چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ
چاپ

چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ

9/22/2023 6:44:17 AM
429 مشاهده

 چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ

 چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ

در این مقاله قصد داریم چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ، را مورد بررسی قرار دهم، تا به این اطمینان برسیم که چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ رقم می‌زند یا خیر. چاپ دیجیتال با ورود به صنعت چاپ، انواع خدمات چاپی را دگرگون کرد و با کیفیت فوق العاده و زمان چاپ بی‌رقیبش توانسته در این صنعت جایگاه بزرگی برای خود ایجاد کند. چاپ دیجیتال به دلایل توانمندی‌های بسیار زیادی که دارد این صنعت را پر رونق کرده است.

 دلایلی که چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ را رقم زده است 

در این بخش از مطلب چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ به بررسی دلایل آن خواهیم پرداخت:

 دلایلی که چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ را رقم زده است 

• در این چاپ نیروی انسانی کمتری کار می‌کنند پس زمان کاری و خستگی عملا در این چاپ از بین رفته است، که این موضوع می‌تواند رونق بیشتری به این صنعت از لحاظ تولیدات دهد.
• یکی دیگر از عواملی که چاپ دیجیتال باعث شده تا  آینده صنعت چاپ متحول شود، این است که، چاپ دیجیتال این امكان را ایجاد می‌کند كه سفارش چاپ مشتری درست بر اساس نیازها و علایق وی تولید شود. این بدین معناست كه به عنوان مثال شما می‌توانید كتابی را برای فردی طبق سلیقه و با نام و مشخصات او  تولید كرده و به آن اهدا كنید.
• محصولاتی که با چاپ دیجیتال به چاپ می‌رسند از قیمتی معقولانه برخوردارند. هزینه کم یکی از بزرگ‌ترین عواملی است که چاپ دیجیتال باعث شده صنعت چاپ این چنین پر رونق شود و درخواست‌های چاپ به روش دیجیتالی به طرز چشمگیری افزایش یابد.
• در روش دیجیتال حذف واسطه‌های چاپی علاوه بر كاهش هزینه و زمان آماده‌سازی، مفهوم و قابلیت‌های جدیدی برای چاپ دیجیتال ایجاد کرده است، كه به طور عمده در روش‌های دیگر موجود نیست. همین خاص بودن و داشتن ویژگی‌های منحصر بفرد باعث شده تا فرصت‌های خاص‌تری برای صنعت چاپ ایجاد کند.

 دلایلی که چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ را رقم زده است 

• یکی دیگر دلایل چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ این است که، زیبایی را برای محصولات چاپی به ارمغان آورده است و کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که خواستار زیبایی نباشد. این فاکتور باعث محبوبیت رونق این چاپ شده است.
• چاپ دیجیتال چاپگرهای متفاوتی دارد که این تکنولوژی پیشرفته قادر است انواع طرح‌های چاپی را، بر روی متریال‌های متفاوت به چاپ برساند. مسلما وقتی چاپ دیجیتال چنین خدمات ارزنده‌ای را می‌تواند ارائه دهد از محبوبیت خاص‌تری برخوردار می‌شود. این خدمات جلب توجه می‌کنند و به طبع رونق در چاپخانه‌ها رخ می‌دهد. در این روش چاپ، دستگاه به رایانه مستقیما متصل می‌شود، سپس طرح مورد نظر روی کاغذ، لباس، چرم و... به زیبایی و خیلی راحت ترسیم می‌شود.
• چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ در مقایسه با دیگر روش‌های غیر دیجیتالی از کیفیت عالی و فرآیند چاپ آسان‌تر برخوردار است. قاعدتا وقتی محصول چاپی شما دو فاکتور کیفیت و چاپی بدون چالش داشته باشد منتخب می‌شود. همین فاکتورها است که باعث می‌شود رونق در چاپخانه‌های دیجیتال ایجاد شود و این مجموعه‌ها همیشه پرکار باشند.
• یکی‌ دیگر از دلایلی که باعث شده چاپ دیجیتال رونق در این صنعت بیاورد این است که، مواد باطله مثل: کاغذ و مواد شیمیایی کمتر استفاده می‌شود. چون لازم به رسیدن به رنگ یا تنظیمات موقع چاپ نیست این عامل صرفه‌جویی در متریال مصرفی را امکان‌پذیر می‌کند که باعث شده طرفداران محیط زیست به این روش چاپی روی بیاورند.

 فرآیند چاپ در روش چاپ دیجیتال 

 فرآیند چاپ در روش چاپ دیجیتال 

فرآیند یعنی مراحل تولید که یکی از عوامل مهم در صنعت چاپ محسوب می‌شود. در فرآیندهای چاپ دیجیتال جوهر یا تونر مانند شیوه‌های سنتی به داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند. بلکه یک لایه نازک روی سطح چاپی قرار می‌گیرد و در برخی سیستم‌ها امکانی برای تثبیت فایل چاپ شده بر روی سطح چاپی )از مواد پوششی که توسط فرآیندهای حرارتی یا تابش یووی است استفاده می‌شود( وجود دارد.
 در حالی كه برای كار با ماشین افست نیاز به یك اپراتور با تجربه و ماهر است تا بتوانیم كاری با كیفیت به چاپ برسانیم اما در ماشین چاپ دیجیتال، نقش اپراتور چندان تاثیرگذار به نظر نمی‌رسد.

 انواع چاپگرهای دیجیتال که تغییرات اساسی در صنعت چاپ ایجاد کرده‌اند

پیشرفت‌هایی که در عرصه چاپ رخ داده است را مدیون  دستگاه‌های خاص آن هستیم، چاپ دیجیتال و انواع روش‌های آن نیز شامل این پیشرفت‌ها هستند. در ادامه چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

 انواع چاپگرهای دیجیتال که تغییرات اساسی در صنعت چاپ ایجاد کرده‌اند

دستگاه‌های دیجیتالی متنوعی در ابعاد و اندازه‌های مختلف وجود دارد که هر کدام از این دستگاه‌ها، دارای کاربرد و عملکرد خاصی است. وقتی از رونق و تغییرات در صنعت چاپ حرف می‌زنیم کلیت این موضوع بر‌می‌گردد به این چاپگرها زیرا تمام کار را انجام می‌دهند.

 • دستگاه چاپ دیجیتالی جوهر افشان

یکی از دستگاه‌های چاپ دیجیتال است که از جمله محبوب‌ترین و پرکاربردترین چاپگرها محسوب می‌شود. جوهرهای مبتنی بر آب به گونه‌ای تولید شده‌اند که می‌توان از آن‌ها در چاپ گرافیکی با فرمت‌های بزرگ بهره‌گیری کرد. تنوع رنگ جوهرهای مصرفی در این دستگاه نیز مطلوب است.

روش چاپ دیجیتال جوهر افشان را باید باکیفیت‌ترین روش چاپ دانست، در این روش چاپ، اطلاعات طرح یا متن مورد نظر مستقیما و به واسطه مرکب مایع، روی کاغذ ترسیم خواهد شد. دستگاه‌های روش جوهر افشان شامل پرینتر‌های رومیزی و دستگاه‌هایی در ابعاد ۵ متری است.

 • دستگاه چاپ دیجیتالی جوهر افشان

 • دستگاه چاپ دیجیتال حرارتی

فرآیند چاپ حرارتی به خاطر سرعت بالای چاپ، تحویل سریع کار و عملکرد بدون خطا یکی از محبوب‌ترین و مهم‌ترین دستگاه‌های چاپ دیجیتال نامید. چاپ حرارتی امکان چاپ متن و عکس با کیفیت بالا، مقاومت زیاد در برابر تغییرات آب و هوایی، فرسایش و... را فراهم می‌آورد. در این روش حرارتی، اشعه‌های لیزر روی سطوح کاغذ‌های حساس تابیده شده و سپس طرح مورد نظر به همراه رنگ آن، روی سطح مورد نظر نقش می‌بندد.

 • دستگاه‌ چاپ دیجیتال مارکر لیزری

دستگاه‌های مارکر‌های لیزری در صنایع بزرگ، با استقبال بی‌نظیری مواجه شده است. لیزر‌های موجود در دستگاه‌های این روش، با حرکت به سمت عقب و جلو الکتریسیته ساکن را ایجاد کرده و سپس بعد از گرم شدن تونر، آن را روی سطح‌های مورد نظر آزاد خواهند کرد.
در ماركرهای لیزری اشعه لیزر با سوزاندن و حرارت، تصویر را بر روی سطح مورد نظر ایجاد می‌کند، این دستگاه‌ها از سرعت بالایی برخوردار بوده و هزینه سرمایه‌گذاری اولیه بالایی را طلب می كنند. چاپگر لیزری به عنوان یکی از چاپگرهای محبوب در صنعت چاپ هستند.

 • دستگاه چاپ دیجیتال تصعید رنگ

دستگاه چاپ تصعید رنگ روشی ایده‌آل برای تولید یک نسخه چاپی با کیفیت است. در تکنولوژی چاپ تصعید رنگ، جوهر خشک توسط هد دستگاه تبدیل به گاز شده که می‌تواند چگالی مختلف برای تولید ترکیب رنگی ایجاد کند. در دستگاه‌های روش دیجیتال تصعید رنگ، ابتدا رنگ روی سلفون‌ها قرار گرفته و سپس به واسطه اشعه‌های لیزر، رنگ روی سلفون، بخار می‌کند. اکنون این بخار رنگ منجر به ترسیم طرح روی کاغذ می‌شود، با برخورداری از ویژگی‌های خاص خود، چاپ عکس را با بالاترین کیفیت انجام می‌دهد. هزینه چاپ در این روش به دلیل سلفون‌های رنگی گران، بسیار بالا است.

 • دستگاه چاپ دیجیتال تصعید رنگ

 • دستگاه چاپ الکتروفتوگرافی

شیوه چاپ الکتروفتوگرافی یکی از روش‌های چاپ دیجیتال بوده که در صنعت چاپ بسیار مرسوم است. روش الکتروفتوگرافی یا زیروگرافی یک روش فتوکپی خشک است که در آن از هیچ کدام از مایعات شیمیایی استفاده نمی‌شود و کار به صورت دیجیتال صورت می‌پذیرد. در الکتروفتوگرافی در چاپ دیجیتال، از دو شیوه جامد پودری یا تونری و شیوه مرکب مایع یا شیوه دیجیتال مرکبی استفاده می شود. این دستگاه‌ها با ارائه خدمات متنوعی که در صنعت چاپ می‌دهند باعث می‌شوند تقاضا چاپ بیشتر شود و به طبع رونق در این صنعت صورت می‌گیرد. چاپ دیجیتال به بهترین شکل ممکن پاسخگویی هر نیازی در صنعت چاپ است.

 • دستگاه چاپ الکتروفتوگرافی

 چاپ دیجیتال در مجتمع چاپ کهن 

 در این مطلب با چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ آشنا شدید و دانستید این روش چیست و چگونه رونق را با خود به همراه آورده است. اگر هنوز ابهامات و سوالاتی در ذهن دارید با ما تماس بگیرید. ما در مجتمع چاپ کهن به روزترین دستگاه‌های چاپ دیجیتال را در اختیار داریم.

نظر شما درباره چاپ دیجیتال آینده‌ای پر رونق در صنعت چاپ چیست؟