نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال
نکات آموزشی چاپی

نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال

9/13/2023 9:33:04 AM
458 مشاهده

 نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال

 نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال

دانستن نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال سبب می‌شود، تا تصویری واضح و رنگ‌های زنده در چاپ محصولات چاپی تبلیغاتی خود داشته باشید. چاپ دیجیتال پرکاربردترین روش چاپ است، زیرا سریع و ارزان است، پس دانستن فوت‌وفن‌های مختص این چاپ نیاز است.

 کیفیت چاپ چیست؟

 کیفیت چاپ چیست؟

کیفیت چاپ، بیشتر به صورت DPI یا نقطه در اینچ اندازه گیری می‌شود. کیفیت چاپ یعنی هر چه نقاط بیشتری در هر اینچ چاپ شود، وضوح تصویر بالاتر می‌رود. بنابراین از لحاظ وضوح و جزئیات کیفیت بالاتری دارید. 
چاپگرهای دیجیتالی چگونه می‌توانند کیفیت چاپ را بالا ببرند
چاپ دیجیتال یکی از فرآیندهای چاپ مستقیم است که در آن جوهر مستقیما بر روی بستر مورد نظر برای چاپ، اعمال می‌شود و همه‌ی چاپگرهای دیجیتالی با استفاده از نقاط جوهر افشان به کمک نازل، برای پاشیدن قطرات ریز جوهر مرطوب کار چاپ را انجام می‌دهند. چاپگرها دیجیتال می‌توانند متناسب با نوع ساختاری که دارند نقاط را در اشکال، اندازه‌ها و شدت‌های مختلف قرار دهند. 

 نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال چیست؟

درست است که چاپ دیجیتال با کیفیت‌تر نسبت به سایر روش‌های چاپی است اما اگر نکات و جزئیات رعایت نشود قاعدتا آن کیفیت را به همراه ندارد، به طور کلی، ترکیب درست و بهینه‌ای از این عوامل می‌تواند در بهبود کیفیت و نمایش دقیق‌تر تصاویر و متن‌ها نقش داشته باشند. به همین دلیل، برای داشتن چاپی با کیفیت، به اهمیت این عوامل در طراحی و اجرای فرآیند چاپ توجه کنید. نکات طلایی شامل موارد ذیل است:

• رزولوشون

• رزولوشون

در این بخش از مطلب نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال به بررسی رزولوشن خواهیم پرداخت. رزولوشن نوعی واحد اندازه گیری برای وضوح تصویر است. رزولوشن طلایی 300DPI  بوده و هر چیزی پایین تر از 300DPI  باشد می‌تواند به کیفیت تصویر شما آسیب جدی برساند. تار شدن تصاویر مربوط به رزولوشن نامناسب است. این موضوع در صنعت چاپ به وفور دیده می شود و ناشی از عدم مهارت طراح است.

 • وضوح

مبحث بعدی در نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال وضوح است. هنگام چاپ، وضوح تصویر بسیار مهم است ، زیرا یک تصویر با کیفیت بالا زیبا و حرفه‌ای به نظر می‌رسد، در حالی که یک تصویر با وضوح پایین، نامفهوم و کاملاً غیر‌حرفه‌ای است.

 • وضوح

 • فاصله مناسب

مبحث بعدی در نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال  به آن خواهیم پرداخت فاصله مناسب است. در حالی که روش چاپ و مواد بر کیفیت تصویر تأثیر می‌گذارند، فاصله مشاهده از چندین روش بر وضوح مورد نیاز شما تأثیر می‌گذارد.

 • اندازه

عامل دیگری که کیفیت چاپ دیجیتالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد اندازه آن محصول بوده و اندازه در وضوح تأثیر دارد. کاهش وضوح تصویر به نصف به این معنی است که برای حفظ کیفیت باید به عرض و ارتفاع تصویر چاپی خود دو برابر اضافه کنید. بنابراین همیشه مطمئن شوید که برای اندازه چاپ دیجیتالی وضوح مناسب را انتخاب کرده‌اید. اگر وضوح را پایین بیاورید، باید متناسب با آن اندازه بگیرید.

 • اندازه

 • کاغذ

مبحث مهم دیگر در نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال کاغذ است. شاید با خود فکر می‌کردید برای چاپ دیجیتالی فقط باید از طریق نرم‌افزار تنظیمات را انجام دهید و دیگر تمام اما این گونه نیست، برای خروجی مطلوب همه‌ی عواملی که در فرآیند تولید آن دخیل هستند باید مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند. ضخامت کاغذ، میزان جذب جوهر، درجه تیره و روشن بودن، نوع بافت کاغذ می‌تواند نتیجه کار را دگرگون کند. 
حتی بهترین دستگاه‌های چاپ نمی‌توانند روی کاغذهای نامرغوب، چاپ قابل قبولی را ارائه دهند. کیفیت طرح و خروجی کار ارتباط مستقیم با نوع کاغذ به کار رفته در چاپ دارد. کاغذهای با کیفیت و مناسب جزئیات تصویر را به خوبی منتقل می‌کنند و رنگ‌ها را با وفاداری بیشتری نمایش می‌دهند.

 • رنگ

 • رنگ

چاپ دیجیتال در قسمت تنوع رنگی و نوع رنگ‌های چاپ شده بسیار وسیع است و طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را در بر می‌گیرد و این تنوع کیفیت چاپ را بالا می‌برد.

 • جوهر چاپ

جوهر چاپ، یکی از ابزاری است که بر روی کیفیت نهایی محصول چاپی، تاثیر مستقیم داشته و جوهر جزو ارکان اصلی صنعت چاپ به شمار می‌رود. جوهر نوعی مخلوط رنگی است که به وسیله شیوه‌های مختلف چاپ، به صورت لایه‌ای نازک، بر روی سطح و بستر مورد نظر منتقل می‌شود. جوهرهای چاپ دیجیتال متنوع هستند پس علاوه بر انتخاب مرغوب‌ترین نوع جوهر، باید مناسب‌ترین آن انتخاب شود تا کیفیت مطلوب بعد از چاپ ایجاد شود.

 • جوهر چاپ

 • فرمت مناسب

مبحث مهم دیگر در نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال فرمت مناسب است. چاپ دیجیتالی همان طور که از نامش مشخص است تمام مراحل کار در آن به صورت دیجیتالی و با تکنولوژی انجام می‌شود. پس ذخیره طراحی به صورت دیجیتالی است و نوع فرمت ذخیره شده در کیفیت چاپ تأثیر گذار است. استفاده از فرمت فایل مناسب می‌تواند به بهبود کیفیت چاپ کمک کند. فرمت‌های مانند PDF با حفظ کیفیت تصاویر و فونت‌ها کمک کرده و مناسب ذخیره سازی هستند.

 • دستگاه چاپ

دستگاه‌های چاپ دیجیتال تنوع گسترده‌ای دارند. چاپخانه منتخب باید بداند برای هر محصول چه نوع دستگاه دیجیتالی را باید به کار گیرد تا کیفیت و زیبایی محصول چاپی را به ارمغان بیاورد. استفاده از دستگاه‌های چاپ با تکنولوژی پیشرفته و کیفیت بالا نیز در بهبود کیفیت و رضایت مشتری از چاپ تأثیر دارد. دستگاه‌هایی که دارای رزولوشن بالا، سیستم‌های رنگ‌سنجی دقیق و تنظیمات پیشرفته‌ای برای چاپ باشند کیفیت را بهبود می‌بخشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مطلب چاپخانه‌های دیجیتال آینده‌ای روشن در عصر فناوری مراجعه کنید.

 • دستگاه چاپ

 • تنظیمات چابگر‌های دیجیتالی

 تنظیمات درست چاپگر یکی دیگر از نکات طلایی در چاپ دیجیتال است، که از گزینه‌های مختلف اندازه و حاشیه گرفته تا چرخش خودکار و تغییر اندازه و... باید مورد بررسی قرار گیرد. در نتیجه بسته به نوع فایل چاپی باید تنظیمات مناسب انجام شود، این کار را فقط اپراتور همان دستگاه باید انجام دهد. 
نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال باید در کنار هم قرار گیرند تا کیفیت چاپ دیجیتالی را افزایش دهند با رعایت تنها یک فاکتور از کیفیت خبری نیست.

 • تنظیمات چابگر‌های دیجیتالی

 انواع چاپ دیجیتال در مجتمع چاپ کهن

امیدوارم در این مقاله به شما آموزش کافی در رابطه با نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال را داده باشیم. چاپ ایران کهن با تکیه بر سابقه کاری درخشان و تجهیزات مناسب بهترین کیفیت‌ها را برای هر نوع محصول چاپی که دارید به ارمغان می‌آورد.

نظر شما درباره نکات طلایی برای افزایش کیفیت چاپ‌های دیجیتال چیست؟