ویژگی بهترین پوسترهای ایرانی
چاپ

ویژگی بهترین پوسترهای ایرانی

1/13/2022 11:30:02 PM
1945 مشاهده

ویژگی بهترین پوسترهای ایرانی

پوسترها به طور گسترده در جامعه دانشگاهی، اداری و... مورد استفاده قرار می‌گیرند و اکثر کنفرانس‌ها و همایش‌ها به ارائه پوستر در برنامه خود و سطح شهر برای تبلیغ می‌پردازند. پوسترهای اطلاعات، مشخصات و نتایج را به طور مختصر و جذاب بیان می‌کنند تا به عمومی دیده شدن آن کمک کنند.

پوستر معمولاً ترکیبی از یک متن کوتاه است که با جداول، نمودارها، تصاویر و سایر قالب‌های ارائه، ترکیب می‌شود. مجتمع چاپ کهن سعی دارد در این مقاله ویژگی بهترین پوستر ایرانی و چند نمونه از پوسترهای معروف ایرانی را شرح دهد تا مشتریان بتوانند برای ارائه خدمات خود از پوستری با کیفیت استفاده کنند. در ابتدا به شرح مختصری در مورد پوستر می‌پردازیم و بعد ویژگی‌های یک پوستر خوب را بیان کرده و در انتها چند نمونه از پوسترهای معروف ایرانی را قرار می‌دهیم.

پوستر چیست؟

پوسترها محبوبیت جهانی دارند. آنها خلاق، جسور، شیک هستند و می‌توانند احساسات بسیاری را نیز برانگیزند. برخی از پوسترها، مانند موسیقی یا پوسترهای رویداد، افراد را هیجان زده کرده و اطلاعاتی در اختیارشان قرار می‌دهد. پوستر یک کلمه انگلیسی است که معادل فارسی آن «اعلان» است که به گونه‌ای از هنرهای گرافیکی گفته می‌شود. اگر بخواهیم پوستر را به شکل ساده تعریف کنیم می‌توانیم بگوییم:

"یک اثر طراحی شده برای هدف مشخص که چاپ و تکثیر شده، برای اطلاع رسانی به عموم افراد جامعه"

اولین پوسترها را در نقوش اقوام آشوری، ایرانی و بابلی می‌توان مشاهده کرد اما اولین پوسترها به شکل امروزی در قرن یازده میلادی و با رواج صنعت چاپ در اروپا به وجود آمدند.

ویژگی پوستر ایرانی

برای طراحی یک پوستر ایرانی باید یک سری از ویژگی‌ها را در طراحی آن رعایت کرد تا یک پوستر خوب و مناسب برای دستیابی به اهداف خود داشته باشیم. در زیر چند نمونه از این ویژگی‌ها را بیان می‌کنیم:

شناخت مخاطب

یک از ویژگی‌های بسیار مهم بهترین پوستر ایرانی شناخت جامعه هدف و مخاطبی است که برای آن پوستر طراحی و چاپ می‌شود. با شناخت جامعه هدف می‌توان پوستری طراحی کرد که مخاطب را درگیر کند، به فکر فرو ببرد و در نهایت درگیر شود.

فونت‌ها و فرمت‌ها

در طراحی پوستر فونت، سایز و یا چارچوب ثابتی وجود ندارد. افراد متناسب با نوع کاری که ارائه می‌دهند و تبلیغ می‌کنند فونت و سایز مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند. اما نکته‌ای که باید حتما به آن دقت کرد این است که همه این موارد را متناسب با جامعه هدف و هدف از  ارائه پوستر را در نظر گرفت.

تعیین متن نوشتاری

متن نوشته شده بر روی پوسترها باید دو ویژگی عمده داشته باشند:

  • جذب مخاطب در نگاه اول
  • رساندن معنا و مفهوم در نگاه اول

در پوستر ایرانی باید مطالب به طور مختصر راجع به کالا یا خدماتی که ارائه می‌شود آورده شود. در واقع متن نوشته شده بر روی پوسترها باید به گونه‌ای باشد که مخاطب با خواندن آن به اصلی‌ترین نکات پی ببرد.

تصویر سازی

در پوسترها به‌ویژه پوسترهای تبلیغاتی باید اولویت اول را برای خلاقیت قائل بود. برای طراحی و تصویرسازی در این گونه پوسترها باید بسیار خلاقانه عمل کرد. طرح خلاقانه مخاطب را جذب می‌کند و او را تشویق به خواندن مطالب نوشته شده می‌کند. در غیر این صورت مخاطب به راحتی از پوستر طراحی شده عبور می‌کند. در این زمینه استفاده از رنگ‌های متضاد بسیار تاثیرگذار است.

هدف طراحی و چاپ پوستر

یکی از مهم‌ترین بخش‌های که در طراحی پوستر باید به آن توجه کرد هدف از طراحی و ارائه آن است. همه موارد ذکر شده متناسب با هدف ارائه پوستر سنجیده و اجرا می‌شود.

برانگیختن احساسات

یک پوستر ایرانی و تبلیغاتی باید جوری طراحی شود که احساسات و هیجانات مخاطب را تحریک کند. ترکیب رنگ‌ها، فونت‌ها، تصاویر و... در مخاطب باید ایجاد انرژی کند.

سازماندهی اجزای پوستر

در آخر به این نکته باید توجه کرد همه این موارد را به گونه‌ای در کنار هم چید که جلوه بصری خوبی داشته باشد.

 پوسترهای معروف ایرانی

در این بخش از این مقاله به معرفی برخی از پوسترهای معروف ایرانی که توسط گرافیست‌های برتر ایرانی طراحی شده‌اند می‌پردازیم:

آثار استاد ممیز

استاد ممیز یکی از بزرگ‌ترین گرافیست‌های ایران است که به پدر گرافیک ایران نیز شهرت دارد در زیر چند نمونه از آثار استاد در زمینه پوستر را ارائه می‌کنیم:

 

 

 

صدمین سالگرد تولد علامه علی اکبر دهخدا

 

نمایشگاه پوسترهای تجربی طراحان گرافیک ایران

کنفرانس بین المللی فرهنگ اسلامی

قباد شیوا

استاد شیوا مؤسس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، پایه‌گذار و برنامه‌ریز اولین دوسالانه پوستر تهران است.

 

 

 

 

 

هشتمین دوسالانه ملی نقاشی

جشنواره طوس

پوستر تاتر بازی قتل عام

پریسا تشکری

پریسا تشکر بیشتر در زمینه پوسترهای فرهنگی کار می‌کنند. ایشون در دوسالانه برترین آثار گرافیگی بولیوی یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای گرافیکی در آمریکای جنوبی به جایزه بهترین گرافیست در حوزه پوسترهای فرهنگی دست یافتند.

 

 

نمایشگاه پوستر

مسابقه طراحی کارت تبریک ویژه نوجونان

اطلاع رسانی در مورد ایذر بعد از بارداری

19 دهمین جشنواره بین‌الملی موسیقی فجر

تبریک حلول ماه مبارک رمضان

جمع‌بندی

در این مقاله در مورد پوستر و ویژگی‌های بهترین پوستر های ایرانی سخن گفته‌ایم و در انتها به معرفی برخی از پوستر های معروف ایرانی پرداخته‌ایم. برخی از ویژگی‌های یک پوستر خوب را می‌توان شناخت مخاطب، انتخاب فونت و سایز مناسب و... برشمرد. مجتمع چاپ کهن برای ارائه خدمات در زمینه خدمات چاپ پوستر با کیفیت بالا و ارائه خدمات در این زمینه آماده کمک و راهنمایی به مشتریان عزیز است.

نظر شما درباره ویژگی بهترین پوسترهای ایرانی چیست؟