هر آنچه در مورد چاپ ریسوگراف باید بدانیم
مقالات

هر آنچه در مورد چاپ ریسوگراف باید بدانیم

3/27/2023 11:03:42 PM
613 مشاهده

 هر آنچه در مورد چاپ ریسوگراف باید بدانیم

 هر آنچه در مورد چاپ ریسوگراف باید بدانیم

امروز صنعت چاپ بسیار گسترده بوده و علاوه بر مصارف صنعتی به منازل و مصارف خانگی نیز راه پیدا کرده و شاهد انواع روش‌های چاپی هستیم. یکی از انواع روش‌های چاپ در کنار چاپ افست و چاپ دیجیتال چاپ ریسوگراف (Risograph) است. این روش، روشی سازگار با محیط زیست بوده و دارای کیفیت بالایی نیز است و آنچه در این مطلب قصد داریم به بررسی آن بپردازیم عبارت است از: تعریف چاپ ریسوگراف و مزیت‌ها و کاربرد آن، تا انتها با ما همراه باشید.

 چاپ ریسوگراف یا چاپ ریسو چیست؟

در واقع چاپ ریسو یا چاپ ریسوگراف بر گرفته از نام دستگاهی است که چاپ با آن انجام می‌شود. این دستگاه چاپ نخستین بار در ژاپن طراحی و تولید شده و دارای کیفیت چاپ بسیار بالایی بوده و جز دستگاه‌های با تکنولوژی پیشرفته در صنعت چاپ به شمار می‌رود. 

 چاپ ریسوگراف یا چاپ ریسو چیست؟

این نوع روش چاپ با چاپ افست متفاوت بوده و در واقع هنگامی که از چاپ ریسوگراف صحبت می‌کنیم در واقع به تکنیک این نوع چاپ اشاره داریم. در روش چاپ ریسو تصویر مورد نظر از طریق اسکنر به صفحه‌ای به نام استنسیل انتقال داده شده و بعد از آن از استنسیل برای چاپ بر روی کار اصلی استفاده خواهد شد. 
این دستگاه دارای سایزهای مختلف با کاربردهای مختلف است و اغلب کارهای در سایز A4 را چاپ می‌کنند. اما نوع پیشرفته آن قابلیت چاپ بر روی کاغذ با سایزهای بزرگ‌‌تر را نیز دارد. اگر بخواهیم این دستگاه را در دسته بندی دستگاه‌های چاپی جای دهیم باید بین دستگاه کپی و دستگاه چاپ افست جای بگیرد. چاپ ریسوگراف در واقع بهترین گزینه برای چاپ‌هایی با تیراژ کمتر از چاپ افست و تیراژ بیشتر از دستگاه کپی است.

 مزایای چاپ ریسوگراف

 مزایای چاپ ریسوگراف

اگر بخواهیم به اهمیت چاپ ریسوگراف پی ببریم باید در ابتدا ویژگی‌ها و مزایای آن را برشماریم. از جمله مزایای این دستگاه و این نوع چاپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• بالاترین سرعت چاپ در میان انواع چاپ را به خود اختصاص داده است و در واقع می‌توان چاپ ریسوگراف را رکورد دار سرعت چاپ دانست (در هر دقیقه بیش از ۱۳۰ مورد).
• در زمینه کیفیت نیز این نوع چاپ جایگاه اول را به خود اختصاص داده است. البته از این نکته نیز نباید غافل شد که به مواد مصرفی نیز کیفیت آن وابسته است.
• این نوع چاپ یک چاپ تک رو بوده و امکان چاپ بر روی پشت کاغذ به دلیل سایه وجود ندارد
• یکی از جالب‌ترین ویژگی این دستگاه استفاده از کاغذ‌های با گرماژ 60 تا 600 است. در واقع در چاپ ریسو امکان چاپ بر روی کاغذ کمتر از 60 گرم و بیشتر از 600 گرم وجود ندارد.
• یک نوع چاپ ارزان و سریع به شمار می‌رود
• در این دستگاه سه نوع رنگ مشکی، سورمه‎ای و قرمز وجود دارد که استفاده از هر کدام به صورت مجزا امکان پذیر است

 کاربرد چاپ ریسوگراف

حال که با چاپ ریسوگراف و مزایا و ویژگی‌های آن آشنا شدید بهتر است به سراغ کاربرد این نوع چاپ برویم که عبارت است از: چاپ بر روی ساک دستی، فاکتور، چاپ سربرگ و ست اداری، چاپ تراکت، چاپ پاکت نامه. البته این نکته را نیز باید در نظر بگیرد که در این نوع چاپ امکان ترکیب رنگ وجود ندارد و تنها می‌توان از دو رنگ برای چاپ استفاده کرد. در واقع این امر تنها عیب بزرگ این نوع چاپ است.

 کاربرد چاپ ریسوگراف

 سفارش چاپ ریسو

در مجتمع چاپ کهن انواع دستگاه‌های چاپی وجود دارد که امکان چاپ با روش‌های مختلف را فراهم می‌کند. یکی از این روش‌ها چاپ ریسوگراف است که برای دریافت خدمات این نوع چاپ فقط کافی است سفارش خود را در سایت ثبت کنید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما در ارتباط باشد.

نظر شما درباره هر آنچه در مورد چاپ ریسوگراف باید بدانیم چیست؟