معرفی و بررسی ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ
مقالات

معرفی و بررسی ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ

6/30/2023 8:18:28 AM
279 مشاهده

 معرفی و بررسی ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ 

 معرفی و بررسی ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ 

قبل از اینکه اطلاعاتی در مورد ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ کسب کنیم باید بدانیم اولا واژه چاپ به چه معناست. در نتیجه، چاپ به فرآیندی گفته می‌شود که  بتوان با کمک آن انواع متن، شکل، نقاشی بر روی سطوح مختلف را حک کرد.

 ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ

ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ از گذشته‌ تاکنون تحولات عظیمی در این صنعت را به دنبال داشته است‌. برای شرکت‌های چاپی تنها به‌روز شدن ابزار‌ها ملاک نیست بلکه باید در کنار بهترین تجهیزات ابزاری، از لحاظ نرم افزاری و برنامه‌های کامپیوتری با جدیدترین‌های روز دنیا پیش بروند تا همیشه در میان بازار پر رقیب در لیست بهترین‌ها بمانند و سودآوری آن‌ها پا برجا باشد. 

 فواید داشتن ابزار و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ چیست؟

در این بخش به بررسی فواید  ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ خواهیم پرداخت:
فرق نمی‌کند چاپخانه بزرگ یا کوچکی دارید، همین که همگام با تکنولوژی و به‌روزترین‌های دنیا پیش می‌روید نشان می‌دهد برای اعتبار خود تلاش می‌کنید و مشتری هنگامی که می‌داند شما به‌روزترین ابزارها را در اختیار دارید اعتمادش به شما جلب می‌شود.

 فواید داشتن ابزار و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ چیست؟

 معرفی و بررسی برخی از ابزار و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ

دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای چاپی از گذشته تاکنون دارای تغییراتی شده‌اند و تولید کنندگان سعی دارند عیوب سری‌های قبل را حذف کنند تا کامل‌ترین را در اختیار کاربران قرار دهند. در این بخش به بررسی برخی ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ خواهیم پرداخت:

 • چاپ افست

چاپ افست از قدیمی‌ترین شیوه‌های چاپ است در این روش صفحات خاصی باید تولید شود و پس از حک شدن روی صفحات طرح مورد نظر روی سطح  چاپ شود. از معایب چاپ به روش افست  سرعت پایین، چاپ با تیراژ بالا، قیمت بالا و کیفیت چاپ متوسط می‌توان اشاره کرد. دستگاه‌های جوهر افشان با رفع عیوب گذشته جایگزین چاپ افست شده‌اند در این روش چاپ دیجیتالی خبری از سرعت پایین و کیفیت چاپ پایین نیست و قابل اطمينان است. چاپگرهای جوهر افشان با سرعت و کیفیت بالا قادر هستند با سرعت ۴۰۰۰ کلمه در دقیقه چاپ انجام دهند. 
چاپگرهای دیجیتالی یک مزیت برتر نسبت به چاپ افست دارند و آن هم این است که طرح‌های بسیار ریز و پیچیده را با کیفیت عالی به چاپ می‌رساند.

 • چاپ افست

 • چاپ سه‌بعدی

این فناوری پیشرفته چاپ سه بعدی شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا نمونه‌ها را با سرعت و دقت بیشتری نسبت به روش‌های دیگر توسعه دهند. در این روش به کمک دستگاه چاپ یک فایل دیجیتال به جسم فیزیکی تبدیل می‌شود که با افزودن لایه به لایه مواد یک شی کامل ساخته می‌شود. این کار با نرم‌افزار مدل سازی سه‌بعدی مانند CAD انجام می‌شود. برای اینکه چاپگر سه‌بعدی فرمت را شناسایی کند باید فرمت نرم‌افزار با چاپگر همخوانی داشته باشد. در این روش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری باید به‌روز باشند.

 • چاپ سه‌بعدی

 نوآوری نرم‌افزاری در عرصه چاپ

نرم‌افزارهای زیادی وجود دارد که طراحان می‌توانند با آنها کار کنند. طراحان معمولا بر همه‌ی نرم‌افزار‌ها تسلط ندارند و بهتر است با ورود نسخه‌های جدید برای تسلط بهتر آبدیت به روزترین‌ها را انجام دهند‌. مجموعه طراحی نرم‌افزار‌های جدید اکنون شامل ابزارهای سه‌بعدی است.

 چاپ هیبرید یا چاپ ترکیبی

صنعت چاپ تا امروز دچار تحولات عظیمی و مثبتی شده است، به قدری نیاز جامعه به این عرصه زیاد است که پیشرفت تکنولوژی و ابزارها با سرعت بیشتری رخ می‌دهد‌. یکی از جدیدترین روش‌های چاپ هیبرید یا ترکیبی است. 
سرعت بالا، افزایش بهره‌وری، قیمت مقرون به‌صرفه، کیفیت بی‌نظیر باعث شده تا این روش مورد استقبال قرار گیرد. در این روش حجم بسیار بالای کار بدون بروز اشتباه در مدت زمان کم انجام می‌شود‌. دستگاه‌ها در این روش به اندازه‌ای پیشرفته هستند که می‌توانند همزمان چند کار را انجام دهند‌. در واقع به لطف اتوماسیون کامپیوتر از طریق پلیت هر دو فرآیند دیجیتال و افست را می شود در کنار هم داشت‌ تصاویر و برچسب‌ها در این روش کیفیتی عالی دارند.

 چاپ هیبرید یا چاپ ترکیبی

 جوهر چاپ

در کنار دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای چاپی جوهر چاپ به عنوان یکی از ابزارهای چاپی محسوب می‌شود. این عنصر روی کیفیت پایانی تاثیر دارد. جوهر یک لایه نازک است که به روش‌های مختلف روی سطحی قرار می‌گیرد. جوهر‌های چاپی بر روی انواع سطوح سرامیکی، پلاستیکی، کاغذی و... چاپ می‌شود. جوهر‌های جدید و با کیفیت در صنعت چاپ نقش مهمی دارند‌.

 جوهر چاپ

 بهترین دستگاه چاپ

اینکه بگوییم فلان دستگاه یا تکنولوژی‌ بهتر است چنین مطلبی کاملا غیر منطقی است زیرا هر محصول چاپی شرایط و ویژگی‌های خاصی می‌طلبد تا به بهترین کیفیت برسد. صاحبان این مشاغل باید اطلاعات کافی از بازار و تقاضای مشتریان داشته باشند.

 سخن پایانی

پیشرفت ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ برای صاحبان این مشاغل دارای اهمیت است زیرا همه‌ی صنایع روز دنیا به نوعی به خدمات شرکت‌های چاپی نیازمند هستند. مجتمع ایران کهن با در اختیار داشتن جدیدترین‌ ابزارها، بهترین‌ها را تولید می‌کند. امکانات چاپی به طراحان خلاق ما این امکان را می‌دهد تا پروژه‌های چشم‌نواز را بدون محدودیت چاپ کنند.

نظر شما درباره معرفی و بررسی ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در عرصه چاپ چیست؟