بسته بندی مواد‌ غذایی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد
مقالات

بسته بندی مواد‌ غذایی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

3/11/2024 9:34:13 PM
364 مشاهده

 

 بسته بندی مواد‌ غذایی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

از زمان قدیم برای محصولات غذایی از نایلون یا کاغذ برای بسته بندی استفاده می‌کردند اما امروزه با پیشرفت صنعت بسته بندی، مواد غذایی را با مواد ‌اولیه مختلف، طوری بسته می‌کنند که هم از لحاظ نگهداری و هم زیبایی ظاهری فوق‌العاده می‌گیرد. اما بسته بندی مواد‌ غذایی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ و از چه متریالی باشد پاسخ به این سوالت را در این مطلب خواهید یافت.

 انواع بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی مواد غذایی با‌توجه به نوع محتویات بسته بندی به گروه‌های مختلف تقسیم می‌شود:
۱. گروه مواد و ورقه‌های پلاستیکی
۲. گروه بسته بندی با ظروف شیشه‌ای
۳. گروه بسته بندی با پوشش‌های کاغذی
۴. گروه بسته بندی کامپوزیت‌های فلزی و مقوا
۵. گروه بسته بندی با فلزات
۶. گروه فیلم‌های سلولزی اصلاح شده
که هر کدام از این  موارد با‌توجه به نوع محصول در بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شود.

 اهمیت استفاده از بسته بندی مواد‌ غذایی استاندارد برای تولید‌کنندگان

امروزه تعداد کمی از مواد غذایی بدون بسته بندی وارد بازار می‌شود، چون انواع بسته بندی مواد غذایی از بخش‌های مهم صنعت مدرن بازاریابی است. این بسته بندی جهت محافظت و مراقبت از مواد غذایی در‌ برابر آسیب‌های محیطی، آلودگی، فساد و آفات صورت می‌گیرد. از موارد دیگر که بسته بندی مواد غذایی را در اولویت قرار می‌دهد این است که، موجب جلوگیری از دستکاری شدن مواغد غذایی هنگام حمل‌و‌نقل و ذخیره‌سازی می‌شود.
بسته بندی مواد غذایی به‌صورت علمی موجب‌می‌شود که مواد برای مشتریان جذاب‌تر جلوه کند و همچنین مواد‌ غذایی تمیز و تازه حفظ می‌شوند و مصرف آنها برای درست‌کردن غذا آسان است.
توسط بسته بندی مواد غذایی می‌توانید، برچسب‌هایی که شامل: مواد تشکیل دهنده، مقدار محتویات بسته بندی، محتوای تغذیه‌ای، طرز تهیه و... را روی بسته بندی بچسبانید تا اطلاعات کافی را به مشتری در‌ مورد محصول بدهید.
مواد غذایی از طریق بسته بندی به ماندگاری بالایی می‌رسند چون مواد غذایی از زمان حمل‌و‌نقل تا پخش در نمایندگی‌ها و بعد به‌فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها و رسیدن آن‌ها به دست مشتری، پروسه طولانی را پشت سرمی‌گذارد. پس بسته بندی مواد غذایی برای تولید‌کنندگان بسیار با‌اهمیت است.
مواد غذایی با‌استفاده از بسته بندی امنیت بالایی پیدا می‌کنند ،قبل از ا‌ستفاده از یک نوع بسته بندی خاص باید محققین مطمئن شوند این نوع بسته بندی برای غذای مورد ‌نظر ضرری ندارد و سلامت مصرف کننده را به خطر نمی‌اندازد. همچنین بسته بندی مواد غذایی موجب آسانی حمل‌و‌نقل می‌شود. با بسته بندی مواد غذایی می‌توانید محصولات تولید شده را برندسازی کنید و همچنین بسته بندی محصولات غذایی موجب رقابت و تمایز محصولات یک شرکت با شرکت دیگر می‌شود.

 ۱۲ویژگی استاندارد بسته بندی مواد غذایی

یک بسته بندی استاندارد برای مواد غذایی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ قطعا این سوال بسیاری از شما است. ما در این بخش از مطلب بسته بندی مواد‌ غذایی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد به این ویژگی‌ها خواهیم پرداخت:
1. بسته بندی مورد‌ نظر از هر جنسی که می‌خواهد باشد باید قابلیت چاپ روی این بسته بندی مواد غذایی وجود داشته باشد.
2. بسته بندی‌های مواد غذایی باید قابلیت استفاده در ماشین‌های لفاف را داشته باشند.
3. جنس بسته بندی مواد غذایی در‌ صورتی استاندارد است که قابلیت دوخت در حرارت، روی بسته را داشته باشد.
4. سطح بسته بندی‌های مواد غذایی باید شفاف و درخشان باشد تا رضایت مشتری را به‌همراه داشته باشد.
5. بسته بندی مواد غذایی باید محصول را در ‌برابر بخار و رطوبت و نفوذ آن به داخل بسته محافظت کند.
6. بسته بندی مواد غذایی باید از نفوذ گاز‌ها مثل دی‌اکسید‌کربن، نیتروژن، اکسیژن جلوگیری کند و در‌ برابر تغییرات درجه دما و حرارت هنگام نگهداری در انبار، حمل‌و‌نقل و مرحله فروش، تحمل بالایی داشته باشد.
7. برای بسته بندی مواد غذایی، موادی باید برای ساخت بسته‌‌ها استفاده شود که سمی نباشند. زیرا در غیر این صورت به مواد غذایی انتقال پیدا می‌کند و موجب مسمومیت غذایی در مشتری می‌شود.
8. بسته بندی‌هایی که برای مواد غذایی در‌ نظر گرفتیم باید هزینه‌ی مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته‌باشند.
9. بسته بندی‌های مواد غذایی که مد ‌نظر شما است باید مقاومت بالایی در ‌برابر ضربه‌های فیزیکی و فشارهایی که وارد می‌شود داشته باشند.
10. معمولا برای بسته بندی مواد غذایی از طلق یا پلاستیک و یا بر‌چسب‌های شیشه‌ای چسب‌دار استفاده می‌شود تا محصولات غذایی شفاف به‌نظر برسند. چون مشتریانی که، مواد غذایی می‌خواهند خرید کنند دوست دارند داخل بسته بندی را ببینند و محتویاتی که داخل بسته است را کاملا مشاهده کنند. ولی برای همه‌ی افراد صدق نمی‌کند مثلا اگر در بسته بندی گوشت بخش کوچکی از محصول شفاف باشد موجب عدم‌رضایت مشتری می‌شود ولی برای محصولاتی مثل شیر، آرد، خشکبار، برنج بخش کوچکی از بسته بندی محصولات می‌تواند شفاف باشد. برای خوراکی‌های خشک، بیشتر موضوع عایق بودن در برابر نفوذ رطوبت مهم است.
11. بسته بندی مواد غذایی باید طوری باشد که فضای زیادی را اشغال نکند تا برای جا‌به‌جایی آن به مشکل نخورند. در‌ واقع بسته بندی‌ها طبق ابعاد محصولات باید طراحی شوند.
12. در بسته بندی مواد غذایی از بارکد استفاده کنید تا مشتری به‌راحتی با اسکن بارکد به اطلاعات مورد ‌نیاز درباره محصولات دست یابد. همچنین همه‌ی بسته بندی‌های مواد غذایی باید علامت استاندارد را داشته‌باشند چون فقط در این صورت است که می‌توانیم مطمئن شویم محصول مورد ‌نظر سالم است.
13. بسته بندی مواد غذایی رستوران‌ها و فست فود‌ها باید قابل بازیافت باشند.

 اهمیت طراحی بسته بندی مواد غذایی برای تولید‌کنندگان

امروز بسته بندی مواد غذایی اهمیت زیادی در مجموعه‌های تبلیغاتی پیدا کرده‌است و مشخص است که قرار نیست این موضوع از بین برود،بسته بندی برای فروش محصولات تاثیر بسزایی دارد اما بسته بندی مواد غذایی نیازمند طراحی گرافیکی خاص است و این عمل برای حفظ و فروش مواد غذایی برای تولیدکنندگان ضروری است.
برندسازی در زمینه مواد غذایی با بقیه‌ی زمینه‌ها تفاوت دارد،بسته بندی در زمینه مواد‌ غذایی،رقابت خاصی بر سر تحریک نیاز‌های طبیعی افراد وجود دارد مثلا با طراحی گرافیکی روی بسته‌ها از فواصل دور،موجب تحریک مخاطب و میل به‌خوردن او را نسبت به این محصول افزایش می‌دهد.
پس همانطور که گفتیم طراحی بسته بندی مواد غذایی برای تولیدکنندگان از جهت افزایش فروش بسیار با‌اهمیت است.

 انواع روش چاپ بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی‌های مواد غذایی از روش‌های مختلف چاپ می‌شود مثلا با استفاده از چاپ افست یا چاپ فلکسو‌گرافی، چاپ سیلک یا اسکرین، چاپ طلاکوب و یا به‌جای طلا، نقره یا به اصطلاح نقره‌کوب و چاپ طلقی. چاپ بسته بندی مواد غذایی مورد ‌نظر شما توسط یکی از این روش‌ها انجام‌می‌شود.

 بهترین روش طراحی و چاپ بسته بندی مواد غذایی

اگر بخواهیم بهترین روش بسته بندی مواد غذایی را داشته باشیم باید به نکات زیر توجه کنیم:
• بهترین روش چاپ و طراحی بسته بندی باید به گونه‌ای باشد که هماهنگی بالایی با نوع ساختار محصول داشته باشد و همچنین جذابیت بصری بسته بندی واضح بوده و جنس مواد استفاده شده مناسب و با‌کیفیت باشد.
• تولید‌کنندگان در زمینه طراحی بسته بندی محصولات غذایی عرصه‌ی رقابتی دارند، بسته بندی محصول شما طوری باید طراحی شود که موجب جذب بازار هدف شود.
• برای طراحی بسته بندی محصولات باید چند نکته را رعایت کنید تا نتیجه طراحی موثر باشد. اول اینکه شرکت و زمینه فعالیت‌تان را تجزیه و تحلیل کرده و هدف‌های کلیدی را معین کنید. مشتریان و مخاطبان هدف را بشناسید و برای برند شخصیت‌سازی کنید. اگر این موارد را انجام دهید طرحی بسیار عالی  برای بسته بندی مواد غذایی انتخاب می‌کنید.

 سخن پایانی 

بسته بندی محصولات غذایی مانند شمشیر دو‌ لبه عمل می‌کند اگر به درستی و زیبایی انجام شود  موجب رشد و رونق کسب‌و‌کار می‌شود. ولی اگر به‌طور صحیح صورت نگیرد ممکن است خسارات جبران نا‌پذیری به تولید کننده وارد کند. پس در طراحی و چاپ بسته بندی مواد غذایی نهایت دقت را به‌کار ببرید.

نظر شما درباره بسته بندی مواد‌ غذایی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد چیست؟