لمینت عکس روی شاسی چیست؟
مقالات

لمینت عکس روی شاسی چیست؟

6/28/2022 7:03:47 AM
7857 مشاهده

لمینت عکس روی شاسی چیست؟


لمینیت عکس یک تکنیک عالی برای افزودن سال‌ها عمر بیشتر به قاب عکس‌های شاسی و سفارشی شما است. محافظت از عکس‌های ارزشمند شما در برابر خواص مخرب U.V مضر بسیار مهم است. همچنین آلاینده‌های اتمسفر روزمره مانند بخارات محلول تمیز کننده، دود تنباکو، ازن و هیدروکربن‌ها و غیره. در این مطلب در مورد لمینت عکس روی شاسی صحبت خواهیم کرد.


انواع لمینت عکس


برای این که عکس‌ها بر روی شاسی از دوام و ماندگاری بالاتری برخوردار باشند و همان طور که در ابتدا ذکر شده آلاینده‌ها بر سلامت آن‌ها اثر گذار نباشند از لمینت برای روکش بر روی آن‌ها استفاده می‌شود که خود انواع مختلف دارد. در ادامه به بررسی انواع لمینت عکس می‌پردازیم.


• لمینت براق، کریستالی، براق و مخملی


چندین سطح مختلف لمینت مشابه برای سطوح چاپ وجود دارد. هر سطوح چاپی  را می‌توان با لمینت بر روی آن سطوح چاپی پوشاند. چاپ لمینت ویژگی‌های سطحی را که بر روی آن قرار می‌دهیم به خود می‌گیرد. به عبارت دیگر، اگر در نظر داشته باشید که چاپ براق و نیمه مات را با لمینیت براق بپوشانید، خروجی نهایی کار قطعاً براق و نیمه مات به نظر می ‌رسد. در نتیجه اگر لمینت یکسانی داشته باشند بین دو سطح چاپ تفاوتی وجود نخواهد داشت. اما از لمینت براق مخملی عموما برای کاور کردن محصولات چاپی مثل تراکت، بروشور، کاتالوگ و... استفاده می‌شود.


• لمینت براق


لمینت‌های براق برای قاب عکس‌های خانوادگی روی شاسی دارای درخشندگی بالایی هستند و نور محیط را بسیار شبیه به یک آینه یا یک صفحه شیشه‌ای بدون روکش به بیننده منعکس می‌کنند. البته این نوع لمینت عکس برای عکس‌های که بعد از چاپ قرار است بر روی دیواری که مستقیماً روبروی یک منبع نور روشن مانند پنجره نصب شود، ایده آل نیست. این انعکاس می‌تواند توانایی بینندگان را برای دیدن عکس زیر لمینت پنهان کم کند. اما اگر قرار است چاپ از بالا با نورهای نقطه‌ای و غیره یا با نور اتاق روشن شود، لمینت براق ممکن است گزینه مناسبی باشد. لمینت براق تمایل به کنتراست بالاتری نسبت به نیمه مات یا مات دارد و توهم سطح بالاتری از جزئیات را درچاپ شاسی ایجاد می‌کند و این کنتراست بالاتر، دیدن تصویر را با رنگ‌های ضربه‌ای بیشتر و پانچی‌تر فراهم می‌کند. این سطح اثر انگشت، گرد و غبار و لکه های آب را به راحتی نشان می‌دهد و به همان راحتی هم می‌توان آن را تمیز کرد.


• لمینت نیمه مات


لمینت نیمه مات سطحی نرم‌تر برای قاب‌های عکس شاسی است که احتمال منحرف شدن انعکاس را کاهش می‌دهد. این سطح همچنین کنتراست کمتری نسبت به لمینت براق دارد و بنابراین ضربه بصری کمتری داشته و اشباع رنگ (پانچ) کمتری دارد. این لزوما نباید به عنوان یک عامل منفی در نظر گرفته شود. برخی از تصاویر، مانند پرتره‌ها و صحنه‌های طبیعت می‌توانند از کیفیت سطح مات بهره مند شوند. از آنجایی که سطوح مات درخشندگی کمتری دارند، کمتر اثر انگشت و گرد و غبار سطح را نشان می‌دهند.


• لمینت مخملی


این نوع لمینت عکس با قرار گیری بر سطوح شاسی کمترین انعکاس را دارند. آن‌ها دارای بافت نرم و کمی سنگریزه‌ای هستند که اجازه می‌دهد حداکثر نور را در سطح ایجاد کند. این نوع سطح ممکن است برای محیط‌های سختی که قاب عکس مستقیماً از پنجره‌های بزرگ یا منابع روشن نور آویزان است ایده‌آل بود و همچنین این ماده به خوبی خراش‌ها را پنهان می‌کند. متریال مورد استفاده در ساخت این لمینت مواد وینیل پنج میل بسیار ماندگار است. از این نوع لمینت برای پوشش بر روی بنرها نیز استفاده می‌شود.


نصب لمینت عکس بر روی شاسی


بسیاری از عکاسان حرفه‌ای نصب لمینت عکس بر روی شاسی را بسیار توصیه می‌کنند. این کارشناسان بر این باورند که اگر عکس‌های شما برایتان مهم هستند حتما آن‌ها را در زیر انواع لمینت عکس پنهان کنید. اگر قصد چاپ عکس بر روی شاسی را دارید و یا قصد دارید لمینت عکس روی شاسی را انجام دهید بهتر است به سراغ چاپخانه‌های حرفه‌ای در انجام این کار بروید. یکی از چاپخانه‌های معتبر و قابل اعتماد در این زمینه چاپخانه کهن است. در مجتمع چاپ کهن این کار با بهترین کیفیت و با بهترین دستگاه‌ها امکان پذیر است.

نظر شما درباره لمینت عکس روی شاسی چیست؟ چیست؟