رنگ مخصوص چاپ روی شیشه چیست و از چه جنسی است؟ ما در این مطلب  به بررسی رنگ مخصوص چاپ روی شیشه و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

 جنس رنگ مخصوص چاپ روی شیشه

اگر بخواهیم رنگ مخصوص چاپ بر روی شیشه را بررسی کنیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:
• رنگ مینا: این نوع رنگ مخصوص چاپ بر روی شیشه طیف وسیعی از رنگ‌ها را پوشش داده و برای تمام سطوح براق و مات قابل استفاده است. همچنین امکان ترکیب رنگ‌ها برای دستیابی به رنگ جدید نیز وجود دارد.
• رنگ شیشه پایه‌ی روغن: از ساده‌ترین محصولات و رنگ مخصوص چاپ بر روی شیشه این نوع رنگ است. این رنگ‌ها، رنگ‌هایی هستند که بر‌پایه روغن بوده و شما می‌توانید به‌راحتی آن‌ها را مخلوط کنید.
• ماژیک رنگ شیشه: این نوع ماژیک‌ها مخصوص طراحی بر‌ روی شیشه هستند مواد تشکی ‌دهنده این ماژیک‌ها در ‌برابر حرارت بسیار مقاوم و غیر‌سمی است و در طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها وجود دارد. این ماژیک با انواع سری‌های قلم، پهن، ظریف، نوک قلم موی در بازار وجود دارد.
• رنگ اکرولیک: یکی دیگر از رنگ مخصوص چاپ بر روی شیشه رنگ اکرولیک است. این رنک کاملا قابل شستشو بوده و در برابر گرما و رطوبت مقاوم است.

 انتخاب رنگ مناسب برای چاپ بر روی شیشه

انتخاب رنگ مناسب برای چاپ روی شیشه باعث زیبایی خاص طرح شده و همچنین موجب ارتباط بصری مخاطب با طرح شیشه می‌شود. برای این نوع چاپ معمولا رنگ‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بستگی به سلیقه‌‌‌ی مشتری و نوع کار دارد.
 به‌طور مثال از رنگ‌های طلایی بیشتر در زمینه چاپ روی شیشه استفاده می‌شود، چون زیبایی دو‌ چندانی به طرح می‌دهد و از طرف دیگر باید از رنگ‌هایی استفاده کنید که سریع خشک شود و در برابر نور و رطوبت و آب‌و‌هوا ماندگاری بالایی داشته‌‌باشد.
برای چاپ روی شیشه از جوهرهای مخصوصی هم استفاده می‌شود که دارای چسبندگی بالا هستند. این امر به این دلیل است که روی شیشه ثابت بمانند و برای اینکه جوهر چسبندگی بالایی داشته باشد معمولا قبل از چاپ، شیشه را باید خوب تمیز کنید.
 چون این عمل باعث می‌شود سطح شیشه عاری از آلودگی شود و در‌ نتیجه موجب چسبندگی بیشتر جوهر روی شیشه می‌شود. جوهری که روی شیشه و در این فناوری استفاده می‌شود بسیار سریع بعد از پاشیدن بر‌ روی سطح خشک می‌شود. این خشک شدن مزایایی اعم از: جلوگیری از به‌هم خوردن رنگ و روان شدن طرح دارد.

 خشک کردن رنگ چاپ بر روی شیشه

برای خشک کردن کامل طرح‌های چاپی، توسط نوری که اشعه UV داشته‌ باشد انجام می‌شود‌. کیفیت جوهر اگر بالا باشد برای چاپ‌های به‌صورت چند ‌لایه و رنگین بسیار مناسب هستند. در‌ واقع کیفیت جوهر تاثیر زیادی در ثابت ماندن رنگ و دوام رنگ روی شیشه دارد. اگر شما از جوهر با‌کیفیت برای چاپ روی شیشه استفاده کنید حتی در شرایط بد محیطی هم آسیب نمی‌بیند و نور ‌خورشید هم تاثیری در رنگ پریدگی آن ندارد.
نمونه‌های رنگی که برای چاپ روی شیشه استفاده می‌شود، رنگ‌هایی هستند که به‌طور انحصاری فقط برای چسبیدن روی سطح‌های صاف مثل شیشه ساخته شده‌اند و فرموله ساخت آن‌ها مناسب برای این سطح‌ها است.
رنگ مخصوص چاپ روی شیشه بسیاری در بازار وجود دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی های متفاوت و خاص خودشان را دارند پس نمی‌شود بگوییم یک رنگ از همه بهتر است هر کدام دارای مزیت‌هایی هستند که طبق کاربرد، رنگ ویترای یا رنگ دیگر که مناسب چاپ روی شیشه است می‌توانید انتخاب کنید.
رنگ‌ها برای چاپ روی شیشه متنوع‌اند اما همان طور که گفته شد شما بر‌اساس ضخامت و جنس شیشه، روش چاپ، نوع طراحی، رنگ را انتخاب می‌کنید. چون در شکل ظاهری شیشه تنوع زیادی وجود دارد باید هنگام چاپ برای این مدل شیشه فیکسچر ساخته شود تا شیشه با هر شکلی که هست روی میز ثابت بماند تا چاپ به اتمام برسد.

 اهمیت استفاده از رنگ مخصوص چاپ روی شیشه

هنگامی که رنگ روی شیشه قرار می‌گیرد کاربردهای فراوانی به شیشه می‌دهد یعنی به ویژگی‌های شیشه می‌افزاید با ما همراه باشید تا اهمیت استفاده از رنگ روی شیشه را بهتر درک کنید:
• ماندگاری بالای رنگ بر روی شیشه‌های چاپ شده: ماندگاری بالا شیشه‌های چاپ شده و همچنین مقرون‌به‌‌صرفه بودن این شیشه‌ها از لحاظ قیمتی از بزرگ‌ترین دلایل محبوبیت این نوع چاپ است. 
• همچنین مقاومت بسیار بالا در‌ برابر رطوبت: جذب مخاطبان به طور خاص و جا‌به‌جایی آسان این شیشه‌ها همچنین نصب آسان و آسان بودن نگهداری آن‌ها و پایین بودن هزینه‌های نگهداری از آن‌ها به دلیل استفاده از رنگ مخصوص چاپ روی شیشه، موجب اهمیت فوق‌العاده‌ی این شیشه‌های،چاپ شده می‌شود.
شما با‌استفاده از چاپ روی شیشه می‌توانید طرح‌های پیچیده و عکس‌ها و رنگ‌ها و طرح‌های مختلف را چاپ کنید حتی چاپ جزئیات بسیار ریز و رنگ‌های متنوع با این روش چاپی امکان‌پذیر است.

 کاربرد رنگ مخصوی چاپ بر روی شیشه

برای تهیه‌ی دیوار‌پوش‌های شیشه‌ای، پارتیشن‌بندی، پیشخوان فروشگاه، کابین آسانسور، نمای شیشه‌ای ساختمان، شیشه دکوراتیو، کابین دور دوشی، انواع فضاهای ورزشی و یا تجاری، قابل استفاده است. همچنین برای شیشه‌های به‌کار‌ رفته در ساختمان‌ها و یا بناها، تابلوهای نفیس یا لوگو، از شیشه‌های چاپ شده استفاده می‌شود. پس می‌بینید یک عمل چاپ چندین کاربرد به جنس شیشه اضافه می‌کند همچنین برای ویترین فروشگاه و نمایشگاه، ساخت شیشه کف و سقف، درهای شیشه‌ای طرح‌دار، پارتیشن‌های شیشه‌ای، دیوار‌های شیشه‌ای، تابلوهای شیشه‌ای، چاپ در تندیس، چاپ شیشه سکوریت و دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها، معماری خارج ساختمان‌ها، برای ساخت آکواریوم و آب‌نماها و ویترین مغازه‌ها و در‌ بعضی از فروشگاه‌ها از شیشه‌های چاپ شده با رنگ مخصوص چاپ روی شیشه برای تبلیغات هم استفاده می‌شود.

 سخن پایانی

در ‌حالت کلی شیشه جزء مواد ‌اولیه‌ای است که می‌توانید طرح‌های مختلفی روی آن چاپ کنید. با انجام چاپ روی شیشه، باعث افزایش زیبایی شیشه می‌شوید و همچنین جلوه خاصی در شیشه‌ها ایجاد می‌شود.
چاپ روی شیشه یک عمل و فرایند خاص و تخصصی است که توسط تکنیک‌‌ها و همچنین تجهیزات خاصی انجام می‌شود. علاوه بر این برای چاپ بر روی شیشه باید از رنگ مخصوص چاپ بر روی شیشه  نیز استفاده کرد تا ماندگاری آن تضمین شود.

نظر شما درباره رنگ مخصوص چاپ روی شیشه چیست؟ چیست؟