نحوه افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال
چاپ

نحوه افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال

10/2/2023 9:44:53 PM
417 مشاهده

 نحوه افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال

نحوه افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال زمانی محقق می‌شود که نگهداری، سرویس دوره‌ای، تمیز بودن،‌ به‌روز بودن و خیلی از نکات دیگر را در این چاپ رعایت کنید. با مطالب ارائه شده در این مقاله شما می‌توانید کارایی و البته بازدهی بهتری از چاپ دیجیتال داشته باشید.

 نکات نحوه افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال

یکی از مهمترین مزایای چاپ دیجیتال، کیفیت بالای آن است. برای حفظ کارایی و بازدهی بیشتر نیاز است رسیدگی‌های مربوطه انجام شده تا افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال محقق شود. باید بدانید عوامل بسیاری مثل گرما، رطوبت، سرعت چاپ، تنظیمات کاغذ، تنظیمات کارتریج و... می‌تواند تأثیر زیادی در کیفیت چاپ داشته باشد. اگر نکات ذیل را رعایت کنید چاپ دیجیتال می‌تواند در دستیابی به سرعت و بهره‌وری حداکثری کمک نماید.

 • نسخه بروز نرم‌افزاری

در چاپ دیجیتال دستگاه چاپ به کامپیوتر وصل می‌شود. سپس کامپیوتر  اطلاعات مورد نظر را به دستگاه چاپ دیجیتال می‌فرستد. پس در چاپ دیجیتال طرح‌ها توسط نرم‌افزارهای مختلف تولید می‌شوند. برای اینکه چاپ دیجیتال باکیفیت‌تری داشته باشید نیاز است از نسخه‌به روز و نرم‌افزار مناسب استفاده کنید.

 • تمیز کردن دستگاه

لوازم الکترونیکی نیاز دارند هر چند وقت یک بار به آن‌ها رسیدگی شود تا مجدد به همان کیفیت قبل برسند. کثیفی یا مسدود شدن نازل‌ها، هدها یا کارتریج‌ دستگاه راندمان آن را بسیار پایین می‌آورد. بهتر است چاپگرهای لیزری را به صورت دستی تمیز کنید، و چاپگرهای جوهر افشان را با فعال کردن دستگاه به صورت خودکار تمیز کنید. همه‌ی دستگاه‌های جوهر افشان قابلیت تمیزکاری خودکار ندارند. بهتر است دفترچه‌ی راهنمای پرینترتان را بررسی کنید.

 • سرویس دوره‌ای

یکی دیگر از مواردی که در افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال  به شما کمک می‌کند سرویس دوره‌ای است. فرق نمی‌کند از کدام چاپگر دیجیتال استفاده می‌کنید مهم است بدانید این دستگاه چه مراقبت‌های نیاز دارد. برای اینکه کیفیت تصاویر کاهش پیدا نکند، باید دستورات  سازنده، برای نگهداری و سرویس دوره‌ای را انجام داده و به نگهداری و سرویس‌های توصیه شده پایبند باشید. مثلا دستگاه به هیچ عنوان بعد از کار نباید روشن بماند، یا کارتریج باید مناسب با نوع چاپگر دیجیتال انتخاب شود. در نحوه افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال این موارد و سایر آن‌ها مهم است.

 • فرمت مناسب

 در چاپ دیجیتال فایل طراحی شده مستقیماً از پرونده PDF  به دستگاه فرستاده می‌شود. ذخیره سازی و ارسال فرمت مناسب باعث می‌شود تا افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال ایجاد شود.

 • افزایش رزولوشن

به میزان تراکم و تعداد پیکسل‌ها در هر اینچ رزولوشن می‌گوییم. هر چه تعداد این پیکسل‌ها بالاتر برود، میزان وضوح تصویر افزایش می‌یابد.چاپگرهای دیجیتالی قابل تنظیم هستند وقتی می‌خواهید طرحی را چاپ کنید تنظیمات رزولوشن را صحیح انجام دهید. لازم است بدانید کیفیت طرح اصلی در وضوح سند چاپی نقش تعیین کننده‌ای دارد.

 • کاغذ مناسب

افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال به نوع کاغذ نیز بستگی دارد. کاغذها یکی از مواد مصرفی بسیار مهم در هر نوع چاپ بخصوص چاپ دیجیتال هستند. اگر کاغذ اشتباه استفاده کنید هنگام چاپ تأثیر بدی روی رنگ‌ و همچنین کیفیت چاپ دارد. نیاز است بدانید کاغذ مناسب برای چاپگر  شما چیست و آن را انتخاب کنید. اگر شما از کاغذی غیر از آن استفاده کنید، ممکن است باعث اشباع رنگ شود و بر روی کیفیت تصاویر و عکس‌ها تأثیر منفی بگذارد. استفاده از کاغذ ارزان قیمت یکی دیگر از دلایل کاهش کیفیت است. پیش از آن که دستور چاپ به دستگاه بدهید، حتما از کیفیت کاغذ چاپ‌تان مطمئن شوید.

 • محیط مناسب

چاپگرهای دیجیتالی نباید در معرض گرمای زیاد قرار گیرند این شرایط محیطی بر روی عملکرد آن‌ها تاثیرگذار است. چاپگر را در مکانی بگذارید که تقریباً خنک و مناسب باشد‌، در غیر این صورت عملکرد چاپگر  مختل شده و کیفیت تصویر شدیداً کاهش پیدا می‌کند. چاپگر  دیجیتال را، در محیط‌های خنک‌تر قرار دهید این کار باعث می‌شود دستگاه در هنگام چاپ خنک بمانند و بیش از حد داغ نکند.

 • بروز رسانی چاپگر

در چاپ دیجیتال باید تنظیمات بر روی چاپگر  را انجام دهیم تا مراحل چاپ به سرانجام برسد. امور این فناوری  به صورت دیجیتال پیش می‌رود پس احتیاج به یک سری به‌روز رسانی‌ها دارد. باید برنامه چاپگرها را به روز نگه داشته و آن‌ها را آپدیت کنید.

 • حافظه چاپگر 

رعایت همین نکات خاص تفاوت در خروجی کار را مشخص می‌کند. به حافظه دستگاه دقت داشته باشید، ممکن است حافظه چاپگر  شما با کارهای چاپی قبلی پر شده باشد. این‌ها همان کارهای چاپی هستند که قبل از تمام شدن لغو یا استپ شده‌اند. صف چاپ دستگاه را بررسی کنید دستوراتی که نیاز نیست را پاک کنید. تا حافظه دستگاه پاک شود و عملکرد کلی دستگاه افزایش پیدا کند.
 

• عدم مراقبت از چاپگر های دیجیتال

افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال به مراقبت و عدم مراقبت چاپگر نیز بستگی دارد. چاپ دیجیتال انعطاف پذیر بوده، کاملا قابل سفارشی سازی بر اساس نیازهای کاربر است. چاپ دیجیتال در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند به بهترین تغییرات دست یابد. در نتیجه چاپ دیجیتال نوعی چاپ برنامه‌ریزی شده برای کارهای چاپ فوری و در تعداد کم است.
چاپگر های دیجیتالی از قطعات خاص‌تر و حساس‌تری ساخته شده‌اند پس نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند. این چاپگر ها از حساسیت بیشتری برخور دارند و کوچک‌ترین عیوبی در کیفیت چاپ آن‌ها تاثیر می‌گذارد. عدم نگهداری صحیح  چاپگرها باعث می‌شود زودتر از آن چیزی که فکر کنید دستگاه فرسوده شود.

 ویژگی‌های چاپ دیجیتال

در ادامه مطلب افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال  به بررسی ویژگی‌های چاپ دیجیتال خواهیم پرداخت. چاپ دیجیتال به سرعت در حال تغیر بوده و فناوری آن به طور مداوم در حال پیشرفت است. این چاپ تفاوت‌های نسبت به روش‌های قدیمی چاپی به ارمغان آورده است مانند: 
• در چاپ دیجیتال هیچ نیازی به استفاده از هیچ  نوع صفحه‌ای برای اعمال چاپ طرح نیست. نتیجه این امر سبب می‌شود تا در زمان چاپ صرفه‌جویی شود. در چاپ دیجیتال نیاز نیست برای اعمال طرح‌ جدید صفحات را جایگزین و دستگاه را مجددا تنظیم کنید.
•  در چاپ دیجیتال در هر مرحله از چاپ تغییرات در کوتاه‌ترین زمان، بدون صرف هزینه اضافی اعمال می‌شود. چاپ دیجیتال پرونده را به راحتی اصلاح می‌کند از این لحاظ بسیار انعطاف‌پذیر است.
• چاپ دیجیتال انعطاف پذیر بوده، کاملا قابل سفارشی سازی بر اساس نیاز های کاربر است. چاپ دیجیتال می‌تواند یک برگه یا یک نسخه از یک جزوه را با حداقل تنظیم را چاپ کند.
• در این روش مواد زائد شیمیایی و کاغذی کمتری وجود دارد زیرا جوهر و تونر توسط کاغذ جذب نمی‌شوند بلکه فقط در سطح باقی می‌مانند.
• چاپ دیجیتال مناسب چاپ برای تیراژ کمتر است. با پیشرفت دستگاه‌های چاپ دیجیتال محدودیت تعداد چاپ در حال از بین رفتن است.
• با استفاده از چاپ دیجیتال می‌شود قبل از شروع تولید انبوه آزمایش و نمونه‌گیری انجام داده و ریسک چاپ‌های دور از انتظار را به حداقل رساند.

 چاپ دیجیتال کهن

خواندن مقاله نحوه افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال کمک می‌کند چاپ با کیفیت‌تری داشته باشید. با این مقاله دانستید چگونه عمر دستگاه خود را بالاتر ببرید و یک چاپ با کیفیت داشته باشید. ما در مجتمع چاپ کهن در کنار شمایم تا چاپ دیجیتال با کیفیت برای محصولات چاپی خود داشته باشید.

نظر شما درباره نحوه افزایش بازدهی و کارایی در چاپ دیجیتال چیست؟