تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست؟
نکات آموزشی چاپی

تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست؟

3/6/2022 5:37:43 AM
5574 مشاهده

تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست؟

در سال‌های اخیر استفاده از بروشور و کاتالوگ برای معرفی محصول و حرفه، ارائه اطلاعات مربوط به سازمان و شرکت، خدمات و... رونق بسیاری پیدا کرده است و علت این رونق را می‌توان پیشرفت فناوری و تکنولوژی در سه حیطه چاپ، عکاسی و گرافیک دانست. تا قبل از سال 1980 از سیستم‌های رایانه‌ای برای طراحی استفاده نمی‌شد تا این که نرم‌افزار طراحی در سال 1990 وارد بازار شد. در این مطلب می‌خواهیم در مورد تفاوت بروشور و کاتالوگ صحبت کنیم و ببینیم این دو در کنار شباهت‌های زیادی که با هم دارند چه تفاوت‌های هم دارند. در ابتدا به تعریف هر یک از این دو می‌پردازیم و بعد تفاوت‌ها را برمی‌شماریم. در انتها به تفاوت کاتالوگ و ژورنال نیز می‌پردازیم تا این دو را هم متناسب با نیاز خود به کار بگیرید.


تعریف بروشور


به کتابچه‌ای که مطالب توصیفی و تبلیغاتی بر روی آن درج شده است گفته می‌شود. این کتابچه‌ها به عنوان یک سند تبلیغاتی شناخته به شمار می‌روند که برای معرفی خدمات و یا محصولات یک سازمان به کار می‌روند. این بروشورها همچنین مشتریان را از مزایا و خدمات جدید و همیشگی آگاه می‌کنند و بر روی کاغذ‌های خوب و با کیفت بالا چاپ می‌شوند. 


تعریف کاتالوگ


به لیستی از خدمات و یا محصولاتی که به صورت منظم و سیستماتیک و به ترتیب چیدمان می‌شوند گفته می‌شود. هدف از این کار آسوده بودن مشتری در پیدا کرد محصول یا خدمات مورد نیاز خود است. کاتالوگ را در همه مکان‌ها مانند فروشگاه، مغازه، مکان‌های آموزشی، کتابخانه‌ها و... وجود دارد و می‌توان تمام جزئیات را در آن مشاهده کرد. برای مثال اگر کاتالوگ در یک فروشگاه وجود داشته باشد شما می‌توانید در آن همه جزئیات محصول را مشاهده کنید و اگر در یک کتاب‌خانه کاتالوگ‌ها را مشاهده کنید می‌توانید همه جزئیات مورد نظر در مورد کتاب مانند: نام کتاب، نویسنده، موضوع و ژانر کتاب و... را مشاهده کنید.


تفاوت برشور و کاتالوگ


 بیساری از افراد برشور و کاتالوگ را با هم یکی می‌دانند زیرا هر دو اطلاعاتی در مورد محصول ارائه داده در صورتی که چنین نیست و این دو با هم متفاوت هستند. در زیر به شرح تفاوت این دو با هم می‌پردازیم:


محتوا


یکی از تفاوت‌های عمده این دو با هم در نوع محتوا است. کاتالوگ در واقع یک دفترچه یا کتابچه است که لیست محصولات و خدمات موجود برای فروش با توضیحات کامل در مورد قیمت مشخصات و... در آن درج شده در صورتی بروشور یک اطلاعات کلی در مورد محصول یا سازمان ارائه می‌دهد. در واقع کاتالوگ با نیت ارائه به مشتری و برای فروش محصول طراحی و چاپ می‌شود در صورتی که بروشور برای معرفی برند. کاتالوگ به مشتری کمک می‌کند تا خدمات یا محصولاتی را که سازمان شما ارائه می‌دهد بهتر ببیند و درک کند. 


طراحی


تفاوت دیگر این دو با هم در نوع طراحی است. معمولا برشور را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که در نگاه اول مخاطب را جذب کند و تمام اطلاعات کلی در مورد چیزی که مد نظر شماست را به مخاطب ارائه دهد. ولی کاتالوگ فضا و امکان بیشتری برای ارائه اطلاعات کلی و جزئی دارد. و با دید متفاوتی طراحی می‌شود. 


کاربرد


تفاوت بسیار کوچک و ظریفی در کاربرد کاتالوگ و بروشور وجود دارد. بروشورها عمدتا برای مقاصد تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند در صورتی که کاتالوگ‌ها عمدتا برای معرفی محصول و خدمات طراحی می‌شوند.


هدف


هدف از طراحی بروشور را می‌توان توصیف سازمان یا شرکت شما دانست که ویژگی‌های برجسته سازمان شما را به تصویر می‌کشد و هدف کاتالوگ در واقع ارائه توضیحی کوتاه و مختصر در مورد قیمت‌ها و دیگر مشخصات است.


تفاوت کاتالوگ و ژورنال


ژورنال کاملا جنبه تبلیغاتی دارد و برای تبلیغات مورد استفاده قرار میگیرد در صورتی که کاتالوگ علاوه بر جنبه تبلیغاتی بیشتر جنبه معرفی و راهنمایی مشتریان را دارد.


جمع‌بندی
در این مطلب در مورد بروشور و کاتالوگ صحبت کردیم و تفاوت‌های کاتالوگ و برشور و همچنین تفاوت کاتالوگ با ژورنال را برشمردیم. شما می‌توانید برای این که متناسب با هدف خود کاتالوگ یا برشور را انتخاب کنید با مجتمع چاپ کهن تماس بگیرید. مجتمع چاپ کهن با در اختیار داشتن مجهزترین دستگاه‌های چاپ به چاپ کاتالوگ و برشور شما می‌پردازد. شما می‌توانید به صورت آنلاین چاپ کاتالوگ و یا چاپ بروشور خود را ثبت کنید.

نظر شما درباره تفاوت بروشور و کاتالوگ در چیست؟ چیست؟